Orzechy - źródło zdrowia, eliksir młodości, zastrzyk energii

Wybierz coś dla siebie
Migdały
Zawierają najwięcej ze wszystkich orzechów witaminy E, która bywa nazywana witaminą młodości, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, chroniące nasze komórki przed starzeniem się. Już nawet jedna garść migdałów może dostarczyć od 20% do 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę E. Migdały zwierają również witaminy z grupy B, które są kluczowe dla prawidłowego działania naszego metabolizmu oraz wspierają pracę układu nerwowego. Z kolei, zawarty w nich kwas foliowy jest niezwykle cenny dla układu nerwowego i mózgu - o jego wysokie spożycie powinny dbać panie ceniące piękny wygląd oraz kobiety w ciąży lub planujące dziecko.
Nerkowce
Posiadają dużą dawkę żelaza, dzięki któremu zyskamy dodatkowe pokłady energii. Wspomagają również koncentrację, a zawarty w nich magnez pomoże zwalczyć niekorzystne skutki stresu.
Pistacje
Są najmniej kaloryczne, a obieranie ich z łupinek zwiększa poczucie sytości, ponieważ proces konsumpcji rozkłada się w czasie - powinny po nie sięgnąć osoby aktywne, dbającym o linię.
Orzeszki ziemne
Zawierają najwięcej białka, dlatego są świetną przekąską po wysiłku fizycznym i dają długotrwałe uczucie sytości.
Orzechy laskowe
Plasują się w pierwszej trójce orzechów z największą zawartością kwasu tłuszczowego alfa-linolenowego, który ma zdolność regeneracji pracy mózgu. Są są idealne dla analityków, wykładowców czy studentów.

Migdałowy koktajl z awokado
Składniki
- 2/3 szklanki obranych migdałów w słupkach
- 1 dojrzałe awokado
- 2 łyżki syropu z agawy lub miodu
Sposób przygotowania
Migdały namaczamy w wodzie przez noc, odcedzamy i opłukujemy, miksujemy w blenderze z 2 szklankami świeżej wody - minuta miksowania powinna wystarczyć. Dodajemy miąższ awokado razem z syropem z agawy lub miodem i krótko blendujemy. Podajemy od razu lub schładzamy przez chwilę w lodówce.
Autor
Marta Dymek
Jagnięcina z migdałami i śliwkami
Składniki
- 1,2 kg jagnięciny na gulasz pokrojonej w kostkę
- 40 dag śliwek
- 10 dag obranych migdałów
- 2 duże cebule
- 1 kawałek cynamonu
- 1 łyżeczka cynamonu mielonego
- 3 łyżki miodu
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 3 łyżki oleju
- 1 łyżeczka pieprzu
- sól
Sposób przygotowania
Obierz cebule, pokrój je w krążki, podsmaż w rondlu na 2 łyżkach oleju (3 minuty). Dodaj mięso i laskę cynamonu, wsyp kurkumę i pieprz. Wlej 400 ml wody, zagotuj, przykryj, duś godzinę na małym ogniu. Posól, dodaj umyte śliwki i gotuj razem jeszcze 30 minut. Miód wymieszaj z cynamonem w proszku, dodaj do rondla z gulaszem, odkryj i gotuj 15 minut. Rozgrzej na patelni resztę oleju, przyrumień migdały, posyp gulasz i podawaj.
Autor
Magazyn Kuchnia
Fasolka migdałowa
Składniki
- 50 dag fasolki szparagowej
- 200 g obranych migdałów
- 4 łyżki oliwy
- 400 g drobnej białej fasoli z puszki
- sól
Panierka do migdałów:
Sposób przygotowania
Fasolkę obieramy (to trwa chwilę - końcówki łatwo uciąć małym nożykiem lub oberwać palcami) i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Odcedzamy. Mieszamy składniki panierki. Migdały obtaczamy w panierce i wrzucamy na rozgrzaną oliwę wraz z resztkami panierki. Obsmażamy 2-3 minuty, ciągle mieszając. Fasolkę szparagową wykładamy na talerz, dodajemy odcedzoną białą fasolkę, a na nią prosto z patelni - migdały wraz z imbirowo-paprykowym sosem.
