Bajgiel, czyli bułka z dziurką [PRZEPISY]

Bajgiel, czyli bułka z dziurką [PRZEPISY]
Lekko gumowata w środku, bo gotowana. Z wierzchu chrupiąca, bo podpiekana. Baza idealna dla fantazyjnej kanapki. Tomek Woźniak udowadnia, że pyszne jest nie tylko klasyczne połączenie bajglowo-łososiowe - i wymyśla inne dodatki.
Bajgle - przepis podstawowy
(na 8-12 bajgli)
Składniki
- 2 łyżeczki suchych drożdży
- 2 łyżeczki cukru
- 1,5 szklanki ciepłej wody
- 500 g mąki
- 1,5 łyżeczki soli
- 1 łyżka miodu
- sezam do posypania
Sposób przygotowania
W misce łączymy wszystkie składniki (poza miodem i sezamem) i zagniatamy ciasto, ręcznie lub mikserem z hakiem do wyrabiania. Ciasto zagniatamy do momentu, aż będzie elastyczne i zacznie odklejać się od dłoni. Jeśli jest za luźne, wsypujemy trochę mąki, jeśli za suche - wlewamy odrobinę wody. Dzielimy ciasto na 8-12 części i kładziemy je na blasze wyściełanej pergaminem. Przykrywamy przezroczystą folią i odstawiamy na 45 minut, aby bułki wyrosły. W dużym garnku zagotowujemy wodę z miodem. Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Z kawałków ciasta formujemy kulki, w każdej kciukiem robimy dziurkę. Wrzucamy do wrzącej wody po dwa bajgle, wyławiamy je, gdy wypłyną na powierzchnię. Osączamy na ręczniku papierowym, przekładamy z powrotem na blachę, oprószamy sezamem i pieczemy przez 15 minut.
Uwaga: Przygotowując bajgle, możecie pominąć gotowanie i po prostu piec je przez 25 minut. Wyjdą wtedy mięciutkie i puszyste bułeczki. Czasami robię takie na niedzielne śniadanie i podaję do nich marmoladę z gorzkich pomarańczy.

Bajgle z makrelą
(dla 2 osób)
Składniki
- 1 wędzona makrela
- 1 fenkuł
- 1 mała czerwona cebula
- 1 papryczka chilli
- 1 mały pęczek mięty
- 1 sparzona cytryna
- 100 ml jogurtu greckiego
- sól, pieprz
- 2 bajgle
- oliwa
Sposób przygotowania
Mięso makreli oddzielamy od skóry i ości, rozdrabniamy palcami na mniejsze kawałki i przekładamy do miski. Fenkuła, cebulę, chilli oraz miętę drobno siekamy i dodajemy do makreli. Ścieramy skórkę z cytryny, z połowy wyciskamy też sok, mieszamy z jogurtem i łączymy z makrelą. Doprawiamy solą i pieprzem. Przecięte bajgle podgrzewamy w tosterze lub na patelni grillowej, skrapiamy oliwą, na dolnych połówkach kładziemy obfite porcje pasty i przykrywamy górnymi. Lekko dociskamy i podajemy.

Bajgle z białą rybą
(dla 2 osób)
Składniki
- 2 filety (po 200 g) ryby o białym mięsie (dorsza, sandacza, soli)
- 4 łyżki mąki
- sól, pieprz
- 9 łyżek oliwy
- 200 g mrożonego zielonego groszku
- sok z 1 cytryny
- 2 bajgle
Sposób przygotowania
Rybę obtaczamy w mące, doprawiamy solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oliwy i smażymy filety z obu stron (po 3-4 minuty), aż będą złociste i chrupiące. Groszek zalewamy wrzątkiem, blanszujemy 3-4 minuty, odcedzamy i miksujemy. Dodajemy resztę oliwy, sok z 1/2 cytryny, sól i pieprz
do smaku. Bajgle przekrawamy, podgrzewamy (w piekarniku, w tosterze lub na patelni), następnie smarujemy grubo pastą z groszku. Na dwóch spodach układamy kawałki ryby, skrapiamy sokiem cytrynowym, przykrywamy wierzchami bajgli.

Bajgle w stylu kaczki po pekińsku
(dla 2 osób)
Składniki
- 2 kacze udka
- sól, pieprz
- 1 ogórek
- 3 łyżki sosu hoisin
- kilka listków mięty
- 1 łyżka suszonych (posiekanych) żurawin
- 2 bajgle
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Kacze udka wkładamy do żaroodpornego naczynia, doprawiamy solą i pieprzem, przykrywamy pokrywką lub folią aluminiową i wkładamy do piekarnika na godzinę. Odkrywamy i pieczemy jeszcze 15 minut, aż skórka stanie się chrupiąca. Ogórka kroimy na cienkie długie paski. Oddzielamy mięso kaczki od kości - powinno odchodzić bardzo łatwo. Bajgle przekrawamy, podgrzewamy (w piekarniku, w tosterze albo na patelni), smarujemy dolne połówki sosem hoisin, układamy na nich kawałki mięsa, posypujemy miętą i posiekanymi żurawinami, rozkładamy paski ogórka i przykrywamy górnymi połówkami.

Bajgle z tuńczykiem
(dla 2 osób)
Sos:
- 200 ml 12% śmietany
- 1 łyżka zielonych oliwek bez pestek
- 1 łyżka kaparów
- 3 fileciki anchois
- 2 łyżki oliwy
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- sok z 1/2 cytryny
Oraz:
Sposób przygotowania
Robimy sos. Łączymy śmietanę z bardzo drobno posiekanymi oliwkami, kaparami i anchois. Dodajemy oliwę, posiekaną natkę, skrapiamy sokiem cytrynowym i mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Rozgrzewamy oliwę na patelni (można też smażyć bez tłuszczu na gorącej patelni grillowej) i smażymy steki z tuńczyka po minucie z każdej strony. Przekrawamy bajgle, podgrzewamy (w piekarniku, w tosterze lub na patelni grillowej), smarujemy sosem wszystkie połówki, na dwóch dolnych kładziemy kawałki tuńczyka, na wierzch ścieramy trochę skórki cytrynowej, układamy rukolę i przyciskamy wierzchami bajgli. Uwaga: kupcie świeżego tuńczyka i zawsze smażcie go tylko chwilę. W środku powinien pozostać różowy. Całkiem wysmażony jest suchy i twardy.

Bajgle z pieczoną wieprzowiną
(dla 8 osób)
Składniki
- 4 ząbki czosnku
- 2 cebule
- 1 kg łopatki wieprzowej
- 300 ml przecieru pomidorowego
- 1 szklanka wrzątku
- sól, pieprz
- 2 gałązki rozmarynu
- 1 liść laurowy
- 4 ziarna ziela angielskiego
- garść natki pietruszki
- 8 bajgli
- musztarda
- 16 korniszonów
Sposób przygotowania
Czosnek i cebulę siekamy, wrzucamy do żaroodpornego naczynia. Na wierzchu kładziemy mięso, zalewamy przecierem i wrzątkiem. Doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy posiekany rozmaryn, liść laurowy, ziele angielskie i przykrywamy naczynie. Pieczemy 2 godziny w 180°C. Mięso ma być na tyle miękkie, żeby się dało rozdzielić na strzępki widelcem. Mieszamy porozrywane mięso z sosem z pieczenia i posiekaną natką, odstawiamy na godzinę. Bajgle przekrawamy, podgrzewamy i smarujemy musztardą. Na dolne połówki nakładamy porcje mięsa, posypujemy grubo pokrojonymi korniszonami i przykrywamy górnymi połówkami (możemy też podać wersję "otwartą".
Uwaga: używam słodkiej oraz ostrej musztardy Dijon lub angielskiej. Jedną część bajgla posmarujcie ostrą musztardą, a drugą - łagodną. Resztę pieczonej łopatki podajcie na przykład w formie burrito z guacamole.