ŁĄCZENIE W JEDNEJ DONICZCE

Wybierz takie, które będą miały podobne wymagania co do nawodnienia i nasłonecznienia. Rozmaryn i szałwia potrzebują np. dużo światła, mięta i werbena wolą rosnąć w półcieniu.

Dla urody kompozycji posadź razem takie rosliny, które rosną w górę (te pośrodku doniczki; np. bazylię czy rozmaryn) z takimi, które się płożą lub zwisają (na obrzeżach doniczki; np. oregano).

Dla ładnego zapachu posadź razem zioła mocno pachnące, np. lawendę z rozmarynem. Pamiętaj, że te zioła pachną najmocniej, kiedy są świeżo podlane.

Do celów kulinarnych posadź razem takie zioła, których i tak używasz razem - będzie wygodniej. Np. lubczyk z natką pietruszki i trybulką jako mieszankę do rosołu lub liść laurowy, tymianek i natkę pietruszki (w wersji rozszerzonej: natkę pietruszki, bazylie, szczypiorek, rozmaryn, estragon i cząber) jako bouquet garni. Możesz też przygotować doniczkę z mieszanką ziół prowansalskich: rozmarynem, bazylią, tymiankiem, szałwią lekarską, miętą pieprzową, cząbrem, oregano i majerankiem - tu warto także dosiać lub dosadzić trochę lawendy.

ZIEMIA

Większość ziół lubi podłoże tzw. uniwersalne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie używamy tzw. ziemi do kwiatów, w której jest za dużo nawozu. Podłoże piaszczyste zapewniamy tymiankowi, majerankowi, rozmarynowi, szałwii, bogatsze, z większą ilością próchnicy roślinom o dużych liściach, takich jak mięta, melisa lub bazylia.

DRENAŻ

Na dno doniczki wysypujemy kamyki, na to warstwę żwirku. Często przykrywa się żwirek dodatkowo kawałkiem włókniny. Dzięki temu drenaż nie będzie zanieczyszczany ziemią.

NASŁONECZNIENIE

Dla większości ziół optymalne jest około 6 godzin światła słonecznego dziennie. Roślinki, ustawione w mniej słonecznym miejscu rosną słabiej i mają mniejsze listki.

TEMPERATURA

Około 20 stopni. Zioła lubią, jeśli jest stała.

PODLEWANIE

Jak tylko zobaczymy, że powierzchnia podłoża zaczyna wysychać. Przesuszone zioła mogą się nie odbić. Najlepiej rano, przed pójściem do pracy, wtedy wieczorem będziemy mogli zobaczyć, czy rośliny nie mają za wilgotno. Przelane zgniją. Warto też zraszać listki ziół spryskiwaczem - wystarczy 2-3 razy w tygodniu.

NAWOŻENIE

W większości przypadków można sobie podarować, zwłaszcza jeśli chodzi o zioła jednoroczne, które wysialiśmy lub posadziliśmy w dobrej jakościowo ziemi. Jeśli już nawozić, to specjalnym nawozem do ziół. Na opakowaniu znajdziemy wskazówki, kiedy i jak często nawozić. Wieloletnie zioła nawozi się wiosną i latem, zwłaszcza, jeśli zauważymy na listkach plamki czy przebarwienia. To znak, że czegoś im brak.