Ciacha na Dzień Kobiet
George Clooney i tort migdałowo-kawowy (Fot. George Clooney/ facebook. (Potrawa) Jarosław Madejski)
Jon Hamm - wybór Kuchni
Ciasto czekoladowe z whisky
Fot. M&K Duklas / duklas.pl
Składniki
- 20 dag masła + masło do formy
- 1 szklanka dobrego kakao + 3 łyżki do posypania formy
- 1,5 szklanki mocnej kawy
- 1/2 szklanki whisky
- 2 szklanki cukru
- 2 szklanki mąki
- 1,25 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki soli
- 2 duże jajka
- kilka kropli olejku waniliowego
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 160°C. Tortownicę smarujemy masłem, spód i boki oprószamy 3 łyżkami kakao. Strząsamy nadmiar. Na małym ogniu podgrzewamy kawę z whisky, masłem, cukrem i kakao, stale mieszając, aż masło się stopi. Wlewamy mieszaninę do miski, odstawiamy na 5 minut. W tym czasie mieszamy mąkę z sodą i solą. Ucieramy jajka z wanilią, powoli wlewamy do masy czekoladowej, stale ucierając mikserem. Wsypujemy porcjami mąkę, miksując na najniższych obrotach. Ciastem napełniamy tortownicę i pieczemy 40-50 minut (patyczek wetknięty w ciasto powinien być suchy po wyjęciu). Ciasto pozostawiamy w formie, aż zupełnie ostygnie, a potem okrawamy brzegi nożem i wyjmujemy.
Joaquin Phoenix - wybór redaktor Domosfery
Pavlova ze śliwkowym purée i owocami leśnymi
Fot. BBS
Beza:
- białka z 10 (300 g) jajek
- 600 g cukru
Krem:
- 100 g suszonych śliwek
- 50 ml śliwowicy lub rumu
- 300 ml 36% śmietany
- cukier puder i wanilia do smaku,
- owoce leśne do dekoracji
Sposób przygotowania
W misce mieszamy białka z cukrem, stawiamy na garnku z gotującą się wodą i ucieramy 10-15 minut, aż cukier się rozpuści. Zdejmujemy z garnka i ubijamy mikserem na sztywną pianę - aż masa uzyska temperaturę pokojową. Ubite białka przekładamy do rękawa cukierniczego (lub woreczka foliowego z obciętym rogiem) i szprycujemy spiralnie na blachę wyłożoną papierem, tak aby uzyskać duże koło. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temp. 90°C na 2 godziny - gotowa beza powinna być całkiem sucha. Śliwki zalewamy alkoholem i odstawiamy, a kiedy dobrze nasiąkną, miksujemy je na purée. Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem i wanilią, dodajemy śliwkowe purée i mieszamy. Krem nakładamy na bezę i dekorujemy owocami leśnymi.
Bradley Cooper - wybór Kuchni
Key lime pie
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Spód:
- 1,25 szklanki pokruszonych półsłodkich herbatników
- 2 łyżki cukru
- 5 łyżek stopionego masła
Masa:
- 1 puszka (450 ml) słodzonego mleka skondensowanego
- 4 żółtka
- 1/2 szklanki soku z limonek lub cytryn (świeżo wyciśniętego)
Oraz:
- 3/4 szklanki schłodzonej śmietany kremówki
Sposób przygotowania
Przygotuj masę na spód ciasta: rozgrzej piekarnik do 175°C. Wymieszaj okruchy herbatników z masłem i cukrem. Masę równomiernie rozłóż na dnie formy na tartę (najlepiej szklanej) o średnicy 26 cm. Piecz 10 minut, a potem wyjmij i ostudź. Nie wyłączaj piekarnika. Przygotuj masę: połącz skondensowane mleko z żółtkami, dodaj sok z limonek lub cytryn i bardzo dokładnie wymieszaj. Rozsmaruj na podpieczonym spodzie, piecz jeszcze 15 minut. Formę z ciastem odstaw do ostygnięcia (dopiero ostudzona masa zaczyna tężeć). Przykryj, wstaw na 8 godzin do lodówki. Bezpośrednio przed podaniem ubij na sztywno śmietanę kremówkę. Ciasto posmaruj bitą śmietaną, pokrój na porcje i od razu podawaj.