Leniuchy totalne mogą wziąć fasolkę szparagową z mrożonki. Nie wymaga obierania.
Autor
Kinga A. Kłosińska
Pęczak z orzechami włoskimi i czosnkiem
Składniki
- 10 dag kaszy pęczak
- 2 garście orzechów włoskich
- 2 łyżki oliwy
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
Gotujemy pęczak (1 szklanka kaszy na 2 szklanki osolonego wrzątku). Orzechy drobno siekamy. Rozgrzewamy oliwę na patelni, wrzucamy orzechy i zmiażdżony czosnek, smażymy ok. 1 min, tak aby czosnek się nie przypalił. Dodajemy obie papryki, smażymy wszystko jeszcze pół minuty i dodajemy pęczak. Doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy, smażymy kolejną minutę i podajemy, póki gorące.
Autor
Maria Szkop
Mchali z buraków i orzechów włoskich
Składniki
- 60 dag niedużych buraków ćwikłowych
- 5 dag wyłuskanych orzechów włoskich
- 2-3 łyżki posiekanej natki
- 4 ząbki czosnku
- 2 łyżki octu winnego
- 3 łyżki oleju słonecznikowego
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
Buraki gotujemy lub pieczemy. Po opłukaniu w zimnej wodzie obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Orzechy siekamy i mieszamy z burakami, natką, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, octem i olejem. Przyprawiamy solą i pieprzem. Podajemy po schłodzeniu.
Porady i artykuły

Gruszki w miodzie z orzechami pekan
(Dla 4 osób)
Składniki
- 3 gruszki
- 4 łyżki akacjowego (lub innego) miodu
- 1 łyżeczka cynamonu
- garść pokruszonych orzechów pekan (lub włoskich)
- 1 łyżka masła
- kawałek dowolnego sera pleśniowego
Sposób przygotowania
Z gruszek usuwamy gniazda nasienne, owoce obieramy i kroimy na ćwiartki. Wrzucamy na rozgrzaną, suchą patelnię teflonową. Gdy owoce zaczną się rumienić, wlewamy miód i wsypujemy cynamon. Kiedy miód zacznie się karmelizować, zdejmujemy patelnię z ognia, dodajemy orzechy i masło. Potrząsamy patelnią, aby gruszki równomiernie pokryły się sosem. Podajemy na gorąco, jako dodatek do sera pleśniowego.
Autor
Tomek Woźniak
Naleśniki mięsno-orzechowe
Ciasto naleśnikowe
- 220 g mąki
- 370 ml mleka
- 1 łyżka cukru
- 2 jajka
Farsz
- mięso mielone z 4 piersi kurczaka
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 2 łyżeczki cynamonu
- po 1/2 łyżeczki chilli, świeżego tartego imbiru i mielonych goździków
- sól i pieprz
- 150 ml mleka
- 100 ml bulionu warzywnego
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- 400 g orzechów pekan
- 6 łyżek miodu
Sos
Sposób przygotowania
Wyrabiamy ciasto, mieszając w blenderze mąkę, mleko, cukier i jajka, smażymy naleśniki. Mięso na farsz posypujemy przyprawami, zalewamy połową mleka i bulionu oraz sosem sojowym. Odstawiamy na 15 min. Orzechy mielemy i prażymy. Dodajemy mięso wraz z marynatą, smażymy. Wlewamy resztę mleka i bulionu oraz miód, redukujemy. Nadziewamy naleśniki farszem. Podgrzewamy mleko z miodem i imbirem, polewamy naleśniki gorącym sosem. Dekorujemy uprażonymi pekanami.
