Kalendarz przygotowań do Świąt. Dwa tygodnie do Wigilii
Barszcz czerwony z grzybowymi uszkami (Fot. Studio Lipov)
Pierogi z kapustą i grzybami - do zamrożenia
Kilka tygodni przed świętami przygotujmy dania, którym nie szkodzi mrożenie. Makaron do maku, uszka do barszczu, pierogi z kapustą i grzybami - odłożone w zamrażarce, będą dawały poczucie spokoju. Ulepione pierogi na przykład układamy surowe na tacy oprószonej mąką i mrozimy osobno, by się nie zlepiły. Gdy zamarzną, można je włożyć do woreczków. Do garnka wrzucamy je wprost z torebki i gotujemy, aż wypłyną na powierzchnię. Mrożenie nie wadzi również masie makowej i bazie do kisielu żurawinowego. Grudniowy weekend warto też?wykorzystać na pieczenie choinkowych pierniczków.
Składniki
- 1/2 kg mąki
- 200 ml ciepłej wody
- 1 jajko
- 2 łyżki oleju
- szczypta soli
Farsz
- 1 kg kiszonej kapusty
- 1 duża posiekana cebula
- Sól, pieprz
- 4-6 łyżek Bułki tartej
- 4 łyżki oleju
- 5 dag suszonych grzybów
Sposób przygotowania
Zrób farsz: posiekaną kapustę uduś na oleju, dodaj usmażoną cebulę, tartą bułkę i ugotowane, posiekane grzyby. Przypraw solą i pieprzem, wymieszaj. Zagnieć ciasto z mąki, soli i jajka, dolewajac po trochu wodę i zagniatając tak długo, aż będzie elastyczne i przestanie się kleić. Podziel je na 4 części i cienko rozwałkuj. Z ciasta wytnij szklanką krążki, na każdy nałóż czubatą łyżeczkę farszu, złóż na pół i zaciśnij brzegi. Uformowane pierogi gotuj w płaskim, szerokim garnku w osolonej wodzie. Gdy wypłyną, gotuj je jeszcze na małym ogniu przez 4-5 minut, po czym wyjmij łyżką cedzakową, osącz i przełóż na półmisek.
4-6 porcji, godzina i 30
Barszcz czerwony z grzybowymi uszkami - do zamrożenia
Nadzienie:
- 150 g suszonych grzybów
- oliwa do smażenia
- 2 cebule
- sól, pieprz
Ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej (typ 480)
- 1 jajko
- około 50 ml wody
Sposób przygotowania
Grzyby zalewamy wodą i odstawiamy, aby zmiękły. Zagniatamy luźne ciasto z mąki i jajka, dolewając wodę według potrzeby - powinno wystarczyć jakieś 50 ml. Grzyby gotujemy do miękkości, studzimy i drobno kroimy. Cebulę siekamy i smażymy na odrobinie oliwy, dodajemy grzyby, solimy i pieprzymy. Smażymy nadzienie, aż będzie spójne, lepkie. Ciasto rozwałkowujemy bardzo cienko i kroimy w kwadraty o boku 4 cm. Na każdym kładziemy odrobinę nadzienia, składamy na pół, tworząc trójkąt, ściskamy brzegi. Następnie sklejamy przeciwległe rogi trójkątów. Tak przygotowane uszka układamy na tacy i mrozimy. Przed podaniem uszka wrzucamy do gotującej się osolonej wody. Gotujemy na średnim ogniu. Po około 3 minutach, od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię, odcedzamy. Podajemy w barszczu.
Postna kapusta - do zamrożenia
dla 6 osób
Składniki
- 2 kg kiszonej kapusty
- 1 główka (2 kg) białej kapusty
- 10 dag suszonych grzybów
- 20 dag suszonych śliwek
- 10 dag rodzynek
- 4 obrane i przekrojone na pół ząbki czosnku
- 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
- 4 liście laurowe
- 10 jagód jałowca
- 10 jagód ziela angielskiego
- 10 ziaren pieprzu
- szczypta cukru
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- 5 łyżek oleju
Sposób przygotowania
Grzyby zalej wodą i odstaw. Kapustę kiszoną odciśnij i pokrój, białą poszatkuj. Obie kapusty włóż do garnka, zalej olejem i szklanką wody, podgrzewaj. Dodaj ziarenka przypraw, czosnek, posiekane grzyby i śliwki suszone. Zamieszaj i duś razem około godziny. Kapustę odstaw na noc, aby ostygła. Następnego dnia podgrzej do zagotowania, delikatnie mieszając, ostudź. Dodaj rodzynki i wino, zagotuj, zamieszaj, ostudź. Kapustę gotuj bez pokrywki, aż sos odparuje i całość zgęstnieje. Najlepsza jest odrobinę przypalona, po kilku dniach odsmażania. Ten ?prawie bigos? jest esencjonalny, kwaśny i słodki jednocześnie.
Pierniczki
Składniki
- 125 g miękkiego masła
- 1/2 szklanki brązowego cukru
- 1/2 szklanki płynnego miodu
- 2,5 szklanki mąki
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 190°C. Ucieramy masło z cukrem, dodajemy miód, mąkę, przyprawę i sodę, zagniatamy wszystko ręką. Ciasto zawijamy w folię, wkładamy na 20 minut do lodówki. Potem na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy je na placek o grubości 2-4 mm i wycinamy ciastka. Cieńsze będą jak znalazł na choinkę, grubsze szybciej zmiękną i przyjemniej je będzie podjadać. Pierniczki pieczemy 5-8 minut na rumiano.
Domowy zakwas na barszcz
* Zakwas, a właściwie sok z kwaszonych buraków można już kupić w wielu sklepach
(ma go w ofercie m.in. firma BioFood).
Proporcje na 1,5 l:
Składniki
- 3-4 średnie buraki
- 1 łyżeczka soli (kamiennej)
- 2 liście?laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- kilka?ząbków czosnku
- 2-3 gałązki tymianku
- 1 mała papryczka chilli
- gałązka kopru ogrodowego
Sposób przygotowania
Buraki obieramy, kroimy i umieszczamy wraz z pozostałymi składnikami w słoju o pojemności 1,5 litra. Zagotowujemy 3/4 litra osolonej wody. Ciepłą zalewamy buraki, zamykamy słoik i odstawiamy na 2 tygodnie. Po?tym czasie przelewamy zakwas do butelek i odstawiamy w ciemne miejsce (buraczki można wykorzystać do przygotowania sałatki).