Jedz jabłka na złość Putinowi!
Ciasto z jabłkami (Fot. Natalia Nowak-Bratek)
Ciasto z jabłkami
dla 6 osób
Kruche ciasto:
- 175 g mąki
- 40 g cukru pudru
- szczypta soli
- 2 żółtka
- 75 g zimnego masła
- 2-3 łyżki zimnej wody
Oraz:
- 4 twarde jabłka
- 10 g drobnego cukru
- 300-350 ml creme patissiere
- 1 łyżka masła
Sposób przygotowania
Robimy kruche ciasto. Na stolnicę wysypujemy mąkę, cukier i sól. Mieszamy, tworząc kopczyk. W środku kopczyka robimy wgłębienie i wbijamy do niego żółtka, dodajemy masło pokrojone w kostkę oraz wodę. Zagniatamy ciasto, dodając na początku do żółtek i masła tylko trochę mąki, a potem zagarniając jej coraz więcej. Zawijamy kulę ciasta w przezroczystą folię i schładzamy w lodówce przez pół godziny.
Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Obieramy jabłka, usuwamy gniazda nasienne, miąższ kroimy w cienkie plastry, mieszamy je z cukrem.
Rozwałkowujemy ciasto i wyściełamy nim formę do tarty o średnicy 20 cm. Nakłuwamy w kilku miejscach i wstawiamy do piekarnika na 10-15 minut.
Na dużej patelni rozgrzewamy masło, wrzucamy odsączone z soku plasterki jabłek. Podsmażamy na mocnym ogniu przez 10 minut, delikatnie mieszając.
Na podpieczonym spodzie rozsmarowujemy creme pâtissiere, na nim układamy plastry jabłek, tak by zachodziły na siebie. Pieczemy 15 minut. Na ostatnie minuty można włączyć opcję grillowania, aby jabłka się przyrumieniły.
Ciasto migdałowe z musem jabłkowym
(według przepisu Gary'ego Rhodesa)
Ciasto:
Mus:
- 175 g cukru
- 15 g płynnej glukozy
- 4 jabłka
- 1 łyżeczka masła
- 200 ml soku jabłkowego
- 50 ml calvadosu
- 3 żółtka
- 20 g cukru
- 2 płatki żelatyny
- 150 ml śmietanki 36%
Galaretka:
- 200 ml słodkiego białego wina
- 75 ml soku pomarańczowego
- sok z 1/2 cytryny
- 75 g cukru
- płatki żelatyny
- listki melisy cytrynowej
- 1 goździk
- 2 jabłka (obrane, oczyszczone z gniazd nasiennych, posiekane)
Sposób przygotowania
Robimy ciasto, miksując jego składniki. Rozsmarowujemy na dnie tortownicy o średnicy 20 cm, natłuszczonej i wyściełanej pergaminem. Pieczemy 10 minut w 180°C. Ubijamy białka. Zagotowujemy 50 ml wody z cukrem i glukozą, mierząc tempera-turę. Gdy syrop osiągnie 120°C, powoli wlewamy go do piany z białek, stale ubijając na minimalnych obrotach miksera, aż piana osiągnie 20°C. Obrane, pokrojone jabłka dusimy na maśle do miękkości i miksujemy w blenderze. Sok mieszamy z calvadosem i gotujemy, aż połowa płynu odparuje. Ucieramy żółtka z cukrem na kogel-mogel i zaparzamy sokiem, stale ucierając. Podgrzewamy w rondlu (nie gotujemy!), mieszając, aż powstanie krem, zdejmujemy z ognia. Dodajemy namoczone i odciśnięte listki żelatyny, mieszając, aż się rozpuszczą. Gdy krem przestygnie, łączymy go z purée jabłkowym, 100 g masy białkowej (z reszty można upiec beziki) i ubitą na półsztywno śmietanką. Powstały mus rozsmarowujemy na migdałowym spodzie i wstawiamy do lodówki, aby stężał. Robimy galaretkę. Mieszamy wino, sok pomarańczowy i cytrynowy, doda-jemy cukier, goździka i jabłka. Gotujemy, aż jabłka się rozpadną, cedzimy. Na każde 100 ml syropu bierzemy 1 listek żelatyny (namoczony w zimnej wodzie, odciśnięty), dodajemy do syropu, mieszamy do rozpuszczenia. Studzimy galaretkę. Na warstwie zastygłego musu układamy listki melisy, wlewamy galaretkę. Wstawiamy do lodówki na minimum godzinę. Torcik podajemy pokrojony w trójkąty.
