Kapusta włoska na dwa sposoby

Monika Jankowska-Kapica, Wiesław Lichota
Wśród licznych zasług przypisywanych Bonie Sforzy jest i to, że na jej polecenie zaczęto uprawiać w Polsce karbowaną kapustę, o której rodacy królowej mówili "sabauda" (czyli sabaudzka), a którą my nazwaliśmy po prostu włoską
Fot. Łukasz Kozyra Fot. Łukasz Kozyra

Faszerowana kapusta włoska

(dla 4-6 osób)

 

Składniki

 

Do gotowania:

  • duży kawałek gazy lub cienka bawełniana ścierka

 

Sposób przygotowania

Całą główkę kapusty sparzamy wrzącą wodą; nie wycinamy głąba. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oleju na złoty kolor. Mięso mielone mieszamy z jajkami, cebulą, koncentratem oraz posiekaną natką i doprawiamy do smaku. Kapustę kładziemy na stole i odchylamy pojedynczo liście. Środkowe małe listki wycinamy razem z kawałkiem głąba, ale tak aby pozostałe liście trzymały się razem. W miejsce wyciętych listków wkładamy małą kulkę z mięsa. Następnie zamykamy pierwszą warstwę liści. Obkładamy ją cieniutko mięsem i zamykamy następną warstwę. Czynności te powtarzamy aż do zamknięcia wszystkich liści. Kapustę układamy na gazie lub cienkiej bawełnianej ścierce i związujemy ją ciasno po przekątnej. Tak zawiniętą główkę gotujemy około godziny w bulionie warzywnym na małym ogniu. Ostrożnie wyjmujemy z garnka, zdejmujemy gazę lub ściereczkę i kroimy jak tort. Można podać z sosem grzybowym.

Zdjęcie KORKMAZ Garnek duży Astra Mega 65L A1952 Zdjęcie Skeppshult - Outdoor - duży garnek / kociołek 710 Zdjęcie SEVERIN EA3653
KORKMAZ Garnek duży Astra M... Skeppshult - Outdoor - duży... SEVERIN EA3653
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
1
Fot. Łukasz Kozyra Fot. Łukasz Kozyra

Gołąbki włoskie

(dla 4 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Piersi kurczaka cienko rozbijamy (najlepiej przez folię). Każdą układamy na liściu, na środku kładziemy po 3 kawałki suszonych pomidorów, po jednym słupku mozzarelli i po kilka listków bazylii. Oprószamy solą, pieprzem i papryką, zwijamy jak zwykłego gołąbka. Przygotowane gołąbki układamy w szerokim rondlu, wlewamy tyle bulionu, aby były w nim zanurzone do połowy, przykrywamy i dusimy 20 minut. Dodajemy obrane i pokrojone w kostkę pomidory, dusimy jeszcze pół godziny.

Zdjęcie Karolina Serwis obiadowy Alba Zdjęcie Luminarc Komplet obiadowy diwali night and day 18 elem. OPT5444 Zdjęcie THK Porcelanowy komplet obiadowy Wave 6os. OPT4400
Karolina Serwis obiadowy Alba Luminarc Komplet obiadowy d... THK Porcelanowy komplet obi...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
2

Jak przyrządzać kapustę włoską?

- Kapusta włoska ma łagodniejszy, słodszy smak niż biała - mówi Wiesław Lichota, autor przepisów. - Jest dużo delikatniejsza, dlatego trzeba uważać, aby jej nie rozgotować. Można przyrządzać ją na parze, a młode listki w ogóle jeść surowe. Jeśli zamierzamy robić gołąbki, liście wystarczy zblanszować.
Ta odmiana kapusty ma szczególną zaletę: podczas gotowania nie wydziela niemiłego siarkowego zapachu, typowego dla kapusty białej czy brukselki.
Podczas zakupów zwracajmy uwagę, aby główka była zwięzła, bez brunatnych plamek na zewnętrznych liściach; obejrzyjmy także głąb - nie powinien być wysuszony.
Jeśli chcemy, żeby w kapuście przetrwała witamina C (a jest jej tu sporo), przechowujmy główkę w lodówce w całości, najlepiej w plastikowym podziurkowanym woreczku. W ten sposób zachowa swe walory przez dwa tygodnie. Poszatkowaną trzeba zużyć w ciągu 2-3 dni.

12.09.2011 WARSZAWA , WIENIO LICHOTA . FOT. ALINA GAJDAMOWICZ / AGENCJA GAZETAFot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta


Wiesław Lichota autor przepisów szef kuchni w warszawskiej restauracji Skład Win Sokołowski. W gastronomii od 12 lat, najmilej wspomina pracę w agroturystyce w Kotlinie Jeleniogórskiej. Nie jest zwolennikiem tradycyjnych potraw, woli eksperymenty. W wolnym czasie zajmuje się ogrodem, chodzi do kina i teatru. Lubi też szyć, bo z zawodu jest krawcem.

Zdjęcie AMBITION KOMPLET NOŻY PURE LINE Z OSTRZAŁKĄ 20358 Zdjęcie Gerlach komplet noży 5 szt 991A Zdjęcie Gerlach Fusion Komplet Noży Kuchennych w Bloku 5szt
AMBITION KOMPLET NOŻY PURE ... Gerlach komplet noży 5 szt ... Gerlach Fusion Komplet Noży...
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
3
Więcej na ten temat: kapusta