Kucharz miesiąca: David Toutain - maksymalny minimalizm

David Toutain
David Toutain

David Toutain (Fot. Paulina Jaubiec)

David Toutain terminował u najlepszych, by wymienić tylko Alaina Passarda, Pierre'a Gagnaire'a czy Marca Veyrata. Krytycy o jego kuchni: "Jest maksymalnie minimalistyczna, poraża kreatywnością". "To nowa, nowa kuchnia, neokuchnia"
1 z 5
Fot. Paulina Jakubiec
Fot. Paulina Jakubiec

Jabłka, pigwa, majeranek

UWAGA! w przepisach Davida Toutaina przeważnie brak dokładnych ilości składników - szef woli podać proporcje. dzięki temu, jak mówi, według jednej receptury można ugotować jedzenie i dla trzech, i dla trzydziestu osób.

Jabłka Tatin:
Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w ćwiartki. Układamy je ciasno, jedna ćwiartka obok drugiej, w naczyniu żaroodpornym, posypujemy cukrem białym i brązowym (ilość cukru ustalamy, ważąc jabłka - potrzeba jednego i drugiego po 5% w stosunku do wagi jabłek; np. jeśli mamy 1 kg jabłek, bierzemy 50 g każdego rodzaju cukru) oraz kawałeczkami masła. Przykrywamy folią aluminiową, pieczemy 2 godziny w 150°C.


Studzimy. Na jednej połowie naczynia żaroodpornego pozostawiamy upieczone ćwiartki jabłek, układamy na wierzchu ćwiartki z drugiej części naczynia. Ponownie przykrywamy folią aluminiową, pieczemy 2 godziny w 150°C. Studzimy, przekładamy na tackę, ostrożnie wykrawamy kółka za pomocą foremki. Wstawiamy na 1-2 godziny do zamrażalnika. Jabłka trzeba wyjąć z zamrażarki na kilkanaście minut przed podaniem, aby zdążyły się lekko rozmrozić.

Pigwa:

  • 50 ml wody
  • 150 g cukru
  • 200 g przecieru z pigwy

Wodę zagotowujemy z cukrem. Mierzymy temperaturę - gdy syrop osiągnie 130°C, dodajemy przecier z pigwy, gotujemy 10 minut na małym ogniu. Po schłodzeniu przekładamy do rękawa cukierniczego.

Krem śmietankowy:

  • 1/4 l mleka
  • 1/4 l śmietanki 36%
  • 160 g żółtek
  • 60 g cukru
  • 1 listek żelatyny (2,5 g)
  • śmietanka kremówka

Podane wyżej składniki, oprócz żelatyny i kremówki, łączymy tak, jakbyśmy robili creme anglaise: mieszamy mleko ze śmietanką, zagotowujemy, zdejmujemy z ognia. Ucieramy żółtka z cukrem, zaparzamy je gorącym mlekiem ze śmietanką, wlewamy do rondla i podgrzewamy, mieszając, aż krem zgęstnieje. Dodajemy żelatynę (namoczoną i odciśniętą), mieszamy, przecieramy przez sitko. Gotujemy na parze (sprawdzamy temperaturę kremu powinna wynosić 120°C), studzimy, miksujemy. Ważymy krem i łączymy go z ubitą kremówką (wagowo 1:1; np. 100 g kremu i 100 g śmietanki).

Wafelki (ciastka):

  • 300 g masła
  • 280 g białek
  • 160 g cukru
  • 200 g mąki

Oraz:

  • żółty i czerwony barwnik spożywczy

Roztapiamy masło, schładzamy je. Dodajemy do pozostałych składników (oprócz barwników), mieszamy. Masę dzielimy na 3 części, jedną barwimy na żółto, drugą na czerwono, trzecia zostaje naturalna. Kolorowe masy wlewamy do dwóch oddzielnych foremek w kształcie liści. Masę naturalną cienko rozprowadzamy na macie cukierniczej. Pieczemy 4 minuty w 170°C.

