„Sposób na hashimoto. Jak w 31 dni zwalczyć objawy choroby" napisała Karen Frazier, która na hashimoto zachorowała w wieku 23 lat. Dolegliwości związane z chorobą znacznie się złagodziły, gdy zmieniła sposób odżywiania, postanowiła więc podzielić się swoimi doświadczeniami i opisać je w książce.

W obszernym wstępie omawia schorzenie, podaje jego przyczyny, pisze też o czynnikach, które mogą powodować nasilenie się objawów. Podpowiada, jakie badania należy przeprowadzić, jak obserwować swój organizm, na co zwracać uwagę.

Największą wartością jej publikacji jest propozycja programu żywieniowego, który powinien ograniczyć nieprzyjemne skutki choroby Hashimoto i przyczynić się do utraty nadwagi, poprawy wyglądu, przypływu witalności i odzyskania właściwej przemiany materii. Zalecana przez nią dieta wyklucza produkty, które mogą wyzwalać symptomy choroby, a więc: składniki zawierające gluten, nabiał, warzywa strączkowe, psiankowate
(m.in. pomidory, paprykę, ziemniaki, bakłażany), kukurydzę, soję, część orzechów i nasion oraz niektóre ryby (m.in. łososia hodowlanego i tuńczyka).

Autorka radzi, czym je zastąpić i które z nich można spróbować ponownie pojedynczo włączyć do jadłospisu. Przede wszystkim jednak podsuwa pomysły na smaczne potrawy bazujące na ograniczonej liście produktów. Na przekąskę proponuje np. hummus z cukinii i marchewki, na obiad – chowder kokosowy z krewetkami, a na kolację – wrapy z portobello i sałaty z sosem migdałowym.

Ta książka daje chorym wiarę, że życie może znów być pełne smaku.

Wydawnictwo Buchmann, 39 zł

Sposób na hashimoto.Sposób na hashimoto. Wydawnictwo Buchmann