Jesteś słoikiem? To szykuj się do zimy! Przetwory z morelami i czereśniami
Dżem czereśniowy (Fot. Christian Jung/Shutterstock.com)
Najprostszy dżem morelowy
na 5 półlitrowych (lub 10 ćwierćlitrowych) słoików
Składniki
- 8 szklanek pokrojonych w kostkę moreli
- 1/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 6 szklanek cukru
Sposób przygotowania
W rondlu mieszamy morele z sokiem cytrynowym i cukrem. Zagotowujemy, stale mieszając, aby cukier się rozpuścił. Gotujemy na średnim ogniu przez pół godziny, licząc od czasu, kiedy mieszanina zacznie wrzeć. Mieszamy dość często, aby zapobiec przypaleniu. Gotowym gorącym dżemem napełniamy umyte, wyparzone i osuszone słoiki; pasteryzujemy je przez 10 minut w lekko wrzącej wodzie (albo w piekarniku ustawionym na temperaturę 90°C).
Nalewka morelowa na półtoralitrowy słój
Składniki
- 500 g świeżych moreli
- 300 g cukru
- kawałek (3-4 cm) cynamonu
- 1 laska wanilii
- 300-350 ml czystej wódki
Sposób przygotowania
Morele myjemy, kroimy na połówki, usuwamy pestki. Połówki owoców wkładamy do umytego, wyparzonego i osuszonego słoja. Zasypujemy cukrem, wkładamy laskę wanilii i cynamon. Wlewamy wódkę, delikatnie mieszamy, zakręcamy słój. Odstawiamy w nasłonecznione miejsce na 3 tygodnie, raz lub dwa razy dziennie lekko potrząsamy słojem - to konieczne, aby cukier się całkowicie rozpuścił (uwaga: owoce muszą być przykryte płynem, inaczej ściemnieją. Jeśli trzeba, dodajemy więcej alkoholu lub cukru). Po tym czasie cedzimy nalewkę przez sitko wyłożone gazą. Odstawiamy w ciemne miejsce, po dwóch dniach ponownie cedzimy - najlepiej przez papierowy filtr do kawy. Czekamy kolejny tydzień, a jeśli zauważymy, że w nalewce pozostał jeszcze osad, cedzimy ponownie. Przefiltrowaną nalewką napełniamy wyparzone i osuszone butelki - nasza morelówka powinna dojrzeć w ciągu miesiąca.
Morele suszone
ilość dowolna
Składniki
- umyte morele
Sposób przygotowania
Połówki moreli układamy na blasze wyściełanej pergaminem - stroną przecięcia do góry. Blachę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 60°C, suszymy 24-36 godzin. Czas suszenia zależy od tego, jakie morele lubimy - jeszcze miękkie czy całkowicie suche. Co 3-4 godziny owoce należy odwracać na blasze - w ten sposób wysuszą się równomiernie. Gdy są już gotowe, wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki, pozostawiając owoce w środku, aż ostygną. Jeśli nie potrafimy określić, czy są odpowiednio wysuszone, przetnijmy jeden - nie może mieć wilgotnego środka. Albo: ściśnijmy kilka moreli w dłoni - są gotowe, jeśli nie wypływa z nich sok. Ostudzone, wysuszone owoce układamy dość luźno w płaskich pojemnikach, przykrywamy papierem i pozostawiamy na 10 dni w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu. Potem potrząsamy i sprawdzamy, czy w pojemnikach nie ma śladów soku - jeśli jest, trzeba powtórzyć suszenie w piekarniku, przynajmniej przez kilka godzin. Kiedy morele będą gotowe, pakujemy je do słoików (najlepiej z ciemnego szkła) lub szczelnie zamykanych plastikowych pojemników. Przechowujemy w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu (odpowiednio przygotowane i zapakowane powinny wytrzymać do roku); można je też zamrozić bądź przechowywać w lodówce.
Uwaga: aby przeciwdziałać ciemnieniu owoców, można je po wydrylowaniu zanurzyć na kilka minut w soku z cytryny albo roztworze 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego w szklance wody.
Ciemne czereśnie w alkoholu
na 2 słoiki o pojemności 300 ml
Składniki
- 500 g wydrylowanych ciemnych czereśni
- 1 + 1/4 szklanki cukru
- 1/3 szklanki brandy
Sposób przygotowania
Gotujemy syrop ze szklanki cukru i 1/2 szklanki wody. Wkładamy do niego czereśnie, blanszujemy 2 minuty, wyjmujemy, studzimy, a potem wkładamy do słoików. Do syropu dodajemy resztę cukru i podgrzewamy, mieszając, aż się rozpuści. Gotujemy 2 minuty na mocnym ogniu, studzimy i mieszamy z brandy. Przygotowanym syropem zalewamy owoce w słoikach, zakręcamy i pasteryzujemy (15 minut w lekko wrzącej wodzie lub w piekarniku nagrzanym do 90°C). Odwracamy słoiki dnem do góry, a kiedy zupełnie ostygną, odwracamy je ponownie i przenosimy do spiżarni. Czereśnie w brandy, przechowywane w suchym i ciemnym miejscu, wytrzymają 4-5 miesięcy. Podajemy je do deserów.
