Czas na grzyby. Efektowne przepisy od szefa kuchni

Miks sałat z boczniakami i limonkowym winegretem
Składniki
- po dużej garści rukoli i roszponki
- 2 duże garście szpinaku mini
- 100 g niedużych boczniaków ostrygowatych
- 50 ml oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 4 jajka
- ocet winny
- 60 g koziego twarożku
Limonkowy winegret:
- 60 ml oliwy 60 ml oliwy
- sok z 1 limonki
- 1/2 pęczka natki
- sól, pieprz
- cukier
Sposób przygotowania
Sałaty myjemy, osuszamy. Robimy winegret, miksując wszystkie jego składniki do uzyskania jednolitej konsystencji; przyprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Boczniaki czyścimy pędzelkiem, kroimy wzdłuż na połówki i smażymy na oliwie na złoto wraz z nieobranymi, lekko zgniecionymi ząbkami czosnku (czosnek smażymy jedynie do momentu uwolnienia aromatu, potem go usuwamy; uważamy jednocześnie, aby się nie przypalił). Robimy jajka w koszulkach. Zagotowujemy wodę z octem winnym (25 ml/l). Wybijamy jajka do osobnych miseczek i ostrożnie zsuwamy je do wrzątku. Gotujemy 3-4 minuty, wyjmujemy łyżką cedzakową, płuczemy w zimnej wodzie, osączamy na ręczniku papierowym. Mieszamy sałaty, wykładamy na talerze i polewamy limonkowym winegretem. Na każdej porcji układamy usmażone boczniaki i jajko, posypujemy pokruszonym kozim serem.

Pietruszkowa zupa krem z shitake
Składniki
- 1,2 kg pietruszki
- 1 mała cebula
- 2 ząbki czosnku
- 80 g masła
- 100 ml śmietanki 34%
- 400 ml bulionu drobiowego
- 1 pęczek natki
- sól, pieprz
- 60 g świeżych shiitake
- po garści kiełków i ziaren słonecznika
Sposób przygotowania
Pietruszkę obieramy, kroimy na kawałki, smażymy wraz z posiekaną cebulą i czosnkiem na maśle na złoto. Zalewamy bulionem drobiowym (100 ml pozostawiamy). Gotujemy aż pietruszka będzie miękka, dodajemy śmietankę i natkę. Całość miksujemy na krem, solimy, pieprzymy. Oczyszczone shiitake blanszujemy kilka minut w bulionie. Ziarna słonecznika prażymy na suchej patelni. Wkładamy grzyby i ziarna słonecznika do głębokich talerzy. Zalewamy zupą, dekorujemy kiełkami słonecznika.

Kotleciki cielęce z borowikami
Składniki
- 4 kotleciki z górki cielęcej z kością (po 150 g każdy)
- 120 ml oleju
- 250 g masła
- 200 g borowików
- 50 ml oliwy
- 75 ml wytrawnego białego wina
- 1 łyżka drobno posiekanego szczypiorku
- 1 brokuł
- garść orzechów laskowych (wyłuskanych)
- garść rukoli
- sól, pieprz
- ew. 1 łyżka serka topionego
Sos z suszonych pomidorów:
- 100 g suszonych pomidorów bez zalewy
- 1/2 białej części (20 g) średniego pora
- 50 ml oliwy
- 50 ml wytrawnego białego wina
- 250 ml śmietanki 30% lub 36%
- 1/2 pęczka bazylii
Sposób przygotowania
Robimy purée z brokuła. Odcinamy różyczki i blanszujemy je w osolonej wodzie 3 minuty; hartujemy w wodzie z lodem dla zachowania koloru. Miksujemy na gładkie purée, doprawiamy solą i pieprzem. Możemy dodać serek topiony, który podkreśli smak brokułów. Orzechy prażymy w 160°C przez 4 minuty. Zawijamy w ściereczkę i pocieramy, aby pozbyć się łupin. Obrane orzechy mielemy na puder.
Przygotowujemy sos z suszonych pomidorów. Posiekane pomidory i pora przesmażamy krótko na oliwie. Podlewamy winem i odparowujemy całość. Dodajemy śmietankę i odparowujemy do połowy. Zdejmujemy z ognia, dodajemy posiekaną bazylię, miksujemy, solimy, pieprzymy. Każdego borowika oczy-szczamy pędzelkiem i kroimy na 4 części. Podsmażamy na oliwie na złoto, podlewamy winem, odparowujemy całość. Zdejmujemy z ognia (ważne!) i zagęszczamy sos 200 g pokrojonego na kawałki zimnego masła, mieszając, aż do uzyskania kremowej konsystencji. Doprawiamy solą, pieprzem oraz szczypiorkiem. Kotleciki oprószamy solą i pieprzem, nacieramy olejem i smażymy na oleju, 3-4 minuty z każdej strony. Pod koniec dodajemy masło (50 g), a gdy się rozpuści, polewamy nim mięso. Zdejmujemy z patelni. Nakładamy na talerze podgrza-ne: purée z brokuła i sos z suszonych pomidorów. Obok układamy kotleciki i borowiki. Dekorujemy rukolą i pudrem z orzechów laskowych.

Dorsz i konfit z podgrzybków
Składniki
- 300 g buraków
- 100 ml octu winnego
- 2 garści świeżych malin
- 2 łyżki cukru
- 500 g obranych ziemniaków
- 100 ml masła
- 100 ml mleka
- 8 niewielkich podgrzybków (kapelusze i nogi)
- 300 ml oliwy (100 ml najwyższej jakości i 200 ml do konfitowania)
- po 1 gałązce świeżego rozmarynu i tymianku
- 1/2 pęczka mięty
- 600 g polędwicy z dorsza
- 100 g klarowanego masła
- sól i pieprz
- kiełki buraka (niekoniecznie)
Sposób przygotowania
Robimy buraki w occie malinowym. Maliny rozgotowujemy z cukrem i octem winnym, przecieramy przez sito i odparowujemy do konsystencji syropu. Umyte, nieobrane buraki pieczemy w 160°C, aż będą miękkie (ok. 2 godziny). Obieramy, kroimy w grubą kostkę lub wycinamy z nich małe kulki. Marynujemy w occie malinowym 8 godzin. Miksujemy 100 ml oliwy z miętą. Robimy purée z ziemniaków, mleka i masła. Konfitujemy podgrzybki. Zalewamy zioła 200 ml oliwy, podgrzewamy do 90°C, wkładamy grzyby, dusimy 5 minut, kontrolując temperaturę. Polędwicę z dorsza kroimy na porcje, solimy, pieprzymy. Smażymy na klarowanym maśle.Wykładamy na talerze purée ziemniaczane oraz polędwicę z dorsza. Dookoła układamy buraki na przemian z podgrzybkami. Przyprawiamy oliwą miętową i dekorujemy kiełkami buraka.