Ciasto jabłkowe z żytniej mąki
(na keksówkę o długości 18 cm)
Składniki
- 1 jabłko
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 75 g masła
- 50 g płynnego miodu
- 100 g cukru trzcinowego + trochę do posypania
- 75 ml mleka
- 2 jajka
- 150 g mąki żytniej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g mielonych migdałów
- 25 g płatków migdałowych
- masło i mąka do formy
Sposób przygotowania
Obieramy jabłko, usuwamy gniazdo nasienne, miąższ kroimy w kostkę o boku 1 cm. Mieszamy z cynamonem, odstawiamy. Roztapiamy masło, mieszamy z miodem i cukrem. Studzimy, łączymy z mlekiem i jajkami, ucieramy mikserem na wysokich obrotach. Dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia i migdały, mieszamy na niskich obrotach. Wrzucamy jabłka, mieszamy. Napełniamy ciastem natłuszczoną i obsypaną mąką formę. Wierzch posypujemy płatkami migdałowymi i cukrem trzcinowym. Pieczemy 40-50 minut w 180°C do tzw. suchego patyczka. Kroimy po ostudzeniu.
Placki z jabłkami w sosie winno-korzennym
Marynata do jabłek:
- 500 ml czerwonego wina wytrawnego lub półwytrawnego
- 250 ml syropu cukrowego (woda i cukier w proporcji 1:1)
- ziarenka wydrążone z 1 laski wanilii
- 1 gwiazdka anyżu
- kora cynamonowa
- 2 duże jabłka
Ciasto:
- 220 g mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g cukru
- 2 jajka
- 170 ml jogurtu naturalnego (pitnego) lub maślanki
- 170 ml mleka
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
Zagotowujemy wino i syrop cukrowy, mieszając. Dodajemy przyprawy, jeszcze chwilę gotujemy. Zdejmujemy z ognia. Obieramy jabłka, usuwamy gniazda nasienne, kroimy na cząstki i wrzucamy do winnej marynaty, aby owoce przeszły jej smakiem i aromatem. Robimy ciasto: łączymy wszystkie suche składniki, dodajemy jajka wymieszane z mlekiem oraz jogurtem i ucieramy. Kładziemy po 2 łyżki ciasta na rozgrzany olej i smażymy placki na złoty kolor. Gotowe wykładamy na talerz. Wyjmujemy jabłka z marynaty, płyn gotujemy, aż zredukuje się do konsystencji miodu. Wtedy z powrotem wrzucamy jabłka i jeszcze chwilę gotujemy. Podajemy z placuszkami.
Udziec z indyka
Składniki
- 1 duży (ok. 1 kg) udziec indyczy
- 2 pomarańcze i 2 winne jabłka
- sól, biały pieprz
- 1 szklanka bulionu drobiowego
- 3-5 goździków
Sposób przygotowania
Zdejmujemy skórę z mięsa, nacieramy udziec solą i białym pieprzem. Zawijamy w folię i wkładamy na 24 godziny do lodówki. Układamy udziec w żaroodpornym naczyniu, na mięsie kładziemy plastry pomarańczy i cząstki jabłek (bez pestek, ze skórą). Wlewamy bulion i wrzucamy goździki. Pieczemy 2 godziny w 180°C, odwracając dwa, trzy razy w trakcie pieczenia.
Koktajl z selera i jabłek
Składniki
- 2-3 łodygi selera naciowego
- 1 jabłka
- woda mineralna
- ew. sok z 1/2 cytryny
Sposób przygotowania
Seler i jabłka dokładnie myjemy, wycinamy nasiona z jabłek. Następnie miksujemy wszystkie składniki i uzyskujemy pyszny, świeży sok.
Szaszłyki wieprzowe z jabłkami
Składniki
- 50 dag wieprzowiny
- 1 łyżka posiekanych liści szałwii
- 50 ml soku jabłkowego
- sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
- skórka otarta z 1 cytryny
- 2 łyżki gruboziarnistej musztardy
- 4 łyżki oleju z pestek winogron
- sól i świeżo zmielony pieprz
- 2 jabłka
- kilka liści świeżej szałwii
Sposób przygotowania
Mięso umyj i osusz, pokrój w kostkę o boku 3 cm. Szałwię wymieszaj z sokiem jabłkowym, sokiem i skórką z cytryny, musztardą, olejem, solą i pieprzem. Kawałki mięsa posmaruj tą mieszanką i włóż do miski (uwaga: nie używaj miski metalowej!). Przykryj, odstaw w chłodne miejsce na 3-4 godziny. Jabłka pokrój na cząstki i usuń z nich gniazda nasienne. Mięso wyjmij z miski i nabij na szpadki (jeśli używasz drewnianych, namocz je wcześniej w zimnej wodzie, bo się spalą na grillu) do szaszłyków na przemian z cząstkami jabłek i całymi liśćmi szałwii. Szaszłyki piecz na naoliwionym ruszcie przez 12-15 minut, co pewien czas obracając je i smarując marynatą.
