- "Genialna impreza, która promuje dobrą kuchnię i każe się nie wstydzić własnej - prostej, normalnej i codziennej" / Magda Gessler/ z roku na rok poszerza grono swoich wielbicieli.

Głównymi punktami programu będą rywalizacje znakomitych zespołów restauratorskich, które ugotowany przez siebie specjał z Radomska poddadzą ocenie festiwalowej publiczności w konkursie na "Najlepszy Smak Radomszczańskiej Zalewajki" oraz jury w konkursie "Mistrz Radomszczańskiej Zalewajki" . W tym roku pod przewodnictwem mistrza sztuki kulinarnej - Kurta Schellera , który również specjalnie na tę okazję ugotuje i poczęstuje publiczność radomszczańskim przysmakiem. Gościem Festiwalu i członkiem jury będzie również znana z programów MasterChef i Pyszne 25 Anna Starmach .

Po raz pierwszy na festiwalu gościć będziemy zalewajkę zbójnicką , którą górale z Grupy Ondraszka serwować będą już od godz. 12.00. Zbójnicy zapowiadają na swoim stoisku mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Podczas festiwalu swój debiut będzie miał przygotowywany wg oryginalnej receptury żur do radomszczańskiej zalewajki , który już z początkiem września dostępny będzie w firmowych sklepach Piekarnictwo - Cukiernictwo Wielgomłyny.

Wydarzeniem towarzyszącym IV Ogólnopolskiemu Festiwalowi Zalewajki 2013 będzie próba pobicia dotychczasowego Rekordu Polski z czerwca 2009r., kiedy Radomsko zasłynęło z ugotowania największej ilości radomszczańskiej zalewajki. Próby tej podejmą się Waldemar Hołówka (Hotel TED ***) i Przemysław Wieloch (Restauracja Jan w Bełchatowie) , którzy wraz z zaproszonymi gośćmi sztuki kulinarnej ugotują w wielkim kotle tradycyjną potrawę z Radomska . Akcji przyświeca cel charytatywn y - ugotowana zupa będzie wydana gościom imprezy za przysłowiową złotówkę na rzecz podopiecznej Fundacji Wcześniak - Zosi Wieloch .

Patronat nad akcją objęła Fundacja Klubu Szefów Kuchni , na stoisku której również będzie prowadzona licytacja różnych przedmiotów i usług.

Warsztaty kulinarne "Jedzmy zdrowo - kolorowo" , program "Klara i Żabusia" , zabawy i konkursy z nagrodami to tylko niektóre z propozycji jakie czekać będą na naszych milusińskich 8 września w Parku Solidarności w Radomsku. Z myślą o nich odbędzie się festyn rekreacyjno - sportowy , w którym na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Radami w zakresie zdrowego odżywiania dzieci i dorosłych służyć będą natomiast specjaliści - lekarze i dietetycy z Centrum Leczenia Otyłości Saba .

Festiwal to także konkursy sponsorów. Firma Prymat oraz Piekarnia Wielgomłyny zaprasza na swoje stoiska na degustacje oraz konkursy z nagrodami .

Sprzęt AGD dla publiczności biorącej udział w głosowaniu na "Najlepszy smak radomszczańskiej zalewajki" ufundował natomiast Indesit Company Polska .

Nie zabraknie stałych elementów festiwalu - pokazu ginących zawodów oraz kiermaszu rękodzieła/ jarmarku staropolskiego , na którym nabyć będzie można wiele zdrowych produktów i niecodziennych wyrobów rękodzielniczych .

Muzyczną oprawę tegorocznej edycji festiwalu zapewni koncert Agnieszki Wajs w piosenkach Karin Stanek oraz gwiazda polskiej estrady Halina Kunicka .

Organizatorem IV Ogólnopolskiego Festiwalu Zalewajki jest Miasto Radomsko i Agencja Reklamowa ELTOM.