Lody majerankowe:

  • 144 g żółtek
  • 200 g cukru
  • 80 g glukozy
  • 1 l mleka
  • 300 g śmietanki 30%
  • 90 g liści majeranku

Podane składniki, oprócz majeranku, łączymy tak jak do creme anglaise
(patrz: opis kremu śmietankowego). Do gorącej masy dodajemy majeranek, miksujemy, odstawiamy na 10 minut. Przecieramy przez sitko i mrozimy w maszynie do lodów. Do chwili podania trzymamy w zamrażalniku.

Olej z majeranku:
Pęczek majeranku blanszujemy przez 5 minut w lekko osolonej wodzie, od razu przekładamy do pojemnika z lodem. Odsączamy z wody - należy przygnieść zioła czymś ciężkim i zostawić na całą noc chodzi o to, aby w majeranku nie pozostała ani kropla wody.


Następnie ważymy majeranek i dodajemy do niego olej z pestek winogron lub arachidowy (proporcje 1:1,5, czyli: jeśli mamy 100 g majeranku, bierzemy 150 g oleju). Podgrzewamy mieszaninę do 60°C, miksujemy, filtrujemy przez sitko wyłożone gazą. Składamy wszystkie elementy deseru na talerzu.

2 z 5
Fot. Paulina Jakubiec
Fot. Paulina Jakubiec

Małże, pak choi, koperek

Małże (tu: mule, sercówki, okładniczki):

Sercówki zalewamy na godzinę zimną osoloną wodą. Mule czyścimy i myjemy. Jedne i drugie układamy na dużej patelni - powinny leżeć ciasno, ale w jednej warstwie. Zalewamy wodą (ma być jej tyle, aby je ledwo przykryła), przykrywamy, gotujemy, aż muszle się otworzą (nieotwarte wyrzucamy). Odcedzamy przez sitko wyłożone gazą, zbierając do podstawionego naczynia wodę z gotowania.


Małże wyjmujemy z muszli, wkładamy ponownie do wody, w której się gotowały. Okładniczki gotujemy w piekarniku parowym przez minutę. Wyjmujemy "języczki", wkładamy je do tej samej wody, w której gotowały się mule i sercówki.
Uwaga! Nie wyrzucamy muszli, ugotujemy na nich wywar!

 

Wywar na muszlach małży:
Wszystkie muszle wkładamy do dużego garnka, zalewamy zimną wodą (tyle, aby je przykryła) i doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy szumowiny, wywar pozostawiamy na godzinę na małym ogniu. Ponownie odszumowujemy, zestawiamy garnek z ognia i pozostawiamy wywar wraz z muszlami do ostygnięcia. Potem cedzimy przez sitko wyłożone gazą i ponownie zagotowujemy, dodając 3 łodygi trawy cytrynowej na każdy litr wywaru.
Przed samym podaniem dodajemy do tego wywaru wodę, w której gotowały się małże, i przyprawiamy do smaku solą.

 

Pak choi:
Wybieramy malutkie listki kapusty pak choi, kroimy je wzdłuż na pół. Po opłukaniu pakujemy próżniowo, wlewając do woreczka zimną wodę. Następnie rozpakowujemy, czynności powtarzamy jeszcze dwa razy.

 

Olej z koperku:
Blanszujemy przez 5 minut pęczek koperku w lekko osolonej wodzie. Od razu przekładamy do garnka z zimną wodą i lodem. Odsączamy z wody - należy przygnieść zioła czymś ciężkim i pozostawić na całą noc - chodzi o to, aby w koperku nie pozostała ani kropla wody. Następnie ważymy koperek i dodajemy do niego olej arachidowy (proporcje 1:1,5, czyli: jeśli mamy 100 g koperku, bierzemy 150 g oleju).


Podgrzewamy mieszaninę do 50-60°C, miksujemy, filtrujemy przez sitko wyłożone gazą.
Składamy danie: w głębokich talerzach układamy mule, sercówki i okładniczki oraz listki kapusty chińskiej. Zalewamy gorącym wywarem z muszli, na koniec za pomocą pipety wkraplamy do każdej porcji kilka kropli oleju koperkowego.

