Pomarańcze najlepsze są zimą

Ślimaczki pomarańczowe (Fot. Małgorzata Dzięgielewska)

Ślimaczki pomarańczowe
Ciasto:
- 1 torebka (7 g) drożdży instant
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- 180 ml soku świeżo wyciśniętego z pomarańczy
- 50 g cukru
- szczypta soli
- 1 jajko
- 2 łyżki miękkiego masła + masło do posmarowania miski
- 500 g mąki
Nadzienie:
- 1 łyżka miękkiego masła
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki mielonego cynamonu
Lukier:
- 120 g cukru pudru
- 2 łyżki soku pomarańczowego
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Sposób przygotowania
Robimy ciasto: drożdże rozpuszczamy w 125 ml ciepłej wody, odstawiamy na chwilę, dodajemy skórkę i lekko podgrzany sok z pomarańczy, cukier, sól, jajko, masło i połowę mąki. Mieszamy składniki, dodajemy resztę mąki i zagniatamy przez kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Przekładamy je do posmarowanej masłem miski, przykrywamy przezroczystą folią do żywności lub ściereczką, odstawiamy na 1,5 godziny, aby podwoiło objętość.
Przekładamy ciasto na stolnicę wyłożoną pergaminem i rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 35 x 20 cm. Rozwałkowane ciasto smarujemy masłem i posypujemy mieszanką cukru z cynamonem. Zwijamy w roladę od dłuższego boku, kroimy na 16 plastrów. Ślimaczki układamy na wyścielonej pergaminem blasze, przykrywamy ściereczką i czekamy, aż wyrosną - około godziny. Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Przykrywamy ciastka folią aluminiową, pieczemy 15-30 minut, studzimy.
Robimy lukier, ucierając wszystkie jego składniki. Smarujemy lub skrapiamy lukrem ostudzone bułeczki.
![]() |
![]() |
![]() |
BoboVita Owoce Jabłka banan... | Spiżarnia Pomarańcze Konfit... | FabrykaRzeczyŁadnych Pomara... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |

Kurczak z pomarańczami i miso
dla 4 osób
Składniki
- 250 ml jasnego sosu sojowego
- 100 g cukru trzcinowego
- 500 ml gorącej wody + zimna woda do uzupełnienia
- 1 kurczak z wolnego chowu
- 1 pomarańcza
- 2 łyżki jasnej pasty miso
- oliwa
- sól i pieprz
- 1 posiekana papryczka chilli
Sposób przygotowania
W dużym garnku łączymy sos sojowy, cukier i gorącą wodę. Mieszamy, aż cukier się rozpuści. Zanurzamy kurczaka w marynacie, dolewamy tyle zimnej wody, aby płyn całkowicie przykrył kurczaka. Odstawiamy na 8 godzin.
Rozgrzewamy piekarnik do 150°C. Kurczaka wyjmujemy z marynaty i dokładnie osuszamy. Ścieramy skórkę z pomarańczy, obieramy ją z albedo i błonek, dzielimy na cząstki, sok wyciekający podczas filetowania zachowujemy. Mieszamy go ze skórką i miso. Następnie wcieramy tę mieszankę pod skórę na piersi. Do środka wkładamy cząstki pomarańczy. Kurczaka nacieramy oliwą, solą, pieprzem i posiekaną papryczką. Układamy w brytfance piersią do góry, pieczemy pół godziny. Zwiększamy temperaturę do 190°C, odwracamy kurczaka i pieczemy pół godziny. Podwyższamy temperaturę do 220°C, odwracamy kurczaka piersią do góry. Pieczemy 15 minut, aż skórka będzie chrupiąca.

Gravadlax z sosem pomarańczowo-musztardowym
dla 10 osób
Składniki
- 600 g filetu z łososia ze skórą
- 60 ml likieru pomarańczowego (cointreau lub grand marnier)
- 1 płaska łyżeczka nasion kopru włoskiego
- 2 liście laurowe
- 150 g cukru trzcinowego
- 150 g gruboziarnistej soli morskiej
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- skórka otarta z 1 limonki
- skórka otarta z 1 cytryny
Sos pomarańczowo-musztardowy:
- 350 ml soku świeżo wyciśniętego z pomarańczy
- 2-3 łyżki musztardy francuskiej
- szczypta soli i białego pieprzu
- 90 ml śmietanki 30%
Sposób przygotowania
Łososia dokładnie osuszamy, nacieramy likierem i układamy w naczyniu żaroodpornym skórą do dołu. Nasiona kopru prażymy na suchej patelni i rozcieramy w moździerzu z liśćmi laurowymi. Mieszamy z cukrem, solą i skórkami cytrusów. Mieszanką cukrowo-solną dokładnie obkładamy łososia, tak by nie wystawał ani skrawek mięsa, dobrze dociskając. Przykrywamy kilkoma warstwami przezroczystej folii, obciążamy (moździerzem, ciężkimi słoikami z przetworami itp.). Wstawiamy do lodówki na 14 godzin.
Przed podaniem zdejmujemy cukier z solą, osuszamy rybę i kroimy w cienkie plastry. Robimy sos: sok pomarańczowy podgrzewamy w rondelku, redukując do 70 ml, studzimy. Mieszamy z musztardą, solą i pieprzem. Śmietankę ubijamy, dodajemy do sosu. Schładzamy i podajemy do plastrów łososia. Najlepiej z kromkami razowego chleba.

