Najpierw jednak podpowiedź kiedy powstaje zakalec?

- Gdy ciasto ma za dużo obciążających składników, tłuszczu, cukru, kremu, konfitur, owoców lub kiedy dodamy do niego za dużo mleka lub za mało mąki.

-Kiedy ciasto wyciągamy, potrząsamy podczas pieczenia i nasz wypiek opada.

- Kiedy nieostrożnie sprawdzamy je patyczkiem lub niedopieczone wyjmujemy z pieca i studzimy w chłodnym miejscu

- Gdy do zbyt gorącego ciasta dodamy proszek do pieczenia (np. kiedy robimy ciasto piaskowe) lub drożdże rozczynimy w za gorącym maśle. Mleko w temp. powyżej 35 st. C zabija drożdże

Ale i na zeschnięte ciasto są sposoby by nadać mu nowe życie i zamienić w świetny deser.

Cygański mazurek z zakalca

Zakalec pokrój w drobną kostkę, wystarczy szklanka. Przygotuj bakalie: rodzynki obmyj i wysusz, migdały sparz i obierz ze skórki, posiekaj razem z orzechami, skórkę pokrój w drobną kostkę. Przygotuj ciasto biszkoptowe: białka ubij na sztywną pianę, dodawaj po trochu cukru i ciągle ubijaj. Kiedy cukier się rozpuści dodaj żółtka i lekko wymieszaj trzepaczką. Dodaj mąkę, lekko wymieszaj i dodaj kostkę zakalca i bakalie. Blaszkę wysmaruj tłuszczem i wysyp mąką, wyłóż ciastem na grubość ok. 1 1/2 - 2 centymetry. Piecz w 160 st. C ok. 30 minut. Po ostudzeniu pokrój w prostokąty lub kwadraty.

Drożdżowe ciasto z zakalcem

Z połowy szklanki letniego mleka, łyżki cukru, 3 łyżek mąki, drożdży i soli zrób rozczyn. Wymieszaj i zostaw do wyrośnięcia. Roztop masło i ostudź je. Żółtka utrzyj z cukrem. Kiedy rozczyn "ruszy" przełóż go do większej miski, dolej letnie mleko, resztę mąki, utarte żółtka i całość dokładnie wymieszaj. Kiedy ciasto będzie ciągliwe i zacznie odstawać od ręki dodaj tłuszcz i wyrabiaj aż ciasto go wchłonie. Następnie dodaj zakalec (najlepiej z murzynka lub piernika), wymieszaj i zostaw na pół godziny do wyrośnięcia. Przełóż do wysmarowanej tłuszczem blaszki (duża tortownica) i znów odstaw do wyrośnięcia. Kiedy wyrośnie piecz ok. 45 minut w 170 st. C. Gotowe, wystudzone ciasto możesz przełożyć kwaśną marmoladą.

Bajaderki z zeschniętego ciasta lub z zakalca

Do obtoczenia (opcjonalne)

Zagotuj mleko z masłem, kakao i cukrem, ostudź. Wszystkie składniki przełóż do miski, zalej przestudzonym mlekiem z kakao i masłem i dokładnie wyrabiaj na gładką masę. Formuj kulki wielkości orzecha włoskiego. Czekoladę z masłem i mlekiem roztop w kąpieli wodnej. Gotowe kuli maczaj w czekoladzie i obtaczaj w wiórkach kokosowych. Gotowe wstaw do lodówki na co najmniej 2 - 3 godziny, smaki muszą się przegryźć. Najlepiej jeśli bajaderki spędzą noc w lodówce.

Keks z zeschniętego ciasta

Białka ubij na pianę, dodawaj cukier i ubijaj aż się rozpuści. Dodaj żółtka, wymieszaj delikatnie trzepaczką. Następnie dodaj zeschnięte ciasto, najlepiej je pokrusz lub pokrój w drobną kostkę i grubo pokrojone, oprószone mąką bakalie. Lekko przemieszaj i dodaj proszek do pieczenia, mąkę. Całość delikatnie wymieszaj i przełóż na wysmarowaną tłuszczem blaszkę. Piecz w 160 st. C przez 50 minut. Sprawdź patyczkiem, jeśli będzie suchy otwórz piekarnik i studź ciasto przez ok. 20 minut. Po tym czasie ostudź w niezbyt zimnym miejscu i delikatnie wyjmij z blaszki.