Święto taty - gotuj jak dziecko
Ernest Jagodziński, córka Lena, Syn Aleksander (Fot. Paweł Jaszczuk)
Quesadillas z kurczakiem, kukurydzą, pomidorami i serem pecorino
dla 2-3 osób
Składniki
- 1 pierś kurczaka (najlepiej zagrodowego)
- 2 łyżki oliwy z wytłoczyn
- sól i pieprz
- 1 pomidor lub kilka pomidorków koktajlowych
- 1 szalotka
- 1 małe chilli (dodajemy, jeśli dziecko, tak jak Julek, lubi ostre potrawy, w innym przypadku rezygnujemy z chilli)
- 2 tortille bezglutenowe (można kupić w sklepach internetowych)
- keczup (jeśli dziecko jest na diecie, tak jak Julek, musi to być keczup bezglutenowy)
- garść świeżego szpinaku
- 200 g sera pecorino
- 1 kulka mozzarelli
- 1 ugotowana kolba kukurydzy
Sposób przygotowania
Pierś kurczaka obsmażamy na oliwie, doprawiamy solą i pieprzem, odstawiamy. Umytego pomidora kroimy w drobną kostkę, mieszamy z posiekaną szalotką i chilli (usuwamy pestki, jeśli nie lubimy ostrych potraw), doprawiamy solą i pieprzem. Smarujemy tortille keczupem (Julcio go uwielbia). Kroimy mięso na kawałeczki*, układamy je na jednej tortilli wraz z porcją pomidorowej salsy i liśćmi szpinaku. Posypujemy startym serem pecorino, porwaną na kawałki mozzarellą i skrojonymi z kolby ziarnami kukurydzy. Przykrywamy drugim plackiem, lekko dociskając, aby tortille dobrze się zlepiły. Grillujemy lub podgrzewamy na suchej patelni, aż ser się roztopi. Ściągamy z patelni i kroimy na sześć trójkątów.
Uwaga:
*To ważne, by mięso pokroić tuż przed ułożeniem na tortilli. Nie zdąży obeschnąć i pozostanie soczyste i delikatne.
Fot. Paweł Jaszczuk
kulinarnych przygód. Gotowania uczył się we Francji i w Wielkiej Brytanii, był też szefem kuchni w restauracjach Bentley`s i Millstone w Dublinie. Po powrocie do Polski przez rok
pracował w restauracji Blow Up Hall 5050 w Poznaniu, od blisko roku jest szefem restauracji w centrum wzornictwa Concordia Design. Wciąż zbiera doświadczenia, szuka nowych smaków i inspiracji, głównie podczas podróży. Fascynuje go kuchnia europejska, a ostatnio zaczął na nowo odkrywać smaki kuchni staropolskiej oraz regionalnej.
Spaghetti z pulpecikami cielęcymi i sosem z duszonych pomidorów
dla 2 osób
Składniki
- 100 g makaronu bezglutenowego (jest dostępny w większości sklepów)
- 150 g mielonej górki cielęcej
- 1 jajko
- jajko
- tymianek do smaku
- sól i pieprz
- 1 marchewka
- 50 g selera naciowego
- 1 szalotka
- 2 łyżki oliwy z wytłoczyn (pomace)
- 1 posiekany ząbek czosnku
- 2 pomidory obrane ze skórki (lub 50 g pomidorów z puszki, najlepiej w całości)
- garść startego parmezanu
Sposób przygotowania
Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu. Mieloną cielęcinę mieszany z jajkiem i tymiankiem, doprawiamy solą i pieprzem. Z masy mięsnej formujemy kulki**, gotujemy 5 minut we wrzątku, wyjmujemy. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Selera i szalotkę bardzo drobno siekamy. Na rozgrzaną na patelni oliwę wrzucamy czosnek, szalotkę, marchew i selera, chwilę podsmażamy. Dodajemy pomidory i dusimy, aż się rozpadną***. Do gotowego sosu wrzucamy pulpeciki i dusimy 10 minut. Na koniec dodajemy makaron i delikatnie mieszamy, tak aby ?napił się? sosu. Gotowe danie podajemy posypane startym parmezanem.
