Przetwory i nalewki z pigwy

Magazyn Kuchnia
Nalewka pigwowa, korzenna

Nalewka pigwowa, korzenna (Fot. Marcin Klaban / Agencja Wyborcza.pl)

Jeśli nie zrobiłaś przetworów w lecie, no to najwyższa pora by to nadrobić. Z pigwy zrobisz fantastyczne galaretki, smarowidełka i nalewki. Potem śmiało będziesz mogła się popisać przed znajomymi - jak perfekcyjna pani domu
1 z 4
Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl

Nalewka z pigwy

Na 1,3 litra

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Dojrzałe, umyte owoce pigwowca kroimy na plasterki, odrzucając pestki, i wrzucamy do słoja. Zasypujemy cukrem. Zakręcamy i odstawiamy na 2 dni, potrząsając nim od czasu do czasu, aby cukier się rozpuścił. Po tym czasie dolewamy alkohol. Zakręcamy i pozostawiamy w ciemnym miejscu na ok. 6 tygodni. Zlewamy nalewkę do butelek, a owoce znów zasypujemy małą ilością cukru, aby wyciągnął resztę alkoholu z owoców. Gdy się rozpuści, dodajemy do butelek z nalewką, korkujemy i pozostawiamy do zimy.

2 z 4
Fot. Łukasz Zandecki
Fot. Łukasz Zandecki

Pasta pigwowa do serów

Składniki

 

Sposób przygotowania

Pigwy wkładamy do dużego garnka o grubym dnie i zalewamy taką ilością wody, aby owoce były przykryte. Wkładamy wanilię i skórkę cytrynową, zagotowujemy, zmniejszamy ogień. Gotujemy, aż owoce będą miękkie (30-40 minut). Odcedzamy pigwy, usuwamy wanilię, pozostawiając skórkę cytrynową. Miksujemy lub mielemy, sprawdzamy, jaką objętość purée udało nam się uzyskać - na każdą szklankę masy bierzemy szklankę cukru. Purée owocowe podgrzewamy i łączymy z cukrem, gotujemy na małym ogniu, mieszając drewnianą łyżką, aż cukier się rozpuści. Wtedy łączymy z sokiem cytrynowym. Gotujemy dalej na niewielkim ogniu przez godzinę lub półtorej, mieszając od czasu do czasu. Gotowa masa powinna mieć głęboko pomarańczową barwę. Rozgrzewamy piekarnik
do 50-55°C. Kwadratową blachę o boku 20 cm wyściełamy pergaminem, natłuszczamy papier niedużą ilością masła. Wlewamy pastę, wyrównujemy wierzch, wkładamy na godzinę do piekarnika, a potem studzimy. Kroimy na kawałki. Gotową pastę podajemy rozsmarowaną na kawałkach ostrego sera. Resztę pasty zawijamy w przezroczystą folię kuchenną i przechowujemy w lodówce.

3 z 4
Fot. Łukasz Zandecki
Fot. Łukasz Zandecki

Galaretka z pigwy

Składniki

 • 1 kg owoców pigwy
 • 3 szklanki wody
 • sok z 1 cytryny
 • 25 dag cukru żelującego 2:1
 • 2 gałązki melisy cytrynowej

 

Sposób przygotowania

Myjemy i obieramy owoce. Miąższ wraz z pestkami kroimy na kawałki, wkładamy do rondla, zalewamy wodą, przykrywamy i rozgotowujemy (45-50 minut) na średnim ogniu. Cedzimy przez sitko wyłożone gazą, nie odciskając soku, tylko pozwalając mu samemu spłynąć (inaczej galaretka będzie mętna). Do soku pigwowego dodajemy sok wyciśnięty z cytryny. Odmierzamy teraz 500 ml soku, wlewamy do rondla. Mieszamy z cukrem, wkładamy gałązki melisy, zagotowujemy na mocnym ogniu, stale mieszając. Gotujemy 2 minuty, licząc od momentu zawrzenia, wyjmujemy melisę, a gotową galaretką napełniamy 2 wyparzone słoiki. Przykrywamy kółeczkami wyciętymi z folii kuchennej zanurzonymi w rumie i mocno zakręcamy słoiki. Stawiamy na 5 minut dnem do góry, potem odwracamy i pozostawiamy do zupełnego ostygnięcia. Na koniec przenosimy do spiżarni.

4 z 4
Fot. Marcin Klaban / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Marcin Klaban / Agencja Wyborcza.pl

Nalewka pigwowa, korzenna

Składniki

 • 2,5 kg owoców pigwy
 • 25 dag cukru
 • 3 kawałki cynamonu
 • 6 goździków
 • 5 gwiazdek anyżu
 • 1,5 l wódki

 

Sposób przygotowania

Myjemy pigwę, ściereczką usuwamy lepki, woskowy nalot ze skórki. Kroimy na małe kawałki, nie obierając i nie usuwając gniazd nasiennych. Zalewamy 300 ml wody, dodajemy cukier, cynamon, goździki i anyż, gotujemy 5 minut na mocnym ogniu. Wlewamy 1,5 l wody, zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy jeszcze 2 godziny. Po zdjęciu z ognia studzimy, cedzimy przez sitko wyłożone gazą. Otrzymany płyn mieszamy z wódką, wlewamy do butelek, pozostawiamy w ciemnym miejscu na miesiąc, aby nalewka dojrzała.

Więcej na ten temat: pigwa, przepisy na jesień