Niezależnie od tego, czy wierzysz w ochronne moce tego drzewa, czy nie, jarzębina – kwiaty, owoce i liście – chroni też twoje zdrowie. Dziś skupimy się na owocach – bo jarzębiny właśnie teraz, od września do października, obsypują się szkarłatnymi kuleczkami.

Botaniczna nazwa jarzębiny to jarząb zwyczajny. Nie sugerujmy się jednak nazwą gatunkową – właściwości zdrowotne jarzębiny wcale bowiem do zwyczajnych nie należą. Owoce zawierają niemalże komplet witamin i kwasów organicznych – jarzębina może uchodzić pod tym względem za prawdziwy skarb. Poza tym – czy można sobie wyobrazić owoce bardziej dekoracyjne?

Kolor jarzębinowe owoce zawdzięczają obecności karotenu. Mają go więcej niż marchew. Do diety powinni jarzębinę włączyć więc szczególnie ci, którzy mają problemy ze skórą, ale też osoby, które chciałyby być dłużej młode. A kto by nie chciał?! Karoten jest prekursorem witaminy A, która to odpowiada za spowolnienie procesów starzenia się skóry, a więc mówiąc bardzo skrótowo, za to, że znacznie później będą się pojawiać chociażby zmarszczki, plamy, wiotczenie i suchość. Owoce jarzębinowe będą też pomocne we wszelakich dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego – od zatruć rozpoczynając, na bolesnych wzdęciach kończąc. Jak więc wprowadzić jarzębinę do naszej diety? Oto kilka smacznych propozycji.

Uwaga! Kwas parasorbowy, który jest obecny w owocach jarzębiny, działa drażniąco na błony śluzowe i skórę, jest jednak niestabilny. Możemy się go jednak łatwo pozbyć z owoców poprzez obróbkę termiczną – mrożenie, gotowanie albo suszenie. Warto nadmienić, że przemrożenie jarzębiny zapewnia większą słodycz i delikatniejszy smak. Na szczęście dziś nie trzeba już czekać do pierwszych przymrozków – wystarczy świeżo zebrane owoce włożyć na kilka godzin do zamrażarki.

Jarzębina w czekoladzie i sezamie

Będą nam potrzebne:

 • dojrzałe owoce jarzębiny
 • tabliczka gorzkiej czekolady
 • łyżeczka tahini
 • sezam do obtoczenia

Jarzębinę przemrozić przez kilka godzin, zblanszować, odcedzić i dokładnie osuszyć.

Gorzką czekoladę stopić w kąpieli wodnej, dodać tahini i dokładnie wymieszać.

Do miseczki wsypać sezam (może być prażony).

Na widelczyk lub wykałaczkę nabić owoc jarzębiny, zanurzyć w roztopionej czekoladzie, a następnie obtoczyć w sezamie.

Odłożyć na papier do pieczenia, aż polewa zastygnie.

Tak przygotowane owoce można zajadać jak czekoladki, ale można też ich użyć jako dekoracji tortu, babeczek lub tart.

W taki sam sposób, jeśli mamy formę, można przygotować jarzębinową tabliczkę czekolady. Owoce rozkładamy w formie i zalewamy masą - wówczas jedynie wymieszaną z chrupiącymi ziarenkami sezamu.

Jarzębina w czekoladzieJarzębina w czekoladzie /Midjourney, Zofia Rojek

Syrop jarzębinowy

Syrop jarzębinowy jest wspaniałym dodatkiem do herbaty, lemoniad i jesieniarskich drinków.

Składniki:

 • dojrzałe owoce jarzębiny (ok. 1/2 kg na litr wody)
 • woda
 • cukier
 • kilka owoców pigwowców (4-5 na litr)

Syrop jarzębinowy - wykonanie:

Przemrożoną jarzębinę zalej zimną wodą. Dorzuć kilka pokrojonych owoców pigwowców, pozbawionych gniazd nasiennych. Całość doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu 15-20 minut pod przykryciem. Owoce odcedź, a odwar połącz z cukrem w ilości 1/2 kg cukru na każdy litr wody. Całość podgrzej, aż cały cukier się rozpuści, po czym przelej syrop do butelek i zapasteryzuj. Używaj do rozcieńczania w wodzie, lemoniad albo drinków.

Syrop jarzębinowy jest wspaniałym dodatkiem do herbaty, lemoniad i jesieniarskich drinków.Syrop jarzębinowy jest wspaniałym dodatkiem do herbaty, lemoniad i jesieniarskich drinków. Fot. Shutterstock

Galaretka jarzębinowo-jabłkowa

Galaretkę jarzębinową można także przyrządzić w wersji z całymi lub zblendowanymi owocami. Jeśli chcemy, żeby była klarowna, warto ją przecedzić przez podwójnie złożoną gazę.

Składniki:

 • 1/2 kg jarzębiny
 • 1/2 kg jabłek (mogą to być też rajskie jabłuszka)
 • skórka starta z jednej cytryny
 • cukier
 • woda

Galaretka jarzębinowo-jabłkowa - wykonanie:

Przemrożoną jarzębinę i pokrojone jabłka (nie usuwaj gniazd nasiennych i nie obieraj ich ze skórki) zalej wodą (tak żeby przykryła owoce na mniej więcej 2 cm). Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 20 min od momentu zagotowania się wody.

Przelej odwar do innego pojemnika i go zważ. Na każdą szklankę odwaru dodaj 1/2 szklanki cukru*, do całości dorzuć startą skórkę z cytryny. Zagotuj wszystko i zostaw na wolnym ogniu jeszcze ok. 5 min. Przelej płyn do małych słoiczków. Pektyna z owoców powinna po ostudzeniu ściąć galaretkę.

Ta ciekawa w smaku galaretka będzie ciekawym akcentem zarówno w słodkich, jak i słonych kompozycjach. Sprawdzi się np. jako dodatek do serów – tych twardych, długo dojrzewających, ale też np. twarożku.

*cukru możemy dodać mniej lub więcej, w zależności od tego jakie smaki i konsystencje lubimy

Galaretkę jarzębinową można także przyrządzić w wersji z całymi lub zblendowanymi owocami. Jeśli chcemy, żeby była klarowna, warto ją przecedzić przez podwójnie złożoną gazę.Galaretkę jarzębinową można także przyrządzić w wersji z całymi lub zblendowanymi owocami. Jeśli chcemy, żeby była klarowna, warto ją przecedzić przez podwójnie złożoną gazę. Fot. Shutterstock