Jedni zaczynają od barszczu z uszkami, inni od barszczu z kołdunami, grzybowej z łazankami lub słodkiej wykwintnej zupy migdałowej. Na Mazowszu uszka gotuje i podaje się w barszczu, natomiast w okolicach Krakowa smaży i podaje na oddzielnym półmisku. Na Śląsku najpopularniejsza jest siemieniotka zwana też konopianką, zupa z nasion konopi podawana z gotowaną na sypko kaszą tatarczaną. Na Pomorzu i w niektórych domach na Podlasiu jada się zupę rybną, czasami podawaną z bakaliami, korzeniami i tę chciałbym wam polecić.

Składniki wykorzystywane w wigilijnych zupach nie są przypadkowe, każdy symbolizuje co innego a wszystkie mają nam zapewnić zdrowie i dostatek w nadchodzącym roku. I tak kapusta to właśnie dostatek, grzyby - zdrowie, ryby - obfitość, mak i groch - nadzieję na odrodzenie, chleb i kluski - sytość, orzechy i bakalie - miłość i urodzaj.

Do tej zupy wykorzystuje się to, co zostanie z filetowania ryb, np. karpia. filety pójdą do smażenia czy do galarety, a głowy i kręgosłupy trafią do zupy. Jeśli jednak nie będziecie sami filetować ryb możecie kupić głowy i kręgosłupy. Są dostępne w każdym lepszym sklepie rybnym i nie powinny kosztować więcej niż 5 - 6 zł za kilogram. Prócz oszczędności liczy się smak, wywar gotowany na takich kręgosłupach i głowach jest aromatyczny i pełen rybiego smaku. Musicie jednak pamiętać, że z głów koniecznie należy pozbyć się oczu i skrzeli, inaczej zupa będzie niejadalna i gorzka.

Wigilijna zupa z karpia z rodzynkami (na 8 - 9 porcji)

Przygotowanie

Umyte i wysuszone filety z karpia natrzyj solą i skrop sokiem z cytryny. Owiń folią i włóż do lodówki na 2 - 3 godziny. Z głów usuń oczy i skrzela, dokładnie umyj i natrzyj solą. Podobnie zrób z kręgosłupami. Zagotuj wywar z włoszczyzny, cebuli, dodaj korzenie, włóż głowy i kręgosłupy, doprowadź do wrzenia a później gotuj na niewielkim ogniu 40 - 45 minut, po czym przecedź wywar.

Filet z karpia włóż do rondla, zalej gorącym, przecedzonym wywarem i gotuj na niewielkim ogniu ok. 20 minut. Wyjmij go delikatnie, usuń ości i pokrój na niewielkie kawałki.

Rodzynki zalej winem i zostaw na kilka minut. Do wywaru dodaj miód, sok z cytryny, powidła śliwkowe i rodzynki, wymieszaj, zagotuj i zagęść śmietaną wymieszaną z rozkłóconym żółtkiem. Włóż rybę, podgrzej ale już nie zagotowuj.

Z filetów możesz też przyrządzić kluseczki. Mięso ryby zmiel z drobno posiekaną i usmażoną na oleju cebulką. Dodaj jajko i bułkę tartą. Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Wymieszaj. Kładź łyżką maleńkie kluseczki na gotujący się lekko rosół z ryby. Od momentu wypłynięcia gotuj kluseczki przez ok. 5 - 7 min.