Składniki

Sposób przygotowania

1 Mięso myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem i dokładnie czyścimy z błon. Następnie formujemy tak, by dało się z niego wykroić równe steki. Ostrym nożem kroimy mięso na porcje o grubości 4-5 cm. Na patelni rozgrzewamy olej.

2 Steki smażymy od 1 do 6 minut z każdej strony - na początku w bardzo wysokiej temperaturze, później zmniejszamy płomień. Stopień wysmażenia sprawdzamy, naciskając befsztyk palcem  im większy stawia opór, tym mocniej jest wysmażony.

3 Doświadczony kucharz potrafi zrealizować zamówienie nawet na taki stek, który z jednej strony ma być "medium rare", a z drugiej "medium". Tuż przed podaniem befsztyk oprószamy solą i pieprzem.

4 Czosnek obieramy i siekamy. Szpinak dokładnie płuczemy i przesmażamy na maśle z czosnkiem i winem. Doprawiamy solą i pieprzem. Szpinak wykładamy na talerz, na wierzchu kładziemy stek ozdobiony gałązką rozmarynu.

Zasady dobrego steku

Polędwica musi być najwyższej jakości - najlepiej kupować mięso w sklepie, do którego mamy zaufanie. Mięso na steki nie może być jaskrawo-czerwone, oznacza to, że jest za świeże i skurczy się na patelni, powinno być marmurkowate, koloru brązowo-czerwonego (zazwyczaj oznacza to, że było przechowywane w chłodni przez ok. 14 dni).

Mięso należy pokroić na równe kawałki.

Steków z polędwicy nie należy nigdy rozbijać.

Solą i pieprzem oprószamy je tuż przed podaniem.

Stek bywa: bleu - prawie surowy; smażony około minuty z każdej strony rare - krwisty; smażony po 2 minuty z każdej strony, medium - średni; smażony po 4 minuty z każdej strony, welldone - dobrze wysmażony; po 6 minut z każdej strony. (dane dla steku o wadze 200 g)