Lżejsza wersja świąt wielkanocnych
Faszerowane jajka (Fot. Marcin Klaban)
Faszerowane jajka
(dla 4 osób)
Składniki
- 8 jajek od kur z wolnego chowu
- mała garść kolendry
- 1 awokado
- sok z 1 limonki
- sól, pieprz
- garść rukoli
Sposób przygotowania
Jajka wkładamy do zimnej wody i gotujemy 5 minut, licząc od chwili, gdy woda zacznie wrzeć. W tym czasie przecinamy awokado na pół, wyjmujemy pestkę i oddzielamy miąższ od skórki, wrzucamy go do miski i rozgniatamy. Ugotowane jajka studzimy i obieramy ze skorupek. Cztery jajka siekamy, wrzucamy do awokado i rozgniatamy. Cztery pozostałe kroimy na pół, wyjmujemy żółtka i łączymy je z pastą. Dodajemy posiekaną kolendrę, przyprawiamy sokiem z limonki, solą oraz pieprzem. Na każdą połówkę jajka nakładamy obfitą porcję pasty i układamy na talerzu posypanym rukolą. Jedzcie jajka, przegryzając je listkami rukoli - tak smakują najlepiej.
Kwaśna zupa z chorizo
(zamiast żurku)
(dla 4 osób)
Składniki
- 3 łyżki oliwy
- 4 ząbki czosnku
- 2 czerwone cebule
- 1 łyżka kaparów
- 2 łyżki zielonych oliwek
- 200 g chorizo
- 1 puszka (400 g) pokrojonych pomidorów w zalewie
- sok z 2 cytryn
- sól, pieprz
- 1 pęczek natki pietruszki
- 4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
Sposób przygotowania
Do rondla wlewamy oliwę, szklimy posiekane czosnek i cebulę. Wrzucamy kapary, wydrylowane i posiekane oliwki oraz chorizo pokrojone na ćwierćplasterki. Smażymy 5 minut, cały czas mieszając. Dodajemy pomidory wraz z zalewą oraz 2 szklanki wody, gotujemy zupę na wolnym ogniu przez 25 minut, aż będzie gęsta i esencjonalna. Na koniec wlewamy sok z cytryn, doprawiamy solą i pieprzem, wrzucamy połowę posiekanej pietruszki. Zupę podajemy w miseczkach, posypujemy resztą pietruszki, do każdej porcji wkładamy po łyżce jogurtu. Czerwona kwaśna zupa godnie zastąpi tradycyjny żurek z białą kiełbasą.
Pieczony łosoś
(dla 8-10 osób)
Składniki
- 1 cały (ok. 3 kg) wypatroszony i oczyszczony łosoś
- kawałek (1 cm) korzenia imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 2 bulwy kopru włoskiego
- 1 pęczek majeranku
- 2 limonki
- 2 papryczki chilli (czerwone lub zielone)
- sól, pieprz
- oliwa
Salsa miętowa:
- 1 pęczek mięty
- 1/2 cytryny
- 1 awokado
- sól, pieprz
Salsa buraczana:
- 3 ugotowane buraki
- 1 łyżka musztardy Dijon
- sól
- 1 łyżeczka chrzanu
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Łososia nacieramy od środka startym imbirem, do brzucha wkładamy mu obrane ząbki czosnku, pokrojony w piórka koper włoski i gałązki majeranku. Skórę ryby nacinamy w kilku miejscach (według tych nacięć będzie nam potem łatwiej kroić na porcje). W nacięcia wkładamy plasterki limonki. Łososia układamy na blasze wyściełanej pergaminem, posypujemy posiekanymi papryczkami chilli, solimy, pieprzymy, skrapiamy oliwą. Pieczemy 30 minut w 180°C, następnie zwiększamy temperaturę do 220°C i pieczemy jeszcze 15 minut - w wysokiej temperaturze skórka zrobi się chrupiąca. Miksujemy składniki salsy miętowej, przekładamy ją do miseczki. Miksujemy składniki salsy buraczanej, gotową rozsmarowujemy na półmisku. Na tej warstwie układamy porcje łososia, a obok ustawiamy miseczkę z salsą miętową.
Jagnięcina z fasolką
(dla 4 osób)
Składniki
- 400 g zielonej fasolki szparagowej
- 2 ząbki czosnku
- garść pomidorków koktajlowych
- 8 kotlecików (600 g) jagnięcych
- mały pęczek mięty
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Do brytfanki wrzucamy umytą i obraną z włókien fasolkę oraz nieobrane, lekko rozgniecione ząbki czosnku. Dodajemy połówki pomidorków. Na warzywach układamy kotleciki jagnięce, posypujemy (i warzywa, i mięso) posiekaną miętą, solimy, pieprzymy. Wkładamy do piekarnika na 35 minut. Mięso podajemy na warzywach, z którymi się piekło. Dobrym dodatkiem będą pieczone ziemniaki albo kaszka kuskus wymieszana z suszoną żurawiną.
Beza z kremem cytrynowym
(dla 4 osób)
Beza:
- 6 białek
- 1 szklanka cukru (250 g)
Krem cytrynowy:
- 200 ml mleka 3,2%
- skórka otarta z 1 cytryny
- 4 żółtka
- 70 g cukru
- sok z 1 cytryny
- 3 białka
- 70 g cukru
Na wierzch:
- 1 łyżeczka pasty waniliowej
- garść orzechów włoskich
- 1 banan
- 1 owoc granatu
- kawałek gorzkiej czekolady
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 150°C. Przygotowujemy bezę: ubijamy pianę z białek. Powoli wsypujemy cukier, cały czas miksując, a potem przełączamy mikser na najwyższe obroty i ubijamy przez kilka minut, aż powstanie lśniąca, gładka masa - jeśli rozetrzemy w palcach trochę tej masy i wyczujemy nieroztarte kryształki cukru, to znak, że trzeba miksować dalej. Na blachę do pieczenia wyściełaną pergaminem wykładamy masę bezową, tworząc prostokąt o grubości 5 cm. Pieczemy (a właściwie suszymy) przez godzinę na środkowej półce piekarnika. W tym czasie robimy krem: podgrzewamy na małym ogniu mleko ze skórką cytrynową. Ucieramy żółtka z cukrem, wlewamy do nich trochę gorącego mleka i miksujemy. Tę mieszaninę wlewamy do pozostałego mleka. Podgrzewamy na malutkim ogniu, nie przerywając ucierania, aż krem zgęstnieje. Zdejmujemy z ognia, studzimy. Wyjmujemy z piekarnika bezę, czekamy około 15 minut, aż ostygnie. Potem nakładamy na nią krem cytrynowy, skrapiamy pastą waniliową, posypujemy pokruszonymi orzechami, małymi kawałeczkami banana i pestkami granatu. Na koniec ścieramy na wierzch gorzką czekoladę.