Fasola nie musi być nudna - 5 przepisów, które zdobędą twoje serce
Zupa z fasoli z kiełbasą merguez, pomidorami i purée ziemniaczanym (Fot. Marcin Klaban)
Fasola nie musi być nudna - 5 przepisów, które zdobędą twoje serce
Fasola jednoznacznie kojarzy mi się z boczkiem, wieprzowiną w ogóle oraz kiełbasą. I z majerankiem. Aby sycące potrawy, idealne na zimę, miały lżejszy smak, potrzebują kwaśnych akcentów. Proponuję przygotować fasolę tak, jak to robią Południowcy.
To dość przaśne składniki, co mocno deprecjonuje fasolę, robi z niej bieda-jedzenie. Kojarzy się też z ciężką, wojskową, nudną kuchnią. Południowcy - Hiszpanie, Portugalczycy, Latynosi - są dumni z fasoli, a my niewiele o niej wiemy.
W tradycyjnej polskiej kuchni używa się jedynie kilku jej rodzajów - jaś czy wrzawska to tylko skrawek fasolowego bogactwa. Istnieją przecież setki odmian, w różnych kolorach i kształtach.
Na szczęście coraz więcej osób szuka zamienników mięsa, chce jeść dużo warzyw, chce jeść zdrowo - fasola powinna być więc gorącym tematem! Dobrze by było, gdyby na naszym rynku pojawiły się różne odmiany ugotowanej fasoli w słoikach.
Jednym z moich ulubionych śniadań, jako że jeszcze jestem kawalerem, jest puszka fasoli, oliwa, ocet, cebula - mieszamy i gotowe. Dorzucam do tego to, co mam w domu: natkę, grzanki, jajko. Jeśli nie ma nic, to też super, zjadam pół puszki fasoli i nie jestem głodny przez wiele godzin. Z obiadem jest podobnie. Pół puszki mieszam z kiełbasą, pomidorami, cebulą, soczewicą - robię bogatszą sałatkę.
Z fasoli można zrobić pastę, dorzucić ją do zupy, świetna jest do mięsa, szczególnie do wieprzowiny. W ogóle fasola zimą jest świetna!
Smak fasoli najlepiej wzbogacić wspomnianą już cebulą, boczkiem, kiełbasą - od chorizo, serrano, po węgierską pusztę i polski kindziuk, a także włoszczyzną (jako bazą do zup i gulaszu), grzybami - choć nie przesadzajmy z nimi, by potrawa nie była zbyt ciężka, a także liściem laurowym, szałwią, skórką z cytryny, octem, i innymi kwaśnymi smakami. Ciężkie, tłuste składniki, jak na pewno lardo, pancetta, awokado, potrzebują kwaśnych akcentów, takich jak pomidory i papryka To zestaw typowy dla kuchni Tex-Mex oraz dań z Portugalii i Hiszpanii ? w nich połączyłbym je z dorszem. A dziś jako klasyczne zestawienie tego rodzaju przyrządzimy troć z pomidorem, fasolą i szynką.
***
O autorze:
Grzegorz Łapanowski - miłośnik dobrego i zdrowego jedzenia, szef Food Lab Studio, juror w programie Top Chef.
Fot. Marcin Klaban
Curver Miska kuchenna kompl... | Tadar Miska WYSOKA 75127 | THERMOHAUSER Miska kuchenna... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Ryba z fasolą, bulionem z szynką i z salsą
Dla 4 osób
Przygotowanie: godzina
Bulion:
3 łyżki oleju
szalotka
10 plastrów szynki serrano
200 g pomidorków cherry
łodyżka tymianku
liść laurowy
sól, pieprz, cukier
300 g czerwonej fasoli konserwowej
Ryba:
oczyszczony filet z troci lub łososia ze skórą
3 łyżki oleju
łyżka masła
sól
Salsa:
pół pęczka natki pietruszki
szalotka
łyżeczka posiekanego chili
pół kiszonej cytryny
60 ml oleju
sól, pieprz, cukier
Bulion: w garnku rozgrzewamy olej, smażymy pokrojoną szalotkę, dodajemy plastry szynki, wszystko przesmażamy. Dodajemy pomidorki, tymianek, liść laurowy, szczyptę cukru i pieprzu. Zalewamy połową litra wody i gotujemy godzinę. Odcedzamy i dodajemy do bulionu fasolę.
