7 ciast z wiśniami do upieczenia w tym tygodniu
Tort wiśniowy (Fot. Shutterstock/Kryvenok Anastasiia)
Tort wiśniowy
Przepis Agi Mazur
Ciasto:
- 5 jajek
- 1 szklanka cukru
- 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 opakowanie budyniu śmietankowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- masło i bułka tarta do formy
Masa i dekoracja:
- 1 łyżka żelatyny
- 1 opakowanie galaretki wiśniowej
- 1/2 l śmietanki 30%
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka dżemu wiśniowego
- 1 kg wiśni
Sposób przygotowania
Robimy ciasto: jajka ubijamy na parze z cukrem i cukrem waniliowym. Zdejmujemy z ognia, nie przerywając ubijania wsypujemy małymi porcjami mąkę połączoną z budyniem i proszkiem do pieczenia. Ciastem napełniamy natłuszczoną i obsypaną bułką tartą tortownicę, pieczemy 20 minut w 170°C. Galaretkę rozpuszczamy w połowie ilości wody podanej na opakowaniu. Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości gorącej wody, studzimy. Śmietankę ubijamy z cukrem, dodajemy rozpuszczoną żelatynę. Trochę bitej śmietany odkładamy do dekoracji. Wystudzony biszkopt przekrawamy na dwa krążki, jeden z nich smarujemy dżemem. Ponownie wkładamy go do tortownicy, układamy wydrylowane wiśnie. Smarujemy masą, przykrywamy drugim krążkiem ciasta. Wierzch także smarujemy dżemem, układamy resztę wiśni, zalewamy tort tężejącą galaretką, wkładamy na kilka godzin do lodówki. Gdy zastygnie, dekorujemy resztą śmietany.
Biszkopt z kremem i wiśniami
Ciasto biszkoptowe:
- 3 żółtka
- 2 jajka
- 2/3 szklanki cukru
- 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
- 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
- masło do formy
Ciasto migdałowe:
- 3 białka
- 1 łyżeczka cukru pudru
- 100 g zmielonych migdałów
- 1 łyżeczka mąki pszennej
Krem:
- 2 jajka
- 100 g cukru pudru
- 200 g masła
- 2 łyżki wiśniówki
Masa owocowa:
- 2 galaretki wiśniowe
- 800 g wiśni
Do nasączenia:
- 1/4 szklanki słabej herbaty z cytryną
Sposób przygotowania
Jajka i żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na parze, powoli dodajemy obie mąki, delikatnie mieszając. Przekładamy do wysmarowanej masłem formy, pieczemy 20 minut w 180°C. Robimy ciasto migdałowe: ubijamy białka z cukrem pudrem. Zmielone migdały łączymy z mąką, dodajemy do białek i delikatnie mieszamy. Pieczemy 35 minut w 150°C. Robimy krem: w osobnych naczyniach ubijamy jajka z cukrem (na parze) i masło. Do masła dodajemy porcjami masę jajeczną, ucierając. Na koniec dodajemy wiśniówkę. Galaretki rozpuszczamy we wrzątku, używając nieco mniej wody niż w przepisie, zalewamy wydrylowane wiśnie, pozostawiamy do ostygnięcia. Na cieście migdałowym rozkładamy połowę kremu, biszkopt nasączamy herbatą i kładziemy na warstwie kremu. Resztą kremu smarujemy wierzch ciasta, na który wylewamy tężejącą galaretkę z wiśniami.
Wiśniak pod bezą
Składniki
- 800 g dojrzałych wiśni bez pestek
- 150 g cukru
- 100 g masła
- 200 g herbatników petit beurre
- 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
- 100 g zmielonych orzechów laskowych
- 1 łyżka mąki pszennej
- 5 białek
Sposób przygotowania
Wiśnie mieszamy z trzema łyżkami cukru, a gdy puszczą sok, gotujemy 10 minut bez pokrywki, studzimy i osączamy na durszlaku. W rondelku roztapiamy masło, wsypujemy pokruszone herbatniki i cukier waniliowy, mieszamy. Masę układamy w formie do tart, dociskamy, odstawiamy w chłodne miejsce. Orzechy mieszamy z mąką. Z białek ubijamy pianę i, nadal ubijając, porcjami wsypujemy resztę cukru, a następnie mąkę z orzechami. Mieszamy rózgą. Na przygotowanym spodzie rozkładamy osączone wiśnie, przykrywamy masą białkową. Pieczemy 30 minut w 160°C, aż wierzch ładnie się zrumieni Podajemy na ciepło lub na zimno.
