Kiedy jechać 

Warmia potrafi oczarować o każdej porze roku. Jeśli jednak zamierzacie nie tylko zwiedzać, ale też pojeździć na rowerze po warmińskich bezdrożach, popluskać się w jeziorach, pożeglować lub wypróbować innych sportów wodnych – najlepiej wybrać się tam latem lub późną wiosną.

Gdzie mieszkać

Przystępnie: W Fajnym Miejscu nad jeziorem Pierścień we wsi Tłokowo koło Jezioran. Gospodarze chętnie pokażą wam swą pracownię tkaniny i ubioru, a rano wręczą koszyk ze śniadaniem. Slowfoodowy obiad może przygotować blogerka Ewa Pe. Ceny od 150 zł za dobę. Taniej przenocujecie na Campingu Tumiany nad jeziorem Pisz. Ceny od 80 zł za dobę.
Drożej: W Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim, usytuowanym w gotyckim spichlerzu oraz barokowym pałacu przy zamku biskupim. Jego atrakcje to podziemny basen i obserwatorium astronomiczne w Wieży Zegarowej. Ceny od 350 zł.

Warto zobaczyć

Dla warmińskich miast charakterystyczne są gotyckie kościoły z masywnymi wieżami oraz zamki biskupie i kapitulne. Największe wrażenie robi zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim z XIV w., malowniczo położony w rozwidleniu rzeki Łyny i jej dopływu Symsarny, otoczony murami obronnymi i fosą. Z uwagi na piękny arkadowy dziedziniec nazywany jest „Wawelem północy ”.

Dziedziniec zamku w Lidzbarku WarmińskimDziedziniec zamku w Lidzbarku Warmińskim Monika Jankowska-Kapica

W zamkowym muzeum można podziwiać m.in. ciekawe zbiory współczesnego malarstwa polskiego. Miłośnicy budowli obronnych powinni też zwiedzić biskupi zamek z XIV w. w Reszlu oraz Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Przyjemnie jest powłóczyć się po olsztyńskiej starówce, podziwiając Stary Ratusz i Wysoką Bramę.

Olsztyńska starówkaOlsztyńska starówka Shutterstock

Ciekawostką są wycieczki śladami prokuratora Szackiego, bohatera „Gniewu” Zygmunta Miłoszewskiego. Chlubą Olsztyna jest wieża ciśnień z obserwatorium astronomicznym oraz drugie co do wielkości w Polsce planetarium. Planetarium znajduje się także we Fromborku w Wieży Radziejowskiego. W Muzeum Mikołaja Kopernika na fromborskim Wzgórzu Katedralnym zgromadzono pamiątki po astronomie, a w archikatedrze mieści się jego grób.

Co jeść

Na Warmii funkcjonuje wiele ekologicznych pasiek, gospodarstw, serowarni i zakładów spożywczych. Najlepiej rozglądać się za produktami i usługami z certyfikatem „Dziedzictwo kulinarne Warmia Mazury Powiśle” – jego logo jest gwarancją jakości i lokalnego pochodzenia. W Praslitach zajrzyjcie do zagrody Symonowiczów, by skosztować serów z mleka krowiego m.in. wędzonego Zadymera czy dojrzewającego Praslickiego.

Warmińskie seryWarmińskie sery Agencja Gazeta

Po sery kozie jedźcie do gospodarstwa Nad Arem w Kierźlinach, do Koziej Górki w Klewnie lub do Kwaśnego Drzewa Sauerbaum w Jezioranach (tu też wytwarzane są sery owcze). Ceniony na Warmii jest także ser welski produkowany od początku XX w. Wśród wędlin wyróżnia się warmińska wędzona szynka wołowa.
Do przekąsek pasować będzie rzemieślnicze piwo z Browaru Kormoran w Olsztynie, oferującego aż 30 trunków dla eksperymentujących piwoszy.

Piwo KormoranPiwo Kormoran materiały prasowe

Dłuższą tradycję ma okowita miodowa warmińska powstająca w wyniku fermentacji i destylacji roztworu miodu. W regionalnych restauracjach pytajcie o dzyndzałki, czyli pierogi oraz o ryby z warmińskich jezior i rzek. W Lidzbarku Warmińskim polecam sandacza z kurkami (w Hotelu Krasicki) i plince warmińskie z pomoćką, czyli placki ziemniaczane z twarożkiem (w restauracji Starówka), a w Olsztynie – szczupaka w sosie pokrzywowym (w Malta Cafe) oraz zupę z węgorza i gęś faszerowaną po warmińsku (w restauracji Krys-Stan). W Olsztynie na deser spróbujcie ciasteczek z różą i torcika śliwkowego w kawiarni Mojej oraz lodów Kroczek na Starym Mieście.

Przeżyj to sam

Spływ kajakowy rzeką ŁynąSpływ kajakowy rzeką Łyną materiały prasowe

Jeśli czujecie miętę do serów, wybierzcie się na kultowy wśród smakoszy, organizowany już od 8 lat Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku Warmińskim (zwykle w czerwcu lub lipcu). W sierpniu bądź wrześniu możecie pośmiać się do rozpuku na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry (w tym roku od 15 do 18 sierpnia), a przy okazji zafundować sobie kąpiel w Termach Warmińskich albo wycieczkę gondolą wypływającą spod Hotelu Krasicki. Kulturalną atrakcją Fromborka jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w archikatedrze (w tym roku od 15 lipca do 5 sierpnia). W okolicy warto wybrać się na przejażdżkę konno lub bryczką w majątku Tulisówka (Stadnina Koni Narusa). Przez całe wakacje dużo się dzieje w Olsztynie. Podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego w amfiteatrze organizowane są m.in. spotkania z szantą i festiwal jazzowy. Świetnym pomysłem będzie też spływ kajakowy po przepływającej przez Olsztyn rzece Łynie.

Bez tego nie wracaj

Z Warmii koniecznie trzeba przywieźć ryby! Rarytasem są Ryby z Kaborna: wędzone lub marynowane w occie pstrągi, liny, płocie, węgorze, sielawy, okonie, karasie, leszcze, jesiotry i sumy. Kupicie je w Dywitach, w odrestaurowanej stodole przy Urzędzie Gminy w soboty od 9 do 12. Duży wybór warmińskich pamiątek znajdziecie w Manufakturze Sztuki w Olsztynie. Dostaniecie tu także przetwory owocowe Królestwo Margot (np. rokitnik do herbaty) oraz miody z pasieki Bartnik Mazurski.