Ryba: z filetu wykrawamy równe kawałki szerokości około 6 cm. Rozgrzewamy na patelni olej i smażymy rybę na złoto od strony skóry. Dodajemy łyżkę zimnego masła i rozpuszczonym masłem polewamy rybę 3 minuty. Zdejmujemy z patelni, osuszamy na papierowym ręczniku, delikatnie solimy.
Salsa: wszystkie składniki siekamy i mieszamy z olejem, doprawiamy solą, pieprzem i cukrem.
Bulion z fasolą wlewamy do talerza. Na fasoli układamy troć mięsem do góry, na niej łyżkę salsy. Dekorujemy posiekanymi suszonymi oliwkami i świeżo zmielonym pieprzem.
Altom Magnus Komplet Garnkó... | Florina Garnki Henry Komple... | Tadar Komplet Garnków z Pok... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Pasta z fasoli i awokado
Dla 2 osób
Przygotowanie: 10 minut
awokado
140 g białej fasoli konserwowej
łyżka czarnuszki
50 ml oliwy
3 krople tabasco
3 łyżki soku z cytryny
pęczek kolendry
sól i pieprz
Awokado obieramy, wyjmujemy pestkę, przekładamy do pojemnika. Dodajemy wszystkie składniki oprócz kolendry. Wszystko miksujemy na jednolitą masę. Doprawiamy solą i pieprzem.
Pastę przekładamy do miseczki, dekorujemy kilkoma ziarnami fasoli, czarnuszką i listkami kolendry. Świetnie pasuje do chrupkiego pieczywa lub świeżych warzyw.
Duo Serwis obiadowy BETA 51282 | KAROLINA Serwis obiadowy CL... | Chodzież Serwis obiadowy Gl... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Śniadaniowa sałatka z białą fasolą, jajkiem i grzankami
Dla 4 osób
Przygotowanie: 40 minut
Sałatka:
250 g fasoli konserwowej
2 szalotki
ząbek czosnku
pęczek szczypiorku
60 ml oliwy
3 łyżki sosu sojowego
4 łyżki białego octu winnego
łyżeczka posiekanego chili
sól i pieprz, ocet winny (dowolnie)
4 jajka
Grzanki:
bagietka
100 g masła
3 ząbki czosnku
gałązka rozmarynu
sól i pieprz
Sałatka: fasolę odcedzamy, przekładamy do miski. Szalotkę, czosnek i szczypiorek drobno siekamy. Mieszamy z oliwą, sosem sojowym i chili, doprawiamy solą, pieprzem i octem winnym (dowolnie). Jajka wyjmujemy z lodówki 20 minut przed gotowaniem, by ogrzały się do temperatury pokojowej. Gotujemy 6 minut we wrzącej wodzie.
Grzanki: bagietkę zamrażamy. Masło rozpuszczamy w rondelku, dodajemy czosnek, rozmaryn, szczyptę soli i pieprzu. Zamrożoną bagietkę kroimy w kromki o grubości około 4 mm. Układamy na blasze, smarujemy ziołowym masłem i pieczemy 10 minut w 180 st. na złocistobrązowo. Osączamy na papierowym ręczniku.
Sałatkę układamy na środku talerza, na niej kładziemy grzanki, przekrojone na pół jajko i dekorujemy posiekanym szczypiorkiem oraz świeżo zmielonym pieprzem.
Oxford Zestaw śniadaniowy I... | Sklep Przyrodnicze - Owady ... | Thermobaby Pojemniki na jed... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Zupa z fasoli z kiełbasą merguez, pomidorami i purée ziemniaczanym
Dla 6 osób
Przygotowanie: godzina
Zupa:
400 g kiełbasek merguez
3 łyżki oleju
3 szalotki
2 ząbki czosnku
strączek chili
400 g pomidorów
liść laurowy
500 ml bulionu warzywnego
200 g fasoli konserwowej
200 g gotowanej ciecierzycy z puszki
Chipsy i purée:
3 plastry szynki serrano
3 kg ziemniaków
100 ml śmietanki 30-proc.
