Zbiórki żywności i pomoc na granicy polsko-ukraińskiej

Pierwsze zbiórki w ramach akcji "Krakowskie gastro dla uchodźców z Ukrainy" zorganizowały popularne restauracje i kawiarnie: Nalej Se, Na Ciacho oraz Emalia,znajdujące się na krakowskim Zabłociu i Dębnikach. W wymienionych miejscach zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy trwają do odwołania. Lokale te szczególnie apelują o dostarczanie:

 • napojów w małych butelkach,
 • niewielkich przekąsek i słodyczy,
 • kosmetyków podróżnych/turystycznych,
 • środków higienicznych,
 • power banków,
 • małych zabawek.

Do akcji ochoczo dołączyły także inne krakowskie miejscówki: kawa – Romanowicza, Hala Lipowa, kawa.pl, Arcymonka, TEA Time Brewpub, NIEWÓDKA, Brokreacja, HEVRE oraz LostBar. W niektórych z nich znalazły się także skarbonki na datki dla potrzebujących. Dodatkowo ekipa Nalej Se swoim dostawczakiem dowozi na wschodnią granicę (okolice Krościenka) nie tylko produkty zebrane w ww. miejscach, ale także specjalne dary w postaci ciepłych napojów i słodkich przekąsek. Na miejscu wraz z kawa – Romanowicza przygotowują kuchnię polową, gdzie podają swoje dobra – Arcymonka i Emalia pieką bułki i chleb, zaś Na Ciacho drożdżówki. Ponadto TEA Time Brewpub funduje power banki dla wszystkich oczekujących na transport z terenów przygranicznych.

W zbiórce produktów prężnie działa także NIĆ. Kawiarnio-księgarnia. Tutaj przede wszystkim apeluje się o dostarczanie leków i rzeczy dla wojskowych: antybiotyków, opatrunków, opasek uciskowych oraz drobnych artykułów medycznych (np. sond i cewników). Dodatkowo kawiarnia gwarantuje kawę, herbaty i tosty dla wolontariuszy oraz uchodźców.

O podobny zakres produktów, a także o koce, śpiwory, żywność i artykuły higieniczne dla dzieci, karty SIM oraz power banki apeluje właściciel wine baru i sklepu z winami BARaWINO Kraków – Marek Kondrat. Zbiórka trwa również w innych sklepach znanej sieci winiarni m.in.: w Warszawie, Katowicach, we Wrocławiu i w Bydgoszczy.

Dodatkowo zbiórki wciąż trwają w kawiarni Green Times Cafe, sklepie z ukraińskimi produktami Best Market Kraków, barze Classic Rock Club Kraków, restauracji serwującej śniadania Czyżyk oraz w Aldente – Restauracja z salą zabaw.

Lista miejsc z aktualnym zbiórkami dla Ukrainy wraz z adresami:

 • Nalej Se, ul. Romanowicza 4
 • Na Ciacho, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 3
 • Emalia, ul. Romanowicza 5/9a
 • NIĆ. Kawiarnio-księgarnia, ul. Sławkowska 28
 • BARaWINO Kraków, ul. Mostowa 1
 • Best Market Kraków, ul. Solna 1
 • Green Times Cafe, Plac Wolnica 8
 • Classic Rock Club Kraków, ul. Rajska 24
 • Czyżyk, ul. Bolesława Orlińskiego 5
 • Aldente, ul. Dembowskiego 2A (Wieliczka)

Akcja "Zupa dla Ukrainy Kraków"

Z inicjatywy baru śniadaniowego Ranny Ptaszek oraz Hummus Amamamusi uruchomiono grupę na FB Zupa dla Ukrainy Kraków, w ramach której ekipa inicjatorów, restauracje partnerskie oraz osoby indywidualne gotują wegańskie zupy dla potrzebujących, a zawekowane słoiki rozdają osobom oczekującym na granicy oraz uchodźcom już stacjonującym w Krakowie. Uruchomiono także zbiórkę, by wspierać osoby chcące gotować dla większej liczby osób. Dodatkowo barmanki i kucharki popularnej śniadaniowni oddali swoje napiwki z weekendu 26-27 lutego oraz 10% obrotu na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do akcji dołączyła także meksykańska restauracja Poco Loco, która gotuje zupy przewożone pod ukraińską granicę. Do tej pory przekazano ich już blisko 100 litrów. Lokal umożliwia także zakup cegiełki na ich stronie internetowej w zakładce POMOC UKRAINIE – każda kupiona zupa zostanie zawieziona potrzebującym osobom.

Inicjatywę wsparła również restauracja serwująca kuchnię syryjską – Mezzalians, która nie tylko gotuje aromatyczne zupy, ale także przekazuje datki na pomoc naszym sąsiadom, oraz pizzeria NOLIO, która stworzyła specjalną pizzę, z której dochód przeznaczony zostanie na wsparcie akcji "Zupa dla Ukrainy".

Inne formy pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Inne piękne gesty wobec ukraińskich obywateli i obywatelek napływają także z innych krakowskich gastro miejscówek. Kultowa Piwnica Pod Baranami zdecydowała się na przekazanie części utargu z weekendu 26-27 lutego na rzecz pomocy Ukrainie. Swoje napiwki oddali także barmani i barmanki. 30% dochodu z tego weekendu przekazała także Restauracja Po Krakosku, a 10% – Akita Ramen. Los Gorditos uzbierało niemal 9 tysięcy złotych z sobotniego (26.02) utargu, które przekazało na rzecz naszych sąsiadów. Z kolei krakowska przestrzeń PAON zaprasza wszystkie rodziny, które bezpiecznie przekroczyły granicę, po odbiór darmowego ciepłego posiłku na wynos. W związku z tym lokal aktywnie zbiera słoiki oraz termosy. Pakiet ciepłych posiłków dla uchodźców oferują także rodzinne restauracje Kto Wypuścił Skowronka? oraz Trzy Kaczki.

Kawiarnia Kavova angażuje się w pomoc, zbierając wolne datki, a po każdym zakończonym dniu pracy – wrzucając do puszki 20% wartości sprzedanej kawy. Velour Cake Studio właśnie szykuje się do nowości w witrynce, z których dochód przeznaczony będzie na pomoc ukraińskiemu wojsku. Podobny pomysł ma Galeria Tortów Artystycznych, która tworzy własną interpretację ulubionego ukraińskiego deseru – torcika kijowskiego. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wybrany przez pracowników GTA cel. Cukiernia zachęca do takiego gestu także kolegów i koleżanki z branży.

Psikawka – Psia Kawiarnia pomaga także zwierzętom. Przez cały czas można wrzucać datki do puszki, a w miniony weekend 26-27 lutego kawiarnia przeznaczyła 15% obrotu na jedno ze schronisk, które pomaga bezdomnym zwierzętom na Ukrainie.

Napływają do nas także wieści, że wspomniane krakowskie lokale planują już nowe działania w celu pomocy naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. Śledźcie ich strony na bieżąco!