Dziś ukazał się Czerwony Przewodnik Kulinarny Michelin "Main Cities of Europe 2014", który jest najbardziej znanym i prestiżowym rankingiem europejskich restauracji. Po ubiegłorocznym sukcesie, jakim było przyznanie warszawskiej restauracji Atelier Amaro pierwszej w Polsce Gwiazdki Michelin, tegorocznej edycji przewodnika wyczekiwano z wielkim zainteresowaniem. Restauracja Atelier Amaro utrzymała gwiazdkę, jednak w rankingu nastąpiło wiele zmian, a symbol Bib Gourmand powędrował do kolejnego lokalu z Warszawy.

Do tegorocznego rankingu "Main Cities of Europe" zakwalifikowało się 41 polskich restauracji - 22 z Warszawy oraz 19 z Krakowa. To o jeden lokal więcej niż w roku ubiegłym. Choć pod względem liczby nie ma dużych różnic, to na liście ocenionych restauracji nastąpiło sporo zmian. W stolicy z rankingu wypadły 4 lokale, zaś dołączyło 5 nowych. W Krakowie z zestawienia zniknęły natomiast 4 restauracje i zostały zastąpione taką samą liczbą nowych. Dodatkowo restauracja Brasserie Warszawska, która dołączyła do tegorocznego rankingu, otrzymała symbol Bib Gourmand oznaczający korzystny stosunek jakości do ceny. W ostatnich latach w Polsce tym tytułem mógł pochwalić się jedynie inny warszawski lokal Butchery and Wine, który w tym roku po raz kolejny zdobył to wyróżnienie.

Dla restauratorów już samo znalezienie się w przewodniku "Main Cities of Europe" jest dużym wyróżnieniem. Gwiazdka Michelin pozostaje natomiast wyrazem uznania sztuki kulinarnej restauracji i jednocześnie największym marzeniem jej właściciela. O uwzględnieniu lokalu w przewodniku decydują inspektorzy Michelin, którzy opiniują i przygotowują rekomendacje. Wizyty inspektorów zawsze pozostają anonimowe, co zapewnia wiarygodność i obiektywizm oceny. Inspektor może ujawnić swoją tożsamość, jednak dopiero po uregulowaniu rachunku. W przeciwieństwie do Gwiazdek Michelin, które przyznawane są kolegialnie, decyzję o umieszczeniu restauracji w przewodniku może podjąć jeden inspektor.

W przewodniku "Main Cities of Europe" restauracjom przyznawane są następujące symbole:

- Gwiazdki Michelin - za walory smakowe potraw (od jednej do trzech gwiazdek)

- Sztućce (Łyżka & Widelec) - za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców)

- Bib Gourmand - za stosunek jakości do ceny

Jedna Gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia, a trzy - wyjątkowa kuchnia warta specjalnej podróży. Decyzję o uhonorowaniu tym najbardziej prestiżowym tytułem podejmuje kolegialnie aż trzech inspektorów Michelin. Osobnym wyróżnieniem przyznawanym restauracjom jest Wschodząca Gwiazdka, która oznacza bardzo duże szanse na zdobycie właściwego symbolu w latach kolejnych. Tak właśnie było w przypadku warszawskiej restauracji Atelier Amaro, która rok po otrzymaniu Wschodzącej Gwiazdki zdobyła pełnoprawny tytuł.

Tegoroczna edycja przewodnika "Main Cities of Europe" opisuje restauracje z 44 miast w 20 krajach Europy: Austria (Wiedeń, Salzburg), Belgia (Bruksela, Antwerpia), Czechy (Praga), Dania (Kopenhaga), Finlandia (Helsinki), Francja (Paryż, Lyon, Strasbourg, Tuluza), Grecja (Ateny), Hiszpania (Madryt, Barcelona, Walencja), Holandia (Amsterdam, Rotterdam, Haga), Irlandia (Dublin), Luksemburg (Luxembourg), Niemcy (Berlin, Kolonia, Frankfurt, Hamburg, Monachium, Stuttgart), Norwegia (Oslo), Polska (Warszawa, Kraków), Portugalia (Lizbona), Szwajcaria (Berno, Genewa, Zurych), Szwecja (Sztokholm, Goteborg), Węgry (Budapeszt), Wielka Brytania (Londyn, Birmingham, Edynburg, Glasgow), Włochy (Rzym, Mediolan, Turyn, Florencja).

Przewodnik Michelin "Main Cities of Europe" pojawia się na rynku od ponad 100 lat i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie - stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. Wszelkie informacje praktyczne w nim zawarte, rankingi lokali oraz przyznane wyróżnienia są sprawdzane oraz aktualizowane każdego roku. Inspektorzy ponownie odwiedzają poprzednio ocenione lokale, a także te, które jeszcze nie znalazły się na stronach przewodnika.

PEŁNA LISTA POLSKICH RESTAURACJI WYMIENIONYCH W MAIN CITIES OF EUROPE 2014

Warszawa (22 restauracje; w 2013 roku było 21 lokali w zestawieniu)

Amber Room 4 symbole sztućców

Atelier Amaro Gwiazdka Michelin, 3 symbole sztućców

Belvedere 3 symbole sztućców

Michel Moran - Bistro de Paris 3 symbole sztućców

San Lorenzo 3 symbole sztućców

Tamka 43 3 symbole sztućców

Platter by Karol Okrasa 3 symbole sztućców

Concept 2 symbole sztućców

Nolita (dołączyła do tegorocznego rankingu) 2 symbole sztućców

Brasserie Warszawska (dołączyła do tegorocznego rankingu) 2 symbole sztućców,Bib Gourmand

Biała Gęś (dołączyła do tegorocznego rankingu) 2 symbole sztućców

AleGloria 2 symbole sztućców

La Rotisserie 2 symbole sztućców

Dom Polski 2 symbole sztućców

Concept 13 2 symbole sztućców

Rozbrat 20 2 symbole sztućców

U Fukiera 2 symbole sztućców

Butchery and Wine 1 symbol sztućców, Bib Gourmand

Winosfera (dołączyła do tegorocznego rankingu) 1 symbol sztućców

Merliniego 5 1 symbol sztućców

Delizia (dołączyła do tegorocznego rankingu) 1 symbol sztućców

Qchnia Artystyczna 1 symbol sztućców

Kraków (19 restauracji; w 2013 roku również było 19 lokali w zestawieniu)

Copernicus 3 symbole sztućców

Trzy Rybki 3 symbole sztućców

Wentzl 3 symbole sztućców

Ancora 2 symbole sztućców

Szara 2 symbole sztućców

Kogel Mogel (dołączyła do tegorocznego rankingu) 2 symbole sztućców

Resto Illuminati 2 symbole sztućców

Pod Baranem 2 symbole sztućców

Jarema 2 symbole sztućców

Cyrano de Bergerac (dołączyła do tegorocznego rankingu) 2 symbole sztućców

Corse (dołączyła do tegorocznego rankingu) 2 symbole sztućców

Studio Qulinarne 2 symbole sztućców

Szara Kazimierz 2 symbole sztućców

Sąsiedzi 2 symbole sztućców

La Campana 1 symbol sztućców

Farina 1 symbol sztućców

Trufla 1 symbol sztućców

Del Papá 1 symbol sztućców

Zakładka (dołączyła do tegorocznego rankingu) 1 symbol sztućców