Puszka - wygodne gotowanie
( )
Zapiekanka z sardynek i ziemniaków
(dla 2 osób)
Składniki
- 1 duży ziemniak
- świeżo mielony pieprz
- 2 łyżeczki oleju arachidowego
- 1 czerwona cebula
- 1 puszka sardynek w oleju
- 3 plastry suszonego banana
- szczypta curry
Sposób przygotowania
Ziemniaka gotujemy w osolonej wodzie, ugniatamy na purée i doprawiamy pieprzem oraz połową oleju arachidowego. Cebulę siekamy i szklimy na reszcie oleju. Sardynki obieramy i rozdrabniamy widelcem. Plastry suszonego banana miksujemy z curry. Z puszki po sardynkach wylewamy olej. Kładziemy w niej kolejno: warstwę cebuli, sardynek i purée. Wierzch posypujemy zmiksowanym bananem z curry. Pieczemy 5 minut w temp. 200°C.
Sałatka z tuńczykiem
(4 porcje)
Składniki
- 400 g młodych lub małych, kleistych ziemniaków
- sól morska
- 4 duże jajka
- 2 czubate łyżki solonych kaparów
- 2 cytryny
- 300 g świeżego tuńczyka lub 1 puszka (220 g) dobrego tuńczyka w oleju (osączonego)
- 1 duża garść rukoli
- 1 duża garść porwanych liści różnych gatunków sałaty
- 1 obrana i pokrojona na cienkie plasterki mała czerwona cebula
- 4 fileciki anchois
Sposób przygotowania
Do świeżego tuńczyka: dobra oliwa, solidna szczypta suszonego oregano, mielony czarny pieprz, 1/2 świeżej czerwonej papryczki chilli (posiekanej) Oskrobane ziemniaki wrzucamy do gotującej się wody, solimy i gotujemy do miękkości pod przykryciem i na dużym ogniu. Jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy i odkładamy. Opłukane i osączone kapary wrzucamy do miski i polewamy sokiem z 1 cytryny, żeby usunąć nadmiar soli. Świeżego tuńczyka obsmażamy na teflonowej patelni,
na niewielkiej ilości oliwy, z dodatkiem oregano, soli, pieprzu oraz posiekanej papryczki chilli. Myjemy liście rukoli i sałaty, osuszamy je w wirówce do sałaty. Ugotowane ziemniaki szybko osączamy na durszlaku, kroimy na połówki lub grubo siekamy, wrzucamy do miski i, póki są gorące, doprawiamy:
dodajemy kapary wraz sokiem z 2 cytryn, 5 łyżek oliwy, szczyptę soli i pieprzu oraz plasterki cebuli. Starannie mieszamy. Kiedy ziemniaki ostygną do temperatury pokojowej, dodajemy kawałki tuńczyka smażonego lub z puszki, a następnie sałatę oraz jajka pokrojone na połówki lub ćwiartki. Skrapiamy oliwą, delikatnie mieszamy, nakładamy na talerze i przybieramy anchois.
Krem z dyni z ciecierzycą
Składniki
- 2 kg dyni
- 6 szklanek bulionu warzywnego
- 1 łyżka oliwy
- 2 cebule
- 1 łyżeczka mielonego kuminu
- 2 łyżki musztardy Dijon
- 2 łyżki miodu
- 1 puszka ciecierzycy
Sposób przygotowania
Rozgrzej piekarnik do temperatury 200°C. Umyj dynię, pokrój ją (wraz ze skórą) na duże kawałki. Piecz około 40 minut, aż zmięknie. Wtedy wyjmij, przestudź, oddziel miąższ, a skórę wyrzuć. Miąższ dyni zmiksuj z 2 szklankami bulionu. W rondlu rozgrzej oliwę, zeszklij na niej posiekaną cebulę. Wsyp kumin i duś jeszcze 5 minut, a potem dodaj do zupy, Wlej resztę bulionu, dodaj osączoną ciecierzycę z puszki, podgrzewaj jeszcze 5 minut.