Alexander Skarsgard - wybór Kuchni
Semla - szwedzkie bułeczki z kremem
Fot. Shutterstock.com/BJM
Skladniki:
- 1 duże jajko
- 1/3 szklanki rozpuszczonego masła
- 3/4 szklanki ciepłego mleka
- 1,25 łyżeczki suszonych drożdży
- 2,5 szklanki mąki
- 1/4 szklanki drobnego cukru
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
- 1/2 szklanki mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 szklanki mleka
- 90 g marcepanu
- kilka kropli olejku migdałowego
- szczypta mielonego kardamonu
- 1 szklanka śmietanki 36%
- 2 łyżki cukru
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania:
Mieszamy jajko ze stopionym masłem i ciepłym mlekiem, wsypujemy drożdże i odstawiamy na 10 minut. przesiewamy 2,5 szklanki mąki z cukrem, solą i kardamonem, wsypujemy do rozczynu. Mieszamy, aż składniki się połączą, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na pół godziny. Następnie przesiewamy pozostałą mąkę i proszek do pieczenia, dodajemy do ciasta, zagniatamy. Formujemy 8 bułeczek, układamy je na blasze wyściełanej pergaminem posmarowanym masłem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 40 minut. Rozgrzewamy piekarnik do 175°C. Pieczemy bułeczki na złoty kolor przez 10-15 minut. Studzimy i przekrawamy bułki, ścinając wierzch każdej z nich. Spodnie kromki ostrożnie wydrążamy, wyjmując miękisz. Miksujemy go z 1/4 szklanki mleka, marcepanem, olejkiem i kardamonem. Wkładamy masę do wydrążonych bułeczek. Śmietankę ubijamy z 2 łyżkami cukru i wyciskamy ze szprycy lub rękawa cukierniczego na masę marcepanową. Przykrywamy odkrojonymi wierzchami bułek, oprószamy cukrem pudrem.
Ryan Gosling - wybór Ładnego Domu
Wiśnie w kruszonce z sosem karmelowym i lodami
Fot. Bartosz Fasiecki
(dla 6-8 osób)
Składniki
- 2 szklanki mąki
- 2 szklanki brązowego cukru
- 1 kostka masła
- 1 litr wiśni z kompotu
- 1 szklanka białego cukru
- 4 łyżki wody
- 6 łyżek masła
- 1/2 szklanki śmietany kremówki
- 1 opakowanie (1/2 kg) lodów waniliowych
Sposób przygotowania
Mieszamy w misce mąkę i brązowy cukier. Dodajemy pokrojone na kawałki schłodzone masło, końcami palców wyrabiamy tak, by powstała kruszonka, a ciasto było jak najkrócej dotykane. Schładzamy przez 10 minut w lodówce. Wiśnie z kompotu drylujemy i bardzo dokładnie osączamy. Ceramiczne naczynie do zapiekania wysypujemy 1/3 ciasta. Rozkładamy na nim równą warstwę wiśni, na nich układamy resztę kruszonki. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w temp. 170oC przez 30 minut. Rozgrzewamy głęboką patelnię z grubym dnem, wsypujemy biały cukier. Dodajemy wodę i podgrzewamy, cały czas mieszając, aż kryształki cukru się rozpuszczą, a masa zmieni kolor na bursztynowy. Dodajemy masło i nadal intensywnie mieszamy. Kiedy się rozpuści, zdejmujemy patelnię z karmelem z ognia. Dodajemy śmietanę i mieszamy, aż składniki się połączą, a sos uzyska gładką konsystencję. Rozkładamy gorące porcje wiśni w kruszonce na talerzach lub w pucharkach, każdą z nich uzupełniamy kulką lodów i polewamy sosem.