Makrela w glazurze pomarańczowej z harissą
dla 2-4 osób
Składniki
- 2 filety z makreli (każdy po 300 g)
- 2 łyżki mąki
- 1/2 łyżeczki wędzonej sproszkowanej papryki
- 2 łyżki oliwy extra vergine
- sok i skórka otarta z 1 małej pomarańczy
- 1-2 łyżeczki harissy
- 50 g orzeszków piniowych uprażonych na suchej patelni
- 1 mały pęczek kolendry
Sposób przygotowania
Filety z makreli obtaczamy w panierce przygotowanej z przesianej mąki i papryki, strząsamy jej nadmiar. W małej misce mieszamy łyżkę oliwy, sok i skórkę z pomarańczy oraz harissę. Resztę oliwy mocno rozgrzewamy na patelni. Smażymy na niej filety przez 5 minut, najpierw skórą do dołu, później z drugiej strony. Pod koniec smażenia polewamy filety pomarańczową glazurą, doprowadzamy ją do wrzenia i jeszcze chwilę smażymy, aż uzyska lepką konsystencję. Makrelę podajemy posypaną uprażonymi orzeszkami i posiekaną kolendrą.

Tarta z kremem pomarańczowym i karmelizowanymi pomarańczami
na formę o średnicy 24 cm
Ciasto:
- 250 g mąki krupczatki
- 70-80 g cukru pudru
- szczypta soli
- 125 g zimnego masła
- pokrojonego na kawałeczki
- 1 żółtko
- 2 łyżki lodowatej wody
Karmelizowane pomarańcze:
- 150 g cukru pudru
- 1 pomarańcza, pokrojona w cienkie plastry
Wypełnienie:
- 240 g ricotty
- 200 g mascarpone
- 100 g cukru pudru
- 3 jajka
- starta skórka i sok wyciśnięty z 2 pomarańczy
- 300 ml śmietanki kremówki
Sposób przygotowania
Przygotowujemy ciasto: mąkę, cukier, sól i masło miksujemy w malakserze, aż mieszanina będzie miała konsystencję bułki tartej. Dodajemy żółtko, miksujemy, wlewamy wodę i wyrabiamy elastyczne ciasto. Formujemy z niego kulę, owijamy w folię do żywności i chłodzimy w lodówce przez 30 minut.
Karmelizujemy pomarańcze: cukier puder mieszamy ze 160 ml wody i podgrzewamy na dużej patelni na średnim ogniu. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 8-10 minut, aż karmel będzie miał złoty kolor. Wówczas wkładamy na patelnię plastry pomarańczy i gotujemy 2-3 minuty, aż dobrze pokryją się karmelem. Przekładamy na tacę wyłożoną papierem do pieczenia i studzimy.
Wyjmujemy ciasto z lodówki i rozwałkowujemy na okrągły placek o grubości 3 mm i średnicy 26 cm (powinien być nieco większy niż forma). Wylepiamy plackiem formę na tartę, kształtujemy brzegi, odkrawamy nadmiar ciasta. Wstawiamy do zamrażarki na 15 minut. Wyjmujemy, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy suchą fasolą albo specjalnymi kulkami ceramicznymi. Pieczemy 8 minut w 180°C, ściągamy papier wraz z obciążeniem i pieczemy spód jeszcze 3-5 minut, aż ciasto uzyska złoty kolor. Lekko studzimy.
Robimy krem: miksujemy ricottę, mascarpone, cukier, jajka oraz skórkę i sok z pomarańczy. Przekładamy krem na wystudzony kruchy spód i zapiekamy 30 minut. Wyciągamy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Schłodzodzoną śmietankę ubijamy na sztywno. Dekorujemy nią tartę, układamy plastry pomarańczy w karmelu.

Chlebek marchewkowo-pomarańczowo-daktylowy
dla 8 osób
Składniki
- olej roślinny do posmarowania formy
- 100 g mąki orkiszowej razowej typ 2000
- 180 g mąki pszennej typ 480
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 4 jajka
- 120 g cukru trzcinowego
- 2 pomarańcze
- 75 ml oleju z pestek dyni
- 80 g jogurtu naturalnego + 100 g do podania
- 100 g daktyli bez pestek
- 280 g drobno startych marchewek
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 180°C, natłuszczamy keksówkę. Przesiewamy oba rodzaje mąki z proszkiem, solą i cynamonem. Jajka ucieramy z cukrem na puszystą masę, miksujemy ze skórką otartą z 1 pomarańczy oraz 50 ml soku, następnie z olejem z pestek dyni i jogurtem. Daktyle bardzo drobno siekamy lub miksujemy w malakserze. Łączymy z marchewką, a potem z mieszanką suchych składników. Dodajemy masę jajeczną i dokładnie mieszamy. Wlewamy do foremki i pieczemy 60-80 minut, aż brzegi ciasta zaczną odchodzić od boków formy. Chlebek będzie dość wilgotny, ale wykałaczka wbita w ciasto nie powinna po wyciągnięciu być oblepiona ciastem.
Z drugiej pomarańczy ocieramy skórkę, obieramy ją i wykrawamy z niej fileciki. Skórkę mieszamy z jogurtem. Ostudzony chlebek kroimy na grube kromki, podajemy z kleksem jogurtu i cząstkami pomarańczy