Tadżin z ciecierzycy i kurczaka
Składniki
- 1 duża cebula
- 6 dużych ząbków czosnku
- 1 łyżka startego świeżego imbiru
- 1 łyżka oliwy
- 1,5 łyżki słodkiej papryki
- 1 łyżeczka kurkumy
- po 1/2 łyżeczki mielonych nasion kolendry, kuminu i chilli
- szczypta mielonego cynamonu
- 2 puszki (po 400 g) ciecierzycy
- 1/2 puszki pokrojonych pomidorów w zalewie
- garść świeżej kolendry
- 1 cytryna
- 2 łyżki soku z cytryny
- 4 udka kurczaka
- 2 piersi kurczaka
- 3 marchewki
- 10-15 dag ugotowanej zielonej al dente, najlepiej na parze fasolki szparagowej
- 1/4 szklanki posiekanej mięty
Sposób przygotowania
Cebulę pokrojoną w piórka, roztarty czosnek i imbir szklimy na oliwie - 10 minut pod przykryciem na małym ogniu. Dodajemy przyprawy, smażymy kolejną minutę. Wlewamy 2 szklanki wody, dodajemy osączoną ciecierzycę z puszki, pomidory wraz z zalewą, posiekaną świeżą kolendrę, cytrynę pokrojoną w cieniutkie półplasterki i sok cytrynowy. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień, przykrywamy i dusimy 10 minut. Mięso kurczaka (udka kroimy na dwie części), nacieramy solą i pieprzem, wkładamy do garnka z ciecierzycą. Dusimy 30 minut pod przykryciem. Dodajemy obrane i pokrojone na kawałki marchewki, jeśli trzeba dolewamy wody, tak aby składniki były przykryte, gotujemy 10 minut. Dodajemy fasolkę, po 5 minutach zdejmujemy z ognia, przyprawiamy solą i pieprzem, ew. dodajemy jeszcze trochę soku z cytryny. Przed podaniem posypujemy miętą.
Kajmakowy andrut
Składniki
- opakowanie wafli w formacie 30/25 cm (180 g)
- puszka słodzonego mleka skondensowanego (500 ml)
- opakowanie płatków migdałowych (100 g)
Sposób przygotowania
Zamkniętą puszkę z mlekiem wsadzamy do garnka. Zalewamy wrzącą wodą, tak by puszka była zakryta, i gotujemy przez 2 godziny. Po tym czasie wyjmujemy puszkę z garnka i odstawiamy na parę minut do ostygnięcia (ew. możemy od razu zrobić w wieczku niewielkie otwory). Nie można całkowicie otworzyć puszki od razu po wyjęciu z garnka, bo wówczas kajmak, który się znajduje w środku, po prostu wystrzeli. Gdy puszka zupełnie wystygnie, otwieramy ją i mieszamy kajmak z płatkami migdałów. Gotową masą przekładamy wafle (powinno wyjść 7-8 warstw). Na mazurku układamy czystą ściereczkę i przyciskamy deser ciężarkiem, żeby warstwy dobrze się zespoliły.
Chili con carne
(dla 4 osób)
Składniki
- 3 łyżki oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 1 czerwona cebula
- 500 g mielonej wołowiny
- 1 łyżka keczupu
- kawałek kory cynamonu
- 1 gałązka tymianku
- 1 zielone chilli
- 1 puszka obranych w kawałkach pomidorów
- sól i pieprz do smaku
- 1 puszka czerwonej fasoli
- chipsy nachos do podania
Sposób przygotowania
Podsmażamy na oliwie czosnek pokrojony w cienkie plasterki. Dorzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i smażymy, aż się zeszkli. Dodajemy mięso, keczup, cynamon, tymianek i posiekane chilli, smażymy 3-4 minuty, cały czas mieszając, aż mięso będzie brązowe. Wlewamy pomidory z puszki i pół szklanki wody, gotujemy na wolnym ogniu przez 15 minut, aż sos odparuje i zgęstnieje. Dodajemy odcedzoną fasolę i gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Doprawiamy solą oraz pieprzem, podajemy z chipsami nachos.
Korzenny gulasz z kurczakiem
(dla 4 osób)
Składniki
- 3 łyżki oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 4 podudzia z kością kurczaka
- 1 łyżka kurkumy
- 1 łyżka kminu rzymskiego
- 2 marchewki
- 1 cukinia
- 1 puszka (400 g) krojonych pomidorów
- 1 puszka (400 g) ciecierzycy
- garść suszonych moreli
- sól, pieprz
- 1 pęczek ziół (np. oregano lub kolendry)
- 2 szklanki kuskusu
Sposób przygotowania
W dużym rondlu rozgrzewamy oliwę, wrzucamy czosnek pokrojony w plasterki i posiekaną cebulę, smażymy, aż się zeszklą. Wkładamy kurczaka skórą do dołu i podsmażamy, aż skóra stanie się złocista i chrupiąca. Wrzucamy przyprawy i zioła, marchewki i cukinię pokrojone w plasterki. Smażymy 5-6 minut na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aby przyprawy uwolniły swój aromat, a warzywa zmiękły.
Dodajemy pomidory z puszki, cieciorkę, posiekane morele, wlewamy 1 szklankę wody i dusimy na wolnym ogniu przez pół godziny. Doprawiamy solą i pieprzem. Kuskus zalewamy wrzątkiem, tak aby był ledwie zakryty, przykrywamy i odstawiamy na 5 minut. Gdy napęcznieje, lekko mieszamy widelcem, na wierzchu układamy gulasz i posypujemy wszystko posiekanymi ziołami.
