5 przepisów na śliwki węgierki. Do ugotowania w tym tygodniu
Tarta czekoladowa ze śliwkami (Fot. Dagna Napierała /PNDFUTURA.pl)
Tarta czekoladowa ze śliwkami
Ciasto:
- 200 g przesianej mąki pszennej
- 2 łyżki + 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżki kakao
- 1/4 łyżeczki soli
- 110 g zimnego masła pokrojonego na kawałki
- 1/4 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 1 lekko ubite białko
Nadzienie:
- 1 pomarańcza
- 2 łyżki masła
- 50 g cukru
- 1 łyżeczka drobno posiekanych igiełek rozmarynu
- 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 700 g śliwek węgierek, wydrylowanych, pokrojonych w ósemki
- bita śmietana do podania
Sposób przygotowania
Mieszamy mąkę z dwiema łyżkami cukru, kakao i solą. Dodajemy masło, wyrabiamy kruszonkę (palcami lub w malakserze). W małej filiżance mieszamy wanilię z 3 łyżkami lodowatej wody, skrapiamy kruszonkę i wyrabiamy kruche ciasto. Jeśli jest zbyt suche, możemy dodać jeszcze łyżkę zimnej wody. Owijamy w folię do żywności i chłodzimy 30 minut w lodówce*.
Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Wyjmujemy ciasto z lodówki i rozwałkowujemy na oprószonym mąką blacie na okrągły placek o średnicy 35 cm. Ostrożnie przekładamy go na wyścieloną papierem do pieczenia formę do tarty, formując podwyższony rant. Brzegi ciasta smarujemy białkiem i oprószamy łyżeczką cukru, spód nakłuwamy widelcem. Pieczemy 20 minut.
Robimy nadzienie: pomarańczę sparzamy wrzątkiem, i obieramy ze skórki ? najlepiej obieraczką do warzyw, tak by uzyskać wąskie paseczki. Te z kolei drobno siekamy. W rondlu na dużym ogniu roztapiamy masło, mieszamy z cukrem, skórką pomarańczową, rozmarynem i wanilią. Dodajemy śliwki oraz 2 łyżki wody i gotujemy 5 minut, mieszając od czasu do czasu ? śliwki powinny lekko zmięknąć.
Owoce wraz z powstałym syropem rozkładamy na podpieczonym kruchym cieście i pieczemy jeszcze 35 minut. Upieczoną tartę kroimy w kliny i podajemy z bitą śmietaną ? na ciepło lub w temperaturze pokojowej.
Uwaga:
* kruche ciasto można przygotować wcześniej i ? owinięte w folię ? przez 2 dni przechowywać w lodówce (w zamrażarce przez 2 miesiące).
Upieczoną tartę można trzymać w temperaturze pokojowej do 6 godzin.
Grillowane śliwki z gorgonzolą, chilli i syropem klonowym
dla 1-2 osób
Składniki
- 5 śliwek węgierek, wydrylowanych, pokrojonych na połówki
- 1-2 łyżki oliwy
- 1/2 łyżki suszonego tymianku
- 1/4 łyżki pokruszonych płatków chilli + jeszcze trochę do posypania
- sól, pieprz
- 110 g gorgonzoli pokrojonej na małe kawałki
- kilka liści jarmużu lub innej zieleniny z sosem winegret
- 1-2 łyżeczki syropu klonowego
- garść posiekanych i uprażonych orzechów włoskich
Sposób przygotowania
Obtaczamy śliwki w oliwie, tymianku i chilli, oprószamy solą i pieprzem do smaku. Smażymy 3-5 minut na patelni grillowej, rozcięciem do dołu. Przewracamy na drugą stronę, we wgłębieniach po pestce umieszczamy po kawałku sera. Przykrywamy pokrywką i grillujemy 1-2 minuty, aż ser zacznie się topić. Na talerzu rozkładamy liście jarmużu lub innej zieleniny skropione sosem winegret. Kładziemy na nich ciepłe śliwki, skrapiamy syropem klonowym, posypujemy orzechami i odrobiną pokruszonych płatków chilli. Podajemy na ciepło.