George Clooney - wybór Kuchni
Tort migdałowo-kawowy
Fot. Jarosław Madejski
Ciasto na 2 placki tortowe:
- 150 g obranych migdałów
- 150 g nieobranych migdałów
- 10 jajek
- 2 szklanki cukru
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 1 łyżeczka esencji migdałowej
- 1/4 szklanki drobno zmielonej kawy
- masło i mąka do tortownicy
Masa:
- 200 g cukru
- 5-8 łyżek wody
- 3 żółtka
- 2 kostki masła
- 3 łyżki kawy rozpuszczalnej
- kieliszek spirytusu (niekoniecznie)
Polewa:
- 150 ml wody
- 130 g cukru
- 4 łyżki kawy rozpuszczalnej
- 200 g cukru pudru
- 5 łyżek koniaku lub rumu
Sposób przygotowania
Robimy placki tortowe. Migdały mielemy. Oddzielamy białka od żółtek. Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy obie esencje oraz kawę i migdały. Ucieramy przez dłuższą chwilę na puszystą masę. Ubijamy białka na sztywną pianę i delikatnie mieszamy z masą migdałowo-żółtkową. Dzielimy ciasto na 2 równe porcje i pieczemy w dwóch małych (ok. 20 cm średnicy), wysmarowanych masłem i wysypanych mąką tortownicach, w piekarniku nagrzanym do 200oC przez ok. 30 min. Robimy masę. Z cukru oraz kilku łyżek wody gotujemy syrop. Żółtka ubijamy mikserem, zaparzamy syropem (wlewamy go powoli wąską strużką), dodajemy miękkie masło oraz kawę rozpuszczoną w łyżeczce wrzątku. Miksujemy wszystko razem na puszystą masę. Możemy dodać kieliszek spirytusu. Robimy polewę. Zagotowujemy w 150 ml wody cukier i kawę. Gotujemy, aż masa zgęstnieje. Wsypujemy cukier puder do plastikowej miski. Miksujemy, na niskich obrotach, wlewając syrop kawowy. Dodajemy koniak lub rum. Placki ciasta przekładamy masą. Tort oblewamy ciepłą polewą.
Chris Hemsworth - wybór Kuchni
Tort orzechowy z masą serowo-gruszkową
Fot. Duklas/Duklas.pl
Ciasto:
- 10 dag orzechów włoskich
- 5 dag mąki pszennej (np. szymanowskiej)
- 10 dag cukru
- 8 dag masła
- 4 białka
Masa:
- 40 dag (obranych, oczyszczonych z gniazd nasiennych i pokrojonych w kostkę) gruszek
- ziarenka z 1 laski wanilii
- 10-12 dag drobnego cukru trzcinowego
- 5 dag mascarpone
- 20 dag ricotty
- 100 ml śmietanki 36%
Sposób przygotowania
Robimy ciasto: rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Rozsypujemy na blasze orzechy, prażymy je 10 minut, studzimy i miksujemy w blenderze. Dwie tortownice o średnicy około 20 cm wyściełamy kółkami wyciętymi z pergaminu. Zmielone orzechy mieszamy z mąką, cukrem oraz masłem pokrojonym w kosteczkę i miksujemy pulsacyjnie, aż powstanie ciasto. Łączymy je z pianą z białek, rozprowadzamy cienko na spodach tortownic. Pieczemy 20 minut, potem studzimy kilka minut w tortownicach, wreszcie zdejmujemy boki tortownic i wyjmujemy placki spodem do góry. Ściągamy pergamin. Oba placki odstawiamy, aby całkiem wystygły.
Robimy masę: gruszki, wanilię i 5 łyżek cukru wkładamy na patelnię, przykrywamy i dusimy 15 minut na małym ogniu. Potem odcedzamy, zachowując powstały syrop ? podamy go oddzielnie jako sos do tortu. Studzimy. Mieszamy mascarpone, ricottę i śmietankę z resztą cukru, ubijamy, aż powstanie gładki krem. Dodajemy do niego gruszki i wykładamy na jeden z orzechowych placków. Ostrożnie przykrywamy drugim plackiem, delikatnie dociskając ciasto do kremu. Wierzch tortu możemy oprószyć cukrem pudrem. Podajemy z syropem gruszkowym w oddzielnej miseczce lub w dzbanku.
Michael Fassbender - wybór Avanti24
Mrożony Bellini
Fot. M&K Duklas / duklas.pl
(ok. 6 porcji)
Składniki
- 200 ml purée z brzoskwini (ok. 4 dojrzałe owoce, obrane ze skórki)
- sok z 1/2 cytryny
- 100 ml prosecco lub cavy
Sposób przygotowania
Miksujemy purée z sokiem, delikatnie dolewamy wino, mieszamy. Wlewamy do niedużych szklanek
lub waflowych rożków i mrozimy.
