Ile gospodyń, tyle sposobów na krupnik. Wspólnym mianownikiem są krupy, czyli kasza. Może być jęczmienna, perłowa, pęczak, proso, gryczana, owsiana, a nawet ryż. Największą tajemnicą tej zupy jest konsystencja. Za mało kaszy i będzie zbyt wodnista, za dużo - zbyt gęsta Krupniki naszych babć były esencjonalne, co najmniej w połowie objętości wypełnione mięsiwem, golonką, żeberkami, kością ze schabu i warzywami. Ja wolę delikatniejsze, na indyczym skrzydle, żołądkach drobiowych lub - jeszcze lepiej - cielęcym mostku. Dobrze jest poeksperymentować i wymieszać różne rodzaje mięsa. Lub zrobić krupnik na słodko.
Krupnik z kaszy perłowej i grzybów
Przygotowanie:
Z mięsa, grzybów i włoszczyzny ugotuj wywar, dodaj ziele, listek. Warzywa i mięso muszą być miękkie. Po ugotowaniu wyłów warzywa (możesz ich użyć np. do sałatki jarzynowej), wyjmij też grzyby i mięso, pokrój w cienkie paski i wrzuć z powrotem do wywaru. Kaszę dokładnie opłucz, zalej zimną wodą, dodaj sól i gotuj do czasu, aż zmięknie. Odlej płyn, a kaszę dodaj do wywaru, podgrzej, przypraw pieprzem, solą i zabiel śmietaną.
Krupnik wiosenny (bez mięsa)
Przygotowanie:
Kaszę umyj, zalej zimną wodą (2-3 szklanki), daj połowę masła i gotuj do miękkości, od czasu do czasu mieszając. W osobnym garnku podduś na maśle pokrojoną drobno włoszczyznę, zalej trzema szklankami wody, dodaj pokrojone w plastry ziemniaki, osól i ugotuj.
Gdy kasza będzie miękka, połącz zawartość obydwu naczyń, zagotuj razem, przypraw rzeżuchą i posiekaną natką pietruszki. Na koniec zabiel zupę śmietaną.
Krupnik z kaszy owsianej na słodko
Przygotowanie:
Umytą kaszę lub płatki wrzuć na wrzącą wodę, dodaj sparzoną skórkę startą z cytryny i cynamon i gotuj pół godziny. Przelej przez sito do drugiego rondla, a kaszę przetrzyj. Dodaj sparzone rodzynki, rozkłócone żółtka, masło i śmietanę. Przypraw solą i cukrem. Podawaj z grzankami z drożdżowej bułki lub ze świeżą chałką.