Rzodkiewki - obowiązkowe każdej wiosny

przepisy: Honorata Piwowarska stylizacja i zdjęcia: Martyna Angell/wholesome-cook.com
Kiszonka rzodkiewkowa z burakami

Kiszonka rzodkiewkowa z burakami (Fot.: MARTYNA ANGELL)

Te wiosenne są soczyste, kruche, mają w sobie niewiele goryczki. Smakiem przypominają obrane orzechy włoskie. Na surowo dodajemy je do każdej sałatki, najlepiej razem z listkami, bo one także są pyszne, gdy są młode i świeże.
1 z 5
Fot.: MARTYNA ANGELL
Fot.: MARTYNA ANGELL

Rzodkiewki - obowiązkowe każdej wiosny

Te wiosenne są soczyste, kruche, mają w sobie niewiele goryczki. Smakiem przypominają obrane orzechy włoskie. Na surowo dodajemy je do każdej sałatki, najlepiej razem z listkami, bo one także są pyszne, gdy są młode i świeże.

Kiszonka z burakami

Na litrowy słoik z szeroką szyjką
Przygotowanie: 25 minut
750 g rzodkiewek (wybieramy duże okazy)
250 g buraków ćwikłowych
5 ząbków czosnku
1,5 łyżki soli
3 łyżki białego octu winnego

Rzodkiewki czyścimy, kroimy na plasterki grubości 1 cm. Buraki obieramy, kroimy na plastry grubości 1 cm. Czosnek obieramy, kroimy na plasterki. Warzywa wkładamy do wyparzonego litrowego słoika. Pół litra wody mieszamy z solą, aż się rozpuści. Dodajemy ocet winny, mieszamy, zalewamy warzywa. Przykrywamy gazą, obciążamy (np. kamykiem) i odstawiamy w ciepłe, przewiewne miejsce na 2 tygodnie. Potem słoik szczelnie zamykamy. Rzodkiewki będą gotowe do jedzenia za miesiąc. Można je przechowywać do pół roku. Proponujemy też szybszą wersję zakwaszonej rzodkiewki: kroimy ją na cieniutkie plasterki (na mandolinie) i moczymy kilka godzin w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub octu winnego. Osuszamy. Takie rzodkiewki są bardzo chrupiące i lekko kwaskowe.

2 z 5
Fot.: MARTYNA ANGELL
Fot.: MARTYNA ANGELL

Terrina z koziego twarogu

Dla 8 osób Przygotowanie: 35 minut

5 listków żelatyny
pęczek rzodkiewek
1 kg koziego twarogu (może być też owczy)
5 łyżek oliwy
3 ząbki czosnku
3 łyżki posiekanego szczypiorku
łyżka posiekanej trybuli lub natki
biały pieprz, sól
100 ml śmietany 18-proc. (lub takiej do zupy)

Listki żelatyny moczymy 10 minut w zimnej wodzie. Osączamy. Rzodkiewki oczyszczamy, kroimy na mandolinie na cienkie plasterki. Twaróg kozi mieszamy widelcem z oliwą, dodajemy posiekany czosnek i zioła, posypujemy szczyptą soli i białego pieprzu. Śmietanę mocno podgrzewamy, zdejmujemy z ognia. Dodajemy żelatynę, dobrze mieszamy. Schładzamy 2 minuty i przekładamy do masy serowej. Ucieramy. Jeśli trzeba, przyprawiamy solą i pieprzem. Formę z przykryciem, najlepiej do baby, wykładamy folią spożywczą tak, by boki folii wystawały na zewnątrz. Nakładamy warstwę masy serowej, na niej układamy warstwę rzodkiewek, kolejną warstwę sera, rzodkiewki itd. Kończymy warstwą sera. Przykrywamy folią i zamykamy pokrywką do formy. Wkładamy na 12 godzin do lodówki. Terrina znakomicie smakuje z tostami posmarowanymi masłem z listków rzodkiewki: listki z półtora pęczka rzodkiewek kroimy, blanszujemy 2 minuty w osolonej wodzie, osączamy i od razu zanurzamy w bardzo zimnej wodzie - dzięki temu zachowają soczyście zielony kolor.
Miksujemy, przecieramy przez gęste sito. 100 g masła ucieramy na gładką masę (najlepiej wyjąć je z lodówki 30 minut przed przygotowaniem). Dodajemy purée z listków, dobrze mieszamy, przyprawiamy solą i pieprzem.

