S³oiki! Do dzie³a - robimy przetwory

Magazyn Kuchnia
Konfitura truskawkowa z czarnymi jagodami, jab³kiem i likierem

Konfitura truskawkowa z czarnymi jagodami, jab³kiem i likierem (Fot. Shutterstock.com/Teresa Kasprzycka)

Zapasy dla ka¿dego s³oika na ca³y rok! Truskawki i rabarbar zamykamy w s³oiki, a nawet w butelki. Och w zimie tak sobie zje¶æ  w³asny d¿em, mniam. Wiêc ¶mia³o - wekujemy!
1 z 6
Fot. Shutterstock.com/Sally Scott
Fot. Shutterstock.com/Sally Scott

D¿em rabarbarowy

Sk³adniki

 

Sposób przygotowania

Odetnij zielone li¶cie i pokrój rabarbar w cienkie kawa³ki, w zale¿no¶ci od grubo¶ci ³odyg - im grubsze tym cieniej. Nie wyrzucaj bia³ych czê¶ci to one najs³odsze. W du¿ym garnku z grubym dnem wymieszaj rabarbar z cukrem i pozostaw na noc, ¿eby ³odygi pu¶ci³y sok.

Nastêpnego dnia pokrojony rabarbar wystarczy podgrzaæ.
Sma¿yæ oko³o 20 -30 min na ma³ym ogniu, ca³y czas mieszaj±c aby nic siê nie przypali³o. Zdj±æ z ognia, prze³o¿yæ d¿em do s³oików i pasteryzowaæ.

D¿em mo¿e byæ przechowywany w ch³odnym miejscu do roku. Najlepiej smakuje z goframi.

2 z 6
Fot. Shutterstock.com/Bratwustle
Fot. Shutterstock.com/Bratwustle

Klasyczna konfitura truskawkowa

Sk³adniki

  • 1 kg umytych i oczyszczonych truskawek
  • (250 ml) wody
  • 90 dag cukru

 

Sposób przygotowania

Kroimy na po³ówki lub æwiartki 1 kg umytych i oczyszczonych truskawek. W du¿ym rondlu gotujemy syrop ze szklanki (250 ml) wody i 90 dag cukru ? do zgêstnienia, czêsto mieszaj±c. Trwa to oko³o 5 minut. Do syropu wk³adamy pokrojone owoce, stale mieszaj±c, gotujemy tak d³ugo, a¿ masa  zacznie gêstnieæ. Czas gotowania wynosi oko³o 20 minut (zale¿nie od zawarto¶ci wody w owocach). Najlepiej zrobiæ próbê: je¶li konfitura bulgocze, a jej kropla upuszczona na zimny talerzyk nie rozlewa siê, a zastyga ? zdejmujemy rondel z ognia. Gor±c± konfiturê przek³adamy do wyparzonych i osuszonych s³oików, przykrywamy kó³eczkiem wyciêtym z celofanu i zanurzonym w wódce (mo¿e byæ czysta, ale najlepsza bêdzie owocowa: palinka, ¶liwowica, tyrolski sznaps lub grappa). Szybko zakrêcamy s³oiki, stawiamy je dnem do góry, po 20 minutach odwracamy. Zimne wynosimy do spi¿arni. To nazywa siê odpowietrzeniem i powinno wystarczyæ, aby konfitura siê nie zepsu³a, zw³aszcza ¿e przykryli¶my j± celofanem z alkoholem. Jednak dla pewno¶ci mo¿na konfiturê zapasteryzowaæ: du¿y garnek wy¶cie³amy kilkakrotnie z³o¿on± ¶ciereczk±, wk³adamy s³oiki, tak aby nie styka³y siê ze sob±. Wlewamy tyle wody (gor±cej, je¶li i konfitura jest gor±ca, je¶li ostudzili¶my s³oiki, wlewamy wodê zimn±), aby siêga³a do 3/4 wysoko¶ci s³oików. Stawiamy garnek na ogniu i podgrzewamy. Kiedy woda siê zagotuje, zmniejszamy ogieñ do minimum, przykrywamy pokrywk± i gotujemy 10 minut. S³oiki pozostawiamy w garnku do czasu, a¿ woda ca³kiem wystygnie, potem przenosimy do spi¿arni.