Policzki wołowe ze śliwkami, rozmarynem i skórką pomarańczową
dla 3 osób
Składniki
- 3 policzki wołowe (po 200 g każdy)
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- 2 łyżeczki nasion kopru włoskiego
- 1 gałązka rozmarynu
- 8 śliwek węgierek, wydrylowanych, przekrojonych na pół
- 300 ml wytrawnego czerwonego wina
- olej do smażenia
- 2 cebule pokrojone w plasterki
- 4 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku
- 500 ml bulionu wołowego lub drobiowego
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Policzki wołowe wkładamy do miski lub pojemnika razem ze skórką pomarańczową, nasionami kopru, rozmarynem i śliwkami. Doprawiamy pieprzem, zalewamy winem, przykrywamy i pozostawiamy na kilka godzin w lodówce (najlepiej na noc). Możemy odwrócić policzki kilka razy, by całe dokładnie się zamarynowały. Wyciągamy mięso z lodówki, a gdy osiągnie temperaturę pokojową, wyjmujemy z marynaty (zachowujemy ją) i obsmażamy na oleju z obu stron. Kiedy policzki się lekko zrumienią, przekładamy je do brytfanny lub naczynia do zapiekania (powinno być na tyle duże, by policzki zmieściły się jeden przy drugim). Cebulę i czosnek szklimy w rondlu, dodajemy marynatę (nie cedzimy jej). Chwilę gotujemy, dolewamy bulion, doprowadzamy do wrzenia. Zalewamy policzki - powinny być całkowicie zanurzone. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy 2-3 godziny w 150°C (sprawdzamy po 2 godzinach, czy są miękkie, jeśli tak, wyjmujemy je z piekarnika). Przekładamy policzki z sosu na talerz, przykrywamy folią i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Sos zlewamy na patelnię (śliwki delikatnie wyjmujemy) i redukujemy go o połowę. Policzki podajemy ze śliwkami i sosem.
Placek drożdżowy ze śliwkami
na blachę o wymiarach 35 x 40 cm
Składniki
- 350 g mąki + mąka do posypania stolnicy
- 20 g świeżych drożdży (lub 1 opakowanie suszonych)
- 50 g cukru
- 125 ml ciepłego mleka
- szczypta soli
- 50 g masła skórka otarta z 1 cytryny
- 1 jajko
- 2-3 łyżki pokruszonych biszkoptów
- 2 kg śliwek węgierek
- 50 g cukru
- 1 opakowanie cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
- 1 łyżeczka cynamonu
- gęsta kwaśna śmietana do podania
Sposób przygotowania
Robimy ciasto: mąkę przesiewamy do miski, pośrodku robimy dołek, wkruszamy do niego świeże drożdże, zasypujemy łyżeczką cukru, mieszamy z odrobiną mleka i mąki z brzegów dołka. Jeśli używamy drożdży suszonych, nie trzeba robić rozczynu, wystarczy wymieszać je z mąką. Przykrywamy miskę ściereczką, odstawiamy na 20 minut w ciepłe miejsce, aby drożdże zaczęły pracować.
Gdy rozczyn podrośnie, dodajemy do miski resztę mleka i cukru, szczyptę soli, pokrojone na kawałeczki miękkie masło oraz skórkę z cytryny. Wbijamy jajko, mieszamy wszystkie składniki, a potem zagniatamy ciasto do momentu, gdy zacznie odchodzić od ręki. Miskę z ciastem ponownie przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, aż wyrośnie do podwójnej objętości - czyli mniej więcej na godzinę*. Wyrośnięte ciasto krótko zagniatamy ponownie, rozwałkowujemy na oprószonej mąką stolnicy do wielkości blachy. Blachę wyściełamy pergaminem, układamy na niej ciasto, posypujemy pokruszonymi biszkoptami**.
Śliwki myjemy, osuszamy, kroimy na połówki i usuwamy pestki. Każdą połówkę nacinamy w dwóch miejscach (niezbyt głęboko) po zewnętrznej stronie. Śliwki układamy na cieście ciasno jedna obok drugiej - najlepiej, aby na siebie nachodziły, tworząc coś w rodzaju dachówki.
Mieszamy cukier z cukrem waniliowym i cynamonem, połową mieszaniny posypujemy ułożone na cieście owoce. Pieczemy 35 minut w 200°C (bez termoobiegu).
