Makaron. Uwielbiam wszystkie kształty. Cz.1

Magazyn Kuchnia
Spaghetti z sosem pomidorowym

Spaghetti z sosem pomidorowym (Fot. Elena Elisseeva)

Kształtów makaronu wymyślono kilkaset (a fantazja w tworzeniu sosów nie zna granic), pastą możemy delektować się w nieskończoność i codziennie
1 z 11
Fot. Elena Elisseeva
Fot. Elena Elisseeva

Spaghetti z sosem pomidorowym

Składniki

 

Sposób przygotowania

Czosnek rozcieramy na pastę ze szczyptą soli. Pomidory parzymy wrzątkiem i obieramy ze skórki, dwa z nich kroimy na kawałki, trzeci miksujemy i mieszamy z pozostałymi oraz z roztartym czosnkiem. Dodajemy sok z cytryny, sól, cukier i pieprz. Odstawiamy na 10 minut. Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Osączony polewamy oliwą, dodajemy do pomidorów, szybko mieszamy. Wykładamy na talerze, każdą porcję posypujemy bazylią oraz świeżo startym parmezanem.

2 z 11
Fot. Marcin Klaban
Fot. Marcin Klaban

Rigatoni z kiełbaskami i mascarpone

(dla 4 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Makaron gotujemy w osolonym wrzątku, zgodnie z instrukcją na opakowaniu (około 10 minut). W tym czasie podsmażamy na oliwie posiekane czosnek oraz cebulę. Kiełbaski bardzo drobno kroimy lub rozrywamy na małe kawałki i dorzucamy na patelnię, podsmażając, aż się zrumienią. Gruszkę myjemy, nie obieramy (usuwamy tylko gniazda nasienne), kroimy w słupki i wrzucamy na patelnię. Dodajemy dokładnie umyty i osuszony szpinak, wlewamy 3 łyżki wody i dusimy, doprawiając solą i pieprzem. Dodajemy mascarpone, skórkę cytrynową i mieszamy. Odcedzony makaron łączymy z powstałym sosem i podajemy. Jeśli lubimy ostre potrawy, możemy dodać posiekane chilli.

3 z 11
Fot.
Fot.

Lumache z sosem pomidorowym

Składniki

 

Sposób przygotowania

Sparzone pomidory obieramy ze skórki, kroimy w kostkę. W rondlu rozgrzewamy oliwę, podsmażamy na brązowo obrane ząbki czosnku. Dodajemy łyżkę bazylii i pomidory, gotujemy na wolnym ogniu 20 minut. Pod koniec doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i resztą bazylii. Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy, wrzucamy do garnka z sosem i mieszając, chwilę podgrzewamy. Przekładamy do ogrzanej wazy i natychmiast podajemy.

4 z 11
Fot. Marcin Klaban
Fot. Marcin Klaban

Capunti z papryką

(dla 4 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Makaron gotujemy w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Posiekany czosnek i cebulę szklimy na oliwie. Dodajemy pokrojone w paski papryki i podsmażamy. Wsypujemy cukier, dolewamy 1/4 szklanki wody i powoli dusimy, aż warzywa się skarmelizują. Dodajemy posiekane oliwki oraz tymianek, doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy z odcedzonym makaronem, skrapiamy oliwą i podajemy. Możemy posypać świeżo startym parmezanem.

5 z 11
Fot. Shutterstock.com/ Olga Miltsova
Fot. Shutterstock.com/ Olga Miltsova

Spaghetti alla carbonara

Składniki

 

Sposób przygotowania

Drobno posiekaną cebulę szklimy na oliwie. Dodajemy pokrojony w kostkę boczek i smażymy razem 2-3 minuty. Jajka roztrzepujemy widelcem w dużej misce, solimy, mieszamy ze śmietanką i parmezanem. Spaghetti ugotowane według przepisu na opakowaniu odcedzamy i natychmiast przekładamy do miski z masą jajeczną. Dokładnie mieszamy do chwili, gdy jajka lekko się zetną. Dodajemy stopiony boczek z cebulą. Przekładamy na półmisek lub podajemy w naczyniu, w którym danie było przyrządzane. Carbonarę należy jeść bardzo ciepłą.

6 z 11
Fot. Shutterstock.com/ Eva Gruendemann
Fot. Shutterstock.com/ Eva Gruendemann

Farfalle z cukinią

Składniki

 

Sposób przygotowania

Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, podsmażany na niej posiekany czosnek i cebulę. Cukinię kroimy w cieniutkie plasterki, wrzucamy na patelnię, solimy, krótko smażymy, cały czas mieszając. Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy, nakładamy na ogrzane talerze. Na wierzchu kładziemy porcję cukinii, posypujemy pieprzem i parmezanem, dekorujemy melisą. Podajemy od razu.

