21 dżemów i konfitur do zrobienia w sierpniu
( )
Konfitura agrestowa z sokiem jabłkowym
Składniki
- 1 kg niezbyt dojrzałego agrestu
- 150 ml soku jabłkowego
- 500 g cukru żelującego 1:1
- 500 g cukru
Sposób przygotowania
Agrest przebieramy, płuczemy na sicie, odrywamy ogonki i resztki kielichów kwiatowych. Owoce rozdrabniamy (siekamy, mielemy lub miksujemy) - stopień rozdrobnienia zależy od naszych upodobań. Masę owocową przekładamy do rondla z grubym dnem, wlewamy sok jabłkowy, dodajemy cukier żelujący, dokładnie mieszamy i, mieszając, zagotowujemy. Do wrzącej masy wsypujemy zwykły cukier i gotujemy, mieszając. Minutę - jeśli owoce są bardzo rozdrobnione, trzy minuty - jeśli mniej. Zbieramy powstałą na wierzchu pianę lub mieszamy tak długo, aż piana zniknie. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików. Dokładnie je zakręcamy i odstawiamy do wystygnięcia.
Konfitura agrestowa z liśćmi laurowymi
Składniki
- 600 g agrestu
- 600 g cukru
- 3 liście laurowe
Sposób przygotowania
Agrest myjemy, czyścimy z szypułek i ogonków, kroimy na połówki. Wkładamy do rondla o grubym dnie razem z cukrem i liśćmi laurowymi, podgrzewamy na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Nie mieszamy, najwyżej leciutko potrząsamy rondlem. Gdy cukier rozpuści się, zwiększamy ogień do maksimum i doprowadzamy konfiturę do wrzenia. Gotujemy 10-12 minut, nie mieszając - owoce powinny stale wrzeć, utrzymujemy więc temperaturę na poziomie 105°C (można mierzyć termometrem kuchennym). Konfiturę zdejmujemy z ognia, przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy je i odstawiamy do wystygnięcia.
Konfitura wiśniowa z zielonym pieprzem
Składniki
- 1 kg wiśni bez pestek
- sok i skórka otarta z 1 limonki
- 1 łyżeczka grubo pokruszonego zielonego pieprzu
- 1 kg cukru żelującego 1:1
Sposób przygotowania
Połowę umytych i wydrylowanych wiśni miksujemy, dodajemy pozostałe całe owoce, skórkę i sok z limonki oraz zielony pieprz. Mieszamy z cukrem żelującym, zagotowujemy. Ciągle mieszając, gotujemy cztery minuty na mocnym ogniu. Wrzącą konfiturą napełniamy wyparzone słoiki, od razu zamykamy.
Prosta konfitura wiśniowa
Składniki
- 1 kg wiśni
- 1 kg cukru
Sposób przygotowania
Świeże wiśnie (wielkoowocowe lub szklanki) myjemy i po usunięciu pestek zasypujemy połową cukru. Mieszamy i odstawiamy na 2-3 godziny, aż puszczą sok. Mieszając, zagotowujemy je na małym ogniu, odstawiamy. Następnego dnia dodajemy resztę cukru, znów zagotowujemy, odstawiamy i usuwamy szumowinę. Trzeciego dnia konfitury dogotowujemy (powinny być dość gęste), co jakiś czas mieszając. Gorące przekładamy do wyparzonych słoików, od razu zamykamy.
Konfitura malinowo-truskawkowa
Składniki
- 850 g truskawek
- 150 g malin
- 1,2 kg cukru
- 1 szklanka naturalnego niesłodzonego soku z malin
- sok z 1 małej cytryny
Sposób przygotowania
Owoce myjemy, usuwamy szypułki, osączamy na sicie. Z cukru i soku malinowego gotujemy syrop. Do gorącego wkładamy partiami owoce. Zdejmujemy rondel z ognia i odstawiamy na 3 godziny. Powoli doprowadzamy syrop do wrzenia i gotujemy 30 minut na bardzo małym ogniu. Podczas gotowania poruszamy rondlem kolistym ruchem, aby wszystkie owoce były zanurzone w syropie. Następnego dnia powtarzamy procedurę gotowania. Gdy owoce się zeszklą, doprawiamy konfiturę sokiem z cytryny. Ostrożnie mieszamy i powoli zagotowujemy. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików, zamykamy i odstawiamy do wystygnięcia.
Maliny we własnym soku
Składniki
- 1 kg malin
- 100 g cukru
Sposób przygotowania
Owoce przebieramy, wsypujemy na sito, delikatnie płuczemy. 200 g malin wkładamy do rondla, zasypujemy cukrem, podgrzewamy 10 minut. W wyparzonych słoikach układamy resztę malin (niezbyt ciasno, żeby się nie pogniotły). Zalewamy je owocami uduszonymi z cukrem - powierzchnia płynu powinna sięgać 2 cm poniżej krawędzi słoika. Zakręcamy słoiki. Pasteryzujemy 25 minut w 90°C (woda ma lekko "pykać").
