Wielkanocne wypieki miedzynarodowe
Pierścień drożdżowy (Fot. D&K Duklas /duklas.pl)
Włochy: Cassata siciliana
Tradycyjne sycylijskie ciasto wielkanocne
Składniki
- 2 wcześniej upieczone (lub kupione) cienkie spody biszkoptowe
Masa
- wino marsala lub likier maraskino do nasączenia biszkoptu
- 45 dag sera ricotta
- 6 łyżek cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 2 łyżki wina marsala (lub rumu albo likieru pomarańczowego, np. cointreau)
- 5 dag gorzkiej czekolady
- 15 dag kandyzowanych owoców
Wierzch
- 20 dag zielonej masy marcepanowej lub lukier utarty z 10 dag cukru pudru i 2-3 łyżek wody z dodatkiem zielonego barwnika spożywczego
Sposób przygotowania
Robimy masę. Ricottę ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym, mieszamy z alkoholem oraz pokrojonymi w drobną kostkę: czekoladą i kandyzowanymi owocami. Wokół jednego biszkoptu zapinamy brzeg tortownicy. Nasączamy alkoholem i smarujemy masą. Drugi biszkopt również nasączamy alkoholem, przykrywamy nim masę. Wstawiamy do lodówki przynajmniej na 4 godziny, a najlepiej na noc. Cassatę wyjmujemy z tortownicy, lukrujemy lub przykrywamy płaszczykiem z rozwałkowanego marcepanu zagniecionego z barwnikiem. Dekorujemy według uznania. Cassatę możemy też oblać czekoladą i udekorować kandyzowanymi fiołkami - w tej wersji wygląda bardzo elegancko.
Grecja: Torcik z ciasta filo z kremem cytrynowym
Tradycyjne greckie ciasto wielkanocne
Składniki
- 1 szklanka cukru
- 6 jajek
- 1 szklanka gruboziarnistej mąki (semoliny) lub kaszy manny
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1/2 łyżeczki skórki otartej z cytryny
- 6 szklanek tłustego mleka
- 1/2-1 szklanki stopionego masła
- 50 dag rozmrożonego ciasta filo, ewentualnie mielony cynamon do posypania ciasta
- 1 szklanka wody
- 1,5 łyżki soku z cytryny
- kawałek cienko obranej skórki cytrynowej
Syrop
- 1,3 szklanki cukru
Sposób przygotowania
Robimy syrop. Zagotowujemy cukier z wodą, dodajemy skórkę z cytryny, gotujemy 10 minut na małym ogniu. Zdejmujemy z ognia, wlewamy sok cytrynowy - nie mieszamy! Odstawiamy do ostygnięcia. Robimy krem. Cukier dzielimy na 3 porcje. Ubijamy 2 jajka z 1 porcją cukru. Gdy masa zrobi się kremowa i puszysta, wbijamy kolejne dwa jajka, wsypujemy drugą porcję cukru. Ubijamy 2-3 minuty, wbijamy dwa ostatnie jajka i wsypujemy resztę cukru. Ubijamy jeszcze 2-3 minuty, dodajemy mąkę lub kaszkę, sok i skórkę z cytryny. Ubijamy dalej, a gdy masa stanie się gładka, wlewamy mleko i 2 łyżki stopionego masła. Ubijamy wszystko razem jeszcze 5-6 minut. Rozgrzewamy piekarnik do 170-180°C. Masę wlewamy do rondla i podgrzewamy, energicznie mieszając trzepaczką, aż zgęstnieje do konsystencji keczupu. Zdejmujemy z ognia. Okrągłą formę (może być tortownica o średnicy 25 cm) smarujemy w środku (spód i boki) stopionym masłem.
Połowę płatów rozmrożonego ciasta filo odkładamy do przygotowania spodu, z reszty zrobimy wierzch ciasta. W tortownicy układamy pierwszy płat filo (przykryje część spodu formy i kawałek brzegu). Smarujemy go masłem, układamy kolejny kawałek ciasta, przykrywając tę część spodu i boków, na której nie ma jeszcze ciasta, i tak dalej, aż skończy się nam ciasto przeznaczone na spód. Staramy się, aby warstwa ciasta na całym brzegu tortownicy była mniej więcej jednakowej grubości. Musimy też pamiętać, by w cieście okalającym brzeg tortownicy nie było przerw - inaczej krem się wyleje. Przygotowany krem mieszamy jeszcze raz trzepaczką, wlewamy do wyłożonej ciastem formy. Wygładzamy powierzchnię kremu, aby nie było pęcherzyków powietrza. Wystające ponad brzegi tortownicy kawałki filo zaginamy do środka formy. Na wierzchu układamy resztę płatów filo, smarując każdy masłem. Przygotowane w ten sposób ciasto grubo smarujemy resztą masła po wierzchu. Teraz - koniecznie przed pieczeniem - bardzo ostrym nożem kroimy ciasto na porcje. Pieczemy na dolnym poziomie piekarnika przez 30 minut.
