7 deserów ze śliwkami do zrobienia w tym tygodniu
Śliwki ( )
Kruche ciasto ze śliwkami
Składniki
- 1 porcja ciasta wg przepisu podstawowego
- 3 łyżki + 1 szklanka cukru
- 1 i 3/4 łyżeczki zmielonego cynamonu
- 2 łyżki mąki kukurydzianej
- 2 łyżeczki drobno startej skórki z cytryny
- 3/4 łyżeczki mielonego kardamonu
- 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej,
- 3 mielone goździki
- 1/4 łyżeczki soli
- 1/2 laski wanilii
- około 1 kg śliwek
- 1 łyżka śmietany kremówki
Sposób przygotowania
Połową ciasta wylepiamy formę do tarty (łącznie z brzegami) i wstawiamy do lodówki na 30 min. Mieszamy 3 łyżki cukru z 1/4 łyżeczki cynamonu, odstawiamy. Mieszamy 1 szklankę cukru z 1 i 1/2 łyżeczki cynamonu i łączymy z kolejnymi 6 składnikami w dużej misce. Wanilię przekrawamy wzdłuż i zdrapujemy do miski ziarna wanilii. Dodajemy śliwki, wypestkowane i pokrojone na ćwiartki, i obtaczamy je dokładnie w aromatycznej mieszance. Następnie śliwki nakładamy łyżką na ciasto, formując kopiec na środku, dzięki czemu ciasto po upieczeniu nie będzie wklęsłe. Rozwałkowujemy drugą część ciasta. Przykrywamy nadzienie, sklejając je z brzegami spodniej części. Za pomocą ostrego noża robimy trzy 5-centymetrowe nacięcia na cieście, tak by mogła uchodzić para. Wierzch ciasta smarujemy śmietaną (omijamy krawędzie). Posypujemy przygotowaną wcześniej mieszanką cukru z cynamonem. Na środkowej blasze kładziemy spory kawałek folii aluminiowej i rozgrzewamy piekarnik do 190°. Na folii kładziemy naczynie z tartą i pieczemy 30 min, po czym z wystającej folii tworzymy ponad ciastem namiot i pieczemy jeszcze godzinę, aż w nacięciach pojawią się gęste bąble. Ciasto schładzamy w otwartym piekarniku.
Placek drożdżowy z pumperniklem, serem i śliwkami
Drożdżowy spód:
- 200 ml mleka
- 60 g cukru
- 450 g mąki + trochę do oprószenia stolnicy
- szczypta soli
- 20 g świeżych drożdży
- 2 jajka
- 50 g miękkiego masła
- 100 g pumpernikla
Serowy wierzch:
- 125 g miękkiego masła
- 230 g cukru
- 1 opakowanie (10 g) cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
- szczypta soli
- 4 jajka
- 70 g kaszy manny
- 1 opakowanie budyniu waniliowego
- 250 g gęstej śmietany (22%)
- 750 g dobrego, tłustego, trzykrotnie zmielonego i odciśniętego twarogu
- 1,2 kg wypestkowanych i pokrojonych na połówki śliwek węgierek
Sposób przygotowania
Robimy ciasto: mleko podgrzewamy z cukrem. Mąkę mieszamy z solą, wsypujemy do miski, pośrodku robimy dołek. Wrzucamy do niego pokruszone drożdże, zalewamy ciepłym mlekiem, lekko mieszamy, dodając nieco mąki z brzegów dołka. Czekamy kilka minut, aż rozczyn w dołku zacznie pracować, potem łączymy go z resztą mąki i dobrze wyrabiamy, dodając jajka i masło. Przykrywamy ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę, aż ciasto podwoi objętość. W czasie gdy ciasto rośnie, kruszymy pumpernikiel i suszymy go przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 100°C. Studzimy. Wyrośnięte ciasto krótko zagniatamy raz jeszcze, czekamy 5-10 minut i rozwałkowujemy je na blasze wyściełanej pergaminem w taki sposób, aby zakryło cały spód i można było lekko podnieść brzegi. Posypujemy pumperniklem, lekko wciskając okruchy w ciasto. Przykrywamy, pozostawiamy na 20 minut, aby ciasto jeszcze trochę podrosło. Robimy masę serową. Ucieramy masło, 200 g cukru, cukier waniliowy i szczyptę soli. Po 10 minutach ucierania wbijamy po jednym jajku, stale ucierając i dodając kolejne, dopiero wtedy, kiedy poprzednie połączy się z masą. Dodajemy proszek budyniowy wymieszany z kaszą manną oraz śmietanę i twaróg, mieszamy. Masą smarujemy drożdżowy spód, obkładamy ciasno śliwkami, posypujemy resztą cukru. Pieczemy 45-50 minut w 200°C. Studzimy na blasze.