Uwaga:
*Możemy poprosić rzeźnika, żeby zmielił cielęcinę na miejscu, wtedy będziemy mieli pewność, że Mielone jest dobrej jakości.
** Masa mięsna jest na tyle plastyczna, że łatwo z niej uformować kulki. gdyby jednak się kleiła, możemy zwilżyć ręce zimną wodą. wtedy robienie pulpecików będzie jeszcze prostsze.
***jeśli chcemy, aby sos miał bardzo gładką konsystencję, możemy go zmiksować.
Zapiekanka z jagnięciną i warzywami
dla 2 osób
Ciasto:
- 1/2 kg mąki
- 250 ml wody
- 2 łyżki smalcu
- sól
- oliwa do smażenia
Farsz:
- 1/2 cebuli
- cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 300 g mielonej jagnięciny
- sól i pieprz
- po szczypcie oregano i kurkumy
- 1/2 cukinii
- 2 pomidory pozbawione skórki1/2 cukinii 2 pomidory pozbawione skórki
Sposób przygotowania
Mieszamy mąkę z wodą, smalcem i szczyptą soli, wyrabiamy ciasto. Przygotowujemy farsz: siekamy cebulę i czosnek, podsmażamy na oliwie. Dodajemy mięso, smażymy 5-10 minut, aż dobrze się zetnie, i doprawiamy solą, pieprzem, oregano oraz kurkumą. Rozwałkowujemy ciasto na cztery okrągłe placki - powinny być nieco większe niż małe naczynka żaroodporne, w których będziemy je zapiekać. Dno i boki natłuszczonych oliwą foremek wykładamy kawałkami ciasta. Nakładamy mięsny farsz i pokrojone w kawałki warzywa, oprószamy solą. Przykrywamy pozostałymi plackami, dociskając do brzegów naczynek. Pieczemy 20 minut w 200°C.
Autor
Fot. Paweł Jaszczuk
Martin Gimenez Castro - Zwycięzca pierwszej polskiej edycji ?Top Chefa? pochodzi z Argentyny, z miejscowości Mendoza. Kulinarną karierę zaczął w Ameryce Południowej, potem kontynuował w USA na Florydzie. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Polkę, z?którą przed siedmioma laty?przyjechał do naszego kraju. Najpierw zamieszkali w Szczecinie, gdzie Martin pracował jako szef kuchni włoskiej restauracji Valentino. Podczas sezonu letniego serwował w nadmorskim Dziwnowie polskie domowe obiady. Od 2009 r. pracuje w?Warszawie ? był szefem kuchni w restauracjach Argentyna oraz Hoża by Mondovino. Prowadził też własny steak house w Podkowie Leśnej ? Asador. Teraz szefuje autorskiej restauracji Salto by Martin Gimenez Castro przy hotelu Rialto.
Jak niemal każde dziecko nie zawsze chce zjeść to, co się jej poda. Najbardziej lubi spaghetti z czosnkiem i natką pietruszki. Nie pogardzi też gulaszem z ziemniakami. Wybiera dania przyrządzone w możliwie jak najprostszy sposób, w których składniki są jak najmniej przetworzone. Je dużo owoców.
Ślimaczki z mozzarellą i bazylią
dla 5 osób
Ciasto:
- 750 g mąki
- 350 ml wody
- 2 g suchych drożdży
- 50 ml oleju
- 1/2 łyżeczki soli
Na wierzch:
- 60 g pulpy pomidorowej
- 100 g mozzarelli do pizzy
- 8 listków świeżej bazylii
Sposób przygotowania
Mieszamy mąkę z wodą, drożdżami, olejem oraz solą i wyrabiamy, aż ciasto nie będzie kleiło się do rąk. Formujemy kulę, rozwałkowujemy na placek, smarujemy pulpą pomidorową, posypujemy startą mozzarellą i listkami bazylii. Zwijamy w rulon, kroimy na plastry i pieczemy 10-12 minut w 220°C. Podajemy z sosem pomidorowym lub jogurtem.