Zupa kukurydziana z nachos i serem cheddar
(dla 4 osób)
Składniki
- 1 biała cebula
- oliwa do smażenia
- 2 puszki słodkiej kukurydzy
- 1 puszka mleka kokosowego
- 1 gałązka tymianku
- 1 łyżeczka soli
- 1 papryczka chilli
- 1 szklanka nachos
- garść startego sera cheddar
- 1 mały pęczek kolendry
Sposób przygotowania
Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na rozgrzanej w garnku oliwie, dodajemy kukurydzę, mleko kokosowe, tymianek i gotujemy na wolnym ogniu przez 15-20 minut. Miksujemy zupę na gładki krem. Jeśli jest za gęsty, ewentualnie dodajemy wodę. Doprawiamy solą. Krem podajemy na gorąco, posypujemy odrobiną posiekanego chilli (bez pestek), nachos, serem i posiekaną kolendrą.
Kurczak cacciatore
Składniki
- 80 dag pomidorów
- 15 dag malutkich pieczarek
- 1 czerwona cebula
- 5 łyżek oliwy
- sól, pieprz
- 2 łyżki octu sherry (lub balsamicznego)
- 1 spory kurczak (pokrojony na 8 porcji) lub 1,5 kg kawałków kurczaka
- sól, pieprz
- 1,5 łyżeczki pokrojonego świeżego rozmarynu
- 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
- 1 puszka (450 ml) pokrojonych pomidorów w zalewie
- 1 szklanka bulionu drobiowego (może być z kostki)
- mała garstka pokrojonych w paski listków bazylii
- 2 łyżki osączonych kaparów
- 45-50 dag makaronu penne
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 200°C (jeśli włączamy termoobieg, do 170°C). Pomidory kroimy w kostkę. Pieczarki dokładnie czyścimy, mieszamy z pomidorami i pokrojoną w cienkie piórka cebulą oraz z 3 łyżkami oliwy i octem. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przygotowane warzywa układamy na wyścielonej pergaminem blasze. Pieczemy, co jakiś czas mieszając, aż cebula się przyrumieni, a pieczarki będą miękkie (ok. 50 min). Wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy. Zmniejszamy temperaturę do 170°C (140-150°C, jeśli jest włączony termoobieg). Kurczaka nacieramy solą, pieprzem i łyżeczką rozmarynu. W brytfannie rozgrzewamy resztę oliwy, wkładamy kurczaka i smażymy, aż będzie rumiany (po 5-6 minut z każdej strony). Kurczaka przekładamy do miski, a do brytfanny wlewamy wino, gotujemy, aż objętość alkoholu zmniejszy się o połowę (trwa to około minuty). Dodajemy pomidory z puszki razem z sokiem, zagotowujemy. Zmniejszamy ogień, dusimy 10 minut. Do brytfanny z powrotem wkładamy podsmażonego kurczaka, wstawiamy na 25 minut do piekarnika (kurczak jest gotowy, jeśli po nakłuciu widelcem wypływa z niego przezroczysty sok). Wyjmujemy, mieszamy z pieczonymi warzywami, dodajemy resztę rozmarynu, połowę bazylii i kaparów. Podgrzewamy razem na małym ogniu
(1-2 min). Przyprawiamy solą i pieprzem. Na półmisku układamy ugotowany makaron, a na nim kurczaka cacciatore. Posypujemy resztą bazylii i kaparów.
Kuskus z kurczakiem
Składniki
- 8 czubatych łyżek kuskusu
- 1,5 szklanki bulionu
- 1 mała puszka zielonego groszku
- 2-3 kawałki pieczonej (lub konserwowej) papryki
- 1 łyżka sosu sojowego + 1 łyżeczka
- 1 łyżka keczupu
- 1/2 cebuli
- 4 wędzone udka kurczaka
- 3-4 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka curry
- 10 dag świeżych kiełków
- 1 duży pomidor
- oliwa
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Kuskus moczymy w gorącym bulionie, aż napęcznieje. Dodajemy odsączony groszek i pokrojoną paprykę. Doprawiamy łyżką sosu sojowego, ketchupem, solą i pieprzem. Obraną cebulę drobno kroimy. Udka obieramy ze skórki, rozdrabniamy palcami i razem z cebulą podsmażamy na rozgrzanej oliwie, soląc i posypując curry. Na płaskim talerzu kładziemy najpierw kuskus z warzywami, potem mięso z cebulą, a na wierzch kiełki i pokrojonego w ósemki pomidora. Całość skrapiamy oliwą i łyżeczką sosu sojowego. Co tu jeszcze pasuje: kawałki dowolnego gotowanego mięsa, resztki kukurydzy z puszki, gotowana marchewka, kilka różyczek brokułu