3 z 6
Fot. Shutterstock.com/Teresa Kasprzycka
Fot. Shutterstock.com/Teresa Kasprzycka

Konfitura truskawkowa z czarnymi jagodami, jab³kiem i likierem

Sk³adniki

 

Sposób przygotowania

Myjemy 1,5 kg truskawek, os±czamy, obieramy z szypu³ek. Wiêksze kroimy na po³ówki lub æwiartki, ma³e pozostawiamy w ca³o¶ci. Wk³adamy do garnka o grubym dnie, zasypujemy 3 szklankami drobnego cukru, polewamy 2 ³y¿kami likieru pomarañczowego (np. Grand Marnier). Zagotowujemy na ¶rednim ogniu, stale mieszaj±c czyst±, wyparzon±, drewnian± ³y¿k±. Dodajemy pó³ jab³ka odmiany Granny Smith (obranego, bez pestek, pokrojonego w pó³centymetrow± kostkê) i pó³ szklanki ¶wie¿ych czarnych jagód. Gotujemy jeszcze 25-35 minut (mieszanina powinna tylko lekko mrugaæ, nie mo¿e silnie wrzeæ), delikatnie mieszaj±c od czasu do czasu, aby nie porozgniataæ jagód. W trakcie gotowania zdejmujemy i usuwamy powstaj±c± na powierzchni pianê (szumowiny). Gor±c± konfitur± nape³niamy czyste i wyparzone s³oiki, a dalej postêpujemy dok³adnie tak, jak w przypadku konfitury klasycznej.

4 z 6
Fot. Shutterstock.com/Isantilli
Fot. Shutterstock.com/Isantilli

Konfitura truskawkowa z cukrem ¿eluj±cym... dla leniuchów

Sk³adniki

  • cukier 1:1 (oznaczenie na torebce)
  • truskawki
  • cukier

 

Sposób przygotowania

Je¶li nie chce nam siê przez 20 minut sma¿yæ truskawek, stale mieszaj±c, potem za¶ czekaæ, a¿ siê zapasteryzuj±, pozostaje szybka metoda, czyli u¿ycie cukru ¿eluj±cego. Je¶li mamy cukier 1:1 (oznaczenie na torebce), mieszamy kilo owoców z kilogramem cukru. S± te¿ cukry typu 1:2 (wtedy dajemy 2 czê¶ci owoców, 1 czê¶æ cukru) i 1:3 (3 czê¶ci owoców, 1 czê¶æ cukru). Najs³odsze, ale i najbardziej trwa³e, s± przetwory z cukrem typu 1:1. Gotowanie trwa minutê lub dwie, a pasteryzowaæ nie trzeba.

5 z 6
Fot. Shutterctock.com/Denis Larkin
Fot. Shutterctock.com/Denis Larkin

Nalewka truskawkowa

Sk³adniki

  • 40 dag truskawek
  • (1-1,5 cm) posiekanej laski wanilii
  • 40 dag cukru
  • pó³ szklanki przegotowanej i ostudzonej wody
  • 400 ml dobrej czystej wódki zbo¿owej

Sposób przygotowania

Myjemy i obieramy 40 dag truskawek, wk³adamy do czystego i wyparzonego dwulitrowego s³oja. Dodajemy kawa³eczek (1-1,5 cm) posiekanej laski wanilii, wsypujemy tyle cukru, ile by³o truskawek, czyli 40 dag, wlewamy pó³ szklanki przegotowanej i ostudzonej wody oraz 400 ml dobrej czystej wódki zbo¿owej. Zakrêcamy s³ój, odstawiamy na miesi±c. W tym czasie raz lub dwa razy delikatnie wstrz±samy s³ojem. Cedzimy likier do czystej i wyparzonej butelki, przez sitko wy³o¿one filtrem do kawy. Nie naciskamy owoców, tylko czekamy, a¿ ¶cieknie do butelki jak najwiêcej nalewki. Korkujemy butelkê, odstawiamy j± na pó³ roku w ciemne i ch³odne miejsce, aby nalewka dojrza³a.

6 z 6
Fot. Jaros³aw Madejski
Fot. Jaros³aw Madejski

Nalewka rabarbarowa

Sk³adniki

 

Sposób przygotowania

Obraæ i pokroiæ rabarbar na dwucentymetrowe kawa³ki. Zasypaæ drobnym cukrem i odstawiæ na noc, a¿ rabarbar pu¶ci sok. Nastêpnego dnia zalaæ alkoholem odstawiæ, w ciemne i ch³odne miejsce. Po 4 tygodniach nalewka jest gotowa. Nale¿y odcedziæ rabarbar, a nalewkê przelaæ do wyparzonych butelek.

Wiêcej na ten temat: d¿em truskawkowy, przetwory, rabarbar