Kuchnia włoska. Dania z grzybami

Magazyn Kuchnia
Bruschetta z grzybami i serem ricotta

Bruschetta z grzybami i serem ricotta (Fot. Marcin Klaban)

Włosi podobnie jak my uwielbiają grzyby. Dodają je praktycznie do każdej potrawy od bruschetty przez gnocchi, makaron po lasagne. Wypróbujcie koniecznie te przepisy. Warto
1 z 6
Fot. Jarosław Madejski
Fot. Jarosław Madejski

Gnocchi z grzybami i gorgonzolą

Składniki

 

Sposób przygotowania

Gotujemy gnocchi według przepisu podstawowego. Rozmrożone grzyby myjemy i kroimy w grube plastry, czosnek i cebulę siekamy. Podsmażamy na oleju grzyby, dodajemy czosnek i cebulę i jeszcze chwilę smażymy. Wlewamy bulion i dusimy przez chwilę. Dodajemy śmietanę. Gotujemy ok. 10 min, po czym doprawiamy solą i pieprzem. Grzyby mieszamy z gnocchi. Każdą porcję posypujemy świeżo startym serem gorgonzola.

2 z 6
Fot. Marcin Klaban
Fot. Marcin Klaban

Risotto z grzybami

(dla 4-6 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Pokrojone grzyby podsmażamy na łyżce masła. Szalotki drobno siekamy i podsmażamy na oliwie w rondlu o grubym dnie. Wrzucamy ryż i mieszamy, smażymy tak długo, aż ziarenka staną się przezroczyste. Podlewamy bulionem do momentu, gdy ryż będzie al dente (około 15 min). Wrzucamy grzyby, posiekany majeranek, masło i świeżo starty parmezan. Delikatnie mieszamy drewnianą szpatułką. Podajemy od razu.

3 z 6
Fot. Marcin Klaban
Fot. Marcin Klaban

Muszle makaronowe z grzybami i tuńczykiem

(dla 2 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Makaron gotujemy al dente. Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na oliwie. Wrzucamy pokrojoną paprykę i grzyby, mieszamy. Dodajemy tuńczyka, doprawiamy solą i pieprzem. Powstałym nadzieniem wypełniamy muszle makaronu. Podajemy z parmezanem.

4 z 6
Fot. Marcin Klaban
Fot. Marcin Klaban

Bruschetta z grzybami i serem ricotta

(dla 4-6 osób)

 

Składniki

  • 1 ciabatta
  • garść grzybów (kurki, borowiki)
  • 2 łyżki masła
  • 10 dag sera ricotta
  • starta gałka muszkatołowa
  • oliwa
  • sól, pieprz

 

Sposób przygotowania

Kroimy ciabattę na 8 kawałków. Grillujemy z każdej strony na złocisty kolor (na patelni grillowej). Oczyszczone i pokrojone na kawałki grzyby podsmażamy na maśle przez 5 minut. Pieczywo smarujemy serem ricotta i układamy na nim grzyby. Tuż przed podaniem posypujemy bruschetty odrobiną świeżo startej gałki muszkatołowej, lekko skrapiamy dobrą oliwą, doprawiamy solą i pieprzem.

5 z 6
Fot. Jarosław Madejski
Fot. Jarosław Madejski

Lasagne z prawdziwkami

Składniki

 

Sposób przygotowania

Płaty lasagne wkładamy na 5-6 minut do wrzącej wody, wyjmujemy, hartujemy w zimnej, osączamy na papierowym ręczniku. Prawdziwki oczyszczamy i kroimy w cieniutkie plasterki. Na patelni rozpuszczamy 15 dag masła. Wrzucamy grzyby i dusimy na małym ogniu (można je posolić, wtedy szybciej puszczą sok). Gdy będą już prawie miękkie, wrzucamy jedną posiekaną cebulę i dusimy, aż się zeszkli. Studzimy, mieszamy z ricottą, dodajemy 2-3 łyżki startego parmezanu, posiekany tymianek, rozmaryn i bazylię. Szpinak oczyszczamy, myjemy i osączamy. Na reszcie masła szklimy drugą posiekaną cebulę oraz czosnek, wrzucamy szpinak i dusimy tylko tak długo, aż zwiędnie. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Smarujemy masłem naczynie do zapiekania, układamy na dnie cztery płaty lasagne, potem 1/3 szpinaku i 1/3 farszu. W taki sam sposób układamy kolejne warstwy, a wierzch polewamy beszamelem (przepis na podstawowy sos beszamelowy znajdziecie np. na stronie ugotuj.to) i posypujemy parmezanem. Zapiekamy przez 25 minut w temp. 200°C. Uwaga: kolejne warstwy lasagne możemy również posypywać startym parmezanem.

6 z 6
Fot. ARKADIUSZ SCICHOCKI / Agencja Wyborcza.pl
Fot. ARKADIUSZ SCICHOCKI / Agencja Wyborcza.pl

Frittata z kurkami

Składniki

 

Sposób przygotowania

Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Naczynie do zapiekania smarujemy oliwą. Oliwę rozgrzewamy również w patelni z grubym dnem i smażymy na niej przez ok. 10 min kurki z cebulą oraz czosnkiem. Po tym czasie (gdy kurki zmiękną) zmniejszamy płomień, dodajemy opłukane i oczyszczone z łodyżek listki szpinaku i smażymy jeszcze przez 3 min. Grzyby ze szpinakiem przekładamy do miski, dodajemy roztrzepane jajka, śmietanę, tymianek, sól i pieprz. Mieszamy. Wylewamy masę do naczynia do zapiekania i pieczemy, aż masa się zetnie (czyli ok. 25-30 min).

Więcej na ten temat: grzyby, kuchnia polska, kuchnia włoska