Ciasto z truskawkami. 11 doskonałych przepisów na lato
Sernik na zimno z truskawkami (Fot. M&K Duklas / duklas.pl)
Torcik z kremem śmietankowym i marynowanymi truskawkami
Marynowane truskawki:
- 2 łyżki cukru
- 200 ml słodkiego czerwonego wina np. monastrell
- 1 mała laska cynamonu
- 3-4 goździki
- 1/2 kg truskawek
- 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
Biszkopt:
- 2 jajka
- 40 g cukru
- 60 g mąki
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- tłuszcz i bułka tarta do tortownicy
Krem:
- 1 szklanka mleka
- 3 żółtka
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 opakowanie budyniu waniliowego
- 1 szklanka śmietanki 30%
Sposób przygotowania
Cukier podgrzewamy w rondlu; aby się za szybko nie skarmelizował, dodajemy łyżkę wody, mieszając. Gdy uzyskamy klarowny syrop, dodajemy wino oraz przyprawy i gotujemy 30 minut na średnim ogniu. Jeśli wino jest bardzo aromatyczne, możemy zrezygnować z goździków i cynamonu.
Fot. Jarosław Madejski
Cedzimy marynatę przez sitko lub gazę, studzimy. Truskawki myjemy, osuszamy, usuwamy szypułki. Zalewamy owoce przestudzoną marynatą i odstawiamy na godzinę.Przygotowujemy biszkopt (możemy to zrobić dzień wcześniej). Ubijamy białka na sztywną pianę, stopniowo dosypując cukier. Dodajemy żółtka i przesianą mąkę (oba rodzaje), bardzo delikatnie mieszamy (nie za długo). Przekładamy masę do natłuszczonej i obsypanej bułką tartą tortownicy o średnicy 26 cm. Pieczemy 20 minut w 200°C, studzimy. Robimy krem: zagotowujemy niepełną szklankę mleka, żółtka ucieramy na puch z łyżką cukru pudru.
Fot. Jarosław Madejski
Do kogla-mogla dodajemy proszek budyniowy i pozostałe zimne mleko (kilka łyżek), mieszamy. Masę żółtkową łączymy z gotującym się mlekiem, mieszając. Uważamy, by nie doprowadzić do wrzenia, bo żółtko się zetnie. Powstały budyń całkowicie studzimy, mieszając od czasu do czasu, by nie powstał kożuch. Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno z pozostałym cukrem pudrem. Dodajemy partiami do masy budyniowej, lekko mieszając. Wykładamy krem na biszkopt i wstawiamy do lodówki.
Fot. Jarosław Madejski
Odcedzamy truskawki i przygotowujemy sos: marynatę mieszamy z mąką ziemniaczaną i zagotowujemy. Truskawki kładziemy na krem i polewamy sosem. Ponownie wstawiamy do lodówki i dobrze schładzamy.
Fot. Jarosław Madejski
Autor: Małgorzata Marchewka
Tarta z creme brulée i owocami
Kruche ciasto:
- 1/2 kostki masła
- 5 łyżek cukru pudru
- 2 żółtka
- 10 łyżek mączki migdałowej
- 15 łyżek mąki pszennej
- 1 słoik (200 g) konfitury malinowej
Creme brulée:
- 1,5 szklanki 36% śmietany kremówki
- 1 laska wanilii
- 4 żółtka
- 2 łyżki cukru
- 4 g żelatyny
- 3 łyżki pełnego mleka
Świeże owoce:
- truskawki
- borówki
- jagody
- maliny
- jeżyny
Sposób przygotowania
Masło i cukier puder ucieramy, dodajemy żółtka i dokładnie wyrabiamy z mąką i mączką migdałową (robimy ją, mieląc w młynku 10 dag migdałów). Wykładamy rozwałkowanym ciastem natłuszczoną formę do tarty. Pieczemy na złoty kolor w temperaturze 170°C około 30 minut. Śmietanę i wanilię (wanilię przecinamy wzdłuż na pół) zagotowujemy. Żółtka i cukier dokładnie mieszamy. Dodajemy do śmietany z wanilią i gotujemy, mieszając, do lekkiego zgęstnienia masy. Żelatynę namaczamy w mleku i odstawiamy. Gdy napęcznieje (po ok. 10 min) dodajemy ją do kremu i dokładnie mieszamy. Przecedzamy krem przez drobne sitko. Na upieczonym kruchym cieście rozsmarowujemy konfiturę malinową, na nią wylewamy masę kremową. Tartę schładzamy. Dekorujemy świeżymi owocami (owoce leśne, truskawki) i przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.