Sernik z wiśniami
Składniki
- 500 g chudego lub półtłustego twarogu
- 2 łyżki masła
- 3 jajka
- 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
- 50 g kaszy manny
- 1 cytryna
- miód do smaku
- 500 g wiśni bez pestek
- 20 g migdałów bez skórki
- masło do formy
Sposób przygotowania
Nagrzewamy piekarnik do 180°C. Twaróg przeciskamy przez praskę. Masło ucieramy mikserem. Kolejno dodajemy żółtka, nie przerywając ucierania. Nadal miksując, dodajemy cukier waniliowy, kaszę mannę, twaróg i świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Przyprawiamy miodem, dodajemy wiśnie, a na koniec ostrożnie i delikatnie - pianę ubitą z białek. Masą napełniamy posmarowaną masłem żaroodporną formę, posypujemy migdałami. Pieczemy 30 minut.
Muffiny czekoladowo-wiśniowe
na 12 sztuk
Składniki
- 85 g gorzkiej czekolady (70 proc. kakao)
- 115 g masła
- 200 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka kakao
- 2 łyżki zmielonych migdałów
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 2 jajka
- 2 łyżki wiśniówki
- 1/2 szklanki wiśni kandyzowanych
Do dekoracji:
- 100 g gorzkiej czekolady (min. 70 proc. kakao)
- 1/2 szklanki bitej śmietany
- 1 łyżka wiśniówki
- 12 wiśni kandyzowanych
Sposób przygotowania
Czekoladę i łyżeczkę masła roztapiamy w kąpieli wodnej. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do wystudzenia. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, kakao i migdałami. Resztę masła ucieramy z cukrem pudrem, dodajemy jajka, roztopioną czekoladę, połączone suche składniki i - na koniec - wiśniówkę oraz wiśnie. Szybko mieszajmy, by połączyć składniki - grudki mają pozostać. Dołki w formie do muffinek smarujemy masłem lub wykładamy papierowymi papilotkami. Łyżką nakładamy ciasto do wgłębień, wypełniając je do 3/4 wysokości. Pieczemy 20 minut w 180°C. Wyjmujemy z piekarnika, studzimy. Przygotowujemy dekorację: czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej, dodajemy wiśniówkę, studzimy. Wystudzone muffinki smarujemy polewą czekoladową, wierzchy dekorujemy bitą śmietaną, wiśniami i płatkami tartej czekolady.
Kruche ciasto z wiśniami
Potrzebna będzie 1 porcja kruchego ciasta (według przepisu podstawowego)
Składniki
- 1 porcja ciasta (według przepisu podstawowego)
- 1/4 szklanki + 3 łyżki cukru
- 1/4 szklanki podprażonych i zmielonych migdałów lub posiekanych płatków migdałowych
- 1/4 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
- szczypta soli
- 500-600 g wiśni bez pestek
- 3 dag masła pokrojonego w małe kawałki
- 1 żółtko
- 1 łyżka śmietanki
Sposób przygotowania
Ciasto rozwałkowujemy na pergaminie ułożonym na stolnicy na grubość 2-3 milimetrów i wstawiamy do lodówki na ok. 30 min. Nagrzewamy piekarnik do 180°C. 1/4 szklanki cukru mieszamy z migdałami, gałką muszkatołową i solą; dodajemy do wiśni i dokładnie mieszamy. Wiśnie układamy na cieście, pozostawiając brzegi szerokości 3-4 centymetrów, a następnie zawijamy je tak, by zachodziły na wiśnie. Na wiśniach układamy kawałki masła. Brzegi ciasta smarujemy żółtkiem roztrzepanym ze śmietanką. Z wierzchu całość posypujemy cukrem. Pergamin z ciastem układamy na blasze i pieczemy ok. 40 minut, aż brzegi się zrumienią.
Tort Szwardzwaldzki
Składniki
- 4 jajka
- 10 dag cukru
- 10 dag masła
- 15 dag gorzkiej czekolady
- 3 łyżki kirszu (czystej wódki wiśniowej) + trochę do nasączenia ciasta
- po 5 dag mąki pszennej i ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 15 dag mielonych orzechów laskowych
- 1 litr kremówki
- 1 cukier waniliowy
- 80 dag wiśni
Sposób przygotowania
Utrzyj jajka z cukrem. Dodaj stopione masło, rozpuszczoną czekoladę oraz 3 łyżki kirszu. Orzechy upraż na suchej patelni, dodaj do masy jajecznej razem z mąką i proszkiem do pieczenia. Napełnij tortownicę, piecz 45 minut w temp. 190°C. Ostudź, przekrój na 3 placki. Śmietanę ubij z cukrem waniliowym. Placki nasącz kirszem, dwa przełóż bitą śmietaną. Na śmietanie ułóż osączone wiśnie, przykryj trzecim plackiem. Tort posmaruj resztą śmietany. Możesz posypać wiórkami czekoladowymi i ozdobić wiśniami.