Desery z owocami leśnymi - jemy bez wyrzutów sumienia

Korzystne dla zdrowia
Owoce leśne cechują się intensywną barwą - od czerwonej, poprzez fioletową, aż do niebieskiej. Im jest ciemniejsza, tym więcej zawierają barwników korzystnych dla zdrowia. Posiadają one właściwości antyoksydacyjne, czyli usuwają z organizmu szkodliwe wolne rodniki. Badania nad ich właściwościami zdrowotnymi wskazują, że mogą chronić przed wieloma schorzeniami, przede wszystkim chorobami układu krążenia.
Owoce leśne są szczególnie bogate w witaminę C, np. czarna porzeczka zawiera jej ok. 183 mg na 100 g, w czym wyprzedza m.in. paprykę, kiwi czy cytrusy. Zawierają też karotenoidy i witaminy z grupy B, wapń, żelazo i miedź.
Maliny zawierają związki o działaniu leczniczym - salicylany. Posiadają one właściwości dezynfekujące, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Zawartość salicylanów w malinach jest jednak zbyt mała, aby mogły leczyć. Dlatego niektóre produkty lecznicze zawierają ekstrakty z malin.
- Owoce leśne zawierają też dużo błonnika rozpuszczalnego, który zachowuje się jak zdrowotna "miotełka" - przyspiesza przesuwanie się treści pokarmowej przez jelita, co ogranicza wchłanianie składników odżywczych. Błonnik ma również zdolność pochłaniania związków szkodliwych, wiąże je i neutralizuje, a następnie powoduje usunięcie z organizmu człowieka - mówi dietetyk Agnieszka Piskała.
Uważa się, że barwniki zawarte, np. w malinach mogą pomagać w redukcji masy ciała. Ponadto przeciwdziałają one procesom oksydacyjnym, które zachodzą w większym natężeniu u osób otyłych, niż u tych cechujących się prawidłową masą ciała.
![]() |
![]() |
![]() |
Leonardo Loop 6szt. 60417 | Leonardo Optic 6szt. 49422 | Vialli Design Livio 5901638... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |

A co z przetworami?
Świeże owoce cechują się wyższą wartością odżywczą niż zrobione z nich przetwory. Różne sposoby przetwarzania owoców skutkują innymi stratami walorów odżywczych. Najmniejsze obserwuje się w przypadku liofilizacji i mrożenia. Owoce liofilizowane znajdują się w różnych produktach np. w płatkach typu musli. Wybierając mrożonki pamiętajmy o sprawdzeniu, czy możemy wyczuć w torebce pojedyncze owoce, czy może stanowią one jedną zbitą masę - to znak, że produkt był ponownie zamrażany.
Niewątpliwie świeże owoce są atrakcyjniejsze od przetworów pod względem smaku, konsystencji i zapachu. Korzystajmy więc z sezonowych owoców, gdy jest na nie czas.

Deser śmietanowo-jogurtowy z malinami
(dla 6 osób)
Składniki
Sposób przygotowania
Maliny rozgniatamy widelcem, posypujemy cukrem i odstawiamy na 10 minut. Ubijamy śmietanę, dodając po trochu jogurt. Mieszamy delikatnie z malinami. Wkładamy do pucharków i wstawiamy do lodówki na parę godzin. Przed podaniem posypujemy całymi malinami oraz liśćmi świeżej mięty.