Autor: Nawojka Meijer
Kruche babeczki z owocami
(Składniki na 30-35 babeczek)
Ciasto:
- 1,5 szklanki mąki krupczatki
- 1/4 szklanki cukru pudru
- szczypta soli
- 120 g masła
- 2 żółtka
Krem:
- 3/5 szklanki 36% śmietanki
- 1-2 łyżki cukru pudru
- 1 opakowanie zagęstnika do śmietany
- 200 g waniliowego serka homogenizowanego
Dekoracja:
- jagody
- maliny
- poziomki lub truskawki
Sposób przygotowania
Przesiewamy mąkę na stolnicę, mieszamy z cukrem pudrem i szczyptą soli. Siekamy nożem suche składniki z porządnie schłodzonym masłem. W powstałej kruszonce robimy dołek, wbijamy do niego zimne żółtka i mieszamy. Gdy składniki się połączą, szybko zagniatamy ciasto dłońmi, formujemy w kulę, owijamy folią do żywności i chłodzimy 30 minut w lodówce.
Ze schłodzonego ciasta robimy cienkie placuszki i wylepiamy nimi foremki do babeczek. Ustawiamy je na blasze, nakłuwamy ciasto widelcem i pieczemy 15-20 minut w 200-210°C, aż lekko się zrumienią. Jeszcze ciepłe, przewracamy do góry dnem na wysłaną pergaminem tacę. Stukamy z wyczuciem w dno foremek, by uwolnić z nich babeczki.
Ubijamy śmietankę, dodając pod koniec cukier puder wymieszany z zagęstnikiem. Delikatnie łączymy z serkiem. Wystudzone babeczki wypełniamy kremem. Na wierzchu układamy umyte owoce.
Autor: Monika Jankowska-Kapica
Drożdżowe bułeczki z truskawkami
(na 16 sztuk)
Składniki
- 50 dag mąki
- 4 dag drożdży
- 1 szklanka ciepłego mleka
- 2 łyżki cukru
- 1 jajko
- szczypta soli
- 5 dag masła
- 40 dag naturalnego twarożku
- 1 cytryna
- 1 torebka cukru waniliowego
- 16 małych truskawek
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania
Mąkę przesiewamy do miski, pośrodku robimy dołek i wkruszamy do niego drożdże. Wlewamy trochę ciepłego mleka, lekko mieszamy drożdże z mlekiem i odrobiną mąki z brzegów miski. Odstawiamy na 10 min w ciepłe miejsce, aby drożdże zaczęły pracować. Resztę mleka mieszamy z cukrem, roztrzepanym jajkiem, solą i stopionym masłem. Wlewamy do mąki, wyrabiamy gładkie ciasto - jest gotowe, kiedy nie klei się do rąk. Odstawiamy je do wyrośnięcia na 30 min w ciepłe miejsce - objętość ciasta powinna się podwoić. W tym czasie mieszamy serek ze skórką cytrynową i cukrem waniliowym. Ciasto znów zagniatamy, dzielimy na 16 kawałków. Rozpłaszczamy je, pośrodku kładziemy trochę serka i jedną oczyszczoną truskawkę. Formujemy bułeczki, układamy je na natłuszczonej formie. Pozostawiamy do wyrośnięcia na kolejne 15 min, a następnie pieczemy pół godziny w temp. 180°C (160°C z termoobiegiem). Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.
Torcik z musem truskawkowym
dla 6-8 osób
Mus:
- 750 g oczyszczonych truskawek
- 2 łyżki soku z limonki
- 250 g białej czekolady
- 1,25 łyżeczki żelatyny
- 500 ml śmietanki 36%
- 2 łyżki cukru pudru
- szczypta soli
Ciasto:
- olej do formy
- 5 jajek
- 2 żółtka
- 170 g cukru
- 80 g przesianej mąki tortowej
- skórka otarta z 1 cytryny
- 90 g masła
Na wierzch:
- 160 ml śmietanki 36%
- 350 g białej czekolady
- szczypta soli
- 2 łyżki soku z cytryny
- kilka oczyszczonych truskawek i jagód
Sposób przygotowania
Robimy mus. Miksujemy i przecieramy przez sito 450 g truskawek. Mieszamy z 1 łyżką soku z limonki, odstawiamy. Czekoladę rozpuszczamy na parze i odstawiamy. Żelatynę zalewamy 60 ml zimnej wody, zostawiamy na 5 minut, aby spęczniała. Podgrzewamy 60 ml śmietanki z cukrem, dodajemy żelatynę i mieszamy, aż się rozpuści. Łączymy najpierw z rozpuszczoną czekoladą, potem ze 180 ml purée truskawkowego.
