Producenci nie wzięli też sobie do serca uwag inspektorów, którzy wytykali im, że przetwory rybne ważą netto mniej niż powinny. W wielu przypadkach to może być sposób na oszczędności - uważa Inspekcja.

Paluszki, dukaty, nuggetsy

Ile jest ryby w przetworach z ryb gotowych do jedzenia od razu po odsmażeniu lub zagrzaniu i co jeszcze można tam znaleźć, sprawdziliśmy w jednym z hipermarketów:

Paluszki rybne panierowane, marka własna Auchan (podniesiony kciuk)

 

Skład: mielone mięso z ryb białych 50 proc., oprócz tego m.in. błonnik pszenny, pasternak, glutaminian monosodowy itd. Cena 9,68 zł/kg.

Dukaty rybne, Frosta

 

Skład: ryby białe 50 proc. mielone mięso ryb morskich, oprócz tego m.in. mąka ryżowa powstała w wyniku mielenia oczyszczonych ziaren ryżu itd. Cena 16,19 zł/kg.

Paluszki rybne z fileta panierowane, marka własna Auchan

 

Skład: filet z ryb białych 55 proc., a także m.in. mąka, stabilizator E452 itd. Cena 16,30 zł/kg.

Paluszki rybne z fileta ryb białych panierowane, Family Fish

 

Skład: filet z ryb białych bez skóry 55 proc., oprócz tego m.in. ekstrakt z papryki, stabilizator E 452 itd. Cena 18,07 zł/kg.

Złote paluszki rybne, Frosta

 

Skład: filety z mintaja 57 proc., a także m.in. skrobia ziemniaczana, kurkuma itd. Cena 22 zł/kg.

Paluszki meksykańskie, Frosta

 

Skład: filet z mintaja 60 proc. oraz m.in. kukurydziane chipsy tortilla 2 proc., cebula w proszku itd. Cena 27,60 zł/kg.

Przysmak rybny z serem i ziołami, Frosta

 

Skład: filet z mintaja 45 proc., oprócz tego m.in. ser edamer, twaróg, skrobia ryżowa, mleko w proszku, glukoza itd. Cena 31,73 zł/kg.

Chrupiące kawałki polędwicy z dorsza w złocistej panierce, Family Fish

 

Skład: dorsz atlantycki polędwica z fileta bez skóry kawałki 55 proc., a także tego m.in. mąka, sól, woda, drożdże, czyli to, co wszędzie itd. Cena 36,05 zł/kg.

Ryba dla dzieci nuggetsy, Abramczyk

 

Skład: mintaj 60 proc., oprócz tego m.in. proszek jajeczny, glukoza, guma guar i ksantanowa, substancja spulchniająca E 541 itd. Cena 37,48 zł/kg.

Niby bez ości, ale...

Nie ma ogromnych różnic w zawartości rybiego mięsa w przetworach, ale warto też zwrócić uwagę, czy jest ono mielone (tańsze), czy wyfiletowane. Lista składników też pomaga wybrać produkt - zwykle im krótsza, tym lepiej. Producenci starają się przyciągnąć klientów wyróżniając informacje o tym, co szczególnego jest w opakowaniu - nie każdy, kto zobaczy napis "bez ości", poszuka odnośnika informującego, że jednak trochę tych ości może się znaleźć.

Podpowiadamy, co jeszcze może pomóc wybrać produkt na półce

Największa procentowa zawartość ryby - filetów lub mielonej: Paluszki meksykańskie Frosty i nuggetsy dla dzieci marki Abramczyk (60 proc.).

 

Najkrótsza lista składników - siedem składników mają Chrupiące kawałki polędwicy z dorsza w złocistej panierce Family Fish.

 

Najtaniej za kilogram trzeba zapłacić za Paluszki rybne panierowane z podniesionym kciukiem Auchana (zawierają 50 proc. mielonej ryby.

 

Najwięcej za kilogram klient zapłaci za Rybę dla dzieci nuggetsy marki Abramczyk (60 proc. to mintaj).

To warto wiedzieć

Frosta zastrzega , że mimo filetowania specjalnymi, precyzyjnymi technikami w jej produktach mogą się trafić małe ości .

 

Abramczyk zachwala , że nuggetsy dla dzieci są bez polifosforanów , które powodują, że ryba "traci swój pierwotny smak, a smażenie jej jest uciążliwe".

 

Family Fish poddaje na opakowaniu kawałków polędwicy, gdzie i jak złowiono rybę - włokami na północno-wschodnim Atlantyku.

 

Frosta podkreśla , że w jej Przysmaku rybnym wszystkiego jest 100 proc . - 100 proc. filetu (którego jest tam 45 proc.), 100 proc. naturalnego smaku i 100 proc. bez dodatków. Zapewnia, że jej produkty nie zawierają wzmacniaczy smaku, barwników, aromatów, skrobi modyfikowanej chemicznie i tłuszczów utwardzonych. Ale klient nie dowie się, jakie tłuszcze roślinne wykorzystano (być może produkt jest sprzed 13 grudnia 2014 roku, od kiedy trzeba takie informacje podawać).

 

Abramczyk wyróżnia też informację, że nuggetsy są bez ości , ale w odnośniku przestrzega, że mogą się w nich znaleźć "małe wyrostki ościste" .

 

Family Fish zachęca do kawałków polędwicy, podkreślając, że konserwuje tylko mrożąc , a produkt nie ma m.in. wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników oraz ości - też ze stosownym odnośnikiem.

Zobacz, jak rozpoznać dobrą, świeżą rybę?