Autor
Tessa Capponi-Borawska
Tarta z owocami leśnymi
Kruche ciasto:
- 1/2 kostki masła
- 5 łyżek cukru pudru
- 2 żółtka
- 10 łyżek mączki migdałowej
- 15 łyżek mąki pszennej
- 1 słoik (200 g) konfitury malinowej
Creme brulée:
- 1,5 szklanki 36% śmietany kremówki
- 1 laska wanilii
- 4 żółtka
- 2 łyżki cukru
- 4 g żelatyny
- 3 łyżki pełnego mleka
Świeże owoce:
Sposób przygotowania
Masło i cukier puder ucieramy, dodajemy żółtka i dokładnie wyrabiamy z mąką i mączką migdałową (robimy ją, mieląc w młynku 10 dag migdałów). Wykładamy rozwałkowanym ciastem natłuszczoną formę do tarty. Pieczemy na złoty kolor w temperaturze 170°C około 30 minut. Śmietanę i wanilię (wanilię przecinamy wzdłuż na pół) zagotowujemy. Żółtka i cukier dokładnie mieszamy. Dodajemy do śmietany z wanilią i gotujemy, miesza-jąc, do lekkiego zgęstnienia masy. Żela-tynę namaczamy w mleku i odstawiamy. Gdy napęcznieje (po ok. 10 min) dodajemy ją do kremu i dokładnie mieszamy. Przecedzamy krem przez drobne sitko. Na upieczonym kruchym cieście rozsmarowujemy konfiturę malinową, na nią wylewamy masę kremową. Tartę schładzamy. Dekorujemy świeżymi owocami (owoce leśne, truskawki) i przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.
Autor
Nawojka Meijer
Crumble z jagodami i malinami
Składniki
- 3 szklanki świeżych lub mrożonych czarnych jagód
- 2 szklanki malin
- 2/3 szklanki brązowego cukru
- 1/2 szklanki mąki
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- szczypta soli
- 5-7 dag masła
- 1/2 szklanki pokruszonych biszkopcików lub ciastek amaretti
- 1/2 szklanki posiekanych uprażonych migdałów
Sposób przygotowania
Wymieszaj w misce wszystkie owoce oraz 1/3 szklanki cukru. Wsyp na dno okrągłych aluminiowych naczynek grillowych. Wymieszaj mąkę z resztą cukru, cynamonem i solą. Dodaj pokrojone na kawałeczki masło i wyrób palcami kruszonkę. Dodaj do niej migdały i okruchy ciastek, wymieszaj i posyp owoce. Ustaw miseczki na rozgrzanym grillu, piecz 20-25 minut, aż kruszonka się przyrumieni, a owoce zaczną bulgotać.
Autor
Anna Wrońska
Biszkopt z malinami
Składniki
- 8 jajek
- 100 g masła
- 200 g białego cukru
- 200 g mąki
- 500 ml 36% śmietanki
- 150 g cukru pudru
- 600 g malin
Sposób przygotowania
??Oddzielamy żółtka od białek. Masło ucieramy z cukrem i żółtkami. Gdy masa zbieleje i cały cukier będzie roztarty, dodajemy mąkę i mieszamy. Białka ubijamy na sztywno i łączymy z ciastem. Boki i dno tortownicy o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i pieczemy 40 minut w temperaturze 180°C. Śmietankę ubijamy z 50 g cukru pudru. Pozostały cukier puder ucieramy z 2 łyżkami przegotowanej wody na gładki lukier. Maliny obieramy z szypułek i odkładamy garść do przybrania. Upieczone i ostudzone ciasto wyjmujemy z tortownicy, usuwamy papier. Długim ostrym nożem wycinamy środek ciasta, tak aby pozostał okrąg o średnicy 4 cm. Środek delikatnie wyjmujemy, podważając od spodu nożem, i kroimy na trzy mniej więcje dwucentymetrowe warstwy. Jedną z nich wsuwamy z powrotem do okręgu z ciasta, aby powstało dno. Następnie wypełniamy środek ciasta bitą śmietaną i owocami. Na wierzch nakładamy drugie kółko z ciasta. Całość lukrujemy i przybieramy odłożonymi malinami. Ciasto chłodzimy w lodówce co najmniej przez godzinę. (Obsuszony ostatni krążek biszkoptu możemy zużyć do innych deserów. Np. jako spód do sernika na zimno albo jako składnik puddingu. Zalewamy pokruszony biszkopt dwiema szklankami gorącego mleka, dodajemy łyżkę masła. Odstawiamy na pół godziny. Miksujemy i łączymy z trzema jajami ubitymi z łyżka miodu. Przelewamy do natłuszczonych foremek i pieczemy w kąpieli wodnej ok. 30 minut. Świetne z konfiturami.)