3 z 5
Fot.: MARTYNA ANGELL
Fot.: MARTYNA ANGELL

Patelnia wiosennych warzyw z szynką lub bobem

Dla 4 osób Przygotowanie: 25 minut

350 g cukrowego groszku
50 g płatków migdałowych
2 pęczki młodych rzodkiewek
pół ogórka
2 łyżki oliwy
łyżeczka skórki startej z limonki
200 g gotowanej szynki (w wersji wegetariańskiej dodajemy tyle samo ugotowanego bobu)
sól, pieprz

Cukrowy groszek wsypujemy do rondelka, zalewamy wodą tak, by go przykryła, gotujemy minutę na dużym ogniu, aż lekko spęcznieje i nabierze jaskrawego koloru. Osączamy. Płatki migdałowe prażymy na suchej rozgrzanej patelni, aż zaczną pachnieć. Zsypujemy na talerzyk. Rzodkiewki oczyszczamy, kroimy na ćwiartki. Ogórek obieramy, kroimy w słupki. Oliwę rozgrzewamy na patelni, podsmażamy rzodkiewki. Dodajemy ogórek i skórkę z limonki, smażymy 2-3 minuty, aż rzodkiewki się skurczą, a ogórek lekko udusi. Dodajemy cukrowy groszek, szynkę pokrojoną w paseczki, smażymy minutę. Przyprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z kuskuse

4 z 5
Fot.: MARTYNA ANGELL
Fot.: MARTYNA ANGELL

Zupa krem z listków rzodkiewki

Dla 4 osób Przygotowanie: 35 minut

pęczek młodych rzodkiewek
szczypta cukru
sól, pieprz
5 ziemniaków
cebula
pół pęczka natki
łyżeczka masła
łyżka oleju
pół litra bulionu drobiowego lub warzywnego

Rzodkiewki oczyszczamy, listki i łodygi myjemy. Rzodkiewki gotujemy na parze 20 minut, pod koniec posypujemy szczyptą cukru i solimy do smaku. Listki przebieramy, wybieramy dużą garść najładniejszych, kilka łodyg kroimy (po pokrojeniu powinny być dwie łyżki). Ziemniaki obieramy, myjemy, gotujemy 15 minut w osolonej wodzie. Osączamy, studzimy, kroimy w kostkę. Cebulę siekamy, natkę kroimy. W rondlu rozgrzewamy masło i olej, szklimy cebulę. Dodajemy listki i łodygi rzodkiewki, ziemniaki i natkę, smażymy 2-3 minuty, mieszając. Wlewamy bulion, gotujemy 5 minut. Przyprawiamy pieprzem. Miksujemy. Dekorujemy ugotowanymi na parze rzodkiewkami.
Krem z listków rzodkiewki możemy podać ze śmietaną curry: 125 ml śmietany 18-proc. mieszamy z łyżeczką oliwy i łyżeczką żółtego curry. Przyprawiamy solą i pieprzem.

5 z 5
Fot.: MARTYNA ANGELL
Fot.: MARTYNA ANGELL

Pesto z listków

Dla 4 osób Przygotowanie: 10 minut

listki z jednego pęczka rzodkiewek
ząbek czosnku
czubata łyżka mielonych migdałów
czubata łyżka startego parmezanu
3-4 łyżki oliwy
sól, pieprz
Listki rzodkiewki czyścimy, siekamy.
Czosnek obieramy, przeciskamy przez praskę. Listki, czosnek, mielone migdały, parmezan i oliwę dokładnie mieszamy na gęstą pastę. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Pesto podajemy z makaronem, do pieczywa.

Pieczemy:
rzodkiewki kroimy na cienkie plasterki i układamy na blaszce. Skrapiamy oliwą, pieczemy 15 minut w 200°C. Możemy pokroić je na ćwiartki, ułożyć na blaszce i piec 25 minut w 200°C. Pieczone rzodkiewki smakiem przypominają cebulę. Dlatego świetnie pasują do mięsa.

Więcej na ten temat: produkty sezonowe