Błyskawiczna galaretka z malin
Składniki
- 500 g malin
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
- 500 g cukru żelującego 2:1
- 100 ml czerwonego półwytrawnego wina
Sposób przygotowania
Przebrane, delikatnie opłukane maliny wsypujemy do rondla, wlewamy 3,5 szklanki wody i gotujemy 5 minut od chwili zawrzenia. Owoce przecedzamy, odmierzamy wywar i jeśli jego objętość wynosi mniej niż 1 litr, dolewamy wrzącej wody. Wsypujemy cukier waniliowy, cukier żelujący i gotujemy 3 minuty. Dodajemy wino. Wyparzone słoiki napełniamy gorącą galaretką, odstawiamy do ostudzenia. Galaretkę przechowujemy w lodówce - należy ją zużyć w ciągu 2-3 miesięcy.
Brzoskwinie w syropie
Składniki
- 200 g cukru
- 1/2 szklanki wody
- 1 kg brzoskwiń
Sposób przygotowania
Z cukru i wody gotujemy (3 minuty) zalewę. Brzoskwinie myjemy, wrzucamy na 2 minuty do wrzątku, obieramy ze skórki i usuwamy pestki. Układamy owoce w słoikach, zalewamy wrzącą zalewą. Zakręcamy, pasteryzujemy 30 minut na niewielkim ogniu.
Dżem morelowy z miodem
Składniki
Sposób przygotowania
Morele myjemy, przekrawamy na pół i usuwamy pestki. Podgrzewamy miód z 200 ml wody. Gdy płyn się zagotuje, dodajemy morele i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Owoce odcedzamy, a do płynu dodajemy cukier i gotujemy 5 minut, aż się rozpuści, a syrop zgęstnieje. Dodajemy morele, delikatnie mieszając, gotujemy jeszcze chwilę. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy je.
Dżem z moreli i cytrusów
Składniki
- 1 cytryna
- 1 pomarańcza
- 1 kg dość twardych moreli
- 1 łyżeczka startego korzenia imbiru
- 500 g cukru żelującego 2:1
Sposób przygotowania
Cytrynę i pomarańczę parzymy wrzątkiem, cieniutko obieramy ze skórki. Skórki zalewamy wodą, gotujemy 4 minuty, odcedzamy, drobno siekamy. Z owoców wyciskamy sok. Morele myjemy, przekrawamy na pół, usuwając pestki, kroimy w kostkę. Dodajemy sok z cytrusów, imbir, cukier i skórki. Wstawiamy na 12 godzin do lodówki. Przekładamy do rondla, gotujemy 10 minut na mocnym ogniu, cały czas mieszając. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy je.
Jagody pasteryzowane
Składniki
- 2 kg jagód
- 450 g cukru
Sposób przygotowania
Jagody przebieramy, myjemy, osączamy na sicie. Wsypujemy do?wyparzonych słoików tak, by?wypełnić je do?połowy (warto delikatnie postukiwać dnem słoika w kuchenny blat, by zmieściło się jak najwięcej jagód). Do każdego słoika wsypujemy 1-2 łyżki cukru, a następnie dokładamy jagody, by?wypełnić słoik. Na wierzch wsypujemy 1-2 łyżki cukru. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy 10?minut. Wyjmujemy i pozostawiamy do ostygnięcia.
Sok z czarnych jagód
Składniki
- 1 kg czarnych jagód
- 400 g cukru
Sposób przygotowania
Jagody przebieramy, myjemy, osączamy na sicie. Wsypujemy do rondla, zalewamy 1/3 szklanki wody, dodajemy cukier. Podgrzewamy 10-15 minut, cały czas mieszając. Przecieramy jagody przez drobne sitko. Sok przelewamy do butelek lub słoików, zakręcamy. Pasteryzujemy 15 minut w 90°C.
Dżem z owoców leśnych
Składniki
Sposób przygotowania
W dużym garnku mieszamy umyte owoce z cukrem i sokiem z cytryny. Doprowadzamy do wrzenia, stale mieszając. Gotujemy 40 minut, usuwając pianę płaską łyżką. Wyparzone słoiki napełniamy dżemem. Zakręcamy pokrywki i odstawiamy do wystudzenia.
Przecier z jeżyn
Składniki
- 1 kg jeżyn
- 150 g cukru
Sposób przygotowania
Oczyszczone owoce wkładamy do rondla, podgrzewamy, stale mieszając, na małym ogniu, by puściły sok. Gdy zmiękną, przecieramy przez sito. Dodajemy cukier, podgrzewamy, by się rozpuścił, ale nie gotujemy przecieru. Gorący wkładamy do wyparzonych słoików. Pasteryzujemy 15 minut w 90oC.
