Kto czytał naszą rozmowę z profesor Anitą Biesiadą z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pewnie już wie, że grzyby to fascynujące i wielce pożyteczne istoty. Właśnie istoty, ponieważ, jak we wstępie do Fungarium wydanego przez Dwie Siostry napisał prof. David L. Hawksworth, honorowy przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Mykologicznego, grzybom bliżej do zwierząt niż do roślin. Są one nadal mało znane. Dlatego dr Ester Gaya, mykolożka z Królewskich Ogrodów Botanicznych, zaprasza nas do zwiedzania - książka jest bowiem biletem wstępu do muzeum grzybów. Kolejne karty - rozdziały, są jak wizyta w salach muzealnych.

Miłośnicy grzybów będą tą pozycją zachwyceni. Nie jest to przecież typowy atlas grzybów wyłącznie o praktycznym wymiarze. Z Fungarium poznamy biologię grzybów (sposób rozmnażania i wzrostu), ich gatunkową różnorodność oraz imponujące życie rodzinne i międzygatunkowe (rozdział "Interakcje grzybów"). Wspominał już o tym Peter Wohlleben w swoim bestsellerowym  "Sekretnym życiu drzew", w Fungarium znajdziemy znacznie więcej informacji na ten temat. Bo czy wiedzieliście, że pierwszymi rolnikami na Ziemi wcale nie byli ludzie tylko mrówki i termity? Owady te hodują grzyby od milionów lat, a młode królowe opuszczając kolonię zabierają ze sobą kawałek grzybni (to trochę jak ludzie dzielący się zakwasem na chleb). 

W ostatnim zaś rozdziale - Grzyby i ludzie - opisano je z punktu widzenia człowieka. Jak zwykle w wypadku książek wydanych przez Dwie Siostry książka jest wspaniale ilustrowana.