W chłodny dzień nie ma nic lepszego niż talerz gorącej zupy
Zupa krem pietruszkowo-gruszkowa (Fot. Paulina Kolondra)
W chłodny dzień nie ma nic lepszego niż talerz gorącej zupy
Znajdziecie tu przepisy TRADYCYJNE, znane i lubiane w Polsce już od wielu lat - na przykład na barszcz, grochówkę, kapuśniak czy jeszcze parę innych. Ale będą także zupy, które właściwie dopiero ostatnio stały się bardzo modne. Wszystkie te CHIŃSKIE, TAJSKIE I WIETNAMSKIE buliony z rybą i mięsem, z dużą ilością warzyw, z makaronem. Zatem drodzy Państwo, chochle w dłoń!
Kremowa zupa z ziemniaków i porów
Składniki:
- 110 g ziemniaków
- 3 pory (tylko biała część; jakieś 300 g)
- 1 cebula
- 55 g masła
- odrobina białego wytrawnego wina
- 290 ml bulionu warzywnego
- sól i świeżo zmielony pieprz
- 290 ml mleka
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- 1 cebula
- kawałek masła
- sól do smaku
- garść natki pietruszki
Sposób przygotowania:
Obieramy ziemniaki i kroimy w plastry. Pora kroimy w paseczki, cebulę w kostkę. Roztapiamy masło w rondlu. Wrzucamy cebulę i pora, dusimy do miękkości 10-15 minut na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Dodajemy odrobinę białego wina, ziemniaki, bulion i przyprawy. Gotujemy na małym ogniu, dopóki ziemniaki nie zmiękną. Miksujemy zupę na gładką masę. Dodajemy mleko i śmietanę, mieszamy, aż składniki się połączą. Cebulę kroimy w piórka i smażymy na maśle, aż się przyrumieni; doprawiamy solą. Przekładamy na papierowy ręcznik. Zupę rozlewamy do miseczek, dekorujemy chrupiącą cebulą i posiekaną natką.
Autor: Giedré Barauskiené
Kremowa zupa z dyni
Składniki:
- 1 kg dyni (użyłem po 500 g piżmowej i makaronowej)
- 2 gałązki tymianku
- sól
- pieprz
- oliwa
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 cukinia
- 1 szklanka tłustego mleka
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- kilka kwiatów szczypiorku czosnkowego
Sposób przygotowania:
Rozgrzewamy piekarnik do 190°C. Dynie kroimy na małe kawałki (wraz ze skórą), układamy na blasze wyściełanej pergaminem, posypujemy posiekanym tymiankiem, solimy i pieprzymy, skrapiamy oliwą. Pieczemy 25 minut. Siekamy drobno cebulę, czosnek oraz cukinię i podsmażamy w dużym garnku na odrobinie oliwy. Wrzucamy upieczoną dynię, zalewamy litrem wrzącej wody i gotujemy przez 5 minut. Wlewamy mleko i miksujemy zupę na gładki krem. Doprawiamy gałką muszkatołową, solą oraz pieprzem. Wlewamy do miseczek i posypujemy kwiatami szczypiorku czosnkowego. Uwaga: zupę możecie też przygotować z mlekiem kokosowym (zamiast zwykłego) i posypać ją kolendrą lub miętą.
Autor: Tomek Woźniak
Zupa z kaczki
Składniki
- 2 kacze piersi
- 6 łyżek sosu sojowego
- 2 ząbki czosnku
- kawałek imbiru
- 1 litr bulionu
- 1 pęczek dymki makaron chiński
Sposób przygotowania
Ponacinaj skórę na kaczce, piersi zalej sosem sojowym, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i starty kawałek imbiru, wymieszaj i marynuj 24 godziny. Piersi obsmaż na gorącym tłuszczu najpierw skórą do dołu (około 5 minut), a potem odwróć i smaż jeszcze 3 minuty. Usmażone mięso odłóż na 5 minut, aby odpoczęło, a potem pokrój je w plastry. Przygotuj makaron chiński według przepisu na opakowaniu, zalej gorącym bulionem, dodaj mięso kaczki i posyp dymką.
Kapuśniak z kiszonej kapusty
Składniki
- 1 pęczek włoszczyzny
- 1/2 kg mięsa rosołowego (szponder, łata, może być wędzone żeberko)
- 500 g ziemniaków
- 500 g kapusty kiszonej
- 2 cebule
- 10 dag wędzonego boczku
- 2 łyżki smalcu
- sól, pieprz (również ziarnisty)
- ziele angielskie
- 1 listek laurowy
- 1 suszony prawdziwek
- natka
Sposób przygotowania
Do garnka włóż mięso, wlej 3 litry wody, gotuj na małym ogniu, usuwając co jakiś czas tworzącą się pianę. Dodaj obrane i umyte, pokrojone warzywa, wrzuć listek laurowy, suszony grzybek oraz po 2-3 ziarenka pieprzu i ziela angielskiego. Kiszoną kapustę pokrój nieco drobniej (jeśli nie lubisz zbyt kwaśnych zup, możesz ją wcześniej odcisnąć), podsmaż na smalcu. Do zupy włóż obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki, a po 10-15 minutach kapustę. Gotuj jeszcze przez chwilę, posól i popieprz do smaku. Pokrój boczek w drobną kostkę, wysmaż na suchej patelni, wrzuć posiekane cebule i zeszklij, lekko rumieniąc. Dodaj do zupy, gotuj jeszcze kilka minut. Przed podaniem posyp kapuśniak natką.
UWAGA: jeśli lubisz gęste zupy, możesz oprószyć zeszkloną cebulę łyżką mąki, zasmażyć na jasno-złoty kolor, dodać do zupy i zagotować, mieszając.
Pikantna zupa z soczewicą i mlekiem kokosowym
Składniki
- 2 łyżeczki oleju
- 2 łyżeczki pasty curry
- 4 szklanki bulionu
- 2 szklanki mleka kokosowego
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 100 g pieczarek
- 1 puszka kukurydzy miniaturowej
- 100 g groszku cukrowego
- 1 łyżeczka cukru
Sposób przygotowania:
Rozgrzej olej, przesmaż pastę curry, dodaj bulion, mleko kokosowe i soczewicę. Gotuj 10 minut, mieszając co jakiś czas. Dodaj pokrojone pieczarki, przekrojone na połówki kukurydze oraz groszek. Gotuj 6-8 minut, przypraw cukrem.
Barszcz ukraiński
Składniki
- 1/2 kg wieprzowiny (albo cielęciny lub kurczaka)
- 1 porcja włoszczyzny z kapustą
- 1 cebula
- 1 szklanka drobnej białej fasoli
- 2 buraki
- 5 ziemniaków
- 1 czubata łyżka przecieru pomidorowego
- 1 szklanka gęstej śmietany
- 1 pęczek koperku
- sól, pieprz
- cukier
- sok cytrynowy
- nieco masła
Sposób przygotowania
Zalej fasolę letnią wodą, odstaw na noc. Odcedź, zalej świeżą wodą, ugotuj. Mięso włóż do garnka, wlej tyle zimnej wody, aby było przykryte, gotuj, aż będzie miękkie. Pod koniec gotowania posól. Odmierz 2 litry mięsnego wywaru, wlej do garnka, dodaj starte na grubej tarce warzywa (marchew, seler i pietruszkę), posiekaną cebulę i pora. Zagotuj, dodaj starte na grubej tarce buraki. Gdy będą prawie miękkie, włóż obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, a po kilku minutach pokrojoną w paski kapustę. Gdy wszystkie składniki będą miękkie, dodaj nieco masła, przypraw do smaku sokiem cytrynowym, przecierem, solą, pieprzem i cukrem. Włóż fasolkę, pogotuj jeszcze przez chwilę. Wlej śmietanę, dodaj posiekany koperek i wymieszaj. Możesz jeść od razu, ale barszcz najlepiej smakuje po odgrzaniu.
Pożywna zupa paprykowa
Składniki:
- 150 g wędzonego boczku
- 4-5 łyżek oliwy
- po 1 papryce czerwonej i żółtej
- 1 puszka pomidorów w całości bez skóry
- 2 łodygi selera naciowego
- garść czarnych oliwek
- 700 ml wody
- po 4 łyżki czerwonej i białej fasoli z puszki
Sposób przygotowania:
Boczek pokrojony w kostkę o boku 1 cm podsmażamy na oliwie, wrzucamy pokrojone w kostkę papryki i dusimy przez 5 minut. Dodajemy pomidory, selera naciowego pokrojonego na kawałki o grubości 1 cm, oliwki oraz wodę. Gotujemy na średnim ogniu przez 25 minut. Na koniec dodajemy fasolę i gotujemy kolejne 5 minut. Zupę podajemy z chrupiącą bagietką.
Autor: Tomek Woźniak
Zupa z soczewicy
Składniki
- 2 szklanki czerwonej soczewicy
- czarny pieprz, sól
- cukier
- 1 łyżka masła
Sposób przygotowania
Przebierz i wypłucz soczewicę. Włóż do garnka, wlej 6 szklanek wody, gotuj 30 minut. Gdy będzie zupełnie miękka, przetrzyj ją przez sitko (albo zmiksuj malakserem), lekko rozcieńcz zimną wodą, przypraw do smaku. Ponownie ustaw garnek na ogniu, zagotuj, zmniejsz ogień. Gotuj tak długo, aż zupa ponownie zgęstnieje. Wlej stopione, gorące masło, wymieszaj i od razu podawaj.
UWAGA: to przepis podstawowy. Zupę można przyprawić sokiem z cytryny i roztartym ząbkiem czosnku.
Grochówka
Składniki
- 1-1,5 szklanki suszonego grochu
- kawałek (ok. 300 g) wieprzowiny z kością (np. łopatki)
- 1 cebula
- 1 duża marchewka
- 1 mała pietruszka
- kawałek selera
- 2 ząbki czosnku
- 1-2 listki laurowe
- sól, pieprz
- szałwia
- majeranek
- 2-3 goździki
Sposób przygotowania
Groch dokładnie umyj, włóż do garnka, zalej wodą i pozostaw na całą noc. Odcedź, zalej co najmniej 1,5 l świeżej wody, włóż obraną cebulę z wbitymi w nią goździkami, dodaj umyte mięso, obraną i umytą marchewkę, pietruszkę i seler, posiekany czosnek, zioła i przyprawy. Gotuj, aż groch i mięso będą zupełnie miękkie. Wtedy wyjmij mięso z zupy, oddziel je od kości i pokrój na nieduże kawałki. Usuń liście laurowe, wyrzuć goździki. Zupę zmiksuj lub przetrzyj przez sitko, dodaj mięso, zagotuj jeszcze raz.
UWAGA: grochówkę możesz posypać świeżymi listkami majeranku i podawać z grzankami lub chlebem (najlepiej żytnim). My wrzuciliśmy do zupy pokrojone chrupki kukurydziane.
Zupa krem pietruszkowo-gruszkowa
Składniki:
- 3 duże pietruszki
- 1 ziemniak
- 1 gruszka
- 2 szalotki
- 3 łyżki oliwy
- 2 szklanki wody
- sól
- pieprz
- 1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
- 1 szklanka śmietanki 36-proc.
- 1 szklanka mleka 3,2 proc.
- kilka gałązek kolendry
Sposób przygotowania:
Pietruszki, ziemniaka oraz gruszkę obieramy, kroimy w kostkę; szalotki siekamy. Wrzucamy wszystko na rozgrzaną oliwę i podsmażamy na złoto. Zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy na małym ogniu 20-30 minut. Kiedy wszystkie składniki będą miękkie, miksujemy zupę na gładki krem. Doprawiamy solą, pieprzem oraz gałką. Dodajemy śmietankę, mleko i posiekaną kolendrę i ponownie zagotowujemy. Jeśli zupa jest za gęsta, dolewamy trochę wody.
Autor: Monika Jankowska-Kapica
Bulion z rybą
Składniki
- 200 g makaronu ryżowego
- 5 szklanek bulionu rybnego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 papryczka chili
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 600 g ryby o zwartym mięsie (może być łosoś lub dorsz)
Sposób przygotowania
Makaron ugotuj wg przepisu na opakowaniu. Do bulionu dodaj sos sojowy, pokrojone chili i imbir, włóż pokrojone w kostkę ryby i gotuj 2-3 minuty. Do miseczek włóż porcje makaronu, na nich ułóż kawałki ryby i zalej gorącym bulionem.
Rozgrzewająca zielona zupa z kurczakiem
Składniki:
- 1 pęczek kolendry
- 3 łyżki świeżo startego imbiru
- sok z 2 limonek
- 1 biała cebula
- 1 zielone chilli
- 1 l wody
- 2 piersi z kurczaka
- 1 łodyga trawy cytrynowej
Sposób przygotowania:
Miksujemy wszystkie składniki zielonej pasty na jednolitą gęstą masę (możemy ją przechowywać przez 2-3 dni w lodówce). Podsmażamy pastę, zalewamy wrzątkiem i dodajemy zmiażdżoną trawę cytrynową oraz kurczaka (mogą być również krewetki) pokrojonego w plasterki o grubości 1 cm. Gotujemy przez 15-20 minut. Podajemy z ryżem jaśminowym lub basmati.
Autor: Tomek Woźniak
Kwaśna zupa z chorizo
Składniki:
- 3 łyżki oliwy
- 4 ząbki czosnku
- 2 czerwone cebule
- 1 łyżka kaparów
- 2 łyżki zielonych oliwek
- 200 g chorizo
- 1 puszka (400 g) pokrojonych pomidorów w zalewie
- sok z 2 cytryn
- sól
- pieprz
- 1 pęczek natki pietruszki
- 4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
Sposób przygotowania:
Do rondla wlewamy oliwę, szklimy posiekane czosnek i cebulę. Wrzucamy kapary, wydrylowane i posiekane oliwki oraz chorizo pokrojone na ćwierćplasterki. Smażymy 5 minut, cały czas mieszając. Dodajemy pomidory wraz z zalewą oraz 2 szklanki wody, gotujemy zupę na wolnym ogniu przez 25 minut, aż będzie gęsta i esencjonalna. Na koniec wlewamy sok z cytryn, doprawiamy solą i pieprzem, wrzucamy połowę posiekanej pietruszki. Zupę podajemy w miseczkach, posypujemy resztą pietruszki, do każdej porcji wkładamy po łyżce jogurtu. Czerwona kwaśna zupa godnie zastąpi tradycyjny żurek z białą kiełbasą.
Autor: Tomek Woźniak
Rosyjska zupa rybna
Składniki
- 500-700 g ryby słodkowodnej
- 2 cebule
- 1 duży kiszony ogórek
- 1 łyżka przecieru pomidorowego
- 2 łyżki kaparów
- 10 oliwek bez pestek
- 1 łyżka masła
- 1/2 cytryny
- 1 listek laurowy
- 1 pęczek natki
- 1,5 l wywaru z ryby (przepis poniżej)
- sól, pieprz
- ziele angielskie
Sposób przygotowania
Przygotuj wywar rybny: weź kilogram resztek rybnych z chudych ryb (odrzuć skrzela, bo wywar zgorzknieje). Obierz i grubo pokrój jedną cebulę, 2 ząbki czosnku przeciśnij przez praskę. Pokrój na kawałki pora, 1-2 marchewki, bulwę kopru włoskiego i 2 łodygi selera naciowego. Wszystkie składniki włóż do garnka, wlej 5 szklanek wody i 2 szklanki białego, wytrawnego wina, dodaj 2 liście laurowe i łyżeczkę ziaren białego pieprzu. Zagotuj, odkryj, gotuj 20-30 minut na średnim ogniu, co jakiś czas usuwając pianę. Przecedź i gotuj tak długo, aż pozostanie 1,5 litra wywaru. Posól do smaku.
Przygotuj zupę: pokrój cebule, zeszklij je na maśle razem z kaparami. Dodaj przecier i krótko zasmaż. Obierz ogórka, przekrój wzdłuż, usuń pestki. Połówki ogórka pokrój w półplasterki. Posiekaj oliwki. Do wywaru rybnego włóż cebulę z kaparami, kiszonego ogórka i oczyszczone, umyte, pokrojone na kawałki ryby. Gotuj 20 minut na wolnym ogniu, dodaj przyprawy i część oliwek, gotuj jeszcze 5 minut. Na talerzach ułóż porcje ryb, posyp oliwkami, na nich ułóż po plasterku cytryny, posyp posiekaną natką.
Zupa miso z krewetkami
Składniki:
- 500 ml wody
- 2 łyżki pasty miso
- 3-4 grzyby shiitake
- garść glonów wakame lub kombu
- 200 g chińskiego makaronu pszennego
- 10 krewetek
- 10 łyżek tartej bułki (najlepiej japońskiej panko) lub mąki kukurydzianej
- 1 żółtko
- 1 łyżka wody gazowanej
- olej
Sposób przygotowania:
Rozpuszczamy pastę miso we wrzątku. Dodajemy pokrojone w paski grzyby i glony. Gotujemy przez 5 minut na wolnym ogniu, wrzucamy makaron i gotujemy, aż będzie al dente. Krewetki osuszamy papierowym ręcznikiem i obficie obtaczamy w panierce z "panko" wymieszanego z żółtkiem i wodą gazowaną. Smażymy przez 2 minuty w głębokim, rozgrzanym oleju na złoty kolor. Zupę podajemy z krewetkami.
Autor: Tomek Woźniak
Wietnamska zupa z rostbefem
Składniki
- 250 g surowego rostbefu
- 1 pęczek dymki
- 1 mała kapusta pekińska
- 1-2 czerwone cebule
- garść grzybków mun
- 10 dag pieczarek
- 2 litry bulionu warzywnego lub wołowego
- sos sojowy
- 1 ząbek czosnku
- świeżo starty imbir
- oliwa
Sposób przygotowania
Rostbef opłucz, osusz, pokrój na cieniutkie płatki. Przełóż do miseczki, skrop 4-5 łyżkami sosu sojowego, przykryj i odłóż na całą noc do lodówki. Czerwone cebule obierz i pokrój w piórka, kapustę oczyść, umyj i poszatkuj. Grzyby mun namocz we wrzącej wodzie (wskazówka na opakowaniu) i pokrój w cienkie paski. Pieczarki oczyść i opłucz w zimnej wodzie, pokrój na ćwiartki.
W garnku o grubym dnie rozgrzej 2 łyżki oliwy, podsmaż rostbef. Dodaj cebulę, zeszklij. Włóż kapustę, smaż, mieszając, aż zmięknie. Włóż pieczarki, przyrumień, wlej bulion, zagotuj. Wrzuć grzyby mun, dodaj roztarty czosnek, nieco imbiru i posiekane zielone części dymki. Gotuj, aż mięso będzie miękkie, przypraw sosem sojowym.
UWAGA: Do tej zupy można dodać kilka kropli sosu rybnego, który jest tradycyjną przyprawą wietnamską.
Lobio zupa z czerwonej fasoli
Składniki:
- 3-4 łyżki oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 2 marchewki
- 1 czerwona papryka
- 1 czerwona papryczka chilli
- 2 puszki (po 400 g) czerwonej fasoli
- 1 szklanka soku z granatów
- 1 szklanka wody
- 1 pęczek kolendry
- sól
- pieprz
- 4 łyżki jogurtu bałkańskiego
Sposób przygotowania:
Do garnka z rozgrzaną oliwą wrzucamy posiekane czosnek i cebulę. Smażymy, aż się zeszklą. Dodajemy drobno pokrojone marchewki, paprykę oraz posiekane chilli, mieszamy, smażymy 3-4 minuty. Wlewamy fasolę wraz z zalewą, sok z granatów, wodę, wsypujemy połowę posiekanej kolendry. Doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Następnie miksujemy na krem. Jeśli trzeba, doprawiamy. Lobio podajemy posypaną resztą posiekanej kolendry z kleksem jogurtu.
Autor: Tomek Woźniak