Blogerzy polecają: przepisy na domowe pieczywo

red.
Bułki jogurtowe

Bułki jogurtowe (fot. sprawdzonakuchnia)

Jesień to idealny czas, by wypróbować przepisy na domowe pieczywo. Sprawdźcie, co przygotowali nasi blogerzy.
1 z 8
fot. tarzynka
fot. tarzynka

Kulki chlebowe

Składniki na ok. 30 sztuk:

20 g świeżych drożdży (lub 1 opakowanie suchych)

1/2 łyżeczki cukru

3/4 szklanki wody

300 g mąki (typ 500, 550 albo chlebowej)

1/2 łyżeczki soli

2 łyżki oliwy

Świeże drożdże rozetrzeć z cukrem, 1 łyżką mąki  i 2 łyżkami ciepłej, ale nie gorącej, wody. Odstawić na ok. 15 minut, aż zaczną pracować (pojawi się na powierzchni coś w rodzaju piany). Dodać resztę wody, mąki, sól i 1 łyżkę oliwy. Zagnieść ciasto.  Dość długo, aż zacznie być elastyczne (robię to przy pomocy robota). Nadać mu kształt mniej więcej kuli, obtoczyć w kolejnej łyżce oliwy i odstawić w misce do wyrośnięcia (ma podwoić swoją objętość) przykrywając ściereczką lub zawijając miskę w dużą torbę foliową.

Kulki chlebowefot. tarzynka

Włączyć piekarnik nastawiając go na 220 - 230 stopni C. Najlepiej z kamieniem w środku, a jeśli ktoś nie ma, to z blachą.

Ciasto wyjąć na posypaną mąką stolnicę. Podzielić na cztery części. Z każdej po kolei utoczyć wałek o średnicy mniej więcej 2-3 cm. Pokroić go nożem na ok. 2 centymetrowe kawałki. Brać taki kawałek, rozpłaszczać na placek, z którego robić coś w rodzaju sakiewki sklejonej na górze. Powstaje kuleczka, którą należy położyć na umączonej stolnicy i jeszcze dotoczyć. Układać kulki na sporej desce na papierze do pieczenia złączeniem do dołu. Dać im urosnąć. Powinny mniej więcej podwoić swoją objętość. Wsuwać z papierem do gorącego piekarnika na kamień, bądź blachę. Piec 10 -12 minut na jasnozłoty kolor.

Kulki chlebowefot. tarzynka

Przepis pochodzi z bloga Tarzynkowo.

2 z 8
fot. blog_anyzkowo
fot. blog_anyzkowo

Minibułeczki z serem

Składniki:

1 szklanka ciepłej wody,

10g suszonych drożdży,

1/3 szklanki oleju,

1 łyżeczka soli,

1 jajko,

3 1/2  szklanki mąki,

150g sera żółtego pokrojonego na kostki, 

przyprawa do pizzy,

jajko do posmarowania bułeczek.


Do miski wsyp mąkę, suche drożdże i sól, wymieszaj. Dodaj ciepłą wodę, olej i jajko, połącz dokładnie składniki. Wysyp ciasto na stolnicę i dokładnie wyrób ciasto. Przykryj ciasto ściereczką i odstaw na 30 minut.  Podziel ciasto na części, rozwałkuj i na środku połóż ser i w dłoniach, uformuj bułeczki. Ułóż bułeczki obok siebie w odstępach. Posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp przyprawą do pizzy. Piecz w temperaturze 200 stopni C przez 15-20 minut, aż bułeczki się ze złocą.

Przepis pochodzi z bloga Anyżkowo.

3 z 8
fot. Monika Bukowska
fot. Monika Bukowska

Chleb pełnoziarnisty na zakwasie

Składniki:

300 g mąki pszennej pełnoziarnistej

200 g maki pszennej białej

150 g zakwas żytniego (dokarmionego 10-12 godzin wcześniej)

1 łyżeczka soli

1 łyżka miodu

ok 300 g wody

1 łyżka mieszanki przypraw: kminku, pieprzu, kopru, rozmarynu- utartych w moździerzu

płatki owsiane do obtoczenia ciasta

Wszystkie składniki dokładnie łączymy w misce za pomocą miksera lub drewnianej łyżki. Ciasto powinno być gęste i nadające się do wyrabiania ręcznego. Wstępnie wymieszane ciasto wyjmujemy na stolnicę i ugniatamy rozciągając je zarazem przez kilka minut. Dość szybko powinno zacząć odchodzić od ręki.

Wygniecione ciasto wkładamy do miski , przykrywamy folią lub ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 2-3 godziny. Ja wstawiam je do piekarnika w którym zapalam tylko światło. Dzięki temu tworzy się tam ciepłe, ale nie gorące środowisko, odpowiednie dla wyrastającego chleba.

Po upływie tego czasu, chleb jeszcze raz przez chwilę ugniatam, formuję bochenek i obtaczam go na stolicy w płatkach owsianych. Chleb wkładam do keksówki przełożonej przez długi bok papierem do pieczenia i odstawiam do rośnięcia na ok 1 godzinę, aż wyraźnie urośnie.

Przy pieczeniu chleba na zakwasie ważna jest cierpliwość. Czasem różne zewnętrzne warunki powodują że chleb rożnie wolniej, ale trzeba mu pozwolić na wyrastanie we własnym tempie.

Piekarnik rozgrzewam do 220'C. Razem z chlebem wstawiam do piekarnika pojemnik z zimną wodą, by chleb był bardziej wilgotny. W tej temperaturze piekę chleb przez 10 minut, po czym zmniejszam temperaturę do 200'C i daję mu jeszcze 40-50 minut. Stopień upieczenia sprawdzam przez ostukanie dna chleba- jeśli wydaje pusty odgłos i w dotyku jest zwarty na pewno już jest gotowy.

Chleb odstawiamy do całkowitego ostygnięcia na kratce kuchennej. Trzymany w chlebaku utrzymuje  świeżość przez około tydzień.

Przepis pochodzi z bloga Moniczka w kuchni.

4 z 8
fot. blamethekitchen
fot. blamethekitchen

Chleb żytni z kminkiem

Składniki na zaczyn (zrobić dzień wcześniej):

150 g mąki żytniej

150 g jogurtu naturalnego

1 łyżeczka suszonych drożdży

1 łyżka melasy

1 łyżeczka kminku lekko roztartego

250 ml letniej wody

Składniki na ciasto:

150 g mąki żytniej

200 g mąki pszennej tortowej

2 łyżeczki soli

1 roztrzepane jajko

1 łyżeczka kminku

Dzień przed pieczeniem - połączyć ze sobą w misce wszystkie składniki na zaczyn. Dokładnie wymieszać, naczynie przykryć i zostawić na noc.

Następnego dnia zaczyn powinien wyraźnie pracować (na powierzchni powinny się pojawić bąbelki). W dniu pieczenia chleba - połącz ze sobą obie mąki i sól, dodaj zaczyn i wszystko wymieszaj.

Przenieś ciasto (powinno być wilgotne i lepiące się) na podsypaną mąką stolnicę i wyrabiaj 5-10 minut, do utrzymania gładkiej i sprężystej konsystencji. Dosypuj w razie potrzeby więcej mąki tak, aby ciasto z łatwością odchodziło od dłoni. Uformuj kulę i przenieś ją do wysmarowanej oliwą miski. Zakryj naczynie ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Po upływie godziny wyjmij ciasto z miski i jeszcze raz lekko je zagnieć. Uformuj z ciasta kształt piłki do rugby, przenieś na wytłuszczoną i podsypana mąką (lub bułką tartą) blachę i ponownie zostaw do wyrośnięcia - tym razem na 30 minut.

Rozgrzej piekarnik do 220 stopni C. Wyrośnięte ciasto posmaruj rozkłóconym jajem i posyp kminkiem. Natnij ciasto wzdłuż, robiąc 3 dość głębokie linie. Piecz 20 minut, po czym zmniejsz temperaturę do 200 stopni C i piecz kolejne 20-30 minut.

Przepis pochodzi z bloga Blame the kitchen.

5 z 8
fot. sprawdzonakuchnia
fot. sprawdzonakuchnia

Bułki jogurtowe

Składniki na 12 bułek:

500 g mąki pszennej (może być tortowa)

7 g suchych drożdży lub 14 g świeżych

1 łyżka cukru

1, 1/2 łyżeczki soli

200 ml jogurtu naturalnego

120 ml mleka

60 g masła

1 jajko

Dodatkowo, na wierzch bułek:

1 jajko

czarny sezam lub mak do posypania

Wszystkie składniki umieścić w misce i zagnieść ciasto, można zrobić to używając miksera lub maszyny do pieczenia chleba (nastawiamy program na "ciasta rosnące"). Jeśli ciasto wyrobiliście ręcznie lub w klasycznym mikserze należy odstawić ciasto w ciepłe miejsce pod przykryciem na około 1 godzinę, aby podwoiło swoją objętość. Kiedy ciasto wyrośnie należy podzielić je na 12 części, z których formujemy okrągłe bułeczki. Bułki układać na posypanej mąką blaszce do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 30 do 40 minut. Piekarnik rozgrzać do temperatury 200° C (392°F). Wyrośnięte bułki posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać sezamem i wstawić do nagrzanego piekarnika, piec około 20 minut. Wystudzić na kratce.

Przepis pochodzi z bloga Sprawdzona kuchnia.

6 z 8
fot. bocado
fot. bocado

Paluchy i precle drożdżowe

Składniki na 4 precle i 4 paluchy:

300 g mąki pszennej

2 łyżki cukru

2 małe jaja

40 g świeżych drożdży

1/4 szklanki mleka

100 g miękkiego masła

ok. 1 szklanki drobno startego sera żółtego

2 łyżeczki ulubionych, suszonych ziół, u mnie rozmaryn i tymianek

2 łyżki sezamu + ok. 1 łyżki na posypanie

1 żółtko

Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni C. Wszystkie składniki łączymy odkładając jednak ok. 1/2 szklanki sera na później do posypania. Uwaga, będzie dość lepkie, ale nie dosypujcie mąki! Najlepiej jest je zarobić hakiem. Wkładamy ciasto do miski, którą przykrywamy folią spożywczą. Całość wstawiamy do lodówki na min. 2 godziny. Formujemy precle i paluchy, smarujemy rozbęłtanym żółtkiem, posypujemy obficie serem i sezamem. Na spód piekarnika wstawiamy pojemnik z wodą i pieczemy bułeczki ok. 15-20 minut, aż nabiorą ładnego złotego koloru. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe z zimnym masłem.

Przepis pochodzi z bloga W kuchni bez dubli.

7 z 8
fot. ralpheek
fot. ralpheek

Pieczywo czosnkowe

Składniki na 2 bochenki:

1 kilogram mąki chlebowej

650 ml maślanki

4 ząbki czosnku

1 łyżka soli'

7g drożdży instant

Ponadto:

garść liści bazyli

łyżka ziaren pieprzu kolorowego

Mąkę przesiać i połączyć z drożdżami i solą. Maślankę podgrzać lekko, dodać rozgniecione ząbki czosnku i dodać do mąki. Wyrobić sprężyste ciasto i zostawić do wyrośnięcia (na ok. godzinę), następnie wyrobić ponownie i podzielić ciasto na dwie części. Do jednej dodać porwane listki bazylii, do drugiej rozgniecione ziarenka pieprzu. Zagniatamy bochenki i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Pieczemy 10 minut w 220 stopniach i jeszcze 30 minut w 180 stopniach.

Przepis pochodzi z bloga Old White Table.

8 z 8
fot. krystyna gerc
fot. krystyna gerc

Chleb z suszonymi śliwkami i nerkowcami

Składniki:

500g mąki (typ 650)

20g masła

130g suszonych śliwek bez pestek

60g nerkowców

300ml wody

2 łyżeczki drożdży piekarskich

2,5 łyżki cukru

1,5 łyżeczki soli

Do formy do pieczenia wlej wodę, roztopione masło, sól, mąkę, cukier, drożdże. Nastaw średnie zarumienienie skórki i wagę 900g. Piecz w programie podstawowym. Gdy automat zasygnalizuje wrzucenie dodatków, dodaj suszone śliwki i nerkowce.

Przepis pochodzi z bloga Co na obiad?.

Więcej na ten temat: blogi kulinarne, chleb, pieczywo