Autor
Ernest Jagodziński
Fot. Paweł Jaszczuk
Ernest Jagodziński
Szef kuchni restauracji Cucina w City Park Poznań, zwycięzca plebiscytu ?Kuchni? Kucharz ? Odkrycie Roku 2009 oraz konkursu L'Art de la Cuisine Martell. Kulinarne doświadczenie zdobywał w warszawskich restauracjach 99, Sense, w hotelu Westin oraz Intercontinental, a także podczas pobytu w Japonii, Chinach, Singapurze i Tajlandii. Fascynują go kuchnia i kultura azjatycka, a?szczególnie japońska. Zawsze marzył o autorskiej restauracji zbudowanej na fundamentach kuchni śródziemnomorskiej z elementami Dalekiego Wschodu. Takiej, która, jak mówi: ?0dzwierciedla duszę i pokazuje ją na talerzu?.
Córka Lena, 5 lat, syn Aleksander, 11 lat
? Gotowanie z dziećmi jest jak zabawa w piaskownicy. To odkrywanie, budowanie, burzenie i frajda na całego ? mówi Ernest Jagodziński. Gdy zapytał Lenę i Aleksandra, co przygotują podczas sesji, usłyszał: "pół deser, pół drugie danie". ? A Lenka od razu zdecydowała: muffinki, bo tak nazywa każde czekoladowe ciastko w foremkach ? dodaje Ernest.
Jego dzieciaki kochają czekoladowe ciastka i lody, więc wybór był oczywisty ? na deser
przyrządzą fondant z lodami. ? Uwielbiają mieszać ciepłą czekoladę i przy okazji ubrudzić się nią. A ja lubię robić to z nimi. W ten sposób umacniamy nasze relacje ? opowiada Ernest Jagodziński. ? Ważny jest dla mnie czas spędzony wspólnie na pieczeniu, jedzeniu i sprzątaniu.
A to ostatnie wcale nie jest dla dzieci problemem. Podczas sesji zdjęciowej Alek stwierdził, że sprzątanie ułatwia i przyspiesza pracę. ? Niczym prawdziwy szef kuchni... Dumny byłem z tego spostrzeżenia ? mówi tata.
Na drugie danie mali Jagodzińscy wybrali ślimaczki z ciasta na pizzę. Z dwóch powodów:
bo uwielbiają pizzę i zabawę w obsypywanie się mąką podczas wyrabiania ciasta.
Czekoladowy fondant z mrożonym musem z białej czekolady
dla 5-6 osób
Mus:
- 120 g białej czekolady
- 2 białka (50 g)
- 100 g śmietanki 36%
- 50 g dowolnych mrożonych owoców
Fondant:
- 200 g masła
- 250 g gorzkiej czekolady
- 5 jajek
- 120 g cukru
- 50 g mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- dekoracja według uznania - to, co dzieci lubią (Lena i Aleksander wybrali borówki, maliny, ziarenka granatu, miechunkę, listki mięty i płatki bratków)
Sposób przygotowania
Przygotowujemy mus: białą czekoladę roztapiamy nad parą, białka i śmietankę ubijamy (osobno). Obie ubite masy delikatnie mieszamy z czekoladą. Wylewamy na blachę, posypujemy mrożonymi owocami i wstawiamy do zamrażarki na 24 godziny. Po tym czasie robimy fondant: masło z pokruszoną czekoladą roztapiamy nad parą, mieszając. Żółtka dokładnie ucieramy z cukrem, białka ubijamy na sztywną pianę. Masę czekoladową mieszamy z pianą i utartymi żółtkami oraz mąką przesianą z proszkiem do pieczenia. Przekładamy do formy na muffinki (może być inna, potem jednak będziemy musieli pokroić ciasto na kawałki). Pieczemy 10-12 minut w 180°C. Na gorące ciastka kładziemy po porcji musu. Dekorujemy ulubionymi owocami i dodatkami.