Zdjęcie Bosch MUM 57860 Zdjęcie Kenwood KMX95 Zdjęcie Klarstein Bella Rosa
Bosch MUM 57860 Kenwood KMX95 Klarstein Bella Rosa
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
3 z 5
Fot. Paulina Jakubiec
Fot. Paulina Jakubiec

Dorsz, słodki ziemniak, sos cytrynowy

Dorsz:

Usuwamy ości z filetów z dorsza. Ryby marynujemy przez półtorej godziny w pięcioprocentowym roztworze wody z solą. Następnie płuczemy i osuszamy, kroimy na kawałki o wadze około 60 g. Rozgrzewamy olej do 64°C, obsmażamy w nim dorsza - po dwie minuty z każdej strony. Po odsączeniu z oleju wstawiamy go na chwilę do piekarnika nagrzanego do 180°C, wyjmujemy i podajemy z purée ze słodkiego ziemniaka oraz z sosem cytrynowym.

 

Słodki ziemniak z wanilią:
Obieramy ziemniaki i kroimy je na duże kawałki. Zalewamy mlekiem 3,2% zmieszanym ze śmietanką 36% (pół na pół), gotujemy do miękkości. Odcedzamy, miksujemy z odrobiną masła, soli i niewielką ilością ziaren wanilii. Do miksowanej masy można dodać odrobinę mleka, w którym ziemniaki się gotowały.

 

Sos cytrynowy
(składniki na około 300 ml):

  • 200 g masła
  • 2 szalotki
  • 50 ml białego wytrawnego wina
  • 1 łodyga trawy cytrynowej
  • sól i pieprz do smaku

 

Zimne masło kroimy na małe kawałki. Szalotki siekamy. Na patelni rozgrzewamy wino, wrzucamy szalotki. Gdy zrobią się szkliste, dodajemy po kawałeczku masło i posiekaną trawę cytrynową, stale mieszając, aż sos będzie lśniący. Doprawiamy solą i pieprzem, na koniec przecieramy przez sitko.

 

Olej z bazylii:
Pęczek bazylii blanszujemy przez 5 minut w lekko osolonej wodzie. Od razu przekładamy do garnka z zimną wodą i lodem. Odsączamy z wody - należy przygnieść zioła czymś ciężkim i pozostawić na całą noc - chodzi o to, aby w bazylii nie została ani kropla wody. Następnie ważymy bazylię i dodajemy do niej olej z pestek winogron lub arachidowy (proporcje 1:1,5, czyli: jeśli mamy 100 g bazylii, bierzemy 150 g oleju). Podgrzewamy mieszaninę do 50°C, miksujemy, filtrujemy przez sitko wyłożone gazą. Nakładamy na talerz za pomocą pipety.

 

Szpinak:
Wybieramy tylko ładne i zdrowe liście. Myjemy je, pakujemy próżniowo, wlewając do woreczka zimną wodę. Następnie rozpakowujemy, czynności powtarzamy jeszcze dwa razy. Składniki dania układamy na talerzu w taki sposób, jak to widać na zdjęciu.

Zdjęcie OK. OMW 310-S Zdjęcie SENCOR SMW 3717 Zdjęcie Siemens HF 15M541
OK. OMW 310-S SENCOR SMW 3717 Siemens HF 15M541
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
4 z 5
Fot. Paulina Jakubiec
Fot. Paulina Jakubiec

Cztery razy seler, orzechy

Seler suszony:
Kroimy obrany korzeń selera (wyszorowaną skórę pozostawiamy) na krajalnicy na grubość 1,5 mm.
Pieczemy w 100°C (bez termoobiegu) przez 7 minut. Wyjmujemy, nacieramy atramentem z kałamarnicy zmieszanym ze śmietaną, posypujemy pudrem z pietruszki i selera (pietruszkę i skórę selera suszymy w suszarce do grzybów, a następnie miksujemy na proszek). Pieczemy jeszcze godzinę w 120°C (bez termoobiegu). Wyjmujemy płatki selera i dosuszamy je w suszarce do grzybów.