Placek mirabelkowo-cytrynowy
Ciasto:
- 25 g drożdży
- 200 ml ciepłego mleka
- 400 g mąki
- 60 g cukru
- 2 jajka
- 50 g miękkiego masła
- szczypta soli
Oraz:
- 50 g cukru
- 100 g miękkiego masła
- 1 łyżka + dodatkowy do oprószenia ciasta suchego maku
- sok i skórka otarta z 1 cytryny
- 300-400 g czerwonych lub żółtych mirabelek
- cukier puder
Sposób przygotowania
Robimy ciasto. Rozprowadzamy drożdże w mleku, dodajemy mąkę, cukier, jajka, masło i sól. Zagniatamy i wyrabiamy tak długo, aż ciasto odejdzie od ręki i ścianek naczynia. Przykrywamy je wilgotną ściereczką i pozostawiamy na 40 minut w ciepłym miejscu, aż wyrośnie i podwoi objętość. Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Blachę wyściełamy pergaminem. Ciasto ponownie zagniatamy i rozwałkowujemy do wielkości blachy. Przykrywamy, czekamy kolejne 20 minut. W wyrośniętym cieście kciukiem robimy wgłębienia - dość gęsto. Ucieramy cukier z masłem, mieszamy z makiem, sokiem i skórką z cytryny. Masę przekładamy do szprycy lub worka cukierniczego. Wgłębienia w cieście faszerujemy masą cytrynowo-maślaną i połówkami mirabelek. Oprószamy makiem. Pieczemy 20-25 minut na złoto. Studzimy, posypujemy cukrem pudrem.
Sernik migdałowy ze śliwkami
Autorka: Dorota Świątkowska
Spód:
- 150 g ciastek Digestive w czekoladzie
- 50 g masła
Masa serowa:
- 700 g zmielonego dwukrotnie półtłustego twarogu
- 1-1,5 szklanki drobnego cukru
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 jajka
- 2/3 szklanki36% śmietanki
- 1 łyżeczka aromatu migdałowego
- 1/2 kg śliwek
Kruszonka:
- 3/4 szklanki mielonych migdałów
- 3/4 szklanki cukru demerara
- 120 g rozpuszczonego masła
Sposób przygotowania
Dno tortownicy o średnicy 22 cm obkładamy papierem do pieczenia. Ciasteczka rozdrabniamy w malakserze do konsystencji piasku i mieszamy ze stopionym masłem. Wykładamy ciastem dno formy. Wszystkie składniki masy serowej (w temperaturze pokojowej) miksujemy na gładki krem, niezbyt długo, aby masa zbytnio się nie napowietrzyła. Wylewamy na spód z ciastek. Na wierzchu ciasno układamy połówki śliwek, rozcięciami do góry. Przygotowujemy kruszonkę. Ciepłe, rozpuszczone masło mieszamy z pozostałymi składnikami, wyrabiając palcami kruszonkę. Posypujemy sernik. Pieczemy godzinę w 180°C. Jeśli ciasto zacznie się zbytnio przypiekać, przykrywamy je folią aluminiową. Sernik jest gotowy, gdy się lekko zetnie na całej powierzchni, nie pieczemy do tzw. suchego patyczka. Studzimy i wkładamy do lodówki na kilka godzin.
Tort śliwkowy bez pieczenia
Składniki
- 15-20 dag biszkoptów
- 10-12 dag łuskanych orzechów włoskich
- 1/2 łyżeczki zmielonego cynamonu
- 17-18 dag masła + masło do formy
- 7 łyżeczek żelatyny
- 25 dag serka mascarpone
- 1 opakowanie (30 dag) jogurtu naturalnego
- 1 cytryna + sok z 1/2 cytryny
- 100 ml słodkiego sherry
- 1/2 szklanki cukru
- 200 ml śmietany kremówki
- 50 dag śliwek
- 200 ml soku jabłkowego
Sposób przygotowania
Kruszymy biszkopty, zagniatamy z posiekanymi orzechami, cynamonem i miękkim masłem. Masą równomiernie wylepiamy spód tortownicy. Namaczamy w wodzie 5 łyżeczek żelatyny. Mascarpone ucieramy z jogurtem, sokiem cytrynowym, sherry i cukrem. Mieszamy z rozpuszczoną żelatyną i wstawiamy do lodówki. Brzeg tortownicy smarujemy masłem, przyklejamy pasek pergaminu o szerokości równej wysokości tortownicy. Ubijamy kremówkę i delikatnie łączymy z gęstniejącą masą serowo-jogurtową. Wykładamy na orzechowo-biszkoptowy spód, wstawiamy do lodówki. Śliwki drylujemy, kroimy w wachlarzyki i układamy na zastygającym torcie. Z umytej i sparzonej cytryny cieniutko obieramy skórkę i kroimy ją w paseczki. Posypujemy śliwki na cieście. Moczymy resztę żelatyny, rozpuszczoną łączymy z sokiem jabłkowym. Gdy galaretka zacznie tężeć, polewamy nią ułożone na torciku śliwki i ponownie wstawiamy do lodówki. Wyjmujemy i kroimy bezpośrednio przed podaniem.