Gorące ciasto posypujemy resztą cynamonowo-waniliowego cukru, kroimy i podajemy, gdy tylko przestygnie - najlepiej z porcją gęstej kwaśnej śmietany.
Uwaga:
* Miskę z rosnącym ciastem można wstawić do piekarnika nagrzanego do 50°C. Dzięki temu ciasto wyrośnie szybciej. ** Surowy placek drożdżowy posypujemy okruchami biszkoptów po to, aby sok, który puszczą śliwki, w niego nie wsiąkał - unikniemy w ten sposób zakalca. Można użyć także zwykłej tartej bułki, ale biszkopty są smaczniejsze.
Wieprzowe tacos z keczupem śliwkowym
Keczup śliwkowy jest idealnym dodatkiem do serów, wędlin i zimnych mięs. Z podanych proporcji uzyskamy 2 litry keczupu - najlepiej przełożyć go do kilku słoików. Możemy je przechowywać około roku, po otwarciu - parę tygodni w lodówce.
dla 5-8 osób
Keczup śliwkowy:
- 3,6 kg śliwek węgierek, wydrylowanych, przekrojonych na pół
- 220 g czerwonych porzeczek
- 450 g cebuli, obranej i posiekanej
- 6-8 suszonych papryczek chilli
- 1 łyżka startego świeżego korzenia imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka ziarenek czarnego pieprzu
- 1 łyżka nasion gorczycy
- 1 łyżka ziaren ziela angielskiego
- 1,2 litra białego octu winnego
- 50 g soli morskiej
- 450 g cukru trzcinowego demerara
Tacos:
- 340 g tłustej wieprzowiny, np. karkówki
- 3 łyżki oleju rzepakowego + olej do smażenia
- 3/4 łyżeczki przyprawy "Pięć smaków"
- 2 łyżki pasty sambal oelek
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- biały pieprz
- kilkanaście gotowych małych kukurydzianych tortilli
- 1 posiekana czerwona cebula
- 1 posiekana papryczka jalapeno
- listki kolendry
Sposób przygotowania
Najpierw (można dużo wcześniej) robimy keczup: śliwki, porzeczki i cebulę wrzucamy do garnka z grubym dnem. Chilli, imbir, czosnek, ziarenka pieprzu, gorczycy i ziela angielskiego układamy na kawałku gazy i związujemy, tak aby powstał woreczek. Wrzucamy go do owoców, wlewamy połowę octu, mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 30 minut na wolnym ogniu, bez pokrywki, mieszając od czasu do czasu. Wyciągamy woreczek z przyprawami, a zawartość garnka przekładamy do blendera i miksujemy, aż uzyskamy gładką konsystencję. W razie potrzeby przecieramy przez sito. Masę wraz z woreczkiem przypraw z powrotem przekładamy do garnka, dodajemy sól, cukier i pozostały ocet. Gotujemy 1,5-2 godziny na małym ogniu, bez przykrywki, od czasu do czasu mieszając - powinniśmy uzyskać 2 litry keczupu. Keczupem wypełniamy wyparzone gorące słoiki lub butelki (do wysokości 2,5 cm od krawędzi), zakręcamy niezbyt mocno i umieszczamy do góry dnem w dużym garnku. Zalewamy gorącą wodą, tak by słoiki wystawały ponad jej powierzchnię (4 cm). Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 10 minut.
Wyjmujemy szczypcami i mocno dokręcamy. Przygotowujemy tacos: mięso kroimy na małe kawałki i mieszamy z marynatą przygotowaną z oleju, przyprawy ?Pięć smaków?, pasty sambal oelek, cukru, soli oraz pieprzu. Przykrywamy i marynujemy 2 godziny w lodówce.
Następnie rozgrzewamy olej na dużej patelni (najlepiej żeliwnej), wrzucamy kawałki mięsa i dokładnie smażymy ze wszystkich stron, tak aby były chrupiące. W tym czasie podgrzewamy złożone
w łódeczkę tortille - na suchej patelni lub w mocno (do 250°C) rozgrzanym piekarniku. Do środka każdej łódeczki wkładamy porcję mięsa (po kilka kawałków), posypujemy posiekaną cebulą oraz jalapeno i kolendrą. Podajemy od razu, polewając mięso w każdym taco porcją śliwkowego keczupu.