Dżem czereśniowy
na 6 słoików o pojemności 300 ml
Składniki
- 1,5 kg czereśni
- 1 lub 2 cytryny
- cukier (jego ilość zależy od tego, ile otrzymamy pulpy owocowej - opis poniżej)
- ew. łyżka czystej wódki (najlepiej kirszu, czyli wódki z wiśni)
Sposób przygotowania
Myjemy i drylujemy czereśnie. Siekamy 3/4 owoców, resztę pozostawiamy w całości. Wkładamy do rondla, zagotowujemy, mieszając. Gdy sok, który puszczą, zacznie mocno wrzeć, dodajemy sok i skórkę otartą z cytryny (cytryn). Gotujemy 20 minut, często mieszając. Zdejmujemy z ognia, odmierzamy (najlepiej szklanką) ilość otrzymanej pulpy owocowej (wraz z sokiem). Robimy to, aby ustalić ilość potrzebnego cukru (na 1 część pulpy potrzeba 3/4 części cukru; jeśli np. otrzymaliśmy 4 szklanki pulpy, bierzemy 3 szklanki cukru). Mieszamy cukier z owocami, gotujemy na średnim ogniu, mieszając. Gdy dżem zrobi się lśniący i gęsty, robimy próbę, wylewając odrobinę na zimny talerzyk - dżem jest gotowy, jeśli od razu krzepnie; jeśli się rozlewa, gotujemy dalej jeszcze kilka minut i ponownie robimy próbę. Ważne, aby nie gotować owoców za długo, gdyż cukier się skarmelizuje i dżem będzie gorzkawy. Dodajemy wódkę, mieszamy, gorącym dżemem napełniamy słoiki. Możemy
je zapasteryzować (20 minut w lekko wrzącej wodzie albo w piekarniku nagrzanym do 90°C) lub po przestudzeniu wstawić do lodówki, gdzie wytrzymają około pół roku.
Czereśnie marynowane
na 4 słoiki o pojemności 300 ml
Składniki
- 1 kg czereśni z ogonkami
Zalewa:
- 6 ziaren czarnego pieprzu
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1/2 szklanki wytrawnego białego wina
- 1/4 szklanki białego octu winnego
- 2 łyżki miodu
- 1 szklanka cukru
- 2 łyżeczki skórki otartej z pomarańczy
- 3 goździki
- dwucentymetrowy kawałek cynamonu
- 1/2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania
Czereśnie myjemy i osuszamy, ogonki przycinamy do połowy. Owoce układamy w słoikach. Robimy zalewę: rozgniatamy w moździerzu pieprz i ziele angielskie. Zagotowujemy szklankę wody z winem, octem, miodem, cukrem, skórką pomarańczową, goździkami, cynamonem, pieprzem, zielem angielskim i solą. Gorącym płynem zalewamy czereśnie, zamykamy słoiki. Pasteryzujemy 20 minut w lekko wrzącej wodzie (można w piekarniku nagrzanym do 90°C). Podajemy do pasztetu.
Czatnej z moreli i czereśni
na 6 słoików o pojemności 300 ml
Składniki
- 2 szklanki płynnego miodu (np. gryczanego)
- 1,5 szklanki octu jabłkowego
- 1 kg wydrylowanych ciemnych czereśni
- 500 g wydrylowanych, pokrojonych w centymetrową kostkę moreli
- 1 szklanka, pokrojonych na ćwiartki suszonych moreli
- 1 duża biała posiekana cebula
- sok i skórka otarta z 1 cytryny
- 1 łyżka ziaren gorczycy
- 1 łyżka startego świeżego imbiru
- 1 łyżeczka mielonego kuminu
Sposób przygotowania
W rondlu o grubym dnie podgrzewamy miód z octem. Gdy mieszanina zawrze, dodajemy wiśnie, morele (świeże i suszone), cebulę, sok i skórkę z cytryny, gorczycę, imbir i kumin. Mieszamy, zagotowujemy, zmniejszamy ogień - czatnej powinien leciutko mrugać. Gotujemy 2 godziny, mieszając od czasu do czasu. Schłodzony czatnej przelewamy do słoiczków - wytrzyma w lodówce około miesiąca. Można go również zapasteryzować (20 minut w lekko wrzącej wodzie lub w piekarniku nagrzanym do 90°C) i przechowywać przez 2-3 miesiące w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.