Autor
Karolina Błaszkowska
Ciemne gryczotto z orzechami włoskimi i tymiankiem
(dla 3 osób)
Składniki
- 1 szklanka palonej kaszy gryczanej
- 1 duże jajko
- sól, pieprz
- 100 g grubo pokrojonych orzechów włoskich
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki oliwy (a jeszcze lepiej oleju lnianego lub rydzowego)
- 1 cebula
- 2 łyżeczki posiekanego tymianku
- 3 łyżki grubo pokrojonej natki
Sposób przygotowania
Kaszę zacieramy lekko ubitym jajkiem, wsypujemy do rozgrzanego rondla o grubym dnie i prażymy chwilkę (wystarczą 2 minuty), aż kasza zacznie ładnie pachnieć, a ziarenka oddzielą się od siebie. Wtedy wlewamy 2 szklanki wrzącej wody, dodajemy 1/2 łyżeczki soli i sporą szczyptę świeżo zmielonego pieprzu. Przykrywamy i gotujemy na małym ogniu, aż kasza zmięknie i wchłonie prawie całą wodę (12-15 minut). Zdejmujemy z ognia, zawijamy w koc albo gruby ręcznik i odstawiamy na 10-20 minut. W tym czasie podsmażamy orzechy na połowie masła ? przez 5 minut, mieszając. Przesypujemy je do miski. W rondlu rozgrzewamy pozostałe masło z oliwą lub olejem i na malutkim ogniu przez 10 minut szklimy posiekaną cebulę wymieszaną z tymiankiem. Dodajemy kaszę, orzechy włoskie i natkę, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Do tego gryczotta można podać kawałeczki wędzonej ryby, np. pstrąga lub troci.
Autor
Magazyn Kuchnia
Caponata z pistacjami
Składniki
- 6 bakłażanów
- 2 serca selera naciowego (najjaśniejsza, wewnętrzna część)
- 2 czerwone cebule
- 1 kg dojrzałych pomidorów
- garść zielonych lub czarnych oliwek
- 2 łyżki kaparów
- 4 łyżki octu winnego
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki posiekanych pistacji
- sól
- pieprz
- oliwa
Sposób przygotowania
Bakłażany kroimy w małą kostkę, posypujemy solą, przykrywamy talerzykiem, obciążamy czymś ciężkim i odstawiamy na ok. 30 minut, żeby puściły sok i straciły goryczkę. Selera kroimy, cebulę siekamy. Obieramy pomidory ze skórki i kroimy. Selera i cebulę podsmażamy na oliwie, dodajemy pomidory, dusimy na małym ogniu przez 5 minut. Wrzucamy kapary i oliwki, dusimy przez 10 minut. Bakłażany płuczemy, osuszamy i smażymy do miękkości na oliwie. Odsączamy i dodajemy do sosu, dusimy 10 minut. Przyprawiamy solą, pieprzem i wlewamy ocet z rozpuszczonym w nim cukrem. Wrzucamy pistacje, mieszamy i odstawiamy do ostudzenia.
Porady i artykuły
Autor
Tessa Capponi-Borawska
Zupa krem z żółtej papryki i fasoli z prażonymi pistacjami
Składniki
- 3 żółte papryki
- 2 małe cebule
- 2 łyżki oliwy
- 2 szklanki ugotowanej białej fasoli (może być z puszki)
- 1 gałązka tymianku
- 3-4 szklanki bulionu warzywnego
- sól
- pieprz
- 1 łyżka pistacji
Sposób przygotowania
Papryki myjemy i kroimy, cebule obieramy i grubo siekamy. Dusimy na oliwie przez 10 minut, dodajemy fasolę, tymianek i tyle bulionu warzywnego, aby wszystko zakrył. Gotujemy jeszcze przez 15 min. Wyjmujemy tymianek, miksujemy zupę, przyprawiamy ją solą oraz pieprzem. Na małej patelni prażymy pistacje. Wlewamy zupę do talerzy. Dekorujemy pistacjami i podajemy.
Porady i artykuły
Autor
Tessa Capponi-Borawska