Galareta imbirowa z węgierkami. Śliwki
Składniki
- 200 g cukru
- 2 łodygi trawy cytrynowej
- kawałek (2-3 cm) świeżego imbiru
- 1 cytryna
- 20 śliwek węgierek
- ewentualnie odrobina cukru
- 10 płatków żelatyny (lub 10-gramowe opakowanie żelatyny w proszku)
Sposób przygotowania
Miażdżymy i drobniutko siekamy łodygi trawy cytrynowej, umyty, ale nieobrany imbir kroimy w plasterki. W 350 ml gorącej wody rozpuszczamy cukier. Dodajemy trawę cytrynową i imbir, przykrywamy, pozostawiamy godzinę na maleńkim ogniu. Przecedzamy, przyprawiamy do smaku sokiem z cytryny, odstawiamy do ostygnięcia. Kroimy śliwki na połówki, usuwamy pestki. Układamy na blasze wyłożonej pergaminem, stroną przecięcia do góry, lekko posypujemy cukrem (ale nie jest to konieczne). Pieczemy 5-7 minut w 150°C. Zdejmujemy z blachy i studzimy. Sok, który puściły śliwki, możemy przecedzić i zabarwić nim imbirowy syrop. Podłużną formę na terrinę lub keksówkę wyściełamy przezroczystą folią kuchenną. Namaczamy i rozpuszczamy żelatynę według opisu na opakowaniu. Dodajemy ją do syropu. Trochę syropu z żelatyną wlewamy na dno przygotowanej formy, wstawiamy do lodówki, czekamy, aż ta warstwa zastygnie. Potem układamy na niej połówki upieczonych węgierek, polewamy kolejną warstwą syropu. Gdy i ona zastygnie, kładziemy kolejną warstwę śliwek i syropu, i jeszcze jedną (w terrinie powinny być 3 warstwy śliwek i tyleż warstw galaretki). Wstawiamy na 3-4 godziny do lodówki, aby galareta stężała. Kroimy na porcje.
Panna Cotta After Eight
(dla 4 osób)
Składniki
- 500 ml śmietany 18%
- 200 g czekoladek miętowych After Eight (lub podobnych)
- 8 śliwek
- 3 łyżki cukru trzcinowego
- 4 gałązki tymianku
- 1 łyżka żelatyny
Sposób przygotowania
Śmietanę wraz z pokruszonymi czekoladkami podgrzewamy w rondlu na małym ogniu, cały czas mieszając, aż powstanie jednolita masa. Śliwki pozbawiamy pestek, kroimy w ósemki i smażymy na patelni, dolewając trochę wody, jeśli masa jest zbyt sucha. Dodajemy cukier, posiekany tymianek i dusimy, aż powstanie syrop, a owoce zmiękną. Żelatynę namaczamy i rozpuszczamy w wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu, dodajemy do masy śmietanowo-czekoladowej, mieszamy. Krem przelewamy do czterech kokilek, pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie schładzamy w lodówce co najmniej przez 3 godziny. Podajemy ze śliwkami w syropie.
Creme brulée ze śliwkami
Składniki
- 5 dużych śliwek (najlepiej renklod)
- 200 ml białego słodkiego wina
- świeży rozmaryn (mogą być również melisa, mięta lub tymianek)
- 4 żółtka
- 80 g cukru
- 80 ml mleka
- 250 ml 36% śmietanki
- ziarenka wydrążone z laski wanilii
- 2 łyżki brązowego cukru
Sposób przygotowania
Śliwki drylujemy, kroimy, zanurzamy w marynacie z wina i ziół. Wkładamy na kilka godzin do lodówki. Ucieramy żółtka z cukrem. Zagotowujemy mleko ze śmietanką i wanilią, powoli dodajemy do żółtek, ciągle mieszając. Zbieramy z wierzchu pianę, wlewamy masę do foremek i pieczemy ok. godziny w temp. 100°C - deser powinien mieć konsystencję galaretki. Studzimy i chłodzimy w lodówce. W tym czasie na rozgrzanej patelni rozpuszczamy brązowy cukier, uważając, by się nie przypalił. Gdy utworzy się karmel, dolewamy trochę winnej marynaty, mieszamy. Dodajemy resztę marynaty ze śliwkami i redukujemy, aby powstał sos o gęstości miodu. Schłodzone porcje creme brulée posypujemy cukrem i przypalamy palnikiem (można krótko zapiec pod rozgrzanym grillem piekarnika). Dekorujemy śliwkami w syropie.