Domowy ocet jabłkowy
1 i 1/2 kg skórek i gniazd nasiennych jabłek*
cukier
Domowy ocet jabłkowy - przygotowanie:
Skórki i gniazda nasienne (bez ogonków) wkładamy do szklanego lub ceramicznego naczynia. Zagotowujemy wodę z cukrem (45 g cukru na litr wody). Studzimy i zalewamy składniki tak, by je przykryła – obciążamy je np. ceramiczną miseczką, by były pod wodą. Naczynie przykrywamy gazą i oplatamy gumką. Stawiamy w ciemnym, ciepłym miejscu na 4-5 tygodni. Często mieszamy drewnianą łyżką. Gdy płyn się wyklaruje i poczujemy octowo-owocowy zapach, ocet jest gotowy. Przelewamy go przez gazę do butelek i odstawiamy w ciemne miejsce – nawet na kilka lat. Ocet w tym czasie będzie dojrzewał.
* Jeśli użyjemy odpadów owoców mocno dojrzałych, ocet będzie słodkawy. Z mniej dojrzałych cierpki. Tak samo robimy ocet ze skórek i z ogryzków gruszek.
Dressing z octu owocowego
Domowe jabłkowe lub gruszkowe octy najlepiej wykorzystać do sosów winegret do sałatek. Świetnie pasuje do nich olej z orzechów włoskich ze względu na jego orzechowo-karmelowy posmak. Zazwyczaj łączymy je w proporcji trzy części oleju i jedna octu, np. 2 łyżki octu owocowego mieszamy z 2 łyżeczkami musztardy (najlepiej dijon), ze szczyptą soli i pieprzu. Ucierając, dodajemy 6 łyżek oleju orzechowego i mieszamy na gęsty, gładki sos. Pamiętajmy – składniki dobrze się połączą, jeśli będą miały temperaturę pokojową. Zamiast ucierać, wszystko wkładamy do słoika, zakręcamy i potrząsamy, aż się wymieszają.
Octy jabłkowy i gruszkowy są także idealne do marynowania mięsa, skrapiania mięsnych galaret i zakwaszania zup, np. rybnych.
Domowa pektyna z resztek jabłek i gruszek
500 g obierek i rdzeni jabłek i gruszek oraz 500 g skórek cytrusowych (z owoców ekologicznych) skrapiamy sokiem z cytryny, zalewamy wodą do poziomu owoców. Miksujemy. Wlewamy 750 ml wody, mieszamy. Rondel ustawiamy na garnku z wrzątkiem i gotujemy w kąpieli wodnej 2 godziny. Od czasu do czasu mieszamy. Masę przecedzamy przez wyłożone gazą sito o drobnych oczkach. Studzimy. Otrzymana pektyna powinna mieć konsystencję marmolady. Używamy jej do np. dżemów, zmniejszając wtedy o połowę ilość cukru. Nadmiar mrozimy.
Ocet przygotujemy też ze skórki ananasa
2 łyżki cukru rozpuszczamy w 500 ml wody. Dodajemy pokrojoną skórkę dojrzałego, organicznego ananasa. Dociskamy, by nie wypływała na wierzch. Przykrywamy gazą. Codziennie mieszamy. Po tygodniu, gdy płyn ściemnieje, skórkę usuwamy. Fermentujemy jeszcze 3-4 tygodnie, codziennie mieszając.
Przepis pochodzi z książki „Dzika fermentacja" Sandora Ellixa Katza