Tartaletki z prosciutto i jabłkami
(na 4 foremki o śr. 10 cm)
Ciasto serowe:
- według przepisu podstawowego
Farsz:
- 4-5 łyżki pokruszonego sera z niebieską pleśnią
- 4-5 jabłek
- 5-6 plastrów prosciutto lub innej surowej szynki dojrzewającej
- 100 g ciemnych winogron
- kilka listków szałwii
Sposób przygotowania
Ciasto serowe pieczemy według przepisu podstawowego, w forem-kach na tartaletki. Wyciągamy z piekarnika, posypujemy serem (trochę sera zostawiamy). Jabłka (pozbawione pestek) ścieramy na tarce o grubych oczkach i kładziemy na warstwie sera. Z plastrów szynki formujemy różyczki i układamy na wierzchu. Zapiekamy 15 minut w temperaturze 180°C. Po wyjęciu z piekarnika posypujemy resztą sera. Dekorujemy winogronami i listkami szałwii.
Jabłka i suszone śliwki pieczone pod ciastem filo
(dla 6-8 osób)
Składniki
- 150 g cukru
- 300 ml calvadosu
- 6 jabłek
- 30 suszonych śliwek (bez pestek)
- 120 g masła
- kopiata łyżka brązowego cukru
- 6-8 plastrów ciasta filo
Sposób przygotowania
Robimy syrop. Rozpuszczamy połowę cukru w 150 ml wody i połowie calvadosu, zagotowujemy. Zalewamy tym śliwki i odstawiamy na przynajmniej 30 min. Obieramy jabłka i kroimy je na ćwiartki. Dusimy w rondelku z resztą cukru, alkoholu i łyżką masła przez 8 min, mieszając. Pozostałe masło topimy z brązowym cukrem i smarujemy nim płaty ciasta filo. Kokilki napełniamy jabłkami i śliwkami do 2/3 wysokości, polewamy lekko syropem. Płaty filo lekko zgniatamy w dłoniach i układamy
na owocach. Zapiekamy przez 8 minut w 170°C, aż ciasto się zrumieni.
Mus jabłkowy z kremem chantilly
(dla 4 osób)
Składniki
- 4 (czerwone, słodkie) jabłka
- 150 ml schłodzonej kremówki śmietany
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 3 łyżki cukru pudru
- kilka listków mięty
- sól wędzona w dymie z drewna jabłoni
Sposób przygotowania
Jabłka myjemy, osuszamy, kroimy na kawałki, usuwając gniazda nasienne. Miksujemy wraz ze skórką w blenderze na jednolitą, gęstą pulpę. Robimy krem chantilly: ubijamy na sztywno śmietanę, dodajemy esencję waniliową oraz cukier i ponownie delikatnie mieszamy. Przekładamy pulpę jabłkową do miseczek. Każdą porcję dekorujemy obfitą porcją kremu oraz posypujemy porwaną na kawałki miętą i szczyptą wędzonej soli.
Barszcz ukraiński
Składniki
- 2 litry wody (lub rosołu albo bulionu warzywnego)
- 2 buraki
- 1 cebula
- 1 pęczek włoszczyzny (z kapustą)
- 4-5 ziemniaków
- spora garść ugotowanej białej fasoli
- kawałek (20-25 dag) mięsa (wieprzowiny, wołowiny lub drobiu), a jeśli zupa ma być jarska ? 2-3 łyżki masła albo oleju, np. rzepakowego
- 2-3 pomidory (wystarczy też łyżka koncentratu pomidorowego)
- 1 kwaśne jabłko
- sok z cytryny
- sól, pieprz, cukier do smaku
- koncentrat buraczany dla koloru
Oraz:
- gęsta, kwaśna śmietana do podania
- koperek do posypania
Sposób przygotowania
Mięso pokrój na kawałki, włóż do garnka, zalej zimną wodą (lub rosołem albo bulionem), ugotuj prawie do miękkości. Co jakiś czas zdejmuj z powierzchni tworzącą się pianę (szumowiny). Cebulę pokrój na cząstki, ziemniaki w dość dużą kostkę, włoszczyznę i buraki zetrzyj na tarce do warzyw, kapustę poszatkuj. Do zupy włóż cebulę oraz włoszczyznę (bez kapusty). Gotuj około 10 minut, dodaj buraki. Gdy wszystkie warzywa będą miękkie, włóż ziemniaki, kapustę, pomidory (albo koncentrat) oraz obrane, oczyszczone z pestek i pokrojone jabłko. Gdy i te składniki zrobią się miękkie, przypraw zupę do smaku solą, cukrem, pieprzem i sokiem cytrynowym, ewentualnie wlej nieco koncentratu buraczanego, aby poprawić kolor. Jeśli gotowałaś barszcz bez mięsa, dodaj teraz masło lub olej. Zupę wlej na talerz, na każdej porcji połóż po 1-2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany. Posyp posiekanym koperkiem i podawaj.