Resztę odkładamy. Pozostałą śmietankę (440 ml) ubijamy na sztywno, 1/3 delikatnie mieszamy z musem czekoladowo-truskawkowym. Gdy składniki się połączą, dodajemy pozostałą ubitą śmietankę. Resztę truskawek (300 g) kroimy w plasterki, mieszamy z łyżką soku z limonki i z musem. Wstawiamy do lodówki na godzinę.
Rozgrzewamy piekarnik do 220°C. Okrągłą formę o średnicy 20 cm smarujemy olejem i oprószamy mąką. Całe jajka i żółtka ubijamy z cukrem w misce ustawionej nad garnkiem z gotującą się wodą. Masa powinna być gładka i ciepła - ubijamy jakieś 2 minuty. Zdejmujemy znad pary i ubijamy jeszcze 5-6 minut. Dodajemy do jajek przesianą mąkę, sól i skórkę cytrynową, lekko mieszamy. Pod koniec mieszania cienką strużką wlewamy stopione masło. Wlewamy ciasto do formy, pieczemy 12 minut. Wyjmujemy i czekamy, aż wystygnie, potem ostrożnie kroimy na trzy blaty. Górną warstwę układamy przypieczonym wierzchem do dołu, smarujemy połową purée truskawkowego, potem warstwą musu (ta warstwa powinna mieć niecałe 2 cm). Przykrywamy drugim blatem, smarujemy go purée i musem, kładziemy ostatni placek. Wkładamy do lodówki na noc.
Robimy polewę. Zagotowujemy śmietankę, zalewamy nią połamaną czekoladę i mieszamy, aż się rozpuści. Łączymy z solą i sokiem cytrynowym. Studzimy, aż polewa zacznie lekko gęstnieć, ale będzie na tyle płynna, żeby równomiernie pokryć nią ciasto. Polewamy torcik, wygładzając szpatułką. Wstawiamy do lodówki na godzinę. Dekorujemy owocami.
Autor: Olga Badowska
Biszkopt z truskawkami
Składniki
- 20 dag masła
- 16 dag cukru
- 1 torebka cukru waniliowego
- szczypta soli
- 4 jajka
- 20 dag mąki pszennej i 4 dag ziemniaczanej
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 50 dag truskawek
Sposób przygotowania
Utrzyj masło z cukrem, cukrem waniliowym i solą na puszystą masę. Nie przerywając ucierania, kolejno wbijaj jajka. Do gładkiej masy przesiej obie mąki z proszkiem do pieczenia, delikatnie wymieszaj. Gdy składniki się połączą, przełóż ciasto do natłuszczonej kwadratowej formy o boku 20 cm, posyp oczyszczonymi truskawkami. Piecz 45 minut w temp. 170°C. Ciepłe ciasto możesz posypać cukrem pudrem z cukrem waniliowym.
