14 kwietnia ukaże się książka dr Sary Gottfried „Dieta 7 hormonów. Ulecz swój metabolizm i schudnij w 3 tygodnie" (wydawnictwa Znak). Autorka, która długo zmagała się z problemem nadwagi, wzięła udział w programie terapeutycznym dla osób uzależnionych od jedzenia. Był to początek zmian w jej diecie i życiu. Schudła 11 kilogramów i utrzymywała wagę przez kolejne dwa lata. Jednak program jej nie zadowolił, gdyż nie był dobrze zbilansowany i nie pomógł ustabilizować poziomu takich hormonów jak estrogen czy hormonów tarczycy. Wykorzystała więc swoją wiedzę medyczną i dostępne badania naukowe, by stworzyć własny program żywieniowy oparty na regulacji wszystkich siedmiu hormonów, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiet. Jak napisała we wstępie:

Otyłość jest skutkiem poważnych zaburzeń hormonalnych u kobiet, a forsowne metody utraty wagi nie docierają do zasadniczej przyczyny hormonalnej pod względem strategii, taktyki i skuteczności.

Według Gottfried z powodu rosnących zaburzeń hormonalnych kobiety doświadczają anarchii hormonalnych, które mogą doprowadzić do zakłócenia metabolizmu - gromadzenia tłuszczu, nawet jeśli stosują one diety odchudzające:

Jeśli masz problemy z tym, by schudnąć i pozostać szczupłą, zaręczam, że musisz winić swoje hormony.

Estrogen, insulina, leptyna, kortyzol, hormony tarczycy, hormon wzrostu i testosteron - 7 hormonów do resetu

Jak pisze dr Gottfried, każdy z tych hormonów jest współzależny od żywności, którą codziennie spożywamy. Jeśli każdemu z nich kobieta poświeci trzy dni, po trzech tygodniach będzie gotowa, by zmieniać pożywienie w energię. Ten reset hormonalny wymaga odżywiania się w sposób zgodny z kobiecymi genami i zintegrowania fizycznych aspektów planu odżywiania z własną psychiką.

Reset hormonalny dr Sara Gottfried zastosowała po raz pierwszy jako program dla grupy kobiet w trakcie swojej praktyki z medycyny zintegrowanej i funkcjonalnej w Oakland w Kalifornii w 2008 roku. Na jego podstawie ułożyła plan kroków ułatwiających kobietom zerwanie z uzależnieniem od jedzenia, uleczenie emocji, wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w składniki odżywcze najlepszej jakości oraz sięganie po jedzenie z właściwych pobudek. Jak pisze - skutki były przełomowe. Kobiety poczuły się wreszcie dobrze w swoim ciele i powtarzały program co trzy-sześć miesięcy. Stale traciły na wadze  (4,5 do 20 kilogramów) i mówiły, że czują się młodsze niż dziesięć czy dwadzieścia lat wcześniej.

Po 6 latach przygotowań dr Gottfried miała gotowy program stabilizacji hormonalnej. Obejmuje on m.in. fazę przygotowawczą - najpierw można sprawdzić, czy problem rzeczywiście nas dotyczy, i jeśli tak, wdrażamy go. Reset trwa 21 dni i można go powtarzać co kilka miesięcy.

Książkę polecamy tym kobietom, które mają dość modnych diet, „łapią cholesterol z powietrza" i szukają diety opartej na naukowych podstawach.

Sara Gottfried, 'Dieta 7 hormonów. Ulecz swój metabolizm i schudnij w 3 tygodnie' (wydawnictwa Znak)Sara Gottfried, 'Dieta 7 hormonów. Ulecz swój metabolizm i schudnij w 3 tygodnie' (wydawnictwa Znak) mat. prasowy