Aaron Paul - wybór Kuchni
Doughnuts
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Ciasto:
- 4 łyżeczki suszonych drożdży
- 1/4 szklanki ciepłej wody
- 1 szklanka ciepłego mleka
- 3 łyżki cukru pudru
- 10 dag stopionego masła
- 4,25 szklanki mąki
- 3 jajka
Oraz:
- olej do głębokiego smażenia
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 1 szklanka cukru pudru
Sposób przygotowania
Utrzyj drożdże, wodę, mleko i łyżeczkę cukru. Po 10 minutach dodaj masło, mąkę, jajka i resztę cukru, wymieszaj i zagnieć. Włóż do miski posmarowanej olejem. Przykryj ściereczką, odstaw na 45 minut w ciepłe miejsce. Gdy ciasto podwoi objętość, zagnieć je ponownie i rozwałkuj do grubości 1 cm. Wytnij kółeczka o średnicy 8 cm, w środku każdego zrób dziurkę o średnicy 3,5 cm. Ciastka ułóż na blasze wyścielonej pergaminem, przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia. Smaż w głębokim oleju, osącz na papierowym ręczniku. Obtocz w cukrze pudrze wymieszanym z cynamonem.
Pharrell Williams - wybór Kuchni
Tarta z marakują i mango
Fot. Łukasz Zandecki
Ciasto:
- 120-130 g mąki
- szczypta soli
- 70-80 g zimnego masła (w kawałkach)
- 1 łyżeczka cukru pudru
- odrobina bardzo zimnej wody
Masa:
- 1/2 szklanki miąższu mango
- sok z 1 limonki
- 1/2 szklanki miąższu marakui
- 1 puszka słodkiego mleka skondensowanego
- 3 jajka
- szczypta soli
- bita śmietana
- sucha fasola do obciążenia tarty
- cząstki mango do dekoracji
Sposób przygotowania
Miksujemy mąkę, sól, masło i cukier, aż składniki uzyskają konsystencję zacierek. Wlewamy wodę i zagniatamy ciasto. Rozwałkowujemy je na stolnicy oprószonej mąką i przekładamy do formy o śr. 22 cm. Usuwamy nadmiar ciasta z brzegów, kładziemy na wierzch pergamin i wysypujemy fasolkę. Schładzamy 30 min. Podpiekamy 20 min w 190°C. Mango miksujemy z sokiem z limonki i marakują. Dodajemy mleko, jajka i sól, jeszcze chwilę miksujemy. Wylewamy masę na podpieczony spód i pieczemy 45-50 min w 200°C. Studzimy przez noc, podajemy ze śmietaną i cząstkami mango.
Kanye West - wybór Kuchni
Czekoladowe babeczki z polewą herbacianą
Fot. Paulina Kolondra
(na 12-14 babeczek)
Ciasto:
- 200 g cukru
- 140 g mąki pszennej
- 45 g dobrego kakao naturalnego
- po 1/2 łyżeczki soli, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia
- 2 jajka
- 1/4 szklanki oleju o neutralnym smaku
- po 1/2 szklanki mleka (3,2%) i mocnej kawy
Polewa:
- 1/2 szklanki słodzonego mleka skondensowanego
- 2/3 szklanki gęstej śmietanki tortowej (36%)
- 6 saszetek herbaty Earl Grey
- 100 g cukru
- 8 łyżek masła pokrojonego na kawałeczki
- 150 g startej gorzkiej czekolady (min. 70% kakao)
Oraz:
- sól maldon (w płatkach) do posypania ciasta
Sposób przygotowania
Robimy ciasto. Nagrzewamy piekarnik do 170-180°C. Do dołków (12 lub 14) formy muffinkowej wkładamy papierowe papilotki. Mieszamy cukier z mąką, kakao, solą, proszkiem i sodą. W drugim naczyniu krótko ubijamy jajka z olejem i mlekiem. Mieszamy suche składniki z mokrymi (można mikserem na najniższych obrotach). Powoli wlewamy gorącą kawę, miksując na średnich obrotach. Ciastem napełniamy (do 2/3 wysokości) przygotowane dołki formy muffinkowej, pieczemy 20 minut - patyczek wetknięty w ciasto powinien być suchy po wyjęciu. Jeśli jest oblepiony, pieczemy jeszcze przez 10 minut. Babeczki wyjmujemy z formy i studzimy. Robimy polewę: w rondlu o grubym dnie mieszamy skondensowane mleko ze śmietanką, wkładamy saszetki z herbatą, zagotowujemy, zdejmujemy z ognia. Przykrywamy, odstawiamy na godzinę. Potem wyjmujemy saszetki (odciskając je, aby oddały jak najwięcej aromatu), dodajemy cukier, zagotowujemy. Gorącą mieszaninę wlewamy do miski z masłem i czekoladą. Odstawiamy na 2-3 minuty, a następnie energicznie mieszamy, aby otrzymać gładką masę. Studzimy do temperatury pokojowej, potem krótko ubijamy mikserem na najwyższych obrotach, aby polewa się trochę spieniła, pokrywamy nią babeczki. Zanim polewa zastygnie, posypujemy wierzchy babeczek płatkami soli.