Konfitura z jeżyn i gruszek
Składniki
Sposób przygotowania
Do garnka wrzucamy umyte jeżyny, gruszki pokrojone w kostkę, imbir, skórkę i sok z cytryny. Wsypujemy 800 g cukru i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na noc. Następnego dnia gotujemy 20 minut i odlewamy 300 ml soku (można go wykorzystać do przygotowania napoju). Gotujemy jeszcze chwilę i odstawiamy. Dosypujemy 200 g cukru. Kolejnego dnia gotujemy 20 minut, wyłączmy ogień i studzimy. Tego samego dnia ponownie gotujemy 30 minut. Gorące konfitury nakładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy, odstawiamy do ostygnięcia.
Galaretka z białych porzeczek (bez gotowania)
Składniki
- 500 g białych porzeczek
- 500 g cukru
Sposób przygotowania
Oberwane z gałązek, umyte porzeczki mieszamy z cukrem i ucieramy blenderem co najmniej 5 minut. Jeśli chcemy pozbyć się pestek, musimy przedtem przetrzeć porzeczki przez sitko (nie jest to konieczne). Przekładamy do wyparzonych słoików, dokładnie zakręcamy. Jeśli mamy zamiar zużyć galaretkę w ciągu najbliższych kilku tygodni, wystarczy wstawić ją do lodówki. Aby przetrwała dłużej, pasteryzujemy ją 15 minut w 90°C.
Sok z czerwonych porzeczek
Składniki
- 1 kg czerwonych porzeczek
- 350 g cukru
Sposób przygotowania
Porzeczki myjemy, obieramy, wkładamy do rondla, przesypując je cukrem. Potrząsamy rondlem tak, by każdy owoc był otoczony w cukrze. Odstawiamy na kilka godzin, by porzeczki puściły sok. Gotujemy na małym ogniu około pół godziny. Przelewamy przez sitko wyłożone gazą. Gorący sok przelewamy do wyparzonych butelek lub słoików. Mocno zakręcamy, odstawiamy do ostygnięcia. Sok można też zrobić w sokowirówce. Po wyciśnięciu dosładzamy go, przelewamy do wyparzonych butelek lub słoików i pasteryzujemy 20 minut w 90°C.
Kompot wieloowocowy
Składniki
- 1 kg czarnych jagód
- po 500 g twardych gruszek i jabłek
- 1-2 łyżki soku z cytryny
- 3 goździki
- 300 g cukru
Sposób przygotowania
Jagody przebieramy, płuczemy, osączamy. Jabłka i gruszki myjemy, obieramy, usuwamy gniazda nasienne. Kroimy w cząstki i skrapiamy sokiem z cytryny, by nie ściemniały. Do dużego garnka wlewamy 2,5 l wody, wsypujemy goździki i cukier, zagotowujemy. Wkładamy gruszki i gotujemy 7-10 minut od chwili, gdy płyn zawrze. Dodajemy jabłka i gotujemy kolejne 5 minut. Wsypujemy jagody i delikatnie, ale dokładnie mieszamy i zagotowujemy. Łyżką zbieramy pianę. Bardzo gorące owoce przekładamy do wyparzonych słoików, zalewamy wrzącym kompotem, dokładnie zakręcamy.
Konfitura wieloowocowa z likierem pomarańczowym
Składniki
- 1,5 kg truskawek
- 3 szklanki drobnego cukru
- 2 łyżki likieru pomarańczowego (np. Grand Marnier)
- 1 zielone jabłko
- 100 g świeżych czarnych jagód
Sposób przygotowania
Truskawki myjemy, osączamy, obieramy z szypułek. Większe kroimy na połówki lub ćwiartki, małe pozostawiamy w całości. Wkładamy do garnka z grubym dnem, zasypujemy cukrem, polewamy likierem. Zagotowujemy na średnim ogniu, stale mieszając czystą, wyparzoną, drewnianą łyżką. Jabłko obieramy, wykrawamy gniazdo nasienne, kroimy w półcentymetrową kostkę i wraz z umytymi jagodami dodajemy do truskawek. Gotujemy 25-35 minut (mieszanina powinna tylko lekko "pykać", nie może silnie wrzeć), delikatnie mieszając od czasu do czasu, aby nie rozgniatać jagód. W trakcie gotowania usuwamy powstającą na powierzchni pianę. Gorącą konfiturą napełniamy wyparzone słoiki, zakręcamy, pozostawiamy do ostygnięcia.
Dżem z jagód
Składniki
- 1 kg jagód
- 500 g cukru żelującego 2:1
Sposób przygotowania
Jagody przebieramy, myjemy, osączamy na sicie. Wkładamy do szerokiego rondla, dodajemy cukier, mieszając, doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy płomień i smażymy bez przykrycia około 20 minut. Gorący dżem wkładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy. Można pasteryzować 15 minut w 90°C, ale nie jest to konieczne.
Dżem poziomkowy
Składniki
- 75 dag cukru
- 1 szklanka wody
- 1 kg poziomek
- 100 ml spirytusu
Sposób przygotowania
Cukier rozpuszczamy w wodzie, do gorącego syropu wsypujemy poziomki i zagotowujemy. Gotowanie powtarzamy codziennie przez trzy dni. Ostatniego dnia gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików. Do każdego na wierzch wlewamy łyżkę spirytusu. Mocno zakręcamy.