 

Purée z selera:
Pozostałości obranego korzenia selera gotujemy w mleku zmieszanym ze śmietanką 36% (pół na pół) do miękkości. Miksujemy, na koniec mieszamy z odrobiną dobrej, gęstej, kwaśnej śmietany (np. 22%).

 

Seler zapiekany w solnym cieście:

Ciasto:

  • 3 kg soli gruboziarnistej
  • 3 kg mąki pszennej typ 550
  • 1,8 l wody
  • 40 g oleju arachidowego

 

Oraz:

  • 1 nieobrany, dokładnie wyszorowany korzeń selera

W jednej misce mieszamy sól z mąką, w drugiej wodę z olejem. Łączymy zawartość obu misek i mieszamy tak długo, aż powstanie gładkie ciasto.
Gotujemy nieobranego selera do miękkości. Wyjmujemy, osuszamy, dokładnie obklejamy ciastem solnym. Wstawiamy na godzinę do zamrażalnika, potem wyjmujemy, pieczemy godzinę w 250°C, kolejną godzinę w 200°C, i jeszcze 30 minut w 180°C. Wyjmujemy selera z piekarnika i odkładamy go na 12 godzin. Zdejmujemy solną skorupę i kroimy upieczonego selera na kawałki.

 

Selerowy puder:
Blanszujemy obraną skórę z dokładnie wyszorowanego korzenia selera. Szalotki kroimy w cienkie piórka. Skórę selera i szalotki rozsypujemy na oddzielnych blaszkach wyścielonych pergaminem. Wstawiamy na godzinę lub dwie do piekarnika nagrzanego do 120°C. Po wyjęciu dosuszamy w suszarce do grzybów. Miksujemy (oddzielnie) seler i szalotki, łączymy je w proporcji 2/3 selera i 1/3 szalotek.

    Orzechowa kruszonka:

    • 50 g maltodekstryny z tapioki
    • 60 g bułki tartej
    • 30 g zmielonych orzechów laskowych
    • 2 g cukru
    • 50 g solonego masła

    Mieszamy suche składniki, łączymy je z masłem (uprzednio zmiksowanym, tak by miało konsystencję kremu). Takie "ciasto" rozsmarowujemy na sylikonowej macie cukierniczej, przykrywamy drugą matą i rozwałkowujemy. Zdejmujemy górną matę, pieczemy w 150°C (bez termoobiegu) przez 12 minut. Wyjmujemy, studzimy i łamiemy na kawałki.Selera pieczonego  podajemy z suszonym i purée. Posypujemy orzechową kruszonką i selerowym pudrem, dekorujemy szczawikiem zajęczym.

    Zdjęcie Blender ADLER AD 4054 Zdjęcie BLENDER HENDI Zdjęcie Blender HYUNDAI HB 960
    Blender ADLER AD 4054 BLENDER HENDI Blender HYUNDAI HB 960
    Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
    źródło: Okazje.info
    5 z 5
    Fot. Paulina Jakubiec
    Fot. Paulina Jakubiec

    Dynia piżmowa, cecina, kasztany

    Dynia i cecina:

    Obieramy dynię, usuwamy pestki, miąższ kroimy na cienkie paski o szerokości 2 cm i długości 6 cm. Wyrównujemy je na mandolinie i pieczemy w piekarniku parowym przez 1 minutę w temperaturze 180°C. Paski dyni zwijamy w ruloniki, skrapiamy dobrą oliwą, posypujemy solą morską. Cecinę tniemy na cienkie paski o szerokości 2 cm, a potem zwijamy każdy pasek w rulon.

     

    Kasztany:
    Surowe obieramy i tniemy na mandolinie na jak najcieńsze płatki. Część uzyskanych płatków odkładamy, aby wyschły, część miksujemy na puder. Na talerzu układamy dynię i cecinę oraz płatki kasztanów. Oprószamy kasztanowym pudrem, dekorujemy kiełkami kolendry. Skrapiamy sosem z wędzonego mleka.