Białe i różowe podajemy schłodzone, czerwone - w temperaturze pokojowej. Tę prostą regułę znamy wszyscy.

Jednak pojęcie temperatury pokojowej wymyślono w odległych czasach, kiedy wino podawało się "na pokojach". Dziś, kiedy temperatura w większości pomieszczeń przez okrągły rok przekracza 20°C, co nie sprzyja żadnemu winu, termin ten należy odłożyć do lamusa. Niestety, nie zrobiło tego jeszcze wielu polskich restauratorów, choć to nic nie kosztuje i nie wymaga nawet zdobycia jakiejś zawiłej wiedzy. Mało prawd jest w świecie wina równie nieskomplikowanych, jak te dotyczące temperatury podania. Wynikają one nie tyle z pustego zwyczaju czy nawet fizjologii, która podpowiada nam, by w lecie pić zimne białe dla ochłody, a czerwone zimą dla poprawy krążenia, lecz są podyktowane kwestią smaku: poszczególne rodzaje wina najpełniej objawiają swoje walory w odpowiedniej dla siebie temperaturze.

Cztery zasady, które pomogą nam się w tej materii poruszać, brzmią:

1. Im chłodniejsze wino, tym mniej intensywnie pachnie. 2. Im cieplejsze, tym mocniejsze stają się jego aromaty. 3. Niska temperatura uwydatnia kwasowość oraz taniny; łagodzi odczucie słodyczy i alkoholu oraz spowalnia uchodzenie dwutlenku węgla z kieliszka i z butelki. 4. Wysoka temperatura na odwrót: niweluje odczucie kwasowości i garbników, podkreśla słodycz, jak również wydobywa alkohol oraz przyspiesza uchodzenie bąbelków.

Co to w praktyce oznacza?

Zgodnie z zasadą numer 1 nawet białe wino można przechłodzić, zabijając jego aromaty. Z im bardziej aromatycznym szczepem mamy do czynienia (riesling, sauvignon blanc, gamay), tym chłodniejsze wino możemy podawać.

Zasada numer 2 oznacza, że wina o bardziej złożonych, subtelnych aromatach, o potężniejszej strukturze tanicznej, dojrzewanIe w beczce, podajemy cieplejsze - dotyczy to tak samo win białych, jak i czerwonych.

Zasada numer 3 mówi, że win o wysokiej zawartości tanin, szczególnie tych pochodzących z beczki, nie należy pić zbyt zimnych, bo pozostawią nam w ustach garbnikowe, ściągające wrażenie (przypomnijmy sobie, jak gorzko smakuje mocna zimna herbata). Na schłodzeniu zyskają natomiast wszystkie wina, w których kwasowość jest ważnym elementem struktury: niższa temperatura podkreśli ich sprężystość i żywy charakter.

Tyczy się to również czerwonych win , gdzie to kwasowość, a nie garbnik, jest głównym elementem budowy, jak np. beaujolais. Zimne pijemy również wina musujące, które zbyt ciepłe zupełnie flaczeją, a także wina słodkie, które w wyższej temperaturze byłyby mdłe - a niższa doda im szwungu. Do wyjątków należą słodkie wina o dużej zawartości garbników, jak choćby rocznikowe porto.

Zasada numer 4 mówi, że wysokogarbnikowe wina staną się miększe i gładsze, gdy będziemy je pili w podwyższonej temperaturze. Opanowanie tych zasad wydaje mi się bardziej przydatne niż wkuwanie na pamięć wartości liczbowych temperatury odpowiedniej dla poszczególnych typów win, jakie podają rozmaite tabelki. Które siłą rzeczy operują pewnym uśrednieniem - stąd właśnie biorą się rozbieżności (w granicach 1-2?C) u różnych autorów. Jednak - specjalnie dla czytelników o umysłach ścisłych - drukujemy taką tabelkę.

  • Lekkie słodkie - wina z późniejszych zbiorów, eisweiny, podstawowe sauternes, słodkie muszkaty, proste vouvray - Dobrze schłodzone 6-8°C
  • Cięższe wina słodkie - madera, vin santo, tokaje, sauternes grands crus, rieslingi auslese, spätlese, beerenauslese, trockenbeerenauslese - Schłodzone 8-12°C
  • Wina musujące - szampan, cava, franciacorta moscato d'asti, prosecco - Dobrze schłodzone 6-10°C
  • Lekkie aromatyczne wina białe - soave, pinot grigio, sauvignon blanc, muscadet, riesling, sherry fino - Dobrze schłodzone 8-10°C
  • Pełne, złożone wina białe z beczką - burgundy - Schłodzone 12-15°C
  • Różowe i lekkie czerwone - rozmaite rosé, cerasuolo, frappato, beaujolais, bardolino - Schłodzone 10-12°C
  • Czerwone wina średniej budowy - burgundy, dolcetto, chianti - Lekko schłodzone 14-17°C
  • Pełne, złożone i wysokogarbnikowe czerwone - bordeaux, rioja, priorat, ribera del duero, châteauneuf-du-pape, shiraz, barolo, brunello, amarone, douro, porto rocznikowe - Temperatura pokojowa bez centralnego ogrzewania 17-18°C

źródło: Okazje.info