150 g masła
sól i pieprz
Zupa: kiełbaski merguez kroimy w nieduże kawałki. W garnku rozgrzewamy olej, i smażymy kiełbaski na złoty kolor. Dodajemy posiekaną szalotkę, czosnek, chili, pokrojone w ćwiartki pomidory i liść laurowy. Wszystko smażymy razem jeszcze 4 minuty. Zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy na wolnym ogniu 40 minut. Dodajemy osączoną fasolę i ciecierzycę, podgrzewamy zupę i doprawiamy solą oraz pieprzem.
Chipsy: w blaszce układamy silikonową matę, na niej kładziemy szynkę serrano, przyciskamy z góry drugą matą i blaszką. Pieczemy 16 minut w 180 st.
Purée: ziemniaki obieramy, kroimy w ćwiartki i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Odcedzamy. Do gorących ziemniaków dodajemy śmietankę i masło, przecieramy wszystko przez sito. Przekładamy purée do rękawa cukierniczego.
Zupę wlewamy do talerza lub miseczki, wyciskamy do niej z rękawa cukierniczego purée ziemniaczane, dekorujemy chipsem z szynki, pomidorkami koktajlowymi i natką kolendry.
Pikselowe Rękawice Kuchenne | Ladelle CAFE LATTE Rękawice... | Melconi Silikonowe rękawice... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Gotowany boczek z fasolą, pieczoną papryką, pomidorkami cherry i chipsami z szalotki
Dla 8 osób
Przygotowanie: doba
Gotowany boczek:
1 kg boczku wieprzowego bez kości ze skórą
12 g soli
9 g pieprzu
3 łodyżki tymianku
łyżka masła
3 ząbki czosnku
Fasola z pieczoną papryką:
2 szalotki
200 g opieczonej papryki
300 g drobnej białej fasoli konserwowej
200 g drobnej czerwonej fasoli konserwowej
ząbek czosnku
5 łyżek oleju
szczypta wędzonej papryki
sól i pieprz
Chipsy z szalotki:
5 szalotek
100 g mąki ziemniaczanej
500 ml oleju
sól
Pomidorki:
500 g pomidorków
łyżeczka soli
Boczek: boczek nacieramy solą i pieprzem. Wkładamy do worka próżniowego wraz z tymiankiem, masłem i czosnkiem. Szczelnie zamykamy i gotujemy 24 godziny w 70 st. Po ugotowaniu hartujemy w wodzie z lodem. Wyjmujemy z worka, oczyszczamy i kroimy na plastry o grubości 3 cm. Każdy plaster obsmażamy z obydwu stron na złoto.
Fasola: szalotkę siekamy. Paprykę kroimy w kostkę, fasolę odcedzamy, czosnek kroimy w plastry. Na patelni rozgrzewamy olej i szklimy szalotki. Dodajemy wszystkie składniki i smażymy 6 minut. Doprawiamy solą i pieprzem.
Chipsy: szalotki kroimy w cieniutkie krążki, obtaczamy w mące i smażymy w głębokim tłuszczu w 160 st., aż będzie złota. Osączamy na papierowym ręczniku i delikatnie solimy.
Pomidorki: nacinamy pomidorki na czubku i odcinamy dolną część z szypułką. Zagotowujemy wodę z solą (taką ilość, by wszystkie pomidorki były zanurzone, gdy je wrzucimy do garnka), wkładamy pomidorki na 4 sekundy i przekładamy do wody z lodem. Obieramy ze skórki.
Smażoną fasolę z dodatkami układamy na środku talerza. Obsmażony kawałek boczku opieramy o fasolę. Po bokach układamy pomidorki, chipsy z szalotki, dekorujemy rukwią wodną lub liśćmi kapusty.
SSW Sztućce Melon 2375 | Kinghoff Sztućce KH-3501 | CAMPZ Sztućce wojskowe Śztu... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |