Odrobina egzotyki. Sycące zupy azjatyckie

Tajska zupa z ryżem i kurczakiem
(Dla 6 osób)
Składniki
- 2 l wody
- sól
- 1 szklanka ryżu krótkoziarnistego
- 90 dag piersi z kurczaka (bez kości, drobno pokrojonych)
- 3 łyżki soku z limonki
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 1/2 szklanki posiekanej cebuli
- 1,5 łyżeczki posiekanego czosnku
- 1 łyżka białego pieprzu
- 1/4 szklanki posiekanej zielonej cebulki
- 1/4 szklanki posiekanych liści selera
- 1/4 szklanki posiekanej świeżej kolendry
Sposób przygotowania
Do średniej wielkości garnka wlewamy wodę, solimy, dodajemy ryż i całość gotujemy na małym ogniu, aż ryż zmięknie. Nie odcedzamy. Kawałki kurczaka polewamy sokiem z limonki, uprzednio wymieszanym z łyżeczką soli, i odstawiamy na ok. 5 minut. Na rozgrzanym oleju podsmażamy cebulę i czosnek, dodajemy biały pieprz i marynowanego kurczaka. Mieszając, smażymy przez parę minut. Do małych miseczek wlewamy ryż z wywarem (ok. kubka na porcję), dodajemy po kilka kawałków kurczaka oraz posiekaną cebulkę, liście selera i kolendrę.

Indyjska zupa z kurczakiem i przyprawami
(Dla 4-6 osób)
Składniki
- 1 posiekany ząbek czosnku
- 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
- 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru
- 1 łyżeczka przyprawy curry
- 6 rozdrobnionych goździków
- 1/4 łyżeczki zmielonego kminku
- 1/2 kostki masła
- pokrojone na kawałki mięso z 1 kurczaka upieczonego wraz z podrobami
- 3 cieniutko pokrojone selery z liśćmi
- 2 duże posiekane cebule
- 2 pokrojone w kostkę marchewki
- 1 cienko pokrojony por
- sól, pieprz
- 3 l odtłuszczonego bulionu z kury
- 2/3 szklanki długoziarnistego ryżu
- 1 szklanka naturalnego jogurtu
- 2 średniej wielkości obrane, wypestkowane i starte jabłka
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2/3 szklanki ciepłej śmietany kremówki
- garść posiekanej natki pietruszki
- kilka zrumienionych i posiekanych migdałów
Sposób przygotowania
Czosnek ucieramy z pieprzem, imbirem, curry, goździkami i kminkiem. Na dużej patelni rozpuszczamy masło. Dodajemy kurczaka i smażymy na średnim ogniu, aż się zrumieni. Dodajemy podroby i smażymy jeszcze przez chwilę. Mięso przekładamy do garnka. Na patelni zostawiamy jedną łyżkę tłuszczu ze smażenia. Dodajemy selery, cebule, marchewki, pora oraz sól i pieprz, następnie mieszamy. Dolewamy odrobinę bulionu i dusimy na małym ogniu, mieszając, dopóki warzywa nie zmiękną. Zawartość patelni przelewamy do garnka z mięsem. Dodajemy pozostały bulion i znów doprawiamy solą oraz pieprzem. Gotujemy na wolnym ogniu przez 30 minut. Cedzakiem wybieramy kawałki kurczaka i odkładamy. Do zupy wsypujemy ryż i gotujemy ok. 15 minut. Kurczaka kroimy na małe kawałeczki i ponownie dodajemy do zupy wraz z jogurtem i jabłkami. Gotujemy kolejne 10 minut. Następnie dodajemy sok z cytryny, śmietanę oraz mieszaninę przypraw i czosnku. Przelewamy do wazy. Posypujemy pietruszką i migdałami.

Pikantny koreański kociołek z różnymi rodzajami mięsa
(Dla 6-8 osób)
Składniki
- 50 g zwykłego makaronu nitki (jak do rosołu) lub 50 g makaronu ryżowego i 20 g zwykłego makaronu
- 1 duży por
- 100 g cebuli
- 200 g kimchi
- 100 g szynki
- 50 g boczku wieprzowego
- 100 g frankfurterek
- 100 g wołowiny
- 2 łyżki rozgniecionego czosnku
- 1/2 łyżeczki startego imbiru
- 1 łyżka sproszkowanego chilli
- 1 łyżeczka + 1 łyżka sosu sojowego
- czarny pieprz do smaku
- 1/2 kostki tofu
- 4 szklanki wody
- 1 łyżka wina ryżowego
Ewentualnie:
- 20 g chryzantemy jadalnej
Sposób przygotowania
Gotujemy makaron i kluski ryżowe, aż będą prawie miękkie. Pora, cebulę i kimchi kroimy na cienkie paski. Szynkę i boczek kroimy na paski szerokości 4 cm, a kiełbaski i wołowinę w drobną kostkę. W miseczce mieszamy czosnek, imbir, chilli, sos sojowy oraz pieprz. Na brzegach woka układamy obok siebie boczek (możemy go wcześniej podsmażyć z dodatkiem czosnku i pieprzu), kiełbaski, szynkę i pokrojone tofu, a pośrodku warzywa: cebulę, pora i kimchi. Na wierzch kładziemy wołowinę. W misce mieszamy wodę z winem ryżowym oraz łyżką sosu sojowego; tak przygotowanym bulionem zalewamy patelnię. Jeśli w trakcie gotowania okaże się, że wody jest za mało, dolewamy jeszcze trochę. Gotujemy, a gdy zupa zacznie wrzeć, dodajemy do niej mieszaninę czosnku, imbiru, chilli, sosu sojowego i pieprzu. Do gotującej się zupy wrzucamy makaron (i kluski) oraz, ewentualnie, liście chryzantemy (nadadzą zupie pięknego zapachu, ale nie są konieczne) - i gotowe!

Pikantna koreańska zupa z ziemniakami
(Dla 6 osób)
Składniki
- 1 kg karkówki
- 4 ziemniaki
- 2 duże pory
- 4 ząbki czosnku
- kawałek korzenia (1,5 cm) imbiru
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka sproszkowanego chilli
- 1/2 łyżki wina ryżowego
- po 1 szczypcie soli i czarnego pieprzu
Sposób przygotowania
Karkówkę kroimy na spore kawałki, wkładamy do miski z zimną wodą (najlepiej na całą noc) i wyciągamy, gdy mięso puści krew (w ten sposób pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu). Garnek napełniamy dużą ilością wody, wkładamy karkówkę i gotujemy, a gdy zacznie wrzeć, odcedzamy mięso i zalewamy świeżą wodą, a następnie ponownie zagotowujemy. Ziemniaki obieramy, przekrawamy na pół i gotujemy na półtwardo. Pory kroimy w długie paski, drobno siekamy czosnek i imbir. W miseczce mieszamy starty czosnek, imbir, chilli, wino ryżowe, sól i pieprz. Do dużego garnka wrzucamy karkówkę i na wpół ugotowane ziemniaki, dolewamy ok. 1,5 litra wywaru z mięsa i gotujemy na dużym ogniu. Gdy ziemniaki będą miękkie, a połowa wywaru odparuje, wlewamy mieszankę przypraw i przez chwilę gotujemy. Podajemy z ryżem (w osobnej miseczce).

Wietnamski gulasz wołowy
(Dla 6 osób)
Składniki
- 1 kg karkówki wołowej bez kości pokrojonej w sporą kostkę
- 3 łyżki sosu rybnego
- 1 łodyga trawy cytrynowej
- 1,5 łyżeczki chińskiej przyprawy "5 smaków"
- 2 gwiazdki anyżu
- 2,5 łyżeczki zmielonego imbiru
- 1,5 łyżeczki brązowego cukru
- 1 liść laurowy
- 3 łyżki oleju roślinnego
- 1 posiekana średniej wielkości cebula
- 2 szklanki drobno skrojonych pomidorów
- 40 g marchewki (pokrojonej na cienkie pasemka)
- sól
- garść posiekanej świeżej bazylii i kolendry
Sposób przygotowania
Karkówkę trzymamy przez 30 minut w marynacie z sosu rybnego, pokrojonej łodygi trawy cytrynowej, przyprawy "5 smaków", anyżu, imbiru, brązowego cukru i liścia laurowego. Do woka (albo patelni o grubym dnie) wlewamy olej, obsmażamy krótko mięso na dużym ogniu, a następnie przekładamy do miski. Zmniejszamy ogień, wrzucamy cebulę; gdy się zeszkli, dodajemy pomidory i dusimy pod przykryciem 15 minut. Jeśli gulasz jest zbyt gęsty, dodajemy nieco wody. Ponownie dorzucamy wołowinę wraz z trawą cytrynową, anyżem oraz liściem laurowym (tymi, w których marynowało się mięso). Gdy gulasz zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 1,5 godz. Kiedy mięso będzie prawie miękkie, dodajemy marchewkę i gotujemy 10 min, aż i ona zmięknie. Wyjmujemy liść laurowy, trawę i anyż. Solimy do smaku. Zupę podajemy z ryżem lub chlebem, posypaną świeżą bazylią i kolendrą.

Chińska zupa z białą rzodkwią i mięsem
(Dla 6 osób)
Składniki
- 300 g boczku bez kości (ze skórą)
- 200 g kurczaka pokrojonego w kostkę (np. filety)
- 1,5 litra bulionu drobiowego
- 300 g białej rzodkwi
- 20 g korzenia imbiru
- 1 łyżka oleju roślinnego
- kilka ziaren pieprzu syczuańskiego
- 1 łyżka ryżowego wina
- sól, pieprz
- kilka gałązek świeżej kolendry
Sposób przygotowania
Boczek (w całości) i kawałki kurczaka zalewamy bulionem drobiowym i gotujemy, odszumowując w razie konieczności. Gdy płyn zacznie wrzeć, łyżką cedzakową wyjmujemy kurczaka. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy boczek jeszcze ok. 30 minut, aż zacznie puszczać sok. Wyjmujemy boczek, studzimy i kroimy w cienkie kwadratowe kawałki, a bulion odcedzamy. Rzodkiew kroimy na plasterki zbliżone wielkością do kawałków boczku, a imbir na drobne talarki. W woku rozgrzewamy olej, do-dajemy imbir oraz rozgniecione ziarna pieprzu i krótko smażymy. Wlewamy wino oraz bulion, wrzucamy rzodkiew i boczek. Gdy wywar zacznie wrzeć, gotujemy go jeszcze przez chwilę na małym ogniu. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem, a przed podaniem dodajemy listki świeżej kolendry.