Autor: Anna Wrońska
Torcik z białej czekolady i truskawek
Biszkopt:
- 5 jajek
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Mus z białej czekolady:
- 3 listki żelatyny
- 1/2 kg białej czekolady
- 16 białek
- 4 łyżki cukru pudru
- 1/2 kg schłodzonej kremówki śmietanki
Syrop imbirowy:
- po 3/4 szklanki wody i cukru
- kawałek obranego korzenia (o długości 5 cm) imbiru
- 1 łyżka ginu
Dekoracja:
- 1 kg truskawek
- 10 listków świeżej mięty
Sposób przygotowania
Robimy biszkopt. Jajka z cukrem pudrem ubijamy mikserem do białości. Mieszamy oba rodzaje mąki z proszkiem do pieczenia i przesiewamy, aby sucha mieszanina się napowietrzyła. Dodajemy ją stopniowo do ubitych jajek, delikatnie zarabiając. Masę wlewamy do posmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 20 cm. Pieczemy 40 minut w 180°C. Odstawiamy do ostygnięcia. Robimy mus. Żelatynę namaczamy w lodowatej wodzie. Im zimniejsza woda, tym mniejsza jej ilość połączy się z żelatyną - nie zakłóci to proporcji płynów w musie. Czekoladę rozpuszczamy w rondlu ustawionym nad garnkiem z gotującą się wodą. Dno naczynia nie może dotykać wrzątku, gdyż czekolada może się przegrzać. Białka ubijamy na pianę i utrwalamy, dodając pod koniec cukier puder (po łyżce). Dzięki temu piana dłużej zachowa sztywną konsystencję. Odciskamy żelatynę, by oddzielić wodę, i rozpuszczamy ją na bardzo małym ogniu. Rozpuszczoną żelatynę wkręcamy do płynnej czekolady i stopniowo dodajemy najpierw ubitą śmietankę (fot. 1), a następnie ubite białka, delikatnie mieszając. Mus odstawiamy do lekkiego stężenia. Robimy syrop. W rondelku gotujemy przez 5 minut wodę z cukrem i posiekanym imbirem. Studzimy, odcedzamy i dodajemy gin. 2/3 truskawek kroimy w cząstki i mieszamy z posiekanymi listkami mięty. Ostudzony biszkopt kroimy na 3 równe blaty, które nasączamy syropem (trochę pozostawiamy do dekoracji). Na pierwszy blat nakładamy 1/3 musu i połowę truskawek z miętą (fot. 2). To samo robimy z drugim blatem, kładąc go na pierwszej warstwie. Przykrywamy wszystko ostatnim blatem i lekko dociskamy. Resztę musu rozsmarowujemy na wierzchu i bokach tortu. Tort dekorujemy pozostałymi truskawkami przekrojonymi na pół i polewamy resztą syropu imbirowego.
Sernik na zimno z truskawkami
Spód:
- 10 dag herbatników
- 10 dag orzechów włoskich
- 10 dag masła
Marynowane truskawki:
- 50 dag truskawek
- 2-3 łyżki wódki owocowej (śliwowicy, kirszu)
Krem:
- 2 czubate łyżki żelatyny
- 400 ml 36% śmietany
- 8-10 łyżek cukru pudru
- 80 dag naturalnego twarożku
Sposób przygotowania
Robimy spód: rozdrabniamy w malakserze ciastka oraz orzechy, dodajemy masło i krótko miksujemy, aż składniki utworzą kruszonkę. Rozkładamy ją równomiernie na spodzie tortownicy (o średnicy 24 cm), dociskamy lekko dłonią, wstawiamy do lodówki. Truskawki zalewamy wódką i odstawiamy, aby się zamarynowały. Przygotowujemy krem: żelatynę rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu. Ubijamy śmietanę z cukrem, po łyżce dodajemy serek, a gdy masa będzie gładka, wlewamy żelatynę, stale miksując. Połowę masy rozsmarowujemy na torcie, na wierzchu układamy truskawki marynowane w wódce, przykrywamy resztą kremu, wypełniając zagłębienia między owocami, wygładzamy wierzch. Wstawiamy na 2-3 godziny do lodówki, aby sernik stężał. Dekorujemy truskawkami (albo galaretką lub bitą śmietaną).