7 z 11
Fot. BBS
Fot. BBS

Tagliatelle z sosem tymiankowo - pietruszkowym

(dla 4 osób)

 

Składniki

 

Oraz:

 

Sposób przygotowania

Natkę, tymianek, parmezan, orzechy i czosnek miksujemy na gładką pastę. Nie przerywając miksowania, powoli wlewamy oliwę. Gdy sos będzie gładki, przyprawiamy go do smaku solą i pieprzem. Możemy przełożyć do szczelnie zamykanego słoika i przechowywać około tygodnia w lodówce. Gotujemy makaron w osolonej wodzie z dodatkiem oliwy. Odcedzamy, podajemy z zielonym sosem, posypujemy startym na grube wióry oscypkiem.

8 z 11
Fot. Shutterstock.com/ ffolas
Fot. Shutterstock.com/ ffolas

Pappardelle z gorgonzolą i gruszkami

Składniki

 

Sposób przygotowania

Obrane gruszki kroimy w niewielką kostkę, podduszamy w rondelku bez dodatku wody. Orzechy mielemy lub bardzo drobno siekamy. Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy, wykładamy na podgrzane talerze. Posypujemy pokruszonym serem, ciepłymi gruszkami i orzechami. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem.

9 z 11
Fot. stockcreations
Fot. stockcreations

Lazania z ricotta fetą i szpinakiem

Składniki

  • 2 łyżki oliwy
  • 1 posiekana cebula
  • 2 posiekane ząbki czosnku
  • 300 g grubo posiekanego szpinaku
  • 300 g ricotty
  • 100 g fety
  • 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
  • sól i pieprz do smaku
  • 12 płatów lazanii
  • 130 g cheddara

 

Sposób przygotowania

Na dużej patelni szklimy na oliwie czosnek i cebulę. Dodajemy szpinak, podsmażamy minutę (aż "zwiędnie"), mieszając. Zdejmujemy z ognia i studzimy. Łączymy z ricottą i pokruszoną drobno fetą. Doprawiamy gałką, solą i pieprzem. W dużym garnku doprowadzamy do wrzenia osoloną wodę i gotujemy partiami płaty makaronu. Na dnie żaroodpornego naczynia układamy trzy płaty lazanii. Rozkładamy na nich po 1/3 nadzienia szpinakowego. W ten sam sposób układamy kolejne warstwy.  Wierzch posypujemy startym cheddarem. Pieczemy 20 minut w 200°C.

10 z 11
fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl
fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Fusilli z marynowanym kurczakiem i pieczarkami

(dla 4 osób)

 

Składniki

  • 2 piersi kurczaka
  • 1/4 szklanki + 2 łyżki dobrego octu balsamicznego (najlepiej o aromacie figowym)
  • sól, pieprz
  • 6-8 dużych pieczarek
  • 1/4 szklanki + 2 łyżki oliwy
  • 2 posiekane szalotki
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 szklanki bulionu drobiowego (domowego!)
  • 50 dag fusilli
  • 1 posiekana czerwona cebula
  • 30 dag ugotowanego zielonego groszku
  • 15 dag sera cambozola (bez skórki i pokrojonego na kawałki)

 

Sposób przygotowania

Do plastikowego woreczka wkładamy kurczaka, wlewamy 1/4 szklanki octu balsamicznego, dodajemy szczyptę soli i pieprzu. Zawiązujemy. Do drugiego woreczka wkładamy oczyszczone pieczarki, wlewamy 1/4 szklanki oliwy, dodajemy 1/2 łyżeczki soli i 1/4 łyżeczki pieprzu, szalotki i czosnek. Zawiązujemy, oba woreczki wkładamy na 6-8 godz. do lodówki. Osączamy mięso z marynaty, grillujemy po 2 min z każdej strony (na grillu, w piekarniku lub na patelni grillowej), odkładamy. Grillujemy osączone grzyby (5-6 min). Kurczaka kroimy w kostkę, pieczarki w plasterki. Bulion gotujemy tak długo, aż połowa odparuje. Gotujemy makaron. W rondlu na pozostałej oliwie szklimy czerwoną cebulę, wlewamy resztę octu balsamicznego, wkładamy odcedzony makaron, wlewamy zredukowany bulion. Mieszamy, dodajemy groszek, kurczaka i pieczarki. Mieszamy, przyprawiamy do smaku, a przed podaniem dodajemy cambozolę i czekamy, aż lekko się stopi.

11 z 11
Fot. Marcin Klaban
Fot. Marcin Klaban

Conchiglioni z grzybami i tuńczykiem

(dla 2 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Makaron gotujemy al dente. Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na oliwie. Wrzucamy pokrojoną paprykę i grzyby, mieszamy. Dodajemy tuńczyka, doprawiamy solą i pieprzem. Powstałym nadzieniem wypełniamy muszle makaronu. Podajemy z parmezanem.

Więcej na ten temat: kuchnia włoska, makaron