Jeśli widzimy, że ciasto za szybko się rumieni, możemy zmniejszyć temperaturę w piekarniku, skrócić nieco czas pieczenia albo przykryć wierzch kawałkiem pergaminu. Od razu po wyjęciu ciasta z piekarnika polewamy je ostudzonym syropem. Czekamy, aż ciasto wchłonie syrop - co trwa zazwyczaj parę godzin. Przed podaniem możemy jeszcze posypać wierzch torciku cynamonem.
Wielka Brytania: Słodkie bułeczki z cynamonem
Hot cross buns - tradycyjne angielskie wypieki wielkanocne
Składniki
- 1 łyżka suszonych drożdży
- 1/2 szklanki cukru
- 1,5 szklanki mleka
- 4 czubate szklanki przesianej mąki
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- 2 łyżeczki cynamonu
- 5 dag masła
- 1 jajko
- 1,5 szklanki rodzynek sułtanek
- 1/3 szklanki mieszanki keksowej lub posiekanej skórki pomarańczowej
- olej
Krzyżyki z ciasta
- 1/2 szklanki mąki
- 1/3 szklanki wody
Polewa
- 1/2 szklanki cukru
- 1/4 szklanki wody
- 2 łyżeczki żelatyny namoczone w łyżce wody
Sposób przygotowania
Mieszamy drożdże z 2 łyżkami cukru i ciepłym mlekiem. Odstawiamy na 5 minut, następnie dodajemy mąkę i przyprawy, masło, jajko, sułtanki, mieszankę keksową i resztę cukru. Zagniatamy ciasto, wkładamy je do miski posmarowanej olejem, przykrywamy ściereczką, odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce. Dzielimy ciasto na 12 porcji i formujemy bułeczki.
Blachę smarujemy masłem i wyściełamy pergaminem. Układamy na niej bułeczki, przykrywamy ścierką i odstawiamy do wyrośnięcia na 30 min. Robimy ciasto na krzyżyki. Mieszamy mąkę z wodą, wkładamy do foliowego woreczka i odcinamy rożek. Rozgrzewamy piekarnik do temp. 200°C (bez termoobiegu). Na każdej bułeczce rysujemy krzyżyk (jako symbol ukrzyżowania Chrystusa). Pieczemy 35 min. Robimy polewę: wsypujemy cukier do wody, zagotowujemy, mieszając, łączymy z napęczniałą żelatyną (namoczoną wg przepisu na torebce). Smarujemy gorące bułki.
Niemcy: Pierścień drożdżowy
Ciasto:
- 50 dag mąki
- 2 dag świeżych drożdży lub paczuszka suszonych
- 7 dag stopionego, ciepłego masła
- 250 ml ciepłego mleka
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 7 dag drobnego cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- trochę skórki otartej z cytryny
- ew. 1 łyżeczka mielonego anyżu
- masło do wysmarowania formy
Nadzienie:
- 10 dag stopionego masła
- 1 łyżka cynamonu
- 10 dag brązowego cukru
- 10 dag najlepiej namoczonych w rumie rodzynek
Sposób przygotowania
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy drożdże (świeże wcześniej kruszymy). W mące robimy dołek, kolejno dodajemy pozostałe składniki. Zagniatamy, a potem dokładnie wyrabiamy ciasto ? jest gotowe, kiedy przestaje kleić się do rąk. Przykrywamy, pozostawiamy w ciepłym miejscu, aż podwoi objętość. Zagniatamy jeszcze raz, rozwałkowujemy na grubość palca. Smarujemy stopionym masłem (pozostawiamy nieco masła do posmarowania wierzchu ciasta), posypujemy cynamonem, cukrem i rodzynkami. Zawijamy jak struclę, gotowy wałek wkładamy do natłuszczonej formy z kominkiem, sklejając końce ciasta, tak aby powstał pierścień. Wierzch smarujemy resztą stopionego masła. Czekamy jeszcze 20 minut, aż ciasto podrośnie w ciepłym miejscu, potem pieczemy 50-60 minut w 160°C (z włączonym termoobiegiem). Zaraz po upieczeniu wyjmujemy z formy. Uwaga: aby ciasto było jeszcze smaczniejsze i ładniejsze, można przed pieczeniem grubo wysmarować formę masłem i wysypać ją brązowym cukrem, który, karmelizując się w trakcie pieczenia, utworzy rumianą skórkę na wierzchu. Możemy je też polukrować i posypać rodzynkami.