„Menu Wolności” to ogólnopolska akcja społeczna wymyślona przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką. Zachęca ona wszystkich Polaków do wspólnego i radosnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które przyniosły Polsce wolność. Okrągły Stół jest symbolem czasu przemian demokratycznych. Służył stronie rządowej i solidarnościowej nie tylko do podejmowania decyzji i ustaleń dotyczących losów państwa, ale także do jedzenia.

Menu WolnościMenu Wolności Andrzej Pągowski

W dwumiesięcznych obradach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki przy stołach ustawionych w kuluarach Pałacu Namiestnikowskiego (dziś Prezydenckiego) serwowane przez najlepszych wtedy kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie.

Z archiwalnych materiałów wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli:

„galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”.

To właśnie menu może stać się punktem wyjścia dla chcących świętować 30-lecie wolnych wyborów.W ślad za Warszawą i Wrocławiem do akcji przyłączyło się 30 polskich miast. Na rynkach i głównych placach, w terminach zbliżonych do 4 czerwca, samorządowcy częstować będą mieszkańców lokalnymi specjałami. W ten sposób, "rozstawionym w całej Polsce stołem", świętować będziemy 30. rocznicę zakończenia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Świętowanie rozpoczniemy już 31 maja we Wrocławiu, gdzie w ramach festiwalu „Europa na widelcu“, o godz.18:30 w Kinie Nowe Horyzonty, wyświetlone zostaną filmy „Okrągły Stół od kuchni” oraz „Opowieści Okrągłego Stołu” autorstwa m.in. Piotra Bikonta. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z dziennikarką Katarzyną Bosacką, inicjatorką akcji Menu Wolności oraz Robertem Makłowiczem, jednym z ambasadorów akcji, a po seansie poczęstunek.

Gotują najlepsi szefowie kuchni: Justyna Słupska Kartaczowska, Krzysztof Żurek i Łukasz Budzik 

Natomiast o godz. 19:30 we wrocławskim Hotelu Monopol odbędzie się wyjątkowa Kolacja Wolności. Na ten niezwykły wieczór złożą się pokazy specjalne wyżej wymienionych filmów, które zostaną powtórzone w Sali Klubowej hotelu Monopol oraz kolacja degustacyjna. Przygotują ją wspólnie dotychczasowi szefowie kuchni Hotelu Monopol: Krzysztof Żurek, aktualnie szef kuchni Hotelu Stary w Krakowie, Justyna Słupska Kartaczowska z wrocławskiej restauracji Jadka, Łukasz Budzik z restauracji Mennicza Fusion we Wrocławiu oraz Mariusz Kozak - obecny szef kuchni Hotelu Monopol. Menu Wolności w ich interpretacji będzie oparte na lokalnych produktach i zainspirowane historią naszego kraju.

W cenie biletu zawarta jest również degustacja polskich win i alkoholi dobranych przez sommelierkę Hotelu Monopol, Michała Jagodę. Udział w kolacji wezmą również Katarzyna Bosacka oraz Robert Makłowicz, a wieczór poprowadzą Lucyna Zembowicz oraz Jakub Gutek z FILMS for FOOD - organizatorzy filmowo-kulinarnej części festiwalu, czyli Filmowej Europy na Widelcu. Bilety na pokaz w kinie oraz na seans z kolacją w Hotelu Monopol można kupić przez stronę Kina Nowe Horyzonty: www.kinonh.pl

Jajecznica Wolności w Wilanowie

Następnego dnia, czyli 1 czerwca burmistrz dzielnicy Wilanów w Warszawie, zaprasza wszystkich od godz. 11.00 na Śniadanie Wolności. Na patio Royal Wilanów przy ul. Klimczaka 1, smażona będzie Jajecznica Wolności z 1989 jaj kur z wolnego wybiegu. Do jajecznicy piekarnia Grzybki upiecze 30 kilogramowy Chleb Wolności.

Niektóre z zaplanowanych przez miasta atrakcji są po prostu niesamowite: w Bydgoszczy cukiernia Sowa przyrządzi słodką replikę okrągłego stołu, przy którym będą stały czekoladowe krzesła; w Wadowicach nie zabraknie oczywiście darmowych kremówek papieskich, a w Kielcach...samorządowcy zapraszają na Śniadanie Wolności składające się z 1989 jaj ugotowanych na twardo, podanych z Majonezem Kieleckim.

Polska Grupa Porcelanowa, w której skład wchodzą fabryki Ćmielów, Chodzież i Lubiana, wypuści okolicznościowy ozdobny talerz z logo akcji, które zaprojektował Andrzej Pągowski.

- Marzyłam o tym, żeby to piękne, czerwcowe święto, wręcz stworzone do pikników i radości, wyglądało właśnie w ten sposób - mówi Katarzyna Bosacka. - Ale pozytywny odzew z jakim się spotkaliśmy, przerósł nasze oczekiwania! W ciągu dwóch miesięcy nasz profil na FB polubiło prawie 3 tysiące osób, zaangażowaliśmy do współpracy 30 miast, zgłosiło się do nas kilkadziesiąt restauracji, szkół i hoteli z całej Polski, tworząc w sumie kilkaset mniejszych i większych wydarzeń, pod wspólną nazwą Menu Wolności - dodaje.

Ambasadorzy akcji Menu Wolności: Robert Makłowicz, Andrzej Pągowski, Agnieszka Kręglicka, Dorota Wellman, Andrzej Polan, Katarzyna Błażejewska Stuhr i Maciej Stuhr, Tomasz Jakubiak, Grzegorz Łapanowski, Piotr Kucharski, Adam Chrząstowski.

Wydarzenia związane z akcją Menu Wolności można śledzić na FB raz na stronie www.menuwolnosci.pl .
Akcja realizowana jest we współpracy z Urzędem Dzielnicy Warszawa Wilanów, Miastem Wrocław oraz inicjatywą FILMS for FOOD.