Oceany i morza pustoszeją praktycznie z dnia na dzień; obecnie jest w nich znacznie mniej ryb niż było jeszcze 50 lat temu. Wiele gatunków zostało przetrzebionych, innym grozi wręcz wyginięcie. Ryba to ostatnie zwierzę, na które wciąż poluje się na tak wielką skalę. I to mimo stale zmniejszającej się ich liczebności, co spowodować może niemal całkowite wyginięcie tych zwierząt.

Obecnie uważa się, że co najmniej 75% światowej populacji ryb jest wyczerpane, nadmiernie eksploatowane lub uszczuplone.

Jako konsumenci mamy realny wpływ na zmianę tej sytuacji. Codzienne wybory dokonywane przy półce sklepowej mogą wpłynąć zarówno na producentów jak i detalistów.

Organizacja Greenpeace przygotowała poradnik konsumencki - Dobra ryba . Dzięki zamieszczonej w nim Czerwonej Liście Greenpeace dowiedz się, których gatunków należy unikać - są zagrożone wyginięciem oraz, których połowy albo hodowla są szkodliwe

Aby ułatwić wybór miejsca zakupu ryb i przetworów rybnych, w poradnik - Dobra ryba znajdziemy także ranking największych sieci detalistów w Polsce ustalony na podstawie liczby uzyskanych punktów w badaniu zrealizowanym przez Greenpeace.

Bezpłatny poradnik konsumencki - Dobra Ryba znajdziesz na stronie www.greenpeace.org

Ciesz się znakomitą rybą.

Obejrzyj film o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym rybołówstwem: