Warzywa zimnolubne

Jajka w koszulkach na boćwinie
(dla 2 osób)
Składniki
- 3 liście boćwiny
- 1 szalotka
- oliwa do smażenia
- 2 jajka
- 1 łyżka białego octu winnego
- sól, pieprz
- do posypania tarty parmezan
Sposób przygotowania
Boćwinę płuczemy, osuszamy i kroimy w paski o szerokości 1 cm. Szalotkę obieramy, siekamy, wrzucamy na rozgrzaną oliwę, a gdy się zeszkli, dodajemy boćwinę. Dusimy kilka minut, od czasu od czasu mieszając. Gotujemy jajka w koszulkach. Wbijamy je powoli do wrzącej, osolonej wody z octem, w taki sposób, by białko się nie rozlało. Jajka można też ugotować w kokilkach umieszczonych w garnku z wodą. Układamy je na boćwinie, posypujemy pieprzem i parmezanem.
Które warzywa lubią zimny chów?
0°
Spadek temperatury do 0° zniosą dynie, kabaczki, pomidory, papryka, ogórki, kalafior.
-3°
Letnie odmiany pora, cebula, marchewka, buraki.
-5°
Brokuły, rzepa, rzodkiew.
-7°/-8°
Kapusta, zimowe odmiany sałaty masłowej, szpinak, seler naciowy, boćwina.
-12°
Prawdziwi rekordziści: brukselki, nadal (niesłusznie!) lekceważony jarmuż, pietruszka, czosnek, zimowe odmiany pora, pasternak, skorzonera ? kolejna zapomniana bohaterka polskiej kuchni.
Uwaga!
Jeśli nie chce nam się zamrażać warzyw lub przenosić ich do przydomowej piwniczki, można je zostawić w ogrodzie, osłaniając słomą lub innym izolującym materiałem. Gdy zapowiadane będą siarczyste mrozy, lepiej warzywa wykopać, bo nie dość, że chłód je zniszczy, to nie będziemy w stanie wyciągnąć ich z twardej ziemi.

Krem z pasternaku i porów
(dla 2-3 osób)
Składniki
- 1 duży por (biała i jasnozielona część)
- 1 średni pasternak
- oliwa do smażenia
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 l bulionu warzywnego
- 1 szklanka tłustego mleka
- 3 (ok. 1/2 kg) średnie ziemniaki
- 1/2 szklanki gęstej śmietany
- sól, pieprz
- natka pietruszki
Sposób przygotowania
Pora kroimy na skos w plasterki, a obrany pasternak - w kostkę. Warzywa wkładamy do garnka, doprawiamy szczyptą soli i podsmażamy na oliwie. Gdy por się zeszkli, dodajemy posiekany czosnek i smażymy przez minutę. Wlewamy bulion, mleko, wrzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki i gotujemy 25 minut do miękkości. Odstawiamy z ognia. Dodajemy śmietanę zahartowaną łyżką gorącego bulionu i miksujemy. Doprawiamy solą i pieprzem. Zupę podajemy posypaną natką pietruszki.
Uwaga: w wersji dla mięsożernych możemy podsmażyć wraz z warzywami 150 g boczku lub bekonu, a gotową potrawę udekorować paseczkami dojrzewającej szynki (na przykład prosciutto).

Risotto z boćwiną
Składniki
- 3 liście boćwiny
- 1/3 szklanki orzeszków pinii
- 2 łyżki oliwy
- 1 biała cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 szklanka ryżu Arborio
- 1/2 szklanki białego wytrawnego wina
- 1,5 litra bulionu warzywnego
- 15 dag gorgonzoli
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Umytą boćwinę kroimy w paski o szerokości 1/2 cm. Orzeszki rumienimy na suchej patelni i odstawiamy. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy posiekaną cebulę, podsmażamy 2-3 minuty, aż się zeszkli. Dodajemy posiekany czosnek i smażymy na złoty kolor. Wsypujemy ryż i podsmażamy, mieszając, tak by ziarenka pokryły się oliwą. Gdy tylko staną się lekko przezroczyste, wlewamy wino i czekamy, aż ryż je wchłonie. Dolewamy szklankę bulionu i dusimy, mieszając. Kiedy ryż wchłonie płyn, wlewamy kolejną szklankę bulionu i cały proces powtarzamy 6 razy. Gdy ryż będzie al dente, dodajemy boćwinę i dusimy przez 10 minut. Dodajemy ser i orzechy, doprawiamy solą i pieprzem. Przed podaniem skrapiamy oliwą

Linguine z porami i fetą
(dla 2 osób)
Składniki
- 2 pory
- 50 dag makaronu linguine (może być tagliatelle, bucatini, fettucine)
- oliwa i masło do smażenia
- 2-3 ząbki czosnku
- 15 dag fety
- 10 dag gęstej śmietany
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Umytą jasną część pora przekrawamy wzdłuż i kroimy w plasterki. Makaron gotujemy al dente. Podsmażamy pory na rozgrzanej oliwie z odrobiną masła. Gdy nabiorą złotego koloru, dorzucamy roztarty czosnek i dalej smażymy. Dodajemy pokruszoną fetę oraz śmietanę, doprawiamy solą i pieprzem, podgrzewamy. Wrzucamy ugotowany makaron, mieszamy. Przed podaniem posypujemy fetą.

Tarta cebulowa
Składniki
- po 1 cebuli czerwonej i cukrowej
- 1 por
- 1 duża szalotka
- 2 ząbki czosnku
- 2-3 łyżki oliwy do smażenia
- sól, pieprz
- 1 opakowanie ciasta francuskiego (najlepiej zawierającego prawdziwe masło)
- 10 dag bryndzy
- 2 łyżki gęstej śmietany
- szczypta tymianku
Sposób przygotowania
Obie obrane cebule i jasną część umytego pora kroimy w cienkie plasterki, szalotkę siekamy, czosnek rozcieramy nożem na papkę. Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy cebule, szalotkę i pora. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy czosnek. Dusimy na małym ogniu na złoty kolor, doprawiamy solą i pieprzem. Okrągłą formę do tarty wykładamy ciastem (jeśli było mrożone, to wcześniej je rozmrażamy), odcinamy brzegi. Dno ciasta smarujemy bryndzą utartą ze śmietaną i tymiankiem. Na masę serową wykładamy cebulkę. Tartę pieczemy w temp. 200°C przez 15-20 minut - do zrumienienia brzegów.
Uwaga: Podobny farsz możemy nałożyć na pizzę. W tym przypadku utarty ser warto ułożyć na wierzchu cebulowej mieszanki.