Autor: Magazyn Kuchnia
Tarty orzechowe z truskawkami
Ciasto:
- 175 g masła
- 150 g cukru pudru
- skórka otarta z 1 cytryny lub pomarańczy
- 3 żółtka
- 250 g mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 150 g zmielonych orzechów laskowych
- 2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1 łyżeczka startej gałki muszkatołowej
Wierzch:
- 500 g truskawek oczyszczonych i pokrojonych na kawałeczki + kilka całych do dekoracji
- 70 g cukru trzcinowego
- 30 g mąki kukurydzianej
- otarta skórka i sok z 1/2 pomarańczy
- 1 łyżeczka konfitury z płatków róży (można dać nieco więcej)
- ziarenka z 1 laski wanilii
Oraz:
- 1 jajko
- cukier puder
- gęsta kwaśna śmietana
Sposób przygotowania
Robimy ciasto: ucieramy masło z cukrem i skórką z cytryny (lub pomarańczy). Kiedy powstanie jasna puszysta masa, kolejno dodajemy żółtka, ucierając. Wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia, orzechy i przyprawy. Mieszamy mikserem na niskich obrotach, tylko tak długo, aby wszystko się połączyło. Lepimy z ciasta kulę, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 2 godziny. Ciasto dzielimy na pięć równych części. Cztery z nich rozwałkowujemy do średnicy 15 cm i wykładamy ciastem foremki o takiej samej średnicy (jeśli ciasto się kruszy, wyklejamy nim foremki). Wkładamy na 30 minut do lodówki. Resztę ciasta rozwałkowujemy, kroimy w centymetrowe paski, układamy je na blasze wyściełanej pergaminem i również wkładamy do lodówki. Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Przygotowujemy truskawki: mieszamy je z cukrem, mąką, skórką i sokiem z pomarańczy, konfiturą oraz wanilią. Owoce równomiernie rozkładamy na schłodzonym cieście. Na wierzchu układamy kratkę z pasków ciasta, smarujemy roztrzepanym jajkiem, pieczemy 30-35 minut. Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy ciastka w formie na pół godziny, dopiero potem ostrożnie wyjmujemy. Posypujemy cukrem pudrem, dekorujemy całymi truskawkami, podajemy z kwaśną śmietaną.
Crumble truskawkowe z kokosową bitą śmietaną
Kruszonka:
- 75 g zimnego oleju kokosowego
- 3/4 szklanki płatków owsianych
- 1/2 szklanki pistacji
- 1/4 szklanki cukru trzcinowego
- 1/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1/4 łyżeczki kardamonu
- szczypta soli morskiej
Oraz:
- 1 kg truskawek
- 1 łyżka cukru trzcinowego
- 1 łyżka mielonych pistacji
- bita śmietana kokosowa do podania
Sposób przygotowania
Piekarnik rozgrzewamy do 175°C. Do naczynia blendera wkładamy wszystkie składniki kruszonki i miksujemy na grudkowatą masę. Truskawki mieszamy z cukrem i pistacjami, wysypujemy na dno żaroodpornego naczynia. Owoce posypujemy rozdrobnioną w palcach kruszonką i wsuwamy do gorącego piekarnika. Pieczemy 20-25 minut, aż kruszonka zrobi się złota i chrupiąca. Wyjmujemy, podajemy na gorąco z dużym kleksem kokosowej bitej śmietany.
Focaccia z truskawkami i karmelizowaną cebulą
dla 8 osób
Składniki
- 35 g suszonych drożdży
- 250 ml ciepłej wody
- 1 łyżeczka miodu wielokwiatowego
- 130 ml oliwy
- 310 g mąki pszennej (typ 550)
- 1 łyżeczka soli
- 1 średnia czerwona cebula, pokrojona w piórka
- 3 łyżeczki octu balsamicznego
- 2 łyżki miodu gryczanego
- 120-150 g oczyszczonych truskawek
- 10 listków melisy
- gruba sól morska
Sposób przygotowania
Mieszamy drożdże, wodę i miód wielokwiatowy, odstawiamy na 10 minut, aby drożdże zaczęły pracować. Do rozczynu wlewamy połowę oliwy i mieszamy. Łączymy mąkę z solą, w środku robimy wgłębienie, wlewamy do niego rozczyn, mieszamy. Przekładamy ciasto na blat oprószony mąką i zagniatamy je przez 10 minut. Formujemy z niego kulę, przekładamy do miski wysmarowanej oliwą, z wierzchu również skrapiamy oliwą, przykrywamy i odstawiamy na godzinę. Natłuszczamy oliwą blachę o wymiarach 20 x 30 cm. Równomiernie rozkładamy na niej ciasto. Palcem robimy wgłębienia w cieście, smarujemy je oliwą. Przykrywamy i odstawiamy na 30 minut.
Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oliwy, podsmażamy cebulę, aż zbrązowieje, jakieś 15 minut. Mieszamy z octem i miodem gryczanym, smażymy jeszcze 2 minuty. Studzimy.
Rozgrzewamy piekarnik do 230°C. Na cieście układamy truskawki pokrojone w plasterki, karmelizowaną cebulę i melisę. Skrapiamy pozostałą oliwą i oprószamy solą. Pieczemy 20 minut na złoty kolor. Lekko studzimy i kroimy w prostokąty.
*Uwaga:
Focaccię podajemy na ciepło. Można dodatkowo skropić ją oliwą lub posypać pokruszonym kozim serkiem.