Russell Crowe - wybór e-ogrodów
Tort czekoladowo-orzechowy z creme brulée
Fot. Bartosz Fasiecki
Ciasto czekoladowe:
- 5 łyżek masła
- 1 tabliczka (100 g) gorzkiej czekolady
- 4 jaja
- 4 łyżki cukru
- 11 łyżek mąki pszennej
- 1 łyżka brązowego rumu
Creme brulée:
- 1 szklanka 36 % śmietany kremówki
- 1 laska wanilii
- 5 żółtek
- 3 łyżki cukru
- 6 g żelatyny
- 3 łyżki pełnego mleka
Dekoracja:
- 2 tabliczki mlecznej czekolady
Krem:
- 2 łyżki nutelli
- 3 łyżki cukru kryształu do skarmelizowania
Sposób przygotowania
Rozpuszczamy masło i czekoladę. Jaja i cukier ubijamy na puszystą masę. Dodajemy ją do rozpuszczonego masła z czekoladą, delikatnie mieszamy. Dodajemy mąkę, rum i delikatnie łączymy w jednolite ciasto. Wylewamy do tortownicy (śr. 20 cm), pieczemy w 170°C ok. 40 minut. Śmietanę i wanilię (wanilię dzielimy wzdłuż na pół) zagotowujemy. Żółtka i cukier mieszamy. Dodajemy do śmietany z wanilią i gotujemy, mieszając, do lekkiego zgęstnienia masy. Dodajemy żelatynę wcześniej namoczoną w mleku. Masę przecedzamy przez sitko. Rozpuszczamy czekoladę mleczną i rozsmarowujemy równą warstwą na papierze do pieczenia. Gdy czekolada zastygnie, tniemy ją na kwadraty. Gotowe ciasto czekoladowe przekrawamy na dwie warstwy, przekładamy nutellą. Składamy, a na powierzchnię nakładamy krążek schłodzonego creme brulée. Na wierzchu karmelizujemy palnikiem cukier. Boki tortu dekorujemy kwadratami z czekolady.
Damien Lewis - wybór Kuchni
Ciasto marchewkowe
Fot. M&K Duklas / duklas.pl
Składniki
- 400 g mąki
- 400 g cukru
- 12 g proszku do pieczenia
- 12 g sody oczyszczonej
- pół łyżeczki soli
- 1 łyżka cynamonu
- pół łyżki gałki muszkatołowej
- 450 ml oleju
- 6 jajek
- 400 g drobno startej marchewki
Sposób przygotowania
Wszystkie suche składniki (mąkę, cukier, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sól, cynamon
i gałkę muszkatołową) mieszamy w dużej misce. W drugiej misce łączymy lekko ubite jajka z olejem i startą marchewką. Zawartość tej miski dodajemy do wcześniej wymieszanych suchych składników i delikatnie mieszamy drewnianą łyżką, aż do uzyskania jednolitej masy. Formę o wymiarach 35 x 28 cm smarujemy masłem i napełniamy ciastem. Wyrównujemy wierzch i pieczemy około godziny w piekarniku
rozgrzanym do 160°C. Po ostygnięciu kroimy na porcje.