Polska kuchnia regionalna - najsmaczniejsze potrawy

Schab po sztygarsku (Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl)

Szlachcice - podlaskie pierogi z ziemniakami
Szlachcice (podlasiaki) powinny być dość duże. Kiedyś, zgodnie z tradycją, lepiono je w przynajmniej dwukrotnie większym rozmiarze niż typowe pierogi. Dziś coraz częściej mają zwykłe wymiary - tak po prostu jest wygodniej. Pierogi są miękkie, spójne i nie rozpadają się podczas krojenia, dzięki temu, że nadziewamy je jeszcze ciepłym, nieco gumowatym farszem o lepkiej konsystencji. Mogą być robione na dwa sposoby - nadziewane surowymi startymi ziemniakami albo startymi kartoflami przesmażonymi na patelni z cebulką. My proponujemy ten drugi wariant, bo jest smaczniejszy.

Galart - wielkopolskie nóżki w galarecie
W Wielkopolsce galart jest nadal popularną zimną przekąską serwowaną podczas spotkań i uroczystości rodzinnych, a także w czasie świąt, zwłaszcza wielkanocnych. Szczególnym sentymentem darzą ten przysmak osoby starszej daty. W odróżnieniu od galaret przyrządzanych w innych częściach kraju, galart musi być przyrządzony nie z drobiu czy nóżek cielęcych, ale koniecznie z nóżek wieprzowych. Podaje się go z sokiem z cytryny lub z ostrym chrzanem, wiele osób lubi też skropić nóżki octem.
Przepis: Jak zrobić tradycyjny galart - wielkopolskie nóżki w galarecie

Śląski schab po sztygarsku
Śląski schab sztygarski nadziewa się dobrze doprawioną kiełbasą lub kabanosami - wędzonka w roli farszu nadaje potrawie dymnego posmaku. Mięso po upieczeniu powinno być miękkie i soczyste. Roladę można podawać na ciepło jako danie obiadowe lub na zimno jako przekąskę czy dodatek do kanapek.
Przepis: Schab po sztygarsku

Kaczka po pomorsku
Kaczka po pomorsku to tuszka nadziewana farszem z kaczych podrobów i wieprzowiny. Potrawę można podawać nie tylko na ciepło, ale także na zimno jako przekąskę. Ponieważ kaczkę przed pieczeniem trzeba wyluzować, później łatwo się ją porcjuje. Można ją pokroić w cienkie plastry i podać na kanapce.
Przepis tutaj: Kaczka po pomorsku

Sułkowicka krzonówka - zupa chrzanowa
Tradycyjnie do jej przyrządzenia wykorzystywano resztki święconki pozostałej ze śniadania wielkanocnego, zarówno wędliny, jak i jajka. Dziś poświęcona wędlina zastępowana jest często zwykłą kiełbasą, bo zupę lepiej jest przecież przygotować wcześniej. Bazą potrawy jest chrzan, który w dawnych, biednych czasach można było za darmo wykopać na polach. W okolicy Sułkowic krzonówka gotowana jest na bazie serwatki, lokalnie zwanej także syrwotką, co wyróżnia ją spośród innych zup chrzanowych.
maruda
na czas kryzysu mam prostsze receptury
kotlet inflacyjny de Glapaj kaczorski, składniki: kora dębowa, 0 groszy, mielone racice, 0 groszy, garść trawy, 0 groszy, wilcza jagoda (jedna, bo truje) 0 groszy, zgniłe warzywa i owoce ze śmietnika, 0 groszy.
Korę blanszujemy i kroimy w półksiężyce lub piórka, dodajemy racice, ciągle mieszając i mlaskając, znaczy malaskując, towary ze śmietnika gotujemy kilka godzin, powinno dać się przełknąć, całość dekorujemy wilczą jagodą zamiast wisienki na torcie i nie jemy, bo truje, natomiast zielone źdźbła trawy dodadzą uroku ala garni, naszej kompozycji, którą zapodamy na jakiejś większej uroczystości przy świecach w piwnicy bez prądu, po tej uroczystej kolacji atrakcja wieczoru: poszukiwanie ukrytej puszki z mielonką saperską, tym naprawdę można się najeść (jedna osoba) a dla przegranych nagroda pocieszenia, pisowski cukierek witaminizowany (bez witamin).
:-D
ja też nie, ale polski mięsny jeż jest naprawdę pożywny i zdrowy, spróbuj
to po ca czytasz?