Maliny, porzeczki, jagody, jeżyny - wykorzystaj sezon na owoce jagodowe
Sałatka buraczkowa z młodymi ziemniakami, mozzarellą i dressingiem maliowo-jeżynowym (fot. masz.talerz)
Maliny, porzeczki, jagody, jeżyny - wykorzystaj sezon na owoce jagodowe
Niewielkie, soczyste, pełne słodyczy. Dobrze wykorzystajmy sezon na jagodowe i w jednym daniu połączmy kilka gatunków. Możemy ich użyć i do deserów, i do mięsa.
Sałatka buraczkowa z młodymi ziemniakami, mozzarellą i dressingiem malinowo-jeżynowym
Dla 6 osób
Przygotowanie: 75 minut
500 g buraków
500 g młodych ziemniaków
100 g malin
100 g jeżyn
2 łyżeczki miodu
2 łyżeczki soku z cytryny
2 łyżki oleju
250 g mozzarelli (ew. sera koziego)
kilka listków bazylii
Buraki i ziemniaki szorujemy, oddzielnie gotujemy do miękkości. Studzimy. Buraki obieramy, kroimy na plasterki. Dressing: maliny i jeżyny rozgniatamy widelcem. Dodajemy miód, sok z cytryny i olej, dokładnie ucieramy. Mozzarellę rwiemy na kawałki. Sosem polewamy warzywa, dekorujemy mozzarellą i bazylią. Sałatkę przygotowujemy tuż przed podaniem, a dressingu nie przechowujemy, bo traci smak.
Kaczka w owocach jagodowych i winie
Dla 4 osób
Przygotowanie: 25 minut
cebula
kilka ziaren jałowca
łyżeczka oleju
4 filety z piersi kaczki (bez skóry i kości, każdy po 120 g)
2 gałązki świeżego rozmarynu
200 g owoców jagodowych (malin, jagód, porzeczek, jeżyn)
skórka otarta z pomarańczy
400 ml wytrawnego czerwonego wina
Cebulę obieramy, kroimy na plasterki. Ziarna jałowca rozgniatamy. Olej rozgrzewamy na patelni, wkładamy filety z piersi kaczki, smażymy minutę, dociskając łopatką. Odwracamy, ponownie smażymy minutę, dociskając. Dodajemy cebulę i rozmaryn, mięso smażymy jeszcze po 2 minuty z każdej strony. Kaczkę i cebulę zdejmujemy z patelni, odstawiamy w ciepłe miejsce. Na patelnię wkładamy jałowiec, owoce jagodowe i skórkę pomarańczową, wlewamy wino. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 3 minuty, aż wino lekko odparuje. Wkładamy filety z kaczki, dusimy 3-5 minut. W taki sam sposób możemy przygotować polędwiczkę wieprzową.
Panna cotta w sosie owocowym z bazylią
Dla 4 osób
Przygotowanie: 35 minut
6 g żelatyny
125 g białej czekolady
200 ml mleka
400 ml śmietany kremówki
po 150 g malin i truskawek
łyżka cukru trzcinowego
3 listki bazylii
Żelatynę moczymy kilka minut w niewielkiej ilości wody. Białą czekoladę grubo siekamy. Mleko i śmietankę wlewamy do rondelka i mocno podgrzewamy, ale nie gotujemy. Dodajemy czekoladę i mieszając, topimy na małym ogniu (możemy też czekoladę stopić oddzielnie i wymieszać z kremem). Zdejmujemy z ognia, dodajemy odciśniętą żelatynę, dokładnie mieszamy. Studzimy, przelewamy do foremek lub filiżanek (wcześniej możemy je delikatnie posmarować olejem kokosowym). Wstawiamy na ok. 2 godziny do lodówki. Przed podaniem foremki zanurzamy na kilka chwil w ciepłej wodzie i delikatnie wyjmujemy pannę cottę na talerz.
Maliny i odszypułkowane truskawki miksujemy z cukrem trzcinowym i bazylią, przecieramy przez sito o gęstych oczkach. Polewamy pannę cottę.
Możemy też przygotować gorący sos owocowo-winny: po 200 g agrestu i truskawek czyścimy, obieramy z szypułek. Wkładamy do rondla, dodajemy 200 ml czerwonego wytrawnego wina i 70 g cukru trzcinowego. Gotujemy na małym ogniu, aż większość płynu odparuje, a sos zgęstnieje.
Lody z herbaty matcha w owocach jagodowych
Dla 6 osób
Przygotowanie: 25 minut
200 ml mleka
3 łyżeczki herbaty matcha (więcej o matchy na str. 64-65)
4 żółtka
100 g cukru
20 ml rumu
400 ml śmietany 30-proc.
Sos owocowy:
250 g jeżyn, malin, truskawek, jagód
łyżka cukru pudru
1-2 łyżeczki soku z cytryny
łyżka likieru wiśniowego
Sos owocowy: przebrane owoce miksujemy, pod koniec dodając cukier puder, sok z cytryny i likier wiśniowy. Przecieramy przez sito o gęstych oczkach, wkładamy do lodówki.
Mleko doprowadzamy do wrzenia, wsypujemy matchę, mieszamy, studzimy. Wkładamy do lodówki. Żółtka ubijamy z cukrem w kąpieli wodnej. Gdy masa będzie kremowa, zdejmujemy z pary i powoli dodajemy mleko z matchą i rum, cały czas delikatnie mieszając. Śmietanę ubijamy, dodajemy do masy, łączymy. Kremem napełniamy schłodzony pojemnik, wstawiamy do zamrażarki na minimum 4 godziny. Co 30 minut mieszamy. Wyjmujemy 20 minut przed podaniem. Podajemy z sosem owocowym.
Żeberka pieczone z owocami jagodowymi i szałwią
Dla 4 osób
Przygotowanie: 70 minut
1 kg żeberek wieprzowych
łyżeczka gorczycy
łyżka miodu
2 łyżki oleju
kilka listków świeżej szałwii (lub łyżeczka suszonej)
400 g agrestu, porzeczek, malin
Żeberka myjemy, suszymy, dzielimy na kawałki z 1-2 kostkami. Gorczycę mieszamy z miodem i olejem, smarujemy żeberka. Dodajemy pokrojoną szałwię, mieszamy. Przykrywamy folią do żywności i wkładamy na godzinę do lodówki. Żeberka układamy w naczyniu żaroodpornym. Przykrywamy folią, wkładamy do rozgrzanego do 170 st. piekarnika na 40 minut. Folię usuwamy, mięso posypujemy owocami jagodowymi i pieczemy jeszcze 20 minut.
Porzeczki i jagody doskonale się mrożą. Płuczemy je, suszymy i wstępnie mrozimy na tackach, by się nie polepiły. Potem przekładamy do torebek i zamrażamy.