Autor
Magda Duklas
Granita jagodowo-imbirowa
Składniki
- 2 łyżki startego świeżego imbiru
- 1/2 szklanki drobnego cukru
- 40 dag czarnych jagód
- 3/4 szklanki wody (najlepiej mineranej niegazowanej)
- 2 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z limonki
Sposób przygotowania
Zmiksuj imbir z cukrem, dodaj jagody i zmiksuj. Przetrzyj przez sitko, wymieszaj z wodą i sokiem limonkowym. Zamrażaj 4 godziny, mieszając co 20 minut. Podawaj od razu po wyjęciu z zamrażalnika. Możesz zostawić granitę w zamrażalniku na dłużej, tylko pamiętaj, aby od czasu do czasu ją zamieszać.
Autor
Anna Wrońska
Sernik na zimno z jagodami i jeżynami
Spód:
- 10 dag pokruszonych herbatników (najlepiej pełnoziarnistych)
- 1/2 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
- 3 łyżki brązowego cukru
- szczypta soli
- 5-7 łyżek stopionego masła
- kilka kropli olejku waniliowego
Masa:
- 1 torebka żelatyny (50 g, w razie upałów można użyć nieco więcej)
- 1/4 szklanki wody
- 35-40 dag śmietankowego naturalnego twarożku
- 1 szklanka 36% śmietany
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 szklanki czarnych jagód
Wierzch:
- 1 szklanka 36% śmietany
- 1 łyżka cukru
- 2/3 szklanki dżemu jagodowego
- 1 kg czarnych jagód i/lub dojrzałych jeżyn albo czarnych porzeczek
Sposób przygotowania
Robimy spód. Miksujemy ciastka, płatki, cukier i sól, dodajemy masło i olejek. Powstałą kruszonkę rozkładamy na spodzie tortownicy (25 cm), pieczemy 12 minut w temp. 180°C i studzimy. Robimy masę: żelatynę namaczamy w wodzie, po 10 min rozpuszczamy na małym ogniu i odstawiamy. Miksujemy twarożek ze śmietaną, cukrem i sokiem z cytryny. Dodajemy porcjami jagody i miksujemy dalej, aż masa będzie gładka. Nie przerywając miksowania, powoli wlewamy ciepłą żelatynę. Gdy składniki się połączą, rozkładamy masę na upieczonym spodzie, przykrywamy i wstawiamy na noc do lodówki. Gdy masa zastygnie, zdejmujemy brzegi tortownicy i przekładamy torcik na paterę. Ubijamy śmietanę z cukrem, rozsmarowujemy na masie jagodowej. Rozgrzewamy dżem, mieszamy go z owocami. Wierzch sernika dekorujemy przygotowanymi owocami, wstawiamy do lodówki jeszcze na co najmniej 2 godziny.
Autor
Magazyn Kuchnia
Clafoutis jagodowe
Składniki
- 8-10 dag płatków migdałowych
- 2-3 dag mąki
- spora szczypta soli
- 15 dag jasnego cukru trzcinowego
- 3 jajka
- 4 żółtka
- 350-380 ml śmietany 36%
- 40 dag przebranych i opłukanych czarnych jagód
- masło do formy
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania
Płatki migdałowe prażymy na jasnozłoty kolor na suchej patelni lub rozsypane na blasze w piekarniku. Po ostudzeniu mielemy je w blenderze, dodajemy mąkę, sól i miksujemy jeszcze chwilę, aby wszystko się połączyło. Dodajemy cukier, jajka, żółtka i śmietanę, miksujemy na jednolitą masę. Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Smarujemy masłem jedną dużą żaroodporną formę lub 8 mniejszych, o średnicy 10 cm. Na dnie formy lub foremek rozsypujemy jagody, przykrywamy je ciastem i pieczemy na złoto przez 20-30 minut. Clafoutis podajemy na ciepło, oprószone cukrem pudrem.
Autor
Dorota Biały
Kisiel z czarnych porzeczek
Składniki
- 40 dag czarnych porzeczek
- 1 kawałek kory cynamonowej
- 2 goździki
- 5 dag mąki ziemniaczanej
- 100 g cukru
- 500 ml 30% śmietanki
- 2 łyżki soku z cytryny
- cukier puder do smaku
Sposób przygotowania
Porzeczki płuczemy i obieramy z szypułek. Miażdżymy owoce w garnku, dodajemy filiżankę wody i przez chwilę gotujemy. Dodajemy kawałek kory cynamonowej oraz 2 goździki i gotujemy przez 5 min. Całość miksujemy i przecedzamy przez gęste sito. Do otrzymanego soku dodajemy 300 ml wody wymieszanej z mąką ziemniaczaną. Ponownie doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy cukier, mieszamy i przelewamy do kieliszków lub salaterek. Podajemy ze śmietaną wymieszaną z sokiem cytrynowym i lekko posłodzoną cukrem pudrem.
Autor
Paweł Kałuski
Letni pudding z owocami leśnymi
Tradycyjny angielski deser podawany po wieczornym posiłku podczas lata. Lubiany przez królową i księcia Karola
Składniki
- 8 kromek czerstwego białego pieczywa tostowego z okrojoną skórką
- 800 g świeżych malin, jeżyn i czerwonych porzeczek
- 2 łyżki stołowe cukru
- 30 ml wody
Sposób przygotowania
Przygotowujemy szklaną miskę. Z jednej kromki chleba wykrawamy krążek o średnicy dna miski i wykładamy nim dno. Pozostałe kromki przekrawamy wzdłuż na połowy i dokładnie wykładamy nimi ściany naczynia, tak by brzegi kromek zachodziły na siebie. W dużym garnku powoli podgrzewamy owoce, cukier i wodę, delikatnie potrząsając, aż owoce puszczą sok. Odlewamy 3 łyżki stołowe soku do filiżanki. Owoce i pozostały sok wlewamy do miski dokładnie wyłożonej chlebem. Przykrywamy całość dokładnie przykrojonymi kromkami, przyciskamy obciążonym talerzykiem i wstawiamy na noc do lodówki. Po wyjęciu puddingu, przesuwamy nożem wzdłuż ścianek miski, odwracamy na talerz i zdejmujemy ostrożnie miskę. Polewamy deser zachowanymi 3 łyżkami soku. Pudding powinien mieć kształt półkuli. W podobny sposób wykonamy mniejsze porcje, używając zamiast miski filiżanek.
Autor
Milena Dabić
Torcik z musem z białej czekolady i z poziomkami
Biszkopt:
- 5 dużych jajek
- 150 g cukru pudru
- 150 g mąki pszennej tortowej
- 50 g maki ziemniaczanej
- szczypta soli
Mus z białej czekolady:
- 140 g białej czekolady
- 360 (300+60) ml śmietany 30 proc.
- 5 g żelatyny
Sposób przygotowania
1. W misie robota Kenwood Cooking Chef zamontuj trzepaczkę. Ubij żółtka z cukrem na gładką masę, dodaj mąki wymieszane i przesiane przez sito.
2. W drugiej misce ubij na sztywno białka ze szczyptą soli i delikatnie łyżką połącz z masą z żółtek.
3. Masę rozsmaruj na blasze wyłożonej pergaminem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C.
4. Piecz około 20 minut.
5. Gdy biszkopt przestygnie, wytnij 4 krążki o średnicy 8cm
6. Przygotuj mus: w misie robota Kenwood Cooking Chef podgrzej 60 ml śmietany (pozostałą śmietanę wstaw do lodówki). Czekoladę posiekaj na drobne kawałki i przełóż do gorącej śmietany. Mieszaj, aż składniki się połączą i powstanie gładka masa. Odstaw do delikatnego przestygnięcia. Żelatynę namocz w zimnej wodzie, aż napęcznieje następnie rozpuść w kuchence mikrofalowej, dodaj do ostudzonej/ jeszcze ciepłej masy czekoladowej i wymieszaj.
7. Resztę schłodzonej śmietany ubij na sztywno i także dodaj do masy.
8. Wszystko delikatnie połącz mieszając rózga.
9. Do foremek w kształcie walca, wcześniej nasmarowanych olejem i posypanych cukrem pudrem nakładamy krążek biszkoptu, nakładamy rękawem cukierniczym krem z białej czekolady.
10. Na kremie układamy mrożone poziomki które smarujemy zastygającą